Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
10956749_895323563839148_1186908047844002003_n.jpg
 

Hektor12

Locus omnem
-Te varferit mendojne se lumturia eshte ne pasuri,derisa te pasurit e shpenzojne ate ne kerkim te lumturise.!

| Thenie Filozofike |
 

Hektor12

Locus omnem
Ndonjëherë lodhesh.. Lodhesh duke e parë veten si zhgënjehesh nga persona që i do dhe i vlerëson..!
Lodhesh duke ecur përpara me kokën lart sikur asgjë të mos kishe ndodhur, kur në fakt je e shkatërruar përbrenda..!
Lodhesh duke parë veten si ndryshon çdo ditë nga njerëzit me dy fytyra..!
Lodhesh duke vrapuar pas dikujt që nuk bën asnjë hap për të ardhur drejt teje..!
Lodhesh edhe duke pritur diçka që ndoshta s'do të vijë kurrë..!
Vjen një moment që lodhesh nga gjithçka që të rrethon, lodhesh nga padrejtësitë e kësaj jete edhe për një çast do të dëshiroje të mos kishe egzistuar kurrë, Por jo sepse kësaj i thon Jetë , dhe duhesh të jetosh detyrimisht gjer në amshim... !
 

Hektor12

Locus omnem
M'u desh një jetë për të kuptuar se njerëzit nuk thonë kurrë atë që mendojnë. Thonë diçka dhe mendojnë diçka tjetër, dhe pastaj faji është i imi që i marr seriozisht.

| Antonio Pennacchi |
 

Hektor12

Locus omnem
Një gabim i madh..: Të besosh më shumë në atë që je.. dhe të vlerësosh më pak atë që vlen.
|Gete|
 

Hektor12

Locus omnem
Kur femra është e aftë për të nxjerrë nga barku një qenie të re, nuk e ka të vështirë të nxjerrë nga zemra një idiot!

| Charles Bukowski |
 

Hektor12

Locus omnem
Ka momente qe jane stampuar aq fort ne zemer, sa edhe pas shume vitesh nuk mund t'ja harrosh ndjesine qe te kane shkaktuar.
 

Hektor12

Locus omnem
"Çdokush mund të të dojë kur dielli shkëlqen; por gjatë stuhive të forta duket se kush me të vërtetë interesohet sinqerisht!"
 

Hektor12

Locus omnem
" Përgjigjet e pranuara pa bërë pyetje janë më të rrezikshme sesa pyetjet që mbeten të papërgjigjura!"
 

Hektor12

Locus omnem
"Pëdor të gjitha dhuntitë që ke! Pyjet do ishin shumë të heshtur, nëse nuk do këndonin të gjithë zogjtë, por vetëm ata që këndojnë më bukur! "
 

Hektor12

Locus omnem
Pesimistët kurrë nuk kanë zbuluar sekretet e yjeve; nuk kanë shkelur tokëra të pazbuluara, as kanë mundur të hapin dyer të reja brenda Shpirtit njerëzor!"
 

Hektor12

Locus omnem
"Nuk duhet të humbasësh besimin te Njerëzimi! Njerëzimi është si një Oqean; edhe nëse disa pika brenda tij janë të pista, nuk mund të arrijnë të ndosin gjithë Oqeanin!"
Mahatma Gandi
 

Hektor12

Locus omnem
2 janë momentet më të rëndësishme në jetën tënde; Momenti kur lind; dhe momenti kur zbulon se pse.
 

Hektor12

Locus omnem
Porta e Zemrës hapet vetëm nga brenda!!!

Një piktor krijoi një pikturë të cilën e quajti ''Porta e Zemrës''.
Në ekspozitën e tij dikush vuri re dicka dhe ju drejtua piktorit:
- Kësaj porte i mungon doreza!
Piktori ju përgjigj:
- Nuk ka dorezë pasi porta e zemrës hapet vetëm nga brenda.
 
Top