Shprehjet me te bukura filozofike!!

Ilir Xhemaili

Forumium praecox
Dashuria ndaj jetes le te jete dashuri ndaj shpreses me te bukur ,kurse shpresa me e bukur le te jete mendimi me I larte I jetes .
 

Ilir Xhemaili

Forumium praecox
Mendja jote është “fabrikë e mendimeve”. Është fabrikë e zënë, që prodhon mendime të panumërta në një ditë. Prodhimi në fabrikën tënde të mendimeve është nën udhëheqjen e dy kryepunëtorëve, njërin nga të cilët do ta quajmë Zotëri Triumfi dhe tjetrin Zotëri Disfata. Z. Triumfi është përgjegjës për manufakturimin e mendimeve pozitive. Ai specializon në prodhimin e arsyeve se pse mundesh, pse je i kualifikuar, pse do ta bësh. Kryepunëtori tjetër, Z. Disfata, prodhon mendime negative, zhvlerësuese. Ai është eksperti yt në zhvillimin e arsyeve se pse nuk mundesh, pse je i dobët, pse je i papërshtatshëm. Specialiteti i tij është zinxhiri i mendimeve “pse-do-të-dështosh”. Të dy, Z. Triumfi dhe Z. Disfata janë shumë të bindur. Atyre ua tërheq vëmendjen menjëherë. Krejt çka duhet të bësh që ta sinjalizosh cilindo kryepunëtor është ta japësh sinjalin më të vogël mendor dhe të thërrasësh. Nëse sinjali është pozitiv, Z. Triumfi do të ecë përpara dhe do të shkojë të punojë. Ngjashëm, një sinjal negativ e sjell Z. Disfatën përpara.
David Schwartz
 

Ilir Xhemaili

Forumium praecox
Në shtratin e tij të vdekjes, # Aleksandri_i_Madh thirri gjeneralët e tij dhe u tha atyre tre porositë e fundit.
1. Mjekët më të mirë duhet të mbajnë arkivolin e tij;
2. Pasuria që kam grumbulluar (para, ar, gurë të çmuar) duhet të jenë të shpërndara përgjatë rrugës për në varreza;
3. Duart e tij duhet të lihen të varur jashtë arkivolit që ti shohin të gjithë.
Një nga gjeneralët e tij i cili ishte i befasuar nga këto kërkesa të pazakonta pyeti Aleksandrin për t‘ja shpjeguar.
Aleksandri i Madh tha:
1. Unë dua mjekët më të mirë për të mbajtur arkivolin tim për të treguar se, në fytyrën e vdekjes, madje edhe mjekët më të mirë në botë nuk kanë fuqi për ta shëruar.
2. Unë dua rrugën të jenë e mbuluara me thesarin tim kështu që të gjithë ta shohin se ajo pasuri materiale e fituar në tokë, qëndron në tokë.
3. Dua duart e mia të lëkunden nga era, në mënyrë që njerëzit të kuptojnë se kemi ardhur në këtë botë me duar bosh dhe e kemi lënë këtë botë duar bosh, pasi thesarin më i çmuar nga të gjitha është konsumuar dhe ajo është KOHA.
 

Ilir Xhemaili

Forumium praecox
Sfida më e vështirë është të jesh vetvetja në një botë, ku çdokush përpiqet të të bëjë të ndihesh ndryshe...!
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
Në Filozofi ose Fe,ose Etik,ose Politikë,
dy dhe dy mund të bëjnë edhe pesë,
Por kur prodhonim Armë ose Aeroplanë dy dhe dy bënin katra..
.
Xhorxh Orvel.
 

Ilir Xhemaili

Forumium praecox
Në dashuri, pavarësisht se cili jep më shumë, duhet të jenë të ngarkuar me dashuri të dy palët. Ndryshe, dashuria për dikë që s'të ka dashur asnjëherë, është tamam si të mbash në dorë çdo ditë një tollumbac të kuq me shpresën që të mos pëllcasë kurrë...
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
Mësimet e Islamizmit e Katolicizmit,ligji i Sheriatit e i Kishës,
Të gjithë i janë nënshtruar-Kanunit të Lekës.
.
Edit Durham
1909.
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
"A jemi Ortodoks,A Katolik,a Musliman-ne jemi Shqiptarë.dhe nuk mund ti vihet vula e Ateizmit atij që ka fe Shqiptarizmin,Edhe Shqiptarizmi ka Zot edhe atij zoti mundim ti dalim përpara"
.
Mihal Zallari.
1944-ju ka drejtuar gjatë një replike në kuvend Anton Harapit pas etiketimit të nacionalistëve si ateist.
 

Hektor12

Locus omnem
A egziston ndonje vend ki te gjitha fajet dhe gabimet tona mund te falen. Nje femije i vogel buzeqeshi dhe u pergjigj. Po eshte zemra e nenes.
 
Top