Mbi krishterimin!

deshmi

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Ok me ne fund dicka qe po biem dakort, ta leme kete teme para se te prishemi fare. Nuk na vlen qe te krijojme as armiqesi as urrejtje por te jemi miq me njeri tjetrin. Qe kur kam ardhur ne albforum, vecanerishte te Teologjia neper tema te ndryshme ka ofendime dhe sjellje qe nuk i kan hije besimtareve. Fryma e besimtarit duhet te jete dashuria.

Me erdhi ne mendje I Korintasve 13 /pf/images/graemlins/smile.gif

1 Po të flisja gjuhët e njerëzve dhe të engjëjve, dhe të mos kisha dashuri, do të bëhesha si një bronz që kumbon ose si cimbali që tingëllon.

2 Edhe sikur të kisha dhuntinë e profecisë, edhe të dija të gjitha misteret dhe mbarë shkencën dhe të kisha gjithë besimin sa të luaja nga vendi malet, por të mos kisha dashuri, nuk jam asgjë.

3 Edhe sikur të ndaja gjithë pasuritë e mia për të ushqyer të varfërit dhe ta jepja trupin tim që të digjej, e të mos kisha dashuri, nuk do të më vlente asgjë!

4 Dashuria është e durueshme; plot mirësi; dashuria nuk ka smirë, nuk vë në dukje, nuk krekoset,

5 nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon të sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon për keq;

6 nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën,

7 i duron të gjitha, i beson të gjitha, i shpreson të gjitha, i mban çdo gjë.

8 Dashuria nuk ligshtohet kurrë; por profecitë shfuqizohen, gjuhët pushojnë dhe njohuria do të shfuqizohet,

9 sepse ne njohim pjesërisht dhe profetizojmë pjesërisht.

10 Por, kur të vijë përsosmëria, atëherë ajo që është e pjesshme do të shfuqizohet.

11 Kur isha fëmijë, flisja si fëmijë, mendoja si fëmijë, arsyetoja si fëmijë; kur u bëra burrë, i flaka gjërat fëminore.

12 Tani në fakt, ne shohim si në pasqyrë, në mënyrë të errët, por atëherë do të shohim faqe për faqe; tashti njoh pjesërisht, kurse atëherë do të njoh thellë ashtu sikurse njihem.

13 Tani, pra, këto tri gjëra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por më e madhja nga këto është dashuria.

Me dashuri te sinqerte...
Deshmi
 

hawk

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Persa i perket dokumentave te lashtesise ka me te besueshem se Bibla pasi jane vertetuar nga fakte historike e arkeologjike.Ke harruar vepren me te vjeter qe njohim "Epin e Gilgameshit".
Ti me solle disa data historike por harrove themelimin e vertete te Krishterimit te dale nga Concili i Nikeas ne 300 vite pas Jezusit.
Persa i perket njerezve qe dhane jeten per Krishterimin kjo nuk eshte deshmi vertetsie pasi shume njerez kane dhene jeten per ideologji si Komunizmi e Fashizmi...
Profeci-mrekullite nuk jane deshmi e nje besimi "racional". Sic te kam thene dhe me perpara shume fe te tjera,sekte,apo njerez te thjeshte na kane sjelle profeci-mrekulli te vertetuara.Mos valle keto qe nuk permenden ne Bibel nuk jane te verteta!?Po nese te sjell nga Bibla nje citim ku profetizohet ardhja e Muhammedit!?

I kuptoj profeci-mtekullite qe sqarohen ne Bibel po p.sh sh. Maria e Fatimas e 1917 !?Ku sqarohet ne Bibel dhe perse speklullohet me kete mrekulli-profeci !?
 

hawk

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Persa i perket autenticitetit te Bibles nuk eshte nje opinion personal apo i botes Islame por edhe atyre qe jane te ngarkuar direkt ne botimet apo ribotimet e e atije Libri ose me mire te ngarkuarve ne rishikimin e Bibles.

Nga komisioni prej 32 anetareve qe kane botuar The Holy Bible-Revised Standard Version,i ndihmuar dhe nga nje Komision Keshilltare prej 50 personash natyrisht specialist te fushes ,pranojne(citoj): "Nganjehere eshte e qarte qe teksti(Bibla) ka vuajtur gjate trasmetimit,asnje nga versionet nuk na jep nje restaurim te kenaqshem...Ketu(tek The Holy Bible)mund te ndiqet vetem nje gjykim studiuesish kopetent si rindertimi me i afert i teksit origjinal...Jane shtuar disa sqarime qe tregojne ndryshimet me sinjifikative,shtesat apo eliminimet nga autoret e vjeter( Mt 9.34,Mr 3.16;7.24,lu 24.32,51 etj).

Ky eshte nje perkthim nga Parathenja e The Holy Bible-Revised Standard Version, ku mjafton fjala Revised per te na vertetuar ndryshimet e sjella ne kete Liber nga "specialistet".Por Si mundet nje njeri,krijese e Zotit te rishikoje,shtoje,heq,nga fjala e autoreve te vjeter qe jane dhe autoret e Bibles,trasmetuesit e fjales se Krijuesit,fjalen e Zotit ?! Specialisti eshte me lart se Krijuesi ?!
 

deshmi

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

hawk,
Bibla kur eshte perkthyer nga nje gjuhe ne gjuhen tjeter gjate dy mije vjeteve te fundit ka hasur ndryshime sepse ne gjuhen anglisht psh nuk ka fjale qe te shpjegojne nje fjale greke apo hebreje identik. Per kete shume njerez qe e studjojne Biblen seriozisht dhe s'dine greqishten apo gjuhen hebreje kane fjalor Strong, ose Vine dhe aty e shikon fjalen e perdorur anglisht nese je amerikan psh dhe numrin perkates, cdo fjale ka nganje numer anash, dhe me pas shkon ose te fjalori hebrej nese je ne testamentin e vjeter ose ne fjalorin grek per testamentin e ri dhe te jepen gjithe perdorimet e fjales, sinonimet sa here eshte perkthyer ne bibel ajo fjale dhe info te tjera gramatike.

Koncili i Nikeas ne 300, ndryshe nga cthote edhe Kodi i Davincit nuk vendosi nje gje te re, apsotujt dhe dishepujt besuan se Jezus Krishti ishte Biri i Pernedise, dhe qe kur Ai u ringjall e deri me sot njerezit kane ndjekur Jezusin sic Ai e deklaroi vetveten, si mbartes i mekateve te tyre, dhe si Mesia i premtuar, i Vetemlinduri i Atit qe ndenji mes nesh dhe ne pame lavdine e Tij, dhe i njejti Jezus eshte Ai qe do rikthehet sic e ka premtuar. Por gjate kesaj kohe, Ai ka dhene urdherin sic me dergoi Ati mua, keshtu ju dergoj edhe une ju, shkoni ne skajet e botes dhe hapni lajmin e mire, qe eshte jeta e perjetshme, bashkim me Atin prej te cilit ishim te ndare.

Kush do te besoje le te besoje, mospranimi i Bibles eshte rruga drejt shkaterrimit, se Bibla eshte dhene nga Shpirti i Shenjte dhe njerezit i kuptojne veshtiresite e saj nga Shpirti i Shenjte qe eshte ne ta. Profecite nuk jane racionale per njerezit, por ato jepen qe njerezit te njohin qe cfare ndodhi ishin vepra te Zotit, sepse Zoti thote Une e them fundin nga fillimi.

deshmi
 

hawk

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Nuk me duket se i jam referuar gjekundi Dan Brawnit edhe pse ka me dhjetera libra si Kodi apo Engjej dhe Demon. Jane libra qe nisen nga disa te verteta historike dhe spekullojne ashtu sic ben dhe kisha nga ana tjeter.
Un i besoj asaj qe mendoj se eshte e vertete ose me pak e transformuar.
Respektoj idealizmin tend pasi eshte me pozitive se injoranca e shume anetareve ne forum por bindjet tona ndahen.
Te falenderoj per diskutimin.
 

Kleja

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

Nje gje eshte e sigurt, qe besimi ndryshon jeten e besimtareve. Eshte e veshtire ti mbushesh mendjen dikujt me fakte, nese zemra nuk eshte e interesuar ne perfundimet, por eshte me teper e interesuar ne kerkime (means rather than ends). E bukura e Krishterimit eshte qe profecite qe permenden ne Dhjaten e Vjeter, vertetohen ne Dhjaten e Re (nderkohe qe distanca kohore e shkrimit te tyre eshte diku te 500 vjet).
Hawk meqe ty te pelqen te lexosh (me sa duket nga mesazhet), te sugjeroj The Case for Christ, dhe The Case for Faith nga Lee Strobel. Aty permenden shume fakte historike si per Krishtin, Ungjijte, Biblen etj.

Ciao
 

capuni

Primus registratum
Re: Mbi krishterimin!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
per anglishtfolesit nje faqe qe eshte kryesisht e fokusuar ne personin e Jezusit: www.jesus.org ose www.thelife.com (kjo e fundit ka edhe shume artikuj per Kodin e Da Vincit)

ne shqip do rekomandoja www.jezusi.org, qe flet kryesisht per personin e Jezusit, Biblen, fakte, prova etj

mendoj qe edhe te kjo tjetra ka artikuj te mire, www.studentishqiptar.com

[/ QUOTE ]

..se mos bosh gabim t'vesh ndonje burim asnjanes se eshte blasfemi! /pf/images/graemlins/booki.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Urgjent!

Si quhen ne shqip 27 librat fetare qe jane baze per krishterimin?

E di qe ka nje term te vetem per to, por s'me vjen ne mend cili.

Ekuivalenti ne anglisht do ishte "canon" (An ecclesiastical law or code of laws established by a church council.)

Literature fetare s'mund te jete sepse eshte term i pergjithshem...

Ndonje ide?
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Urgjent!

Kanun mi vajz... /pf/images/graemlins/winkwink.gif

Ka histori t'gjat n'gjuhen t'Hebrenjve,ka lidhje me Egjiptin dhe Greqin e vjeter[...]etj etj.

Nuk ka synor nen kuptim fetar/juridiks me t'pershtatshem,them. (S'besoj t'gabohem.. /pf/images/graemlins/crazy.gif!)
 

regele

Forumium maestatis
Re: Mbi krishterimin!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ok me ne fund dicka qe po biem dakort, ta leme kete teme para se te prishemi fare. Nuk na vlen qe te krijojme as armiqesi as urrejtje por te jemi miq me njeri tjetrin. Qe kur kam ardhur ne albforum, vecanerishte te Teologjia neper tema te ndryshme ka ofendime dhe sjellje qe nuk i kan hije besimtareve. Fryma e besimtarit duhet te jete dashuria.

Me erdhi ne mendje I Korintasve 13 /pf/images/graemlins/smile.gif

1 Po të flisja gjuhët e njerëzve dhe të engjëjve, dhe të mos kisha dashuri, do të bëhesha si një bronz që kumbon ose si cimbali që tingëllon.

2 Edhe sikur të kisha dhuntinë e profecisë, edhe të dija të gjitha misteret dhe mbarë shkencën dhe të kisha gjithë besimin sa të luaja nga vendi malet, por të mos kisha dashuri, nuk jam asgjë.

3 Edhe sikur të ndaja gjithë pasuritë e mia për të ushqyer të varfërit dhe ta jepja trupin tim që të digjej, e të mos kisha dashuri, nuk do të më vlente asgjë!

4 Dashuria është e durueshme; plot mirësi; dashuria nuk ka smirë, nuk vë në dukje, nuk krekoset,

5 nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon të sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon për keq;

6 nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën,

7 i duron të gjitha, i beson të gjitha, i shpreson të gjitha, i mban çdo gjë.

8 Dashuria nuk ligshtohet kurrë; por profecitë shfuqizohen, gjuhët pushojnë dhe njohuria do të shfuqizohet,

9 sepse ne njohim pjesërisht dhe profetizojmë pjesërisht.

10 Por, kur të vijë përsosmëria, atëherë ajo që është e pjesshme do të shfuqizohet.

11 Kur isha fëmijë, flisja si fëmijë, mendoja si fëmijë, arsyetoja si fëmijë; kur u bëra burrë, i flaka gjërat fëminore.

12 Tani në fakt, ne shohim si në pasqyrë, në mënyrë të errët, por atëherë do të shohim faqe për faqe; tashti njoh pjesërisht, kurse atëherë do të njoh thellë ashtu sikurse njihem.

13 Tani, pra, këto tri gjëra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por më e madhja nga këto është dashuria.

Me dashuri te sinqerte...
Deshmi

[/ QUOTE ]

Ky eshte kapitulli qe me pelqen me shume ne Bibel!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Urgjent!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Kanun mi vajz... /pf/images/graemlins/winkwink.gif

Ka histori t'gjat n'gjuhen t'Hebrenjve,ka lidhje me Egjiptin dhe Greqin e vjeter[...]etj etj.

Nuk ka synor nen kuptim fetar/juridiks me t'pershtatshem,them. (S'besoj t'gabohem.. /pf/images/graemlins/crazy.gif!)

[/ QUOTE ]

Nuk perdoret termi kanun, une e di mire c'eshte kanuni dhe jam e sigurt qe ekziston nje term tjeter i pershtatur ne shqip ne kete kontekst.

Kanun e perjashtoj krejtesisht si alternative se s'me tingellon i degjuar gjekundi ne terminologjine fetare (unless ka hy ne Leka ne liturgji /pf/images/graemlins/laugh.gif).

Flm gjithsesi /pf/images/graemlins/winkwink.gif
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Urgjent!

O shqipe...

Ne koncilin e Trentos ,Kisha , shif Riformen e Luterit,deklaroj qe librat e shenjt te Dhjates(testamentit,Beslidhjes,Ungjijt) se vjeter jan 46,asaj te re's 27 = Kanuni kristian.

Kisha ka KANUN'izuar , ligj'suar librat e shenjt[...] ;

...bej çer t'dush ,po ho! /pf/images/graemlins/winkwink.gif

Rikembej /pf/images/graemlins/wave.gif.
 

cacol

Forumium maestatis
Re: Urgjent!

Canonizzata nga taljoncja. Ne shqip Kanun. Ja mbeshtes Aurores dhe ishalla ma rikemben /pf/images/graemlins/grin.gif
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Urgjent!

1. Nuk din origjinen dhe terminologjin e Kanun'it sepse ndryshe s'do flisje kshu.
Jezusi , harroje... s'ka qon shqiptar! /pf/images/graemlins/lol.gif

2. Kanun'i s'hyn ne terminologjin fetare ?!
Kjo si konfermim i faktit qe s'ja ke haberin as fes dhe as historin e Ligjit privat dhe publik ;
shif 'Diritto canonico' ( KANUN i Kishes , ligji-istitucjoni ku mbeshtet Kisha) si pasoj e t'Drejtes Romane ,kjo e fundit vjen [...]etj etj.

Varja...se u zgjata shum /pf/images/graemlins/grin.gif.

Most... /pf/images/graemlins/kiss.gif obvjus,gjithmon!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Urgjent!

Here u go; Librat e Shenjte te Dhjates se re /pf/images/graemlins/winkwink.gif s'ka nevoje per kanun kisha /pf/images/graemlins/laugh.gif kisha eshte kanun vete.

Po ta perseris (shqipe), me qe kam jetu pjesen me te madhe te jetes ne Shqiperi, fjala kanun NUK perdoret ne literaturen fetare. Kanunizim i Dhjates se vjeter tingellon goxha e fuqishme, por per cudi nuk eshte implementuar si term. Dijenive mbi "Diritto Canonico" etj etj etj etj s'jam duke i hy hic se s'ishte ai thelbi pasi une e di mire se c'eshte "The canon" nuk erdha me pyt ketu per te.

Nje arguument i fundit: po te ish se fjala KANUN do ish perfshire ne terminologjine fetare shqiptare, te pakten gjithe keto faqe ne interenet do me kishin dhene nje rezultat tjeter pervec Lekes.

Une doja nje pergjigje nga dikush qe JETON ne Shqiperi dhe e di mire si eshte perkthyer fjala.


Rrofshi gjithsesi!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Urgjent!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
1. Nuk din origjinen dhe terminologjin e Kanun'it sepse ndryshe s'do flisje kshu.
Jezusi , harroje... s'ka qon shqiptar! /pf/images/graemlins/lol.gif

...

[/ QUOTE ]

Ketu e ke qelb icik (si shume) po s'jam tu u morr me detaje se sido qe t'i vejme kufijte e dijeve t'mija e t'tuja s'perkojne kurrkund...une me t'mijat jam komode, po desha me mesu ma shume them se do gjej noi cop ven me i rras ke kjo kapploqja ime, po te me ngjallin interes sigurisht...do t'lutesha ta lije jashte konteksit te asaj qe flitej ma siper...

A t'keqen, na kurse neuronet!
 

cacol

Forumium maestatis
Re: Urgjent!

Kordele, edhe ne fjalorin Anglisht - Shqip ( qe nuk e kemi bere as une as Aurora, fjala Canon ( qe rrjedh prej Italishtes ) perkthehet me Kanun, Ligj i Kishes dhe E Drejta Kishtare. Une te sugjeroj fjalen DOGME gjithsesi...
 
S

Scorpion

Guest
Re: Urgjent!

Po mer Most dhe Lek Dukagjini ka qene nga Bolzano /pf/images/graemlins/laugh.gif

Sa jane shtu pseudofilozofet mer /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

cacol

Forumium maestatis
Re: Urgjent!

Ka qene i Krishtere /pf/images/graemlins/wink.gif

Nejse, ishalla e kam ndihumar sadopak zonjezen!
 
Top