Mbi krishterimin!

scadarsko

Locus omnem

kur papa ishte ne tirane!
 

hurtlocker

Valoris scriptorum
Re: Mbi krishterimin!

Originally Posted By: Fiorela

Originally Posted By: Kondrapedali
Ej të krishterë, a mund të më thoni se kur ka lindur Krishti? A mund të më thoni se ç'do të thotë Trinia e Shenjtë? Po Krishti si Bir i Atit ç'do të thotë? Jam gati të vë bast që nuk e keni idenë për shumë nga këto gjëra dhe as nuk e dini qëndrimin e Vatikanit apo Stambollit për këto çështje (nuk po i përmend të gjithë sektet e krishterë).
1.Krishti ka lind para 2008 vitesh e rreth 3 muajsh.
2.Trinia e Shenjte do te thote Ati, i Biri dhe Shpirti Shenjt.
3.Krishti eshte i Biri i vetem qe Ati e solli ne toke, ne vend te tij, dmth edhe Krishti nepermjet Atit te tij eshte Zot.Fiorela, ato pyetjet synojnë përgjigje të tjera pasi asnjë nga ato përgjigje nuk është e saktë pasi janë të paplota. Kuptimet e tyre janë shuuumë më filozofike se shablloni i shkrimit që i shpreh. Jezui ka lindur në vjeshtë (mendohet rreth fundit të shtatorit) dhe ka qenë Kisha ajo që ka vendosur për 24 dhejtorin si datëlindjen e tij. Kjo është bërë me qëllim eleminimin e një feste pagane të fuqishme e cila lidhet me ekuinoksin e dimrit. Po ashtu janë zëvendësuar dhe solsticet e pranverës e vjeshtës si dhe ekuinoxi i verës (Gjon Pagëzori - 23 qershor). Po kështu, Trinia e shenjtë shpreh dashurinë dhe rreptësinë atërore të Zotit, dashurinë e pakushtëzuar të besimtarëve të tij si dhe zemrën e shpirtin e pastër të nevojshëm në besim.
Krishti, Shpëtimtari, si bir i Atit përaqëson gjithë besimtarët e devotshëm dhe inteligjentë (pra që nuk mbyllin sytë e besojnë gjithë ç'i thotë prifti) të cilët me besimin e tyre do shpëtojnë njerëzimin.

Këto shpjegime janë tepër të shkurtra e të thjeshtuara pasi kuptimi i tyre është akoma më i thellë.

P.S. Këto janë këndvështrime të Kishës Katolike i.e. të Vatikanit dhe jo devijime doktrinale sektesh të ndryshme.
Shume e thjeshte. ..ti lan halet e te krishtereve. ...perpiqesh si majmun ti imitosh Dhe te superosh komplekset tua te inferioritetit.

Bitter truth. ..and how things must be at the same time.....The ruled always needs to contest the legitimacy of the rulers
 

hurtlocker

Valoris scriptorum
Re: Mbi krishterimin!

e verteta e krishterimit per sa i perket trajtimit te femres.

idea qe Mary ishte prape e virgjer dhe pasi beri krishtin vjen nga fakti qe krishterimi do te thote qe femra eshte e nyte. dmth eshte cdo femer eshte pure vetem kur nuk eshte e penetruar.

crishterimi kur erdhi ne evrope ne fillim u perqafua me shume nga femrat dhe keto te fundit i ndihmuan meshkujt te hapnin crishterimin.

kur krishterimi i forcua dhe meshkujt i pane femrat te fuqizoheshin i thirren ato prostituta.

krishterimi i ke pjekur femren e gjalle sidomos nga shekulli i 12 deri ne ate te 16 kur ato akuzoheshin si witches.

keto te dhena jane marre nga gazetari i njohur

Jack Holland.


PS: une qe dikur gjeja prehje shpirterore tek katedralet tani nuk e di ku te shkoj. natyrisht jo tek xhamite kur sot e kesaj dite besimtaret e kesaj feje murosin apo hedhin acid ne fytyren e femres.

PSS: qe zbukurimet jane ideale dhe qe proverbat apo psalms te bibles i adhuroj kjo nuk ka dyshim.
Ne fakt trajtimi qe I behet femres ne vend et islamike. ..Dhe sidomos nga isis eshte per tu marr shembull.

Patetike. ...e ceket Dhe vendosmerisht injorante
 

COB

Primus registratum
Krishterimi dhe Jezusi për mua duken si dy pole të kundërta. Pse?

Fillimisht Jezusi asnjëherë në jetën e tij nuk ka predikuar një fe të quajtur Krishterim, e aspak ndonjë simbolizëm si Kryqi. Pas vdekjes së Jezusit janë ''religjionizuar'' mësimet e tija dhe u formua një fe e quajtur Krishterim që bazohet në shkrimet e Shën Palit.

Në fakt, Jezusi kishte ardhur për të luftuar besimet e kota pagane dhe për të qortuar cifutët që e kishin tradhëtuar Moisiun, ai predikoi për besim në një zot të vetëm. Por këtu bie ndesh me Krishterimin modern pasi që sipas Krishterimit Modern egziston Triniteti - që është kontradiktë e madhe krahasim me mësimet e Jezusit.

Pas vdekjes (ose largimit) të Jezusit, shumë tradita pagane iu mveshën Jezusit. Krishterimi është i mbushur me tradita pagane të besimeve diellore si psh Mithraizmit dhe besimit Sol Invictus. Paraqitja e Diellit mbrapa Jezusit është kopjim i Mithras, Triniteti i ''shenjtë'' është kopjim nga Triniteti Egjiptas Osiris-Isis-Horus. Biblat e para janë shkruajtur në Gjuhën greke, një gjuhë që Jezusi fare nuk e dinte. Nuk do të hyj në kontradiktat e Biblës, në incestin etj.

Pra në fakt, fatkeqësisht Krishterët besojnë në një Jezus tjetër, të shpifur, e jo Jezusin Orgjinal.

Është shumë interesant fakti se Krishterët aspak nuk e dinë fenë e tyre. Nuk mësojnë asgjë nëpër kisha veqse tregimeve që Jezusi ka vdekur për njerëzim e për mëkatet tona, ai na shpëton, është djali i zotit etj etj... Jashta këtyre nuk studiohet Krishterimi, edhe konsiderohet mëkat të pyesësh shumë.

Si edhe është i vetmi religjion i cili bëhet update.. Vetë egzistimi i më shumë se 70 Biblave tregon se ka një problem me autencitetin dhe vërtetësinë e Biblës.
 

Airbourne

Papirus rex
Per arsyen me te tjeshte COB. Jezusi eshte MYSLYMAN dhe Allahu eshte KRISTIANE.

Eleonore

Nje dore lane tjetren te dyja fytyren!
I vetmi mjekrrosh qe me ka habitur si.....koncept te TIJIN.
PS: do kete revolta nga arrnautt,por AI per ATA e KA,dhe e ka SHUME DREJTE si....psikologji.
U krye.
KLM nga Airbourne.
 

Airbourne

Papirus rex
Deri në kohën e mbreterive, concubinatus ishin të zakonshme në Izraelin e lashtë. Abrahami kishte marrë disa ....prostituta, por i dërgoi të XHITHA në KULLA pas lindjes së djalit të tij isak (nga i cili kishte profetizuar zbritjen e një populli) në shtëpi . Davide kishte të paktën gjashtë gra , dhe një numër të panjohur konkubinash . Thuhet se Salomoni kishte shtatëqind gra të princit dhe treqind konkubina (apo harrem).
Faraonet e lashte ne Egjypt kishin ne pergjithesi disa gra.

PS: rita ka trojet do thoshte....pune birash.
 

Airbourne

Papirus rex
Papa Françesku pranon dorëheqjen e kardinalit amerikan pas raporteve për abuzime seksuale.

Pasi Vatikani është kapluar nga një skandal i shkallës së lartë të abuzimit seksual në Amerikën Latine, e cila ka çuar tashmë në dorëheqjen e të gjithë peshkopëve katolikë në Kili, të shtunën, Papa Françesku pranoi dorëheqjen e kardinalit Theodore McCarrick, një ish-kryepeshkop i Uashington DC dhe një nga udhëheqësit më të shquar katolikë në SHBA.
Papa urdhëroi ish kardinalin të "qëndrojë në shtëpi për një jetë lutjeje dhe pendese derisa akuzat e bëra kundër tij të shqyrtohen në një gjyq të rregullt kanonik", thuhet në një deklaratë të Vatikanit. Theodore McCarrick, 88 vjeç, një ish-kryepeshkop i Uashingtonit, është pezulluar edhe nga detyrat publike në pritje të një gjyqi. Muajin e kaluar, zyrtarët e kishës amerikane thanë se akuzat ishin të besueshme. McCarrick ka thënë se nuk i kujtohet ky abuzim. McCarrick ishte një nga kardinalët më të shquar të Shteteve të Bashkuara dhe është një nga udhëheqësit katolikë më të lartë që ballafaqohet me akuza për abuzim seksual. McCarrick mendohet se ka abuzuar me adoleshentin gjatë punës si prift në Nju Jork, në fillim të viteve ‘70. Pretendimet u bënë publike në qershor nga Kryepeshkopi aktual i Nju Jorkut, Kardinali Timothy Dolan. Ai tha se një agjenci e pavarur ligjore kishte hetuar akuzat. Një bord rishikimi, duke përfshirë ekspertë ligjorë, psikologë, prindër dhe priftrinj, i gjeti akuzat “të besueshme dhe të vërtetuara”. Disa prej burrave kanë thënë se kardinali McCarrick i detyroi ata të bënin marrëdhënie seksuale me të në një shtëpi në plazh në Nju Xhersi, ndërsa studionin për prift.

Jul 28, 2018 20:19 Europe.

Fazit: Qete po leronin dhe gomaret po kullotnin aty afer.
bibla....libri i Jobit faqja 565


AMEN u ......KRYE.


 

Airbourne

Papirus rex
Pope Francis has a lot of work to do to rein in the Catholic Church in Nicaragua. If their role in these violent protests and opposition to an economy for the people is not stopped, this will become a scandal for the Catholic Church.
Ahhahaha seht ihr!FaschistenDRECK.
FAZIT.....
Heirate und du bist wohlauf für eine Woche! Schlachte ein Schwein und du bist wohlauf für einen Monat! Werde Priester und du bist versorgt fürs ganze Leben!
Aforizem nga populli polak,dhe mendoj si katolike qe jane dine me shume ose kane pervoje.
Tungi flamurtaret e trojeve.
 

Airbourne

Papirus rex
The West's Rejection of God Will End in Misery and Terror - Solzhenitsyn's Prophetic 1983 Warning.

The West has yet to experience a Communist invasion; religion here remains free. But the West’s own historical evolution has been such that today it too is experiencing a drying up of religious consciousness.... the tide of secularism that, from the late Middle Ages onward, has progressively inundated the West. This gradual sapping of strength from within is a threat to faith that is perhaps even more dangerous than any attempt to assault religion violently from without.

As a survivor of the Communist Holocaust I am horrified to witness how my beloved America, my adopted country, is gradually being transformed into a secularist and atheistic utopia, where communist ideals are glorified and promoted, while Judeo-Christian values and morality are ridiculed and increasingly eradicated from the public and social consciousness of our nation.

Under the decades-long assault and militant radicalism of many so-called “liberal” and “progressive” elites, God has been progressively erased from our public and educational institutions, to be replaced with all manner of delusion, perversion, corruption, violence, decadence, and insanity.It is no coincidence that as Marxist ideologies and secularist principles engulf the culture and pervert mainstream thinking, individual freedoms and liberties are rapidly disappearing. As a consequence, Americans feel increasingly more powerless and subjugated by some of the most radical and hypocritical, least democratic, and characterless individuals our society has ever produced.Those of us who have experienced and witnesses first-hand the atrocities and terror of communism understand fully why such evil takes root, how it grows and deceives, and the kind of hell it will ultimately unleash on the innocent and the faithful. Godlessness is always the first step towards tyranny and oppression!

Nobel laureate, Orthodox Christian author, and Russian dissident, Alexander Solzhenitsyn, in his “Godlessness: the First Step to the Gulag” address, given when he received the Templeton Prize for Progress in Religion on May of 1983, explained how the Russian revolution and the communist takeover were facilitated by an atheistic mentality an a long process of secularization which alienated the people from God and traditional Christian morality and beliefs. He rightly concluded: “Men have forgotten God; that’s why all this has happened.”

Those who have ears to hear, let them hear!

by C. Banescu Sat,Crowdfunded media criticism Mar 16, 2019

PS....me duket se paska pasur te drejte ky dhe ai....disidenti rus.

Si perfundim...ta lexojne ata albanezet ne usa do ishte interesante se si do pergjigjeshin dhe perse?
Sepse SUMica e tyre jane antikomuniste te THEKUR.

Agre ka AIRBOURNE.


 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Re: Mbi krishterimin!

atman,

Kodi i Da Vincit permban shume gafa teologjike, spekulutime te pabaza te nderthuara me fakte te pergjysmuara, tek-tuk krejtesisht te manipuluara qe i sherbejne ngjarjeve ne liben. Eshte pikerisht ne kete liber, ku mjeshteria e zhvillimit te ndodhive ne menyren me te shkelqyeshme, deformon cfare eshte teologjikisht dhe historikisht e sakte. Defryese, por jo e sakte, si cdo krijim tjeter letrar qe bazohet selektivisht ne faktet, si p.sh Drakula, apo Njeriu Elefant.

Kodi i Da Vincit eshte nje veper letrare dhe si e tille ajo interpreton koncepte teologjike POR mbi te gjitha ajo hedh idene e gjetjes se linjes se gjakut te Jezu Krishtit. Ne qofte se pretendimet jane te medha edhe provat qe duhen paraqitur per te vertetuar ardhjen e "birit" te Zotit ne Toke duhet te jene po aq te medha.

Une duhet te ekzistoj historikisht per te dhene prova te fillesave te teologjise dhe arsyes se ekzistences se feve boterore te cilat jane te gjitha nen catine time. Jo vetem ato por edhe cdo veper letrare qe ekziston provon dhe provon papushim ekzistencen time si lidhja apo ngjitesi qe mban te bashkuar cdo gje ekzistuese.

Nje cift rri se bashku sepse ekziston midis tyre ligji i terheqjes. Pa ekzistencen e qendres se gjithckaje qe mund te quhet gravitet cdo gje ne univers do te shperbehej dhe do te plluskonte copa copa ne hapesire deri ne zhdukjen finale te tij.

Linja e gjakut te Jezu Krishtit ekziston dhe ajo eshte shqiptaro-greke dhe franko-shqiptaro-greke nga trashegimtaret e mi.

El
 
Top