Mbi islamin!

dr love

Locus omnem
ti ke thene: Zoti dhe frika ndaj tij e mbajne njerezimin nen fre!

nese njerezit e kane frike Zotin atehere pse duhet ti luten atij qe ti shpetoje? sepse feja i thote njerezve qe zoti nese ti ben gabim te çon ne ferr! dmth njerezit kane frike nga te keqijat qe bejne vete dhe pastaj kur luten apo falen kerkojne shpetim! dmth i bie qe njerezve ju pelqen te genjehen me vetedije te plo

te thashe merre si te duash! s 'me ngelet hatri!


Nuk ka pune hatri..po diskutojme..

Njerezit kan besuar ne zot edhe para se te lindnin fete...
I faleshin diellit...Zeusit..etj..frika per dicka me te madhe se ne.
Njerezit prandaj jan njerez qe te gabojne..dhe eshte shprehja
Te gabosh eshte njerezore..te falesh eshte hyjnore.
 

Hektor12

Locus omnem
Ashtu dhe si mund te jete ai vend apo se ke idene ... nejse me pelqeu ajo qe the vetem vendin ta kishe specifikuar mire do qe ... hahahhah
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
flm hyjneshe! po e kam shkruar pak me larte kete qe po me perserit! normal jam njerezore... qe gaboj! :)
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Ashtu dhe si mund te jete ai vend apo se ke idene ... nejse me pelqeu ajo qe the vetem vendin ta kishe specifikuar mire do qe ... hahahhah


ahahahahah po ti e merr me mend se per ate vend qe se dime se ku e qysh eshte...po behet lufte ne Toke :) e dashke ti ta them une keshtu tak-fak...ncncncnc se di! pluhur vella.... pluhur yjesh....
 

Hektor12

Locus omnem
hahahah .... ee vetem ne enderr mund ti shohim ata qe kan ik dhe te na thone... mbase truri seshte akoma gati te prodhoje enderra te tilla ku te flasim me ta ...
 

dr love

Locus omnem
flm hyjneshe! po e kam shkruar pak me larte kete qe po me perserit! normal jam njerezore... qe gaboj! :)


Me fal qe paskam shkelur te drejten e autorit
edhe une nga ti e mesova..faleminderit qe m'i hape syte..sidomos emri hyjneshe me pelqeu shume..gjithmone me ka pelqyer te jem Aferdita..
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
po dhe une prandaj ta thashe... ishte rradha jote per te bere ironi!

ehh s 'eshte pune autori eshte thjesht çeshtje vemendjeje!
 

hareid

Papirus rex
Hareid ti nuk me dhe mua nje alternative tjeter...ti shkove direkt te ateistet dhe teoria e tyre! dmth ne nje fare menyre ti i ndan njerezit ne dy kategori...me fe dhe te pa fe...une nuk kam asnje fe...nuk praktikoj asnje fe! por kjo s 'do te thote qe une mendoj se nuk ka zot! respektoj ata qe jane fetare, sepse jam aq e civilizuar sa per ta bere...por nuk i kuptoj! prandaj e thashe vetem nje shprehje ne fillim fare! ne fund te fundit para zotit jemi te gjithe njesoj! apo jo?


Dahlia e nderuar, alternativen e zgjodhe vete nuk ta dhash une. Vet fjala yte ne vitin 2013 ka akoma njerez qe mashtrohen nga feja!
e verteton te kunderten, pra qe njerezit te mos mashtrohen, duhet te jene te pa fe. Prandaj edhe une shkova direkt te ateistet dhe teorine e rastesise, gje te cilin ti ne vijim e preferove me shume se sa fene. Sikur te kishit thene qe ne fillim se nuk e praktikon asnje fe por beson ne Zot, atehere me siguri nuk do te e vazhdoja as me ateistet dhe as me teorine e rastesise.

Mospajtim tjeter me mendimin tend eshte edhe theksimi yt se „feja e mban njerezimin nen fre...dhe nuk ja arrin dot...s'ja ka arritur asnjehere sepse gjithmone ka pas luftera per shkak te fese ne gjithe historine e njerzimit!“
Jo zonje e nderuar nuk eshte feja ajo qe e mban njeriun nen fre, por eshte njeriu ai qe e mban fene nen fre. Jane njerezit ato te cilet i kane keqperdorur, i keqperdorin dhe do ti keqperdorin fete per intereset e veta. Njerezit jane ato qe per t'ii arritur qellimet e tyre, i keqinterpretojne fete sipas deshires dhe interesave te tyre. A ishte feja ajo e cila i tha njeriut t’i bej kryqzatat, inkuizicionet, kolonizimet, luftrat e ballkanit?? JO! Ishte njeriu qe fene e morri vetem si mjet per t’i arritur keto qellime. Esaja (Krishti ose Isa ) i tha popullit te vet:
„Nese armiku te bie ne nje ane te faqes ti (mos ja kthe ne te njejten menyre) por jepja edhe anen tjeter te faqes“, Pra ai e preferoi paqen dhe jo luften. Mirepo, njeriu i dhene mbas pushtetit dhe pasurise nuk e beri kete gje, por ai ne emer te fese u be i dhunshem e shpalli „Luften e shejte“ kunder cdo gjeje qe kundershtoheshte me fene te interpretuar sipas qejfit dhe interesit te tij, prandaj edhe filloi te bej luftra dhe masakra te medha. Edhe ne ballkan, nuk ishte feja ajo qe i tha Milloshevicit vrit e prit ne Bosnje dhe Kosove, por ishte komunisti Milloshevic me ca mashtrues fetare ai i cili ne emer te fese filloi te bej spastrime etnike.

Asnje profet nuk erdhi te populli i vet me urdherin e luftrave dhe te vrasjeve, por cdonjeri erdhi me urdherin e paqes me thirrjen ne besimin ne nje Zot. Gjate kohes se predikimeve te profeteve, nuk ishin besimtaret ato qe u shpallnin lufte te tjereve, por ishin idhujtaret, paganet ato te cilet nuk donin te e pranonin besimin ne nje Zot dhe i terrorizonin, luftonin ato qe besonin ne nje Zot. Asnje profet nuk erdhi qe ne emer te fese te behet udheheqes dhe i pasur, por cdo profet e thoshte hapur: „ Nuk kerkojme pushtet, as edhe pasuri, e vetmja gje qe kerkojme, eshte besimi ne NJE ZOT“ Psh. Kur idhujtaret shkuan te profeti Muhamed i thane: „ Trego cfare deshiron? Nese deshiron te behesh udheheqes i yni, do te bejme me gjithe deshire, nese deshiron pasuri do te japim sa te duash... Vetem hic dore nga thirrja ne nje Zot” Mirepo Profeti ju pergjigj: "Sikur diellin te ma vendoni ne njeren ane dhe henen ne anen tjeter, une nuk terhiqem nga ky urdher. Pra, qellimi dhe detyra e tij hyjnore nuk ishte as pushteti dhe as pasuria por, thirrja per te besuar ne nje Zot. Luftrat qe me vone pasun, ishin imponime nga ana e idhujtareve per t’i luftuar dhe zhdukur besimtaret…..Nejse te mos e zgjas edhe me shume se eshte teme shume e gjere....

Vetem edhe nje gje. Ti mire e the dikund me siper: “Nejse fakt eshte se ne gjithe historine e njerezimit sa vite jane gjithesej vetem 264 vite kane qene te paqta ... nuk ju duket se eshte ne natyren humane lufta ...”
Jam shume dakort! Edhe atehere kur ishim shume pak ne (njerezit) benim luftra, sepse edhe atehere ishim te ndare neper klane te ndryshme dhe cdo klan deshironte te ket me shume pasuri dhe pushtet se klanet tjera...., prandaj e theksoi edhe njehere. Njeriu eshte ai i cili nepermjet keqinterpretimeve te shumta, tenton te i arrij qellimet dhe interesat e tij, i manipulon njerezit, fillon luftra ne emer te fese.......Pra, me nje fjale: Njeriu eshte ai qe e mban fene nen fre dhe jo e kunderta....
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Hareid! te lexova...ke shume te drejte kur thua qe tema eshte shume e gjere...

po diktoj nga paragrafi pare (edhe pse ka shume kohe qe nuk perqendrohem ne shkrime; por ky i yti ja vlen)

e ke thene vete: jemi dakort! qe besoj ne Zot e jo ne fe!
qe njerezit te mos mashtrohen duhet te jene me sy hapur! duhet te jene te lire! duhet te zgjedhin vete besimin e tyre dhe jo ti detyrojne te tjeret siç eshte rasti ne "lindjen e afert" ku jane tre religjionet kryesore...judaizmi, christianizmi dhe islami... ku ka vetem luftera dhe ku femijet marrin armet qe 10 vjeç! nuk ka asnje shanc qe te jem dakort me asnje nga keto fe, apo te them qe njera eshte me e mire se tjetra apo me e vjeter se tjetra...qe ne momentin qe keto vende jane gjithe kohen ne konflikt...fetar...territorial...pasuri natyrore... pse jeta e ketyre popujve...duhet te jete me e veshtire se jeta ne evrope ose ne amerike?

ti jeton ne nje vend te lire...ke te drejte te zgjedhesh islamizmin tend te moderuar...por nderkohe ky islamizem eshte ne lufte te eger kunder christianizmit...kunder çdo feje tjeter...normalisht duhej te ish e kunderta...fete duhej te respektoheshin e njerzit te donin njeri tjetrin...dhe ketu dalim te natyra njerezore...me shume pushtet me shume pasuri me shume territore...per çfare? per tu fut ne lufte me nje planet tjeter?!!

paragrafi i dyte....
besimi apo feja...eshte diçka e shenjte... spirituale...nuk duhej te perzihej me anen materiale apo fizike te jetes se perditshme te te gjithe njerezve...por ata qe jane ne krye te fese dhe qe per mua mashtrojne njerezit...ata jane te paret shkaktare...duke fillu nga Muhameti...i veteshpallur Profet - Luftetar (kjo e dyta nuk eshte e shenjte) e duke ardhe ne kohet e sotme...pedofilizmat ne Vatikan...si mund ti besoj une personave te tille qe thone "beni si them une por mos beni si bej une?"

kush i drejtoi njerzit per te bere Kryqezatat? dogmat fetare! se pa nje ideal ne koke apo nje besim ne zemer...asnje nuk do ngrihej per te luftu e shkaterru kundershtarin!

paragrafi i trete:

çfare do njeriu ne jete?

thjeshte te jetoje jeten e tij...te besoje diku...ndoshta per te bere me te lehte jeten e per te kuptuar ato qe si perballon dot...ne jemi vetem pasardhes...te gjithe do jene vetem pasardhes...te ideve...te dogmave...te profeteve me te cilet jemi edukuar..degjuar...mesuar..apo inkulkuar (se di si thuhet ne shqip)! nuk mund te besoj dot ne histori te shenjta qe kane ndodh 3500 vjet me pare!

nuk jam dakort me ate qe thua...qe profetet erdhen per paqe! sidomos Muhameti!

te gjithe e dime qe Moisi mori "10 komandamentet" ne malin Sinai...te gjithe e dime qe Jezusi vdiq ne kryq e u ringjall...e qe ndoshta Budha...u illuminu nen nje peme...ama per Muhametin dihen shume pak gjera dhe jane per tu vertetu...sepse jane te bazuara ne tekste islamike!...e vetmja qe dihet per te...eshte qe ka thirr gjithe besimtaret e vet per te bere lufte per besimin e vet! se kuptoj pse thu te kunderten?

njeriu eshte ai qe mban fene nen fre?...eshte reciproke..feja mban njeriun dhe njeriu lidhet pas fese!

ndoshta s 'te kam thene ndonje gje te re...sepse jam mundu te jem sa me e paanshme...te lutem mos u fut ne detaje te fese islame sepse nuk mund te pergjigjem...njoh thjesht bazat e besimeve te ndryshme...nuk jam fetare dhe nuk hyj ne kete loje...kjo ishte thjesht per diskutim!
 

hareid

Papirus rex
Dahlia! Se pari te falenderoj per vlersimin qe ja dhe shkrimit tim me siper...

Ne shume gjera qe ke shkruar me siper pajtohem dhe te japi shume te drejte, prandaj aty edhe nuk do te zgjerohem me shume... edhepse edhe mbas asaj qe edhe ti vete e ke shkruar, ne te shumten e rasteve del qe njeriu e mban fene ne frere dhe jo e kunderta. Njeriu eshte ai qe i filloi dhe i fillon luftrat ne emer te fese dhe jo e kunderta. Tani do te filloj per gjerat ne te cilat nuk pajtohem me ti.

Thenjen tende se:
“per Muhametin dihen shume pak gjera dhe jane per tu vertetu...sepse jane te bazuara ne tekste islamike!...e vetmja qe dihet per te...eshte qe ka thirr gjithe besimtaret e vet per te bere lufte per besimin e vet!”
nuk mundem ta pranoj sepse dihet shume qarte qe per profetin Muhamed ka me shume informacione dhe dihen shume me teper gjera se sa per Mojsiun, Jezusin, Buden… ose profetet e tjere nga vet fakti qe Muhamedi jetoi me vone se te gjithe keto.

Per gjerat ne te cilat une nuk pajtohem me ti, per te cilat dasht ose padasht duhet te hy ne detaje, eshte pohimi yt per profetin Muhamed si te „veteshpallur Profet“ dhe „luftetar“. Per mendimin tim kjo eshte nje mendim i gabuar. Per kete teme, sidomos per thenjen “Luftetar” do te kisha sugjeruar dy libra dhe ate nga historiane perendimore: Karen Armstrong dhe Martin Lings. Te dy keta historian te shquar (edhepse ka edhe shume te tjere) rrefejne per jeten e Profetit dhe asnjehere nuk e shpallin profetin ashtu sic thua ti.
Vet thenja yte qe Muhamedi “ka thirr gjithe besimtaret e vet per te bere lufte per besimin e vet!” rrezohet poshte jo nga une por nga historiane te llojit Karen Armstrong dhe Martin Lings sepse: "nje njeri i vetem te luftoj kunder nje qyteti te tere, me mijera banore, sic ishte Meka ne ate kohe, do te ishte jo vetem e pamundur por edhe teresisht e pa logjikshme".
Sipas Islamit, lufta paraqet nje "obligim te padeshiruar" e qe duhet vene ne zbatim, duke mbajtur rreptesishte parasysh vlerat e vecanta njerezore dhe morale dhe qe mund te perdoret ne ato raste kur ajo eshte e pashmangshme per tu vetmbrojtur. Shkurt, myslimanet u lejuan te bejne lufte vetem pse ishin shtypur dhe ishin nenshtruar dhunes, pra u lejohej te luftojne vetem per tu vetmbrojtur dhe jo per te i shtypur te tjeret. Ne asnjeren nga lufterat qe u bene ne kohen e Muhamedit, myslimanet nuk ishin pala e cila e nxiti luften. Per me teper, Profeti Muhamed krijoi nje mjedis shoqeror te sigurt e paqesor per myslimanet dhe paganet, duke nenshkruar Marreveshjen e Paqes (e njohur si e Hudejbijes) e cila u plotesoi pjesen me te madhe te kerkesave te paganeve. Pala qe i shkeli kushtet e marreveshjes dhe nisi luften e re ishte perseri ajo e paganeve. E tani nese dikush me vjen ne shtepi qe te me vras mu ose familjen time, atehere cfare do te bej une? Sigurisht qe do ta mbroj vetvehten dhe familjen time. Sidoqofte, me konvertimet e shumta ne fene Islame, myslimanet arriten te krijojne nje force te madhe kunder arabeve pagane dhe Profeti Muhamed e mori Meken nen kontroll pa lufte, pa gjakderdhje dhe me nje shpirt te madhe tolerance. Per me teper, ai nuk e lendoi askend, ai i fali dhe i trajtoi me tolerancen me te madhe edhe ata te cilet ate dhe muslimanet i kishin lenduar dhe keqtrajtuar me heret ne menyre me cnjerezore.. Paganet, te cilet me vone do te pranonin Islamin me vullnetin e tyre te lire, nuk kishin si te mos e admironin kete fisnikeri te karakterit te Profetit. Ne Kuran thuhet „Nuk ka dhune ne fe“ „Ti e mban fene (besimin) tend/e une e mbaj fene (besimin) tim/e. Te gjitha pohimet per te e shpallur profetin si „luftetar“ si „vrases“ jane dezinformata dhe propaganda anti-islame…

Perpara se te fillohet me thenje te pavertetuara kunder profetit Muhamed, eshte mire te lexohen edhe thenjet e disa mendimtareve te medhej perendimor si psh shkrimtari i famshem anglez George Bernard Shaw (ne vitin 1925 e mori shperblimin Nobel) "Ai (Muhamedi) duhet te quhet Shpetimtari i Njerezimit. Besoj se nese nje njeri si ai do te merrte persiper drejtimin e botes moderne, ai do t’ia dilte mbane ne zgjidhjen e problemeve te tij, rruges qe do te sillte paqen dhe lumturine e nevojshme“.

Mahatma Gandi: "Kam deshiruar te njoh sa me mire jeten e njeriut, qe sot, padyshim, ka ndikim te padiskutueshem ne miliona zemra njerezore. Jam bidur, me shume se asnjehere me pare, se s'eshte shpata ajo qe ia siguroi Islamit vendin ne bote. Jo s'eshte shpata, por modestia e plote, thjeshtesia e tij, respekti i tij i thelle ndaj prinderve dhe miqve…. Pikerisht keto, dhe jo shpata, pervetesuan njerezit dhe iu dhane fuqi atyre qe te kapercenin çdo veshtiresi. Kur perfundova se lexuari pjesen e dyte te biografise se tij, me erdhi keq qe s'kisha te lexoja edhe me shume per ate jete te madhe."

Tolstoj - “S’ka dyshim se Profeti Muhammed eshte nje nder reformatoret me te medhenj te njerezise. Atij i takon lavdi me i madh, sepse njerezine e ka udhezuar drejt drites me te madhe, drejtesise dhe paqes, e ka penguar derdhjen e pafajshme te gjakut njerezor dhe keshtu i ka hapur rrugen perparimit dhe civilizimit. Kete veper te madhe nuk do te mund ta zbatonte askush tjeter perveç nje njeriu, pos me fuqi mbinatyrore, njeri qe eshte i denje seciles, mrekullise dhe kujdesit.”

Per mos me e stertepruar (edhepse me duket se e teprova) te them se ka edhe shume, shume mendimtare te tjere perendimore (nese deshiron ti permendi, e bej me gjithe deshire) te cilet kur e kane lexuar dhe studiuar jeten e profetit Muhamed, kann thene krejt mendime tjera nga mendimi yt.
 

Hektor12

Locus omnem
 
Top