Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

^Ira^

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Ok, ti kapesh mbas dickaje te parekuperueshme (pasi nuk mund te ndryshohet ) sic eshte kjo e emrit te subjektit(ty s'te pelqen , s'te trasmenton asgje etj etj..), por ketu po gjykohet reklama online qe (nuk e di kush eshte pergjegjes per te gjithe kete) e ka vendosur ketu ne forum, cfare te trasmenton ajo, a realizohet e famshmja teori AIDA e mos me thuaj qe qe ne fillim nuk e shikon kete reklame per faktin e emrit te subjektit, pasi ai eshte i shenuar ne fund dhe per ty (dhe gjithe te tjeret)qe nuk te terheq nje emertim i tille kjo bie , emertimi kthehet ne element paksa dytesor (nuk e di nese me kupton ku dua te arrij )pasi reklama ketu te terheq, dhe ti arrin deri ne fund dhe thua pa dal ta shoh njehere ate linkun qe me jep nje informacion me te hollesishem (he me kupton cfare dua te them ..)

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: EBM</div><div class="ubbcode-body">
Nejse ... mendohu dhe nje here...mbase kam ndryshuar tip qe prej kohes kur me ke njohur /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/pippiripi.gif </div></div>
Ftesa ishte per ne Alba Eko, atje qe ty as ta ndien per asgje per shkak te emrit , prandaj s'ja vlen me trash muabetin kot /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/pippiripi.gif
p.s. gjithsesi mua nuk do te me pelqente kurre qe ti te ndryshoje , me cmend ajo ana e ndjeshme jotja /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif , ajo pra qe te ngelet hatri menjehere /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/pippiripi.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/kiss.gif
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Per pyetjen e LiPS
Nuk e di nga trasmetohet nje program qe titullohet "Mi vendo" (eshte shume i bukur , vetem njehere e kam pare) dhe ka te beje pikerisht me ate sesi "shitesh " ne nje interviste pune, ketu pipllat ( the people) japin maksimumin (per aq sa i lejon minutazhi i intervistes) per te trasmetuar tek intervistuesat qe ai eshte njeriu i duhur per ta etj etj
dhe une ketu mund te te shkruaj me faqe te tera ne saje te atyre qe kam lexuar, (pasi materiali dhe ne web nuk mungon ka me bollek)pare dhe eksperiences personale, por ketu ne Shqiperi te gjitha keshillat bien, nuk funksionojne per qamet, ai/ajo, ata/ato ty te pelqejne ne nje interviste pune , e shikojne qe ke kapacitet (e kjo gje ka raste ku krijon dhe pak sfide per personin/at qe te interviston, pasi te shohin si nje rivale te ardhshme te forte)e shef qe ti je njeriu i duhur POR personi eshte perzgjedhur me pare (mund te kete ardhur nje rekomandim ne emer te tij )dhe intervistat jane thjesht fiktive,
prandaj zemer ne mos gaboj ti sivjet diplomohesh dhe duhet te levizesh, por pa rekomandim mos e merr mundimin qe te shkosh te japesh interviste pune se thjesht do demoralizohesh nderkohe qe po te flas shume sinqerisht qe te kam ndjekur ne keto rubrikat e ekonomise dhe e shof qe ke kapacitet(shume fare) dhe do "shkosh dem" nese nuk ke nje mbeshtetje. LiPS pa krahe nuk fluturon dot
p.s. tani une e personalizova pak kete pyetjen tende mbi ty, mbase pa te drejte , te me falesh
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Jo shume mire bere,ishte pikerisht ajo cfare kerkoja.Dmth ,une dhashe tek nje banke nje interviste pune,edhe drejtori i bankes me tha qe me pelqen tha,se je me kembe ne toke dhe di cfare kerkon.Dukesh e vendosur dhe e gatshme tha per te punuar ndaj do te te kemi parasysh etj etj,nderkohe qe asgje..shof qe ne ate vend u futen ca persona qe smu duken adapte..dhe pyes veten ku gabova.Mendoj qe ketu me teper duhet tju lepihesh sesa te shesesh veten..bllah asgje sfunksionon sic duhet ketu.
 

dimir

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Pershendetje te gjitheve:
Pershendetj Lips!

Per ate punen e intervistes s'ke pse merzitesh, ne banka futen persona te cilet kerkojne shume pak nga profesioni si fillim nuk do ta rekomandoja. Ajo eshte nje pune pasi ti kesh kaluar 40-t.

Sa per vendin e punes dhe intervisten lola... i ka thene 90% te gjerava me te rendesishme.
10% eshte te gjesh ndonje mik apo dike tjeter qe te njeh dhe te te rekomandoj ne ndonje vend pune te pershtateshme per ty!
Nese gjej Linkun e nje kerkese pune qe kam bere ne internet do t'jua dergoj!
S'me pushonte telefoni, por kur ishte puna te paga negociatat filloheshin e ngurtesoheshin dhe sigurisht si zgjidhje gjeta te bej nje biznes me mire me bukur dhe shume me teper pune.....
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Sigurisht qe ne keto raste deprimohesh pak por kjo gje absolutisht sme ka vene mua poshte dhe uroj edhe te tjere qe do lexojne pas meje mos te ndihen keq pas nje interviste pune apo ndonje mundesie. Ajo cfare une shikoj eshte qe ne Shqiperi akoma nuk funksionon idea e intervistet ashtu sic do duhet te ishte.Me kujtohet nje rast ne USA kur dikush me tha se per te bere nje interviste pune te rendesishme,bossi e kish mar djalin ne fjale edhe kishin dale per dreke, dhe e kish pare si sillej me kamarjeret ,si fliste, edukaten ,kulturen,menyren e te sjellurit,ruajtjen e qetesise etj etj dhe kish biseduar me te si te ishte koleg i veti. Pra interviste eshte subjektive dhe ne Shqiperi te thone qe per cdo gje dmth ( pozitive apo negative pergjigja ) do tju lajmerojne edhe nuk e bejne. E te mendosh qe jane banka dhe qe duhet ta kene ne max pergjegjesine.Mua me vjen keq per disa potenciale qe te frikesuar se nuk gjejne pune,detyrohen te punojne per dy lek ne keto banka qe duhet te kalosh 6 muaj qe te te hapin edhe nje kontrate pune.
Dimir,une mendoj qe ka mik e mik.Ndonjehere eshte vete miku qe te prish pune , ose mund te qelloje edhe konkurenc midis miqsh ,mos u habit ,fiton miku me i forte /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 

Daniel H

Primus registratum
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Une Lips po te isha femer do e marketoja veten si avatarin tend. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif (bej shaka)

E verteta eshte qe ne intervista te tilla drejtuesi i kompanise (ne Shqiperi po flasim he?) nuk shef zotesine tende, por te backgroundit qe ti ke nga pas. Ti mund te konkurosh per nje vend pune si Customer Service qe mire keq eshte nje pune jo fort me pergjegjesi te madhe (ia futa kot kete), por nese pas teje, prindrit a njerez te fisit jane biznesmene dhe kane kapitale ne qarkullim atehere ti hyn ne listen e te preferuarave per ate vend pune.
Keshtu qe here tjeter kur te vesh per interviste pune me teper flit per te njohurit qe perbejne grup interesi per banken apo kompanine intervistuese sesa per vete. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif

P.S. Ira kisha argumenta per te kundershtuar, por me mire e mbyllim ketu diskutimin mbi hotelin /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

EBM urdhero, e do avatarin si foto mbase te ndihmon ti afrohesh sado pak /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: EBM</div><div class="ubbcode-body">
Keshtu qe here tjeter kur te vesh per interviste pune me teper flit per te njohurit qe perbejne grup interesi per banken apo kompanine intervistuese sesa per vete. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif</div></div>
Kjo eshte shume e vertete, te krijon shume perparesi nje fakt i tille, te siguron vendin e punes
Bankes realisht i intereson te kete per kliente individe ( shoqeri) te fuqishem ekonomikisht dhe ne fund te fundit ky eshte nje marketing ( paksa i piste per mendimin tim ) qe ata perdorin per targetin e tyre duke i ofruar vendin e punes nje te njohuri te tyre etj etj

<span style='font-size: 14pt'>" Nje vend i mire pune ne Shqiperi SHITET " </span>

Sot per sot bankat jane shume te lakmuara, per faktin e imazhit te tyre dhe ate cka ti merr (flasim per emrin) nga fakti qe ti punon ne banke po keshtu edhe pagat ne to jane relativisht te larta dhe vleresohen te pakten dy here ne vit
Realisht nje pune ne banke ne pergjithesi nuk te formon, si analiste kredie ndjek thjesht nje procedure pune qe perdoret vetem ne ate banke, si keshilltare klienti mund te formohesh paksa (persa i perket komunikimit me klientin dhe zhvillon dhe aftesine bindese ) dhe te krijon mundesi qe ti te krijosh kontakte **dhe kjo eshte shume gje e mire ** ; ne departamentin e burimeve njerezore ne pergjithesi kercet leku yyyeeeahhh that's true ose i bejne ndere nje te njohurit te tyre ose nje personi qe ka kane interes vet banka (Te funksiononte Dep. i B.Njerezore ashtu sikunder ka shkruar Iola, pra qe te shikojne qe tek paraqitja e CV, ana estetike e realizimit , sa e pasur eshte ajo etj, pastaj gjate intervistes te vihej rendesi dhe pamjes e te intervistuarit ( jo ne eshte i bukur a i shemtuar , por si eshte veshur ne kete interviste pune, a paraqitet i/e rregullt, i/e paster etj sepse keta jane elemente qe tregojne sesa rendesi i ka kushtuar individi kesaj interviste pune) e pastaj te gjykohej sesi me paraqitet mua kandidati, sa me bind, pse mos te kemi ne dep. e b. njerezore nje formular ku te jepen pike per aspekte te ndryshme te kandidatit dhe ai/ajo qe siguron piket max. te fitoje etj. etj.
Ndodh qe te futesh ne nje interviste pune dhe te kesh shance te barabarta me gjithe te tjeret , po kjo ndodh aq ralle sa i shkon per shtat shprehja Prit gomar te mbij bar, kur bari doli gomari ngordhi (ehhh e hidhur e verteta apo jo)

Iola lexova gjithcka qe kishe shkruar, cka me bere te mendoj se ndoshta ti punon ne departamentin e Burimeve Njerezore (ose je pjese e komisionit qe perzgjedh) te ndonje institucioni dhe nese nje gje e tille eshte e vertete, te lutem sill nja ca shembuj sesi ndodh REALISHT perzgjedhja e kandidateve

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: EBM</div><div class="ubbcode-body"> P.S. Ira kisha argumenta per te kundershtuar, por me mire e mbyllim ketu diskutimin mbi hotelin /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif </div></div>

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_naughty.gif E pse ta mbyllim ketu diskutimin, ne ketu per te diskutuar jemi, duke diskutuar e duke pire nga nje birre /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/bier.gif na shijon me shume debati
/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/pickellonja.gif Atehere ………
 

Daniel H

Primus registratum
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Atehere qe te ta perseris Alba Eko ishte nje rastesi qe e solli reklamen per diskutim ne kete teme, perndryshe mua dhe ty nuk do na binte kurre ne mendje se ekzistonte si Hotel sikurse nuk e dine me qindra forumista ketu qe nuk e lexojne ne kete teme /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif), per aq kohe sa nuk kerkojme sherbime restoratore apo hotelerike ne qytetin e Vlores.
Po te shohesh ketu do te shohesh se ku duket emri i Alba Ekos ne fillim apo ne fund te tekstit?
Nuk e gjykova si tekst por thashe pak si i gjate per reklame print dhe me disa gabime orografike qe te vrasin syrin dhe mund te ndikojne ne perceptimin mbi cilesine e asaj qe presupozohet se ofrohet nga restoranti, mqse hoteli nuk hyn fare ne reklame.
 

dimir

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Pershendetje te gjitheve!
Kisha nje pyetje!
Njihni ndonje website ku mund te behen reklamime, njoftime falas per produkte te ndryshme per tregjet e evropes.
Ndonje ide?
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

produkte shqiptare per tregjet e evropes? apo cfare do lloj produkti?
 

dimir

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Meqenese ishe ne linje Lips dhe pashe se kishe derguar dhe nje pergjigje per ato produktet 100% shqip.
Kete pyetje me bene ato Fermeret e Myzeqese, pranda dhe e shtrova kete si pyetje.
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

eeehhhh...ik ik, ulu ne vend 4 me xhufka per vemendjen ndaj interlocutorit...
 

random

Primus registratum
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Alba_Eko</div><div class="ubbcode-body"><span style='font-family: Book Antiqua'><span style='font-size: 14pt'><span style="color: #666666">A nuk të është krijuar ndjesia që edhe mbrëmjet e fundjavave po bëhen monotone, në të njëjtin qytet…, në të njëjtat zhurrma të të njëjtit bar a club që frekuenton së fundmi …</span></span></span>
<span style='font-family: Book Antiqua'><span style='font-size: 14pt'><span style="color: #FF0000">
Si thua për një mbrëmje ndryshe………?
Si thua për një mbrëmje të tillë ………:
…Ti, bashkë me njeriun tënd të zemrës jeni ulur në këtë tavolinë……
</span></span></span>
</div></div>

Une shof i problem e gjys.
1 - ..ajo qe tha EBM, qe emri Alba Eko s'bon per restorant
1.5 - ..e keni nis mir me ket iden e tregimit, vetem se s'e keni cu deri n'fund.
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

...deri ne fund? ça i bie te jete fundi? dhoma hotelit eee...??? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eek.gif
 

random

Primus registratum
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

pse jo? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Si po shkaterrohet turizmi shqiptar?!
Nje dite po shihja ne tv nje reklame per ca vende shume te bukura te ngjashme me Shqiperine ,reklame e nje cilesie goxha te larte dhe ne fund shoh qe ministria e turizmit ne Turqi kishe paguar per te dhene kte reklame ne televionet shqiptare ku ju behet marketing vendeve me te bukura ne turqi.Sigurisht dihet qe shumica e shqiptareve tani kane zgjedhur turqini si vendin per te kaluar pushimet,por kaq poshte kemi rene sa nuk guxojme dot te bejme nje reklame te hajrit dhe te marketojme turizmin tone..Cduhet te bejme per turizmin tone?Si ta provojme ate ??
 
S

Scorpion

Guest
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Per turizmin ne vendin tone me mire te mos flitet LiPS. Mund ti bejme nje kompleksi turistik ne Durres nje mega reklame, dhe ta shpiem deri ne USA, po realisht ca ofrohet...
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Ato qe ofrohen ..jugu..le ti behet jug-ut nje fushate marketingu.
 
Top