Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

pekomeri

Primus registratum
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Kompania Pekomeri ka pasur vitet e saj te suksesit me te mire duke qene lider ne fushen e vet,por qe tani nuk ka pasur rezultate te mira.Kjo kompani ka nje siperfaqe 1000 M2 dhe e kompletuar me makineri, pajisje, stampa dhe atrecature,me nje aktivitet prodhimi prej 12 vjetesh,me nje eksperiece ne fushen e prodhimit te hekurit dekorativ si karrige,Tavolina,krevat,abazhura ,ndricues rrugesh dhe oboresh,porta,kangjella etj.Per me shume vizitoni web-sitin http://www.pekomeri.com. Per ta shpetuar kete kompani pranoj edhe bashkepunim me firma te tjera shqiptare dhe te huaja te cilat marrin persiper dhe administrimin e saj .Pekomeri pranon edhe te shese aksionet e saj mjafton qe ky aktivitet te mos humbase por te vazhdoje prodhimet e saj te shkelqyera,Gjithashtu jemi te hapur edhe per ndihme ne fushen e administrim-menaxhim kundrejt % fitimi qe mund te jemi dakort dy palet. Ne kemi edhe nje ekspozite prej 500 M2 te kompletuar me prodhimet tona te cilat kane nevoje per marketing-menaxhim te shitjeve te saj. Kjo mund te behet ne baze te nje kontrate dypaleshe sipas % fitimi te rene dakort me pare. Mirepresim cdo propozim tuajen me interes dy palesh.

Pekomeri shpk
Rr.Lord Bajron (ish UMB) Laprake
E-Mail:pekomeri@pekomeri.com

Tel. : 00355 42 356132

Cel. : 00355 682090300
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

wow nje nga temat e mia te preferuar e paskan mbuluar pluhurat :-(
 

dimir

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

eh... na mori ne qafe Facebook, me duket se ka ardhur koha ti kthehemi dhe nje here Albforumit!
Pershendetje Ira!
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Pershendetje Dimir!
Kthehemi ne loje atehere, por kemi nevoje per nje teme dhe per me shume lojtar
Ku jane EBM, Poster, Lips, Ujku81, Capuni ... etj etj

Come on, let's play ;-)
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Si mendoni? Pse ky zhvleresim i lekut ne kete periudhe? Une kam degjuar per nje spekulim tregu nga nje banke e madhe vendase qe ka nderhyre...dini gje ju?
 

Al-Punk

Still here
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Une kam degjuar per Kompanite celulare qe kane nderhyre duke konvertuar nga Lek ne Euro per te kaluar parate tek kompanite "meme" por nuk besoj se eshte faktor kryesor per zhvleresimin e lekut.

Ne fakt mendoj se problemi kryesor per zhvleresimin eshte prodhimtaria e ulet brenda vendit dhe si rrjedhim nuk ka produkte te cilat shiten jashte vendit tone dhe rrjedhimisht sjell dobesim te vazhdueshem te Lekut.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Prodhimtaria e ulet ne vend Mandi ka qene gjithmone nuk eshte se ndikoi sot...Fakt eshte qe remitancat kane rene, por eshte rritur deficiti buxhetor.Nderkohe qe une vazhdoj te mendoj qe rritja e euros me gati 1.40 pike brenda nje ore, eshte spekulim i tregut.Dhe se ckam nje ndjesi qe Berishes po i intereson shume zhvleresimi i lekut,sidomos nese euro behet kaq monedhe e pranueshme per shqiptaret ne nje moment kur leku ka rene ndjeshem.
 

pekomeri

Primus registratum
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Ne kete web-sit (http://www.pekomeri.com) paraqiten idete dhe projektet me te bukura te Pekomerit qe jane realizuar ne Shqiperi me pnuime dekorative te hekurit me kovacane dhe mozaik me gure natyral. Keto produkte jane ideale per dekorimin dhe aredimin e oboreve.banesave, rezidencave, hoteleve, parqeve, vendeve publike,etj.
Gabimi qe beri Z.Petrit Metohu President i Pekomerit dhe President i Artizanatit Shqiptar,nje person i apasionuar pas artizanatit,ishte sepse duke investuar te gjithe fitimet e Pekomerit me shume se sa duhej per artizanatin Shqiptar beri qe kjo firme te dale me humbje dhe te mbyllte aktivitetin e saj prodhues.
Mungesa e marketingut,menaxhimit dhe kapitalit si dhe situata e pergjithshme te krizes ekonomike boterore detyroi Pekomerin te mos vene ne eficense ekspoziten e saj prej 500 M2 per te gjithe Artizanet Shqiptar.Kjo krize ekonomike detyruan Z.Petrit Metohu (President dhe Administrator i vetem i firmes Pekomeri) te dorezohet duke mbyllur ndermarjen e tij dhe te qendroje pa pune ne shtepine e tij prej 11 muajsh.
Sot ai kerkon te ngrihet perseri ne kembe per te organizuar nje treg exporti per te gjithe ato persona apo firma qe jane te interesuar per prodhimet artizanale Shqiptare.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Pershendetje miq..
Po i rikthehem perseri kesaj teme...

A i besoni ketyre ofertave per udhetim ne ditet e festave?I keni provuar? A ja vlejne per cmimin qe kane?
Perpara ca ditesh me erdhi nje email ku me tregonte nje leter pakenaqesie derguar ATHS per udhetimin e 28-29 nentorit ne izrael.Sherbimi dhe i gjithe udhetimi ishte mizerabel.

Me thoni
 
A

anila ujaniku

Guest
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Une mendoj se nuk mund te behet me nje reklame, me nje website, me nje spot, apo me qindra billboarde.

Per te siguruar nje komunikim cilesor, te besueshem dhe te frytshem duhet punuar shume. Duhet plan marketingu i detajuar i shoqeruar me testime dhe me analiza te thella.

Nuk mund te quhet marketing apo levizje pozitive nje thirrje qe beri Kryeministri "Ulni cmimet"!!!!!!!!!!
Une dhe cdo kush qe ka nje biznes ben ulje cmimesh, por kjo ulje cmimesh nuk duhet te shoqerohet me ulje te cilesise dhe thjesht nga fakti se ato jane cmimet te cilat konsumatori i quan te "larta".
Une nuk mendoj se jane vetem cmimet faktore i cili ben qe biznesi i turizmit ne shqiperi eshte ne foshnjeri.!
Si cdo treg dhe ai i Turizmit ka elementet e tij te vecante!
Cilesia e Transportit,sherbimit, Akomodimit etj.... jane faktore shume te rendesishem.
Por me i rendesishmi eshte informacioni.
Nese informacioni eshte i vertete lehtesisht i gjendshem dhe i vlefshem, atehere konsumatori e ka me te lehte te vendos dhe te shfrytezoj turizmin ne baze te te ardhurave qe ka.

Une diskutova me ca miq se si mund te ndertojme dhe te vejme ne jete ndonje apo disa nga elementet te cilet mund ti sherbenin turizmit dhe kur them turizmit ne target eshte klienti.

Nje ide te cilen e vleresova ishte:
Fakulteti i Ekonomise ne Tirane, Vlore, Shkoder, Elbasan me kapacitetet e tyre kryesisht Humane ne bashkepunim me Ministrine e Turizmit me kapacitetet Logjistike dhe Finaciare dhe me Bashkite e qyteteve te cilat ofrojne turizem me kapacitete e tyre te mundesohet:
Ngritja e Zyrave te informacionit ne pikat kyçe.
Nje ne Hyrje te Portit te Durresit, nje ne Aeroport, nje ne Tirane te cilat te shperndajne ofertat e Bizneseve ne forme Fletepalosjesh, Broshurash etj....
Po keshtu te ngrihen zyra informacioni ne Plazhe ku klientet mund te informohen per aktivitetet ditore, per cmimet e dhomave, per resotrantet etj....
Ne keto zyra te punesohen studente kryesisht te fakulteteve te ekonomise, por jo domosdoshmerisht vetem ato. Te cilet te ofrojne asistence si per Turistet e Huaj po ashtu dhe per Pushuesit Vendas.

Kuptohet qe keto jane nje pjese e vogel e elementeve te cilet duhet te shoqerohen me elemente te tjere te nderthurut per te dhene maksimumin. Qe nje klient te jete i kenaqur duhet te jete i mireinformuar per mundesite qe ai te beje zgjedhjen me te pershtateshme si per preferencat speciale te tij, po ashtu dhe per buxhetin te cilin ai ka planifikuar per pushime.


Duhet te ekzistoj nje deshire multifaktoriale e cila te ndiqet nga nje sere institucionesh dhe grupe specialistesh qe ky lloj biznesi te rritet dhe te maturohet.
 
I

ibo

Guest
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.

Kompania Pekomeri ka pasur vitet e saj te suksesit me te mire duke qene lider ne fushen e vet,por qe tani nuk ka pasur rezultate te mira.Kjo kompani ka nje siperfaqe 1000 M2 dhe e kompletuar me makineri, pajisje, stampa dhe atrecature,me nje aktivitet prodhimi prej 12 vjetesh,me nje eksperiece ne fushen e prodhimit te hekurit dekorativ si karrige,Tavolina,krevat,abazhura ,ndricues rrugesh dhe oboresh,porta,kangjella etj.Per me shume vizitoni web-sitin http://www.pekomeri.com. Per ta shpetuar kete kompani pranoj edhe bashkepunim me firma te tjera shqiptare dhe te huaja te cilat marrin persiper dhe administrimin e saj .Pekomeri pranon edhe te shese aksionet e saj mjafton qe ky aktivitet te mos humbase por te vazhdoje prodhimet e saj te shkelqyera,Gjithashtu jemi te hapur edhe per ndihme ne fushen e administrim-menaxhim kundrejt % fitimi qe mund te jemi dakort dy palet. Ne kemi edhe nje ekspozite prej 500 M2 te kompletuar me prodhimet tona te cilat kane nevoje per marketing-menaxhim te shitjeve te saj. Kjo mund te behet ne baze te nje kontrate dypaleshe sipas % fitimi te rene dakort me pare. Mirepresim cdo propozim tuajen me interes dy palesh.

Pekomeri shpk
Rr.Lord Bajron (ish UMB) Laprake
E-Mail:pekomeri@pekomeri.com

Tel. : 00355 42 356132

Cel. : 00355 682090300
 
R

remzi uka

Guest
Re: Marketing, Ide, Koncepte & psikologji Biznesi

Atehere,nisur nga ajo qe ke shkruar me lart ^^IRA^^ me vjen natyrshem nje pyetje.Nese jemi ne nje situate monopol dhe ofrohet ky produkt nga nje kompani e vetme,si mund ti ofrojme klientit nje sherbim superior nese e kemi vete ne dore te luajme me cilesine e produktit dhe te sherbimit.Pra,per ta shpjeguar me mire pyetjen time,nese ofrojme nje produkt ku klienti ska ku ta siguroj ne vend tjeter,sdo perfitoj nga kjo situate monopolistike per te luajtur me cmimet dhe cilesine e produktit? Sigurisht qe po,me vjen natyrshem nje pergjigje mua.Klienti mbret ketu??? Sme duket.Ju si mendoni.
 
B

brendon

Guest
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Biznesi.
fjala marketing rrjedh nga fjala market.Duke pasur parasysh qe kjo shkence eshte krijuar ne nje kohe mjaft te shpejte nuk mund te menjanojme nevojat per marketing per te cilat u be dhe krijimi i kesaj dege.Duke pasur parasysh nevojen per nje manaxhim te bisneseve te cilat sa vjen e me shume kan nevoj.marketingu eshte nje shkence e cila nuk lind vetvetiu por duhet punuar dhe studiuar per te arritur rezultate.Duke basur parasysh shkallet e saj nga lider deri me posht e cila paraqitet si nje piramide,Manaxheret duhet te specializohen per shkalle te caktuara te cilat sa me poshte aq me pak psikologjike jane dhe marrin formen e kontrollit.ndersa sa me lart piramides jane vetem udhezime dhe studime te cilat marrin formen e logjikes
 
E

enkeleda Mato

Guest
Re: Marketing & Ide, Koncepte dhe psikologji Bizn

Per mua personalisht sektori farmaceutik eshte paksa jo familjar.
Gjithsesi me sa di une, reklama per produktet farmaceutike eshte e ndaluar. Une kam pare disa reklama per cafetine, Auline, Fervex, por nuk e di se si grupohen apo kategorizohen si produkte. Mbase dhe gabohem.
Kam vene re qe arme e fuqishme per firmat farmaceutike jane kanalet e shperndarjes. Shume depo farmaceutike i kane pajisur shitesit e tyre direkt (qe kryesisht jane student te sapodiplomuar per mjekesi apo farmaci) me makina dhe i kane ndare sipas zonave gjeografike.
Besoj se kane luajtur edhe tek politika e cmimeve apo e pageses per te fituar treg. Dhenia e ilaceve me kreditim te mevonshem me duket joshese per te thith kliente.

Tjter mundesi besoj per te hyre ne treg apo edhe shitur, jane edhe tenderat shteteror te Ministrise se Shendetesise qe nuk e di si funksionojne.

Per momentin 3 segmente tregu me vijne ne mendje:

Farmacite
Tenderat shteteror per barna dhe medikamente
Spitalet private
 

The decatur

Perjashtuar nga Albforumi
Çfarë mendoni për modelet e biznesit te tipit Group Buy / Daily Deal që kanë filluar të hapen ne Shqipëri.
Si psh: LAL.AL!, 123.AL, OZONE.AL?

-----------
Bledi Hoxha
Web Marketing
O LAL! LAL.AL
http://lal.al
http://blog.lal.al
http://fb.me/group.buy.albania
mendoj se shumica e shqiptareve paguajne me para ne dore se sa nepermjet kartave ose internetit.
u futa tek kjo faqja jote lal.al dhe goxha faqe.
me pelqeu shume faqja jote.
 
Top