Libri i parapëlqyer për ju?

ZeroCool

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Krim dhe Ndeshkim nga Dostojevski
Analiza psikologjike ne kete liber eshte thjesht e madherishme. E mora ne dore dhe nuk e leshoja dot nga dora.
 

neo2002

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Nga librat shqip:

"Kronike ne gur" - Ismail kadare
"Lista e fundit" - Jorma Maria Loci

Nga letersia e huaj:

"Tre shoket" - Erich Maria Remark


Pershendetje prej meje,
Presidenti
President,
edhe mua me ka pelqyer shume ky libri "Lista e Fundit"...
 

klocari1

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Fillimisht postuar nga Away:
[qb]

meqe jemi te hapja e barkut me libra te llahtarshem, Yjet nuk vishen keshtu & Kardigan, Elvira Dones.
pse i kam lexuar o zot!! [/qb]
Pershendetje

Jam duke lexuar kete liber Yjet nuk vishen keshtu, nuk me besohet te jene histori te perjetuara, dhe fjalori qe eshte perdorur me duket shume banal.
 

klocari1

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Fillimisht postuar nga Away:
[qb]

meqe jemi te hapja e barkut me libra te llahtarshem, Yjet nuk vishen keshtu & Kardigan, Elvira Dones.
pse i kam lexuar o zot!! [/qb]
Pershendetje

Jam duke lexuar kete liber Yjet nuk vishen keshtu, nuk me besohet te jene histori te perjetuara, dhe fjalori qe eshte perdorur me duket shume banal.
 

Anana

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Kush e ka shkruar kete librin se e kam degjuar? Me tingellon si Kadareja po ndoshta e kam gabim.
 

bebi

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

ai ma siper nuk asht libri jem i preferum, po ishte pergjigje per parafolesen /pf/images/graemlins/smile.gif .
un kam shum, nder to: harku i triumfit, lekura e shagrenit, ana karenina, alkimisti, eugene onegin...
 

epremte

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Fillimisht postuar nga Klocari:
[qb] Pershendetje

Jam duke lexuar kete liber Yjet nuk vishen keshtu, nuk me besohet te jene histori te perjetuara, dhe fjalori qe eshte perdorur me duket shume banal. [/qb]
kam pershtypjen se jane histori te perjetuara. libri eshte i pagelltitshem pikerisht sepse i vertete. po ajo dreq shkrimtare megjithese e ka tepruar e ka arritur te jape efektin qe donte. me degjo mua, hidhe nga dritarja qe tani dhe mos e lexo se do llahtarisesh. nje shoqja ime nuk e futi burrin e vet ne shtrat dy dite pasi e lexoi..
 

bebi

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Fillimisht postuar nga Wallsingham:
[qb] Uno per tutti ... Harku i Triumfit! [/qb]
tutti per uno /pf/images/graemlins/laugh.gif
kam fillu me e marr inat "harkun e triumfit" se edhe per mu ka ken nr1... po remarku na ka mashtru me ravikun /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Koli, po njofte ndonji Ravik, raportoje pak ktu /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

William Wallas

Forumium maestatis
Re: Libri i preferuar

Ktu deshe me dal ti? /pf/images/graemlins/smile.gif Ok luce provedero io!

PS : Sorry se po dalim pak jashte teme.
 

Anana

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Fillimisht postuar nga Pishmon:
[qb]
Fillimisht postuar nga Klocari:
[qb] Pershendetje
[/qb]
kam pershtypjen se jane histori te perjetuara. libri eshte i pagelltitshem pikerisht sepse i vertete. po ajo dreq shkrimtare megjithese e ka tepruar e ka arritur te jape efektin qe donte. me degjo mua, hidhe nga dritarja qe tani dhe mos e lexo se do llahtarisesh. nje shoqja ime nuk e futi burrin e vet ne shtrat dy dite pasi e lexoi.. [/qb]
Ne ca gjuhe eshte ky libri se u bera kureshtare. Bleu faleminderit per pergjigjen?
 

nilsi78

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Libri im i preferuar eshte "Neveria" e Zh.P.Sartr,gjithashtu edhe "Harku i triumfit". /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Just_Alma

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Dy janë librat e mi të preferuar:
1."Cifutka e Toledos" Fojhtvanger
2."Portret në sepje" I.Aliende
 

love_ya

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

flowers for algernon
sepse flet per meshiren njerezore, dhe boten sipas veshtrimit te nje personi me mundesi te kufizuara.
Eshte bere edhe film charly megjithese nuk e kap plotesisht bukurine e librit.

/pf/images/graemlins/smile.gif peace
 
Top