Libri i parapëlqyer për ju?

renata

Forumium praecox
Re: Libri i preferuar

plaku dhe detiernest hemingwey.
sepse
ndjehem plak dhe manolo,ne kerkim te te ecurit perpara.Eshte kryevepra qe shpjegon filozofine e jetes,te ecurit perpara,te luftuarit e te mosdorezuarit.Me udheheq saqe e mbaj me vete gjithmone,me tejcon nje force te jashtezakonshme per vetepermiresim ,eshte libri i jetes.
 

Lit

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Obelisku i zi i Remarkut.
Pse? Sepse rashe ne dashuri me Izabelen dhe urreja Xhenin.
 

ezhderha

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Me pelqejne Rubairat e Omar Khajamit, te shqiperueme nga Noli.
S'me merziten. Dy prej strofave qe i mbaj mend..

Kur të gjesh Verë, pije pa mejtuar,
Kur të gjesh Vajzë, puthe pa pushuar,
Se as për mjekrën tënde as për timen
S'kujdeset Zot'i Math i lavdëruar.

U gdhi! Me Vere zemren e zbardhellonj
Perdhe cdo Fe te Nates e dermonj:
Ne djall dergonj Parajsen e perpjete,
Gershetin me llaute e lavderonj.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Lahuta e Malcise & Andrra e Pretashit jane per mu ma te mirt!!! /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Libra te preferuar kam shume sidomos ata te REMARKUT por nga trioja e magjishme TRE SHOKE, HARKU I TRIUMFIT dhe ASGJE TE RE NGA FRONTI I PERENDIMIT me diference teper te vogel "pikesh" eshte i paperseritshmi HARKU I TRIUMFIT. E kam si Bibel /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Jane Eyre_ Ch.Bronte ...ne adoleshenc. (ROmanticizem hesapi...)

" Lufte dhe Paqe" _Lev Tolstoj . Fjalet nuk pershkruajn nje liber te tille..
 

Alanis

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

S'kam ndonje te preferuar por kohet e fundit lexova "te dashurosh perseri" nga Danielle Steel dhe me pelqeu
 

arun

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

:book: vepra e 39 e shokut enver hoxha /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Nadia81

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

nje mije vjet vetmi- Marquez

Sepse magjia e Markezit nuk ka te krahasuar me asnje lloj realizmi, romantizmi apo filozofizmi qe kam lexuar.I permbledh te tera mrekullisht.
 

President

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Nga librat shqip:

"Kronike ne gur" - Ismail kadare
"Lista e fundit" - Jorma Maria Loci

Nga letersia e huaj:

"Tre shoket" - Erich Maria Remark


Pershendetje prej meje,
Presidenti
 

epremte

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Nuk e di a quaj dot te preferuarin tim se ai liber me paralizon ne nje gjendje emocionale dhe mendore te dh**re, gje qe nuk para e kam shume qejf. I rrezikshem si djall, po po e mora ne dore nuk e heq dot...

Neveria, Sartre.

meqe jemi te hapja e barkut me libra te llahtarshem, Yjet nuk vishen keshtu & Kardigan, Elvira Dones.
pse i kam lexuar o zot!!
 

epremte

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Fillimisht postuar nga Lit:
[qb] "Obelisku i zi" i Remarkut.
Pse? Sepse rashe ne dashuri me Izabelen dhe urreja Xhenin. [/qb]
Ej kujdes me ato zjarret fillestare aman!! As Izabela nuk i mbajti dot!!
Si tha, "Poezi,- gjithmone i kam dashur poezite po ka aq shume nga ato, kush i mban mend"

mua Georg Kroli ma kepuste shpirtin me ate menefregizmin e vet!!

po ajo pjesa kur nje cift pleqsh kishin varur veten ne dollapin e rrobave (qe ishte i shitur) sepse nuk kishin paguar gazin dhe nuk mund te mbyteshin me te, dhe qe i kishin shkruar nje leter te tipit "Na fal per skenen" te zotit te dollapit!!
kulmi!!
 

bob

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

Mos dashuro kurre nje te huaj
HAROLD ROBINS


i madherishem :thumbsup:
 

@d@

Primus registratum
Re: Libri i preferuar

kete e kam lexuar edhe una /pf/images/graemlins/smile.gif
Me ka pelqyer shume edhe :portret ne sepje
i kam lexuar njeri pas tjetrit keta
 
Top