Leonora Jakupi

mimoza bajrami

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Thus_I_Spoke nuk po befasohem shume me shkrimet e tua,
me sa e kam kuptuar ti ishe antar i shume forumeve dhe pothuajse te gjitha shkrimet e tua jane kunder kosovarve ,
une nuk po e kuptoj se cfere te keqe te paskan bere ty kosovaret qe nuk i don?!
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

moza, moza...te kam xhan, leri fjalet e te tjereve e mos u ben aq nervoz sepse nuk ia vlen, me beso.. /pf/images/graemlins/smile.gif

Le te flasim per Leonoren, mbretereshen e bukurise, zerit te bukur dhe sjelljes se mire!.. /pf/images/graemlins/wink.gif

Nga,
Shqiptarja
 

Thus_I_spoke...

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Po jo moj cike!!! Rastis ne nje shoqeri te jene te terre nje mendje - kur flet njeri, ja perkrahen mendimin nje tjeter. Ne shoqerine tende nuk eshte keshtu?! Sa per anetar e njeh veten per te ri, mgja urroj te vijne edhe "te tjeret"!!!
Sa per "vellezerit" e Fushes se Zogut te Zi, ate do ta tregoje e ardhmja. Nuk besoj te kem folur ndonjehere. Sa per ate leoneshen a si e ka emrin,ka vdekur ka vdekur - edhe kete mbaje!!!
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: Leonora JakupiRrofte Leonora, besoj eshte nje nder me te mirat kengetare ne Kosove! Asgje nuk i mungon, duke nisur qe nga sjellja e mire e deri edhe tek bukuria qe ja fali Zoti!

Shqiptarja... :wave:

P.S S'do mend, njerezit e mire kane edhe armiq! :thumbsup:
 

Samuel

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Ju pershendes Shqiptarja !

Keni te drejte qe e pershkruani here mbas here me fjale te mira ate kengetare te mrekullueshme te kenges tone shqiptare, qe me te vertete eshte e kompletuar shkelqyer...po me pelqen te them dicka ne vargje per Leonoren, nuk dij ne se me lejohet ketu, pasi nuk eshte teme e poezise...por pak nuk po zgjatem:

Kur te ndigjoj...

Kushtim Kengetares Leonora Jakupi

Me zerin tend sec me therret...
Me ecjen tende si permbi vale,
Si nje puhize, si fllad mbi gjeth,
Ti ma merr shpirtin dalengadale...

Dhe ulem lehte perpara teje...
Ashtu pa zhurme si i gjunjezuar,
E ti me shkrine gjakun ne deje
Dhe me ndez mallesh si ne te zgjuar!

Eh, Syri yt si drite e yllit...
Fytyra yte Si Dielli e Hane,
E buza jote ne te qeshur...
Me ngrin ne vend, o moj Zane!

Ti flet me mua si me te tjere,
Cdo dite cdo ore kudo qe jemi,
Me zerin tend aq madheshtor,
Me pamjen tende si Engjull qielli!

Me vjen ngadale me nje shikim,
Qe thelle me hyn ne shpirtin tim...
Dhe kur pastaj me ike e shkon,
Oh se si ndjehem...sa me mungon!

Eja Leonora, o yll i bukur...
Me kengen tende me zerin melodioz...
E ndizua shpirtrave ndjenjen e strukur,
E djemte dhe vashat mi bej Xheloze...

02.07.04

Me nje adhurim shume te vecante per Kengetaren Leonora Jakupi, ia kushtova keto vargje asaj thjeshte ne shenje rrespekti per zerin dhe bukurine e saj si dhe per qendrimin e saj te virtytshem ne skene para publikut!

Ju Shqipetarja ju pershendes dhe ju pergezoj per sjedhjen e fotografive te Leonores ne kete forum, pasi eshte nje pune mjaft e bukur qe te shohim kengetaret tona te mrekullueshem ne keto faqe...

Ju uroj nje dite te kendshme!
Gjithe te mirat!

"Nder udhetime"
 

Artemis

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

kush esht kjo kengetarja qe paska cu pluhur kendej ore...
Ti Shqipetare krenohu me Nexhmije Pagarushen e jo me kete far kengetaren qe kendon melodi SERBE dhe vishet si TURKE!
Hajt pash zotin mos u tallni!!!

:shrug:
 

mimoza bajrami

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

pse a veshjet elegante dhe klasike turqit i kan zbulu a?!
nese nuk e din po te njoftoj qe leonora duket si nje ylle hoollivudi dhe veshjet e saj ngjajne me ato te yjeve me te medhaja boterore.!
tung nga une

ps: tjeter here mos jap vjeresime te tilla...
 

Samuel

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Per "Artemis"-en !

Sikur te kishit ne vend te fjales "Artemis" ndonje emer Shqiptar e jo Grek, nuk do te me vinte cudi ajo perpjekja juaj per ti gjetur paralele me turqizma asaj kengetarje te mrekullueshme sic eshte Leonora Jakupi!

Paralelizma qe nuk ekzistojne fare, pasi nuk ka as vete Turqia nje veshje te mirfillte nacionale Turke sidomos tek Femrat...pasi Turqit jane nje popull multietnik (shume nacinalitetesh) ku ka Perse, Sirian, Kurdistanas, biles edhe nja 4 milione Shqiptare e shume nacionalitete te tjera...pasi vete Turqia nuk ka ektzistuar aty kurre, por eshte nje shtet i formuar prej atyre nacionaliteteve me dhunen e Osmanve rreth viteve 1360 kur ra Konstandinopoli nen thember te Osmanve... Ashtu qe ajo perqindje Turqish vijne aty nga Turkmenistani i Azise se largme...

E veshjet e grave Turke jane te shume llojshme... E te artisteve Turke kengetare jane moderne por nuk i afrohen stilit te veshjes se Leonores e aq me pak bukurise se saj apo zerit te saj...!

Ndersa per melodite Serbe qe permendni...asnje specialist muzike qofte kompozitor apo i cdo fushe kur krijon muzike nuk mundet kurre as sot dhe as nuk do te mundet qe te dalloje ne nota muzikore per ti cilsuar si muzike Serbe, Turke Shqipetare, Greke apo te tjera...pasi ato nota jane njelloj ne te gjithe boten...pra gjithnje kur flasim per muzike moderne, bashkekohore si pop-muzik, apo muzike te lehte sic perdoret rendom...

Ndersa per folklore vendesh dhe popujsh ajo eshte dicka tradicionale qe cdo popull e ruan per kulturen folklorike dhe jo per ta perdorur per te luftuar me muzike kunder nje populli tjeter...
Pasi nuk degjuam qe luftuan ndonje here njerzit me klarineta as me fizormanika por as me Lahuta apo ciftelia kunder njeri tjetrit...
Por me ato vegla kenduan popujt sipas stilerve te tyre dhe shpesh festuan se bashku ne takime Ballkanike etj...

E cfare eshte e bukur ska pse te injorohet e sidomos ne kenge apo muzike te cdo populli, ku qellon qe te na pelqeje edhe Muzika Serbe apo Greke ashtu si dhe atyre popujve qellon qe u pelqejne kenget tona...

Duhet te mendohet jo me nje nacionalizem radikal deri ne ate shkalle urrejtje per muziken apo kulturen e nje populli...

Muzika dhe kenga kane lidhje me dashurine moj "Artemis"-e!
Ashtu qe ju nuk mund te perbetoheni se sikur te rrinit afer me nje djalosh Grek apo Serb e ne se te ndizen ndjenjat per te patur dicka me shume me te...nuk mund te thoni kurre qe nuk do te dashuroheshit pas tij...

Ka me qindra raste te lidhjeve te tilla dashurie midis palve si Grek me Shqpitar apo Serb me Shqiptar, e ato lidhje apo familje qe ekzistojne ne nuk kemi te drejte kurre as ti injorojme por as ti perjashtojme nga rrethi i jone Shqiptar! Ashtu ka dhe shume simpatzant te muzikave te ndrsjellta tek ne per ata dhe tek ata per ne...

Duhet te jemi me huamn, me njerzor, ne keto fusha delikate kur bejme krahasime e aq me kujdes do te kemi ne paralelizmat e padrejte sic paskeni bere ju!

E pluhuri qe ju duket ju si i ngritur per ate kengetare shume te mire ne cdo kendveshtrim...ka te beje me antipatite tua personale qe nuk e zbehin aspak asgje ne gjithe te bukurat e saj!

Pervec se ato antipatit e juaja lendojne pak simpatizantet e saj me te pa drejte, gje qe nuk me duket si nje perpjekje e mire nga ana juaj!

Nexhmije Pagarusha ka qene Yll i kenges Shqipe dhe e tille ka mbetur atje lart ne kupen e qiellit te artit dhe kultures Shqipetare si e pa harruar...

Mirpo pse te mos e leme atje lart ne ate qiell te kenges dhe muzikes tone edhe Leonora Jakupin si nje Yll te ri qe shkelqen cdo dite dhe me shume?! Por edhe sikur te mos duam ne, ajo ngjitet cdo dite e me lart drejt atyre majave...

E prap fjalet e juaja si "Artemis"-e, me duken me shume cinike se sa patriotike...

"Nder udhetime"
 

albanian_girl

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Deri dje Leonora nuk ish vetem se nje femer e bukur allaturke apo allaarbçe.Albumi i saj i ri duket se e ndryshoi kete.Seksi! Seksi ! Seksi! Bomba Jakupi shpertheu dhe na i copetoi zemrat te gjitheve. Kalendari i saj ishte me i miri i ketij viti dhe na beri te shpresojme se vitin tjeter te qenit ‘seksi’ nuk do te kete me limit tek shqipet tona.Leonora te duam, tani bej ndonje si ato kenget e Madones me renkime dhe vitin tjeter je ne vendin e pare!
 

Artemis

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Nder Udhetime! Me vjen per te qesh si ke mundur te mbushesh ter ato rreshta... ( nuk i lexova se do te ishte nje humbje kohe e maaaaaaaaadhe!) per nje kengetare MEDIOKER! sidoqofte kjo eshte shija yte... ??? :shrug: :shrug: :shrug:
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Artemis

te falemnderit megjithate per kritiken qe me paske dhene, e njekohesisht per keshillen qe me jep se cilen duhet ta dua dhe degjoj me shume, kur eshte fjala per kengetar-e!

I nderuar mik (une te drejtohem ne kete menyre, pa marre parasysh kritiken qe me ke dhene)une jam adhuruese e te gjithe kengetareve shqiptare qe kendojne kenge te mirfillte shqipe, mos te flasim aspak per Nexhmie Pagarushen (Bilbilin e Kosoves), apo Vace Zelen e mrekullueshme, etj., etj. qe sigurisht jane ne vendin e pare gjithmone, mirepo une nuk jam kunder te degjohen edhe kengetare te tipit si Leonora qe ngadal po i ngjitet majave te kengetareve te tjere te meperparshem, e qe kane pasur suksese ne kohen e tyre, suksesi i tyre tregohet me ate qe, ato edhe sot e kesaj dite degjohen me shume vemendje (Duke filluar nga Nexhmia, Vaçeja, Luan Hajra, Shqipe Kastrati, Sebahate Berllajolli, pastaj sot kemi Shkurte Fejzen, Shuhrete Belulin..etj., etj.).Neve duhet te perkrahim edhe kengetaret e ri qe kendojne bukur shqip, e ne kete menyre t'ua mundesojme atyre qe sadopak te zene vendin e kengetareve te dikurshem te suksesshem. Artemis, duhet ecur para, e jo te ngecet ne nje vend, sepse ashtu nuk do te mund te kishim zhvillim te kultures asnjehere.

Pajtohem plotesisht me mikun e nderuar "Nder Udhetime" dhe e falenderoj shume, shume per gjithe ate shpjegim qe kishte bere me larte, e ti Artemis, do te duhet qe t'i perkushtohesh nje teme kur te shkruash ne te, e jo te shkruash dicka sa per sy e faqe dhe te ikesh nga ketu. Fundja une nuk e di se pse njerezit, e edhe ju ne kete rast, shkruani ne tema qe nuk ju perkasin apo pelqejne juve?!?! Me siguri pergjigja juaj ne kete rast do te ishte "Secili ka te drejte te shkruaje ku te doje", PO, do te pajtohesha me ty po te pergjigjeje keshtu, mirepo njekohesisht do te te thoja qe, para se te kritikoni dike, mundohuni qe ta lexoni me vemendje shkrimin e tij/saj (ne kete rast te "Nder Udehtime")e pastaj te vini ne nje perfundim te cfaredoqofte. Kjo para se gjithash tregon nje lloj edukate qe mund ta posedonte njeriu, e ne kete rast JU!
Kerkoj falje qe u zgjata pak me shume, por Artemis, here tjeter, te rekomandoj qe mos shkruaj ne tema qe nuk te pelqejne, pasi, ne kete menyre do te evitoje cdo lloj sjellje te keqe qe mund ta shfaqje ne moment, de do ta kurseje vehten nga adresimi i kritikave anetareve ketu ne forum. Eshte nje pune shume e mire dhe e pastert!..

Me te mira..

Shqiptarja

P.S Shfrytezoj rastin, poshte ketij postimi ta pershendes shuuuuume mikun "Nder Udhetime" /pf/images/graemlins/smile.gif :thumbsup: :wave:
 

Samuel

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

ARTEMIS, "pospas, kalla ?!=Si je, mire?! (Greqisht e ke pershendetjen)

Efkaristo poli= Ju faleminderit shume!
...Per ate qeshjen tende te gjate vetem pse ke pare nje tekst te shkruar ashtu "gjate" nga une...

E me vjen mire qe te qeshurat te vijne vetem kur shikon shkrime te gjata...ashtu qe ben mire te dalesh ne stacione trenash dhe te shohesh njerz me gazeta neper duar dhe shkrihu se qeshuri...

"Te qeshesh per cfare shikon nga larg te shkruar nuk eshte fort mire, pasi ne se lexon brendesine e shkrimeve meson shume gjera...te cilat pse nuk i din mire i ben te tjeret qe te qeshin me ty kur rrin prane tyre dhe kur tenton te marresh pjese ne biseda..."

Pasi na je paraqitur si shume patriot kunder kengetares tone te mrekullueshme Leonora Jakupi e me qene se e kuptoj se ke nostalgji per greqizimet deri dhe tek niku i juaj, ashtu te pershendeta pak ne fillim te pergjigjes time...

Nuk po te shkruaj me gjate pasi pashe se e nderuara SHQIPTARJA,antare e mrekullueshme ne kete albforum e cila ne cdo teme me fjalen e saj prezanton persosmerisht natyren e njeriut te perkryer ne fjale e mendime...ua ka dhene nje pergjigje mjaft elegante dhe shume me mencuri...ashtu qe une nuk po shtoj asgje me shume!

Por duke e mbydhur ju uroj qe te jeni gjithmone i qeshur, por jo prej te tjerve nga pakujdesite e juaja...

****************************************

Dhe une po e shfrytezoj rastin ketu qe te pershendes ju mike SHqiptarja, ju pershendes me shume rrespekt per fjalen tuaj ne cdo teme ku keni marre pjese...
:wave:


"Nder udhetime"
 

RAUL

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

shqiptare, qa u bo me kete Leonoren? do ma jepni apo si e keni hallin... /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Raul, c'ke ti mo?! Une e kuptova ne nje tregim tendin qe ti vec me ke te dashur, apo mos ka qene vec sa per te kuptuar dunjaja qe "gjoja" ke?!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

RAUL

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

he pra shyqyr qe e paske kuptuar. /pf/images/graemlins/wink.gif

shif si eshte kjo leonora si bish me len koken pas saj. :kiss:

do ma rregullosh apo si e ke hallin. /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Ik,ik,ik..gjynah Raul, oh sa gjynoh me vjen per ty!
Une e kisha menjen me t'rregullu noj gjo, po une kinse ke te dashur, e tash "rregullimi" mbaroi me, i kaloi afati! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Leonora Jakupi

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Shqiptare mundesh me ma jap numri e leonores ?


Artemis dut te vje turp e presnjak!!
Si mundesh tefolesh kesh keq per leonoren ,a zot.
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: Leonora Jakupi

Ne "Miss Globe" i mahniti te pranishmit me bukurine e saj te mrekullueshme, me levizjet trupore joshese, si dhe me zerin e saj te jashtzakonshem!

I LUMTE Leonores!
:thumbsup:
 
Top