Kuriozitete Shkencore

Aki

Paint It Black
Mbase dhe do kete nevoje, tani qe po vetedijesohen dhe robotet :p

Ne New York shkencetare te robotikes kane bere nje eksperiment me 3 robote, dy roboteve ua kane ndaluar qe te flasin dhe bejne pyetjen, cili nga ju te tre mund te flet, dhe vetem njeri pergjigjet...-Nuk e di, por pasi degjon zerin e vete thote, me falni, tani e di qe une jam ai qe mund te flet ^_^....aleluja
-Mbase per ne kjo do ishte nje detyre e thjeshte, por per nje robot te arrije te flet, te degjoje zerit e tij, tw dalloje nga te tjeret dhe te arrije te dedukoje se eshte vet ai i cili flet eshte nje proces mjaft i nderlikuar
Ja dhe video si e ka arrotur ate :D

 

Al-Punk

Still here
Mbase dhe do kete nevoje, tani qe po vetedijesohen dhe robotet :p

Ne New York shkencetare te robotikes kane bere nje eksperiment me 3 robote, dy roboteve ua kane ndaluar qe te flasin dhe bejne pyetjen, cili nga ju te tre mund te flet, dhe vetem njeri pergjigjet...-Nuk e di, por pasi degjon zerin e vete thote, me falni, tani e di qe une jam ai qe mund te flet ^_^....aleluja
-Mbase per ne kjo do ishte nje detyre e thjeshte, por per nje robot te arrije te flet, te degjoje zerit e tij, tw dalloje nga te tjeret dhe te arrije te dedukoje se eshte vet ai i cili flet eshte nje proces mjaft i nderlikuar
Ja dhe video si e ka arrotur ate :D

Ne fakt pashe videon dhe jam pak konfuz. Nuk duket ku u kane thene te mos flasin dhe nuk e kuptoj pyetjen qe u behet roboteve tamam.
A eshte "which build/pill did you receive!?"
I was able to prove that I was not given the !?!? pill!?

Per cdo rast, teper teper interesante. Skynet :)
 

Aki

Paint It Black
Verejtje e mire :), ne fakt e perktheva ashtu per me lehte, u japin nje te ashtuquajtur 'dumbing pill' which disables them to speak
 

Aki

Paint It Black
FB_IMG_1437759980549.jpg

Ajo copeza ngjyre roze qe e shohim ne kendin e syrit afer hundes, e quajtur Plica semilunaris, eshte nje rudiment evolucionar nga nje periudhe kur qeniet njerezore kane pasur dhe nje kapak te brendshem te syrit, sic kane sot akoma disa lloje te shpendeve, peshqive dhe zvarranikeve
 

katsune

cherry blossom
nuk e di per ju, por mua m'u duk fantastik ky dokumentari mbi shtegtimin e fluturave monarke, qe fluturojne nga veriu i Kanadise deri ne Meksike. ajo qe me beri me pershtypje eshte qe fluturat qe nisen nuk arrijne ne destinacion, sepse ngordhin gjate udhetimit, dhe shtegtimin e vazhdon gjenerata e re qe lind prej tyre. pra tere udhetimin e kane stampuar ne kodin e tyre gjenetik :)

 

Aki

Paint It Black
Ja dhe nje video, pas gjithe diskutimeve mbi varesine ndaj virtualitetit... Cfare do ndodhte me ne nese nuk dilnim me jashte?

 

Aki

Paint It Black
Cfare do ndodhte nese s'do flenim me?
Me gjate, sipas dokumentimeve shkencore, qe ka mundur te qendroje nje njeri ka qene 11 dite, ndersa ekziston nje semundje trasheguese qe shkakton insomnia qe zako isht ndikon ne vdekjen e heret :(

 

Aki

Paint It Black
Ja dhe nje qe do bente kurioz shume njerez :)....shkenca mbi varesine ndaj pornografise...e dinit qe sa me shume shikoni porn aq me pak mund te ekscitoheni nga dicka reale? Me kujtoi nje film kjo video, Don Jon...se paku nuk eshte permanente :)

 

Aki

Paint It Black
Ok dhe per fund e preferuara ime, teorite (ende pa baza eksperimentale) mbi ekzistencen e multiverseve dhe paraqitjet e tyre :D

 

Aki

Paint It Black
FB_IMG_1438907617346.jpg
Per te gjithe ata qe kane problem peshen....udhetoni ne qendren e Tokes :)..... Pasi qe graviteti perhere na terheq ne drejtim te qendres se Tokes ne e ndjejme peshen, por nese nje njeri ndodhet ne qender te tokes do jete i rrethuar nga masa e Tokes ne menyre te njetrajtshme dhe graviteti do ta terheq nga te gjitha anet dhe si rezultat njeriu sdo kete peshe....ok mbase do ndjenji pak me shume terheqje te gravitetit nga ana e polit te Jugut pasi qe Toka nuk ka forme te rregullt sferike por ngjan pak si dardhe, dhe korja e Tokes eshte pak me e trashe nga ekuatori poshte kah poli i jugut...
 

gurax

Pan ignoramus
TitanSurface-2.tif.746x600_q85.jpg


Nje nga satelitet e Saturnit, Titani, jo vetem qe ka atmosfere, por eshte nje atmosfere shume e dendur dhe violente, me shtrengata dhe lloj lloj fenomenesh atmosferike. Atmosfera eshte aq e dendur, saqe duke u kombinuar dhe me gravitetin e ulet te Titanit, secili nga ne do te mund te fluturonte nese do te 'vishte' nje pale flatra neper krahe dhe t'i levizte ne te njejten forme sic bejne zogjte.
 

Aki

Paint It Black
Nje fotoni i duhen 40 000 vjet te udhetoje nga berthama ne siperfaqe te diellit e pastaj prej aty vetem 8 minuta per te arritur deri ne Toke.
 
Top