Kuriozitete Shkencore

gurax

Pan ignoramus
Dinamitet eksplodojne, shperthejne, per kete i duam qe te shperthejne. :bomb:
Por te shperthesh nuk eshte se duhet temperature e larte, ndodh edhe ne 1800 grade, ne zjarret e zakonshme. Ndersa me ato pajisjet e oksigjenuara? Ahhh... tek ato flasim per 3000-3400 grade. :D
 

joetisti_

Locus omnem
gjuha ka gjurme/
cdo qenie njerezore ka, pervec gjurmeve te gishtave, edhe gjurmet siper siperfaqes se gjuhes, qe jane unike dhe identifikuese.

sa tru perdorim ne te vertete?/
pergjithesisht perdorim 10% te trurit. Pavaresisht nga cka thuhet, eshte ne pune gjithe materiali yne cerebral, vetem se jane aktive zona te ndryshme ne momente te ndryshme.
 

joetisti_

Locus omnem
cdo pike gjaku ne vecanti pershkon gjithe rrugen ne trupin e njeriut per afro 20 sekonda.


hunda dhe veshet e cdo qenieje njerezore vazhdojne te rriten per gjithe harkun kohor te jetes.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Ne qender te Tokes, cdo objekt do te ishte ne gjendjen e mungeses se peshes.
Ajo per cfare mund te kete ndonje lloj rafinimi te nocioneve ne lidhje me koren e tokes me te trashe ne hemisferen jugore, do te duhet te jemi te vetedijshem ne kete rast qe qendra gjeometrike objektit Toke, nuk eshte ne te njejtin vend me qendren gravitacionale te objektit Toke, sic do te ishte nese korja e Tokes do te ishte kudo njesoj. Do te duhet te theksonim se per mungesen e peshes flitet per qendren e gravitetit.


Gjendja e mungeses se peshes nuk do te ishte ne qender te tokes por ne qender te boshtit te saj qe eshte BOSH.

Per sa i perket kores se tokes e cila eshte me e trashe ne hemisferen jugore, kjo tregon se TOKA nuk eshte sfere por gjysem sfere.

Kete e kam shpjeguar me menyren e perhapjes se drites. Drita perhapet ne forme konike dhe perimetri qe ajo mbulon mbi nje siperfaqe eshte ne forme biskote. Siperfaqja mbi te cilen ajo mbeshtetet eshte e sheshte.

Ku eshte larte dhe ku eshte poshte?

Nqs une projektoj nje llampe xhepi mbi mur atehere kjo tregon se pozicioni im perkundrejt murit eshte i perballte. Ne qofte se do te rrija e varur si pelivan ne llampadarin e tavanit atehere projektimi do te ishte mbi dysheme. Nqs une jam shtrire ne dysheme dhe drejtoj llampen ne tavan atehere atje do te ishte dhe pozicioni i Tokes.El
 
Top