Kuriozitete Shkencore

H

harap

Guest
Kuriozitete Shkencore

na hudhi ndonje kuriozitet edhe ketej
 

artan

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

E KAM LEXUAR DIKU QE PO TE MBLEDHESH TE GJITHA VENAT E GJAKUT TE NJE NJERIUT THE TI LIDHESH SEBASHKU. DO TE DILLTE NJE LITAR AQ I GJATE SA DO TI SIDHEJ RRUZUDHIT TOKESOR DISA HERE. :eek:
 

Guest
Re: Kuriozitete Shkencore

Ne perberjen e skeletit te njeriut ka rreth 200 kocka.Veten en kafke numerohen 25 kocka.
Femijet kaneme shume kocka se te rriturit.
Ky fakt shpjegohet pasi nr i kockave varet nga mosha.Shume prej kockave arrijne kur arrijne zhvillimin e plote perbehen nga pjese te vecanta te cilat me kalimin e kohes bashkohen midis tyre duke formuar nje kocke te vetme.
 

Guest
Re: Kuriozitete Shkencore

a e dini qe nje spermatozoid leviz me nje shpejtesi prej 3 mm/min
 

assassino26

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

Eshte llogaritur qe 1 cigare te shkurton jeten 7 minuta
ahh sa kuriozitete di une po kam frike se dal nga tema :devil:
 

Anana

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

Fillimisht postuar nga Dott.essa:
[qb] a e dini qe nje spermatozoid leviz me nje shpejtesi prej 3 mm/min [/qb]
Edhe me ate palo ngadalesi, e ben demin ai dreq...
 

ildina

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

o yllka po spermatozoidi nuk do bej rrugen tirane - Paris mi ti?? 3 mm/ min eshte nje shpejtesi e konsiderueshme duke marre parasysh qe edhe veza eshte ne levizje.PAstaj shto edhe kontraktimet e rrugeve gjenitale femerore... per 48 ore spermatozoidi arrin te pllenoj vezen. :idea:
 

mostro

Putraku
Re: Kuriozitete Shkencore

te gjitha keto i dijsha pa vajt ne kopsh akoma /pf/images/graemlins/laugh.gif
a e dini juve se hekuri rrihet sa eshte i nxehte /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

alpacino

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

SOT ESHTE NATA E MARSIT SOT ESHTE DISTANCA ME E AFERT E MARSIT NGA TOKA SHIKOHET EDHE ME SY NE DREJTIM TE JUG LINDJES MOS HUM BISNI KETE RAST SE MASANEJ DUHET ME PRIT 284 VJET
 

alpacino

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

marsi arrin nje afersi me token jane te distancuara 55 7558 km (un mram e pashe ne drejtimin jug lindje ylli me indritshem eshte marsi)per ta pare me qarte te merkuren dhe te ejtenne darke,ose kete fenomen kush ka durim mund ta shikoj mbas 20000vjetesh
 

jack owar II

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

skycar

 

daywalker

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

Menaxherat e firmave te mdhaja nuk nenshkruajn kontrata te rendesishnme midis firmave kur eshte Hëna e plot (rrumbullake), sepse, derisa Hëna ndikon ne trazimin e oqeaneve (batica zbatica), e paramendojeni sa ndikon ne trupin e njerit qe kpermban 70% uje.

kete ekonomistat e dijn, por e tregova per tjeret :wink:
 

kaci

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

E di njeri cdo me then vit dritor ose light year sic e quajne shkencetaret ?
 

jack owar II

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

E di njeri cdo me then vit dritor ose light year sic e quajne shkencetaret ?

largesia qe drita e kalon ne vakuum per nji vit = 9,46×10^12 km...
dmth, asht fjala per distance, jo per kohe...vit drite e shprehe hapsinen, jo kohen...
 

iliriano

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

A e dini ju qe bombonat jane prodhuar per here te pare ne 500,(nga fracezi bon-bon picolo dolce)

mka shku mendja per bomb ona franceze /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Kuriozitete Shkencore

fotoneve qe prodhohen nga reaksionet qe ndodhin ne berthemen e diellit(ku hidrogjeni formon atome te heliumit)u duhen me qindra mijera vjet per te pershkruar diametrin e diellit qe eshte 700 000 km dhe te dalin ne siperfaqe dhe pastaj 8 min e gjysem per te mbritur deri te ne
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: Kuriozitete Shkencore

a ju ka shkuar ndonjehere ne mend si kthehet lulja e diellit nga dielli?
ne trupin e saj ka nje lloj molekule qe quhet auksine qe ndihmon ne ndarjen e qelizave(nuk me kujtohet e ishte enzime e dic tjeter)po gjeja me e bukur eshte qe kjo punon me maksimumin e saj nga ana qe eshte ne hije.normalisht nga ana qe eshte ne hije do te kemi nje rritje me te madhe se ka nje ndarje me te madhe qelizash.duke levizur dielli nje pjese del ne drite kurse pjesa tjeter futet na hije keshtu qe ne anen qe doli ne drite do te ngadalsohet rritja kurse ne anen qe u fut ne hije do pershpejtohet.kur te perendoje dielli do te kete nje rritje te njellojshme dhe lulja kthehet ne formen qe ishte.lind djelli dhe cikli riperseritet.
...marre nga nje sit interneti....
 

x-m

Primus registratum
Re: Kuriozitete Shkencore

Fillimisht postuar nga guardian angel:
[qb] E KAM LEXUAR DIKU QE PO TE MBLEDHESH TE GJITHA VENAT E GJAKUT TE NJE NJERIUT THE TI LIDHESH SEBASHKU. DO TE DILLTE NJE LITAR AQ I GJATE SA DO TI SIDHEJ RRUZUDHIT TOKESOR DISA HERE. :eek: [/qb]
 
Top