Karavidhja Mutante - Femra qe riprodhohen vete - Meshkujt dalin teresisht te pavlere

Eléonoré

Valoris scriptorum
feminizmi eshte kancerogjen, pergjigjia e shkurter. me gjate do thoja, nuk eshte aspak ajo qe pretendon se eshte pasi eshte antimashkull, antifamilje dhe perfundimisht cuditerisht edhe antifemer. kompanite e duhanit donin te hiqnin tabune e pirjes se cigares nga femrat dhe krijuan reklama fushata etj per te hequr kete tabu dhe rritur shitjet. dhe mund te themi qe paten shume sukses. edhe pse tani tabuja e pirjes se duhanit ne amerike eshte rikthyer, feminizmi nuk po le gje pa sulmuar dhe shkaterruar. te sugjeroj te ndekesh bisedat e Jordan B. Peterson.


Realitetin mund t'a shohim ashtu sic eshte, mund t'a shohim me syze roze apo me syze blu. Gjithashtu ate mund t'a shohim me syze miopi apo me syze hipermetropi. Ka disa pasqyra te cilat zmadhojne deri ne 10 fish. Keto pasqyra te tregojne fillimin e rrudhave te para dhe te imperfeksionit. Kur pasqyra eshte normale keto «te meta» nuk duken. Kjo eshte edhe menyra se si na shohin te tjeret dhe i shohim.

Per sa i perket feminizmit, ajo qe une kuptoj me te eshte qendrimi i nje femre perballe nje mashkulli me te cilin ajo nuk deshiron te kete lidhje te tjera vec shoqerore. Ne kete rast ajo nuk pranon t'i paguhet fatura ne tavoline, nuk pranon dhurata prej tij, nuk e lejon t'i hapin deren e makines dhe nuk pranon qe ajo te jete e para te futet ne nje porte qe mbahet e hapur nga nje mashkull. Ajo vjen prapa tij ne ngjitjen e shkalleve dhe para tij ne zbritjen e shkalleve. Ajo nuk tregon koketeri, perkedhelje ose veshtrim te embel. Ajo eshte neutrale, e sjellshme e ngrohte dhe e sinqerte ne bisede. Keto jane masat qe nje femer duhet te ndermarre per te mos krijuar keqkuptime te panevojshme. Ajo nuk duhet t'i mbetet borxh. Kur nje femer eshte e dashuruar ajo tregon karakteristikat e saj femerore. Perkedhelet dhe flirton vetem me te dashurin e vet. Ajo eshte kokete, vishet gjithnje mire ne shtepi. Ajo rezervon nje lloj veshje te vecante vetem per te. Ne publik, e shoqeruar me te dashurin ose bashkeshortin ajo eshte e veshur (ne rastin tim psh) me dekolte (i adhuroj) por asnje pjese e gjoksit nuk duhet te duket. Minifundi i theksuar duhet te jete i shoqeruar vetem me geta te trasha te patejdukshme, si tip strece. Cizmet mund te jene mbi gju ose nen gju. Me take te larte ose ortopedike. Te sheshta per konfort. Ne publik, atje ku lejohet ajo e ndez cigaren dhe perdor filtra plastike per cigaret e saj. Ajo e di qe bashkshorti ose i dashuri nuk ka shoke te cilet mund te ushqejne per te dashuren tij dicka me teper se shoqeri.

Per sa i perket feminizmit tend, mendoj se ti ke pershkruar ate qe edhe une urrej. Femrat BUC. Te tilla kam njohur dhe mund te sjelle shembuj.

Eleonore
 
Last edited:

Jorina_

Forumium praecox
Mesa kam folur me ty mund te them keto gjana.
ti je nje femer, pse jo e moralshme, dhe krenare, flet me pasion
shume mire deri ketu.

puna me ty eshte qe nuk mban nje standart ne gjith biseden
pasi thua qe je tolerant po nuk e toleron mendimin tim
une nuk kam thene asgje te keqe kundra teje, perkundrazi
jam ai qe mund te te mbroje ne nje sulm terrorist.

arsyeja qe i ti ben keto pyetje dhe ato qe ne fillim te bisedes
tregon vetem nje gje.
ti ke ndjeshmeri ne disa ceshtje, je person qe te intereson
bota dhe njerzit qe te rrethojne, ndoshta mund te jesh edhe
dashamirese apo me tendence humanitare. por ajo qe eshte edhe
me e dukshme eshte mungesa e informacion qe ke.

jorina, raca e bardhe eshte ne rrezik, dhe kjo i tejkalon
problemet etnike, ideologje dhe fetare.
po eshte e vertete eshte ne rrezik. nuk dua te zgjatem ketu
je e zonja vete po te duash gjen informacione sa te duash

ai ishte nje supozim imagjinar dhe une dhashe nje pergjigje imagjinare

pergjigja ideale ishte qe femije duhet te beheshin me te gjitha femrat pasi cdo
race e ka te drejten te vazhdoje.
rasti konkret ishte disporprocinal & fliste per nje te bardhe
e cila ishte me te meta te dukshme fizike dhe qe nuk thuej nese ishin
te lindura apo aksidentale. pasi shkenca thote problemet gjenetike
trashegohen dhe ca kuptimi ka nese pasardhesit jane me te meta dhe nuk mund
te vazhdojne linjen e jetes.
ne nje analize aty per aty llogjika ime ishte per japonezen ndoshta
pasi eshte me prane ngjyres sime plus, temperameti i qete japonez, & ngaqe kane nivel iq shume te larte
por normale qe ne kushte te barabarta pergjigjia do ishte femra e bardhe, dhe po te ishin disa te bardha, pergjigjia do ishte shqiptarja.

nuk shes moral, shes realitet
se nuk me the cfare te cava njehere

O njeri une te kuptoj shume mir ty se cfare thua, edhe pse nuk ri te shkruaj fragmente romanesh!!
Pse duhet cdo njeri te jet perfekt?
Cfare lidhje ka ca ngjyre ka nje person???
Nga don ta dish ti se nga i ke rrenjet thelle thelle, cfare nese je Turk albino?? Etc
Ne radhe te par jemi NJERZ te gjith Homosapien!!!!
Nuk ke ti asgje me shume se nje individ me lekure ngjyre tjeter, as une edhe askush tjeter!!!!
Keni nje te menduar te vjetruar, pastaj edhe njeriu me estetike me te shemtuar qenka edhe i shemtuar shpirterisht, hajde teori hajde......
Une skam cte them me, vec nje gje ta dish me mir nje person i zi, i shemtuar, por ta ket zemren ne vendin e duhur!!!
Keto fragmentet e Romanit nuk i kam Lexu kurr se nuk me kan ber kurr pershtypje sepse e njoh Formulen e AIDES!!

Gjerat e mdhaja thuhen me nje FJALE!!

Co pluhur per asgje hic.

Hajt shnet
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Mbeta si e shastisur. Nuk u besoja syve. Ishte hera e pare ne jete. Flas per viziten time ne Hollande ne Nentor te vitit 1993. Ishim nje grup qeveritar shqiptar te perbere nga 13 veta. Zevendesministri i Bujqesise, drejtori i departamentit te bujqesise, drejtori i departamentit te arsimit, agronome, zooteknike, ekonomiste bujqesor dhe disa fermere ishin anetaret e ketij grupi. Isha e vetmja femer. Ne nje vizite private tek shtepia e mikut tim hollandez u prita nga e shoqja e tij dhe dy femijet e tyre. Te vegjel. Ai vinte shpesh ne shtepine tone dhe ndodhte kur ne ishim duke ngrene. Sa here mami im ose une e kemi hequr nga goja jone racionin e darkes per t'ja dhene mikut! Jo se e perflas! Ne paranteze ketu po shtoj se ne kemi nje shprehje nga anet tona. Shtepia eshte e jotja e Zotit dhe e Mikut! Kur me ftuan te shkoja tek shtepia e mikut hollandez, shkova me duart plote. Cova nje qen pellushi per te voglin e djemve dhe nje helicopter per me te madhin. Kur u hapen dhuratat miku im u befasua kur pa se helikopteri ishte i cmontuar dhe tha se specialistja mekanike ne shtepine e tij ishte e shoqja. Kur pashe te shoqen shtanga. Ajo ishte dy koke me e gjate se ai dhe dy here me e shendoshe se ai. Shtepia ishte rremuje. Ndersa une prisja te me servirej ndonje kafe ose leng, ajo, pa pike turpi filloi te vishte nje pale kepuce ushtarake dhe tha se do te shkonte ne nje ndeshje basketbolli. Nuk kisha pare kembe aq te madhe. Mbase 39 apo 40 me masat europiane. Ajo e vinte te shoqin ne rrenje katrore. Kishte floke kacurrela te kuqe dhe balluke kacurrela. Pasi iku, ai per t'u justifikuar tha se i vinte keq qe e gjeta rremuje shtepine dhe se ai e kishte bere punen e tij duke pastruar terrenin jashte shtepise. Vajta me barkun bosh dhe u ktheva ne hotel me barkun bosh. Nuk me serviri absolutisht asnje gje.

Gjate vizitave qe beme vura re se femrat ishin si burra. Te gjata, te pagrimuara dhe me kembet sa nje kopace. Ato dukeshin si burra dhe silleshin si burra. Kjo nuk eshte hicgje krahasuar me nje ndodhi ne tualetin e femrave te nje restoranti ku po hanim darke. Nje femer mu afrua prane dhe pastaj gati si padashje duke fshire duart m'u ngjesh nga pas duke krijuar nje ferkim te parehatshem. Asnjehere ne jete nuk kisha pare lesbike; u trondita dhe dola duke vrapuar nga tualeti.

Perse i tregoj te gjitha keto? Ndoshta per te te thene se ka femra si meshkuj, ka meshkuj si femra, ka dhe nje kategori qe nuk duken as si femra e as si meshkuj.

Disa here thuhet se burrat e vertete po vdesin. Disa here thuhet se grate e verteta po vdesin. Pse Europa Veriore eshte e populluar me femra meshkuj qe ngjajne si ta, vishen si ta dhe sillen si ta? Si mund te ndihet nje mashkull ne nje pozite te tille. Ky fenomen eshte pasoje e cfare shkaku?


Feminizmi. Mos me fol per feminizem. Burri i nje deputeteje kanadeze u vetvra. U hodh perpara shinave te trenit. Depresion. Kur gruaja vesh pantallonat dhe terheq burrin prej hunde koqet e tij zvogelohen dhe ai ndihet si i tredhur.

Tek programi Dr. Phil nje burre qaraman ankohet per te shoqen e cila pasi kthehet nga puna i bertet sepse ai nuk ka fshire pluhurat e moblave. Burri qe ulet ne gjunje per te lare cimenton eshte ai tip burri me te cilin une nuk do te kisha bere kurre dashuri. Sepse une jam femer e vertete. Nuk jam pjelle e fantazise mashkullore te semure.

Cfare mendon ti Aimilius ne lidhje me kete?

Me respekt,
Eleonore
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
por edhe kur merr shume njeres te mendjendritur eshte prape gabim,
pasi nese nje shteti cope-cope i iken i gjithe truri jashte nuk ka shans qe te ngrihet kurre.
dhe pervec kesaj vendi prites do rifilloje nga perrallat, he e shikoni cfare arritje beri ky pakistanezi, hajde pra
importojme edhe nja 300mije se na duhen njerezsi ky. kjo ishte arsyeja qe hilari humbi thelle, dhe kjo eshte asryja pse trampi do fitoje prape


Deshiroj te bej edhe nje here te qarte Aimilius se ky realitet per te cilin po flasim eshte realiteti YT. Jo i imi. Ne krahasim me realitetin tim, ky ku ndodhesh ti dhe une momentalisht, eshte thjesht nje amalgame e cdo realiteti qe ekziston. There is a little bit of everything here and now. A little bit of past, a little bit of future, a little bit of hell, a little bit of heaven. Nese une marr nje afrikan te nje fisi qe ende jetojne gjysem lakuriq ne mes te nje pylli dhe e coj ne New York, ai me siguri do te mendoje se eshte ne te ardhmen apo e kam gabim? Dhe e kunderta.

Per sa i perket thenies tende te mesiperme une do t'a perfrazoja ne kete menyre. Klasat duhet te jene te perziera. Nese une do te mblidhja gjithe te shkelqyerit ne nje klase ku konkurrenca eshte shume e larte, me i dobeti i ketij grupi do te ishte mijra here me i mire se sa me i miri i nje klase ku jane mbledhur gjithe kokeqypat.

Eleonore
 

Aimilius

Forumium maestatis
O njeri une te kuptoj shume mir ty se cfare thua, edhe pse nuk ri te shkruaj fragmente romanesh!!
Pse duhet cdo njeri te jet perfekt?
Cfare lidhje ka ca ngjyre ka nje person???
Nga don ta dish ti se nga i ke rrenjet thelle thelle, cfare nese je Turk albino?? Etc
Ne radhe te par jemi NJERZ te gjith Homosapien!!!!
Nuk ke ti asgje me shume se nje individ me lekure ngjyre tjeter, as une edhe askush tjeter!!!!
Keni nje te menduar te vjetruar, pastaj edhe njeriu me estetike me te shemtuar qenka edhe i shemtuar shpirterisht, hajde teori hajde......
Une skam cte them me, vec nje gje ta dish me mir nje person i zi, i shemtuar, por ta ket zemren ne vendin e duhur!!!
Keto fragmentet e Romanit nuk i kam Lexu kurr se nuk me kan ber kurr pershtypje sepse e njoh Formulen e AIDES!!

Gjerat e mdhaja thuhen me nje FJALE!!

Co pluhur per asgje hic.

Hajt shnet
fragmente romanesh & formula e AIDES?!
nejse
ne fund fare fare
nuk ka ngjyra rendesi ne vetvete por kultura qe sjellim me vete.
bota nuk do ishte parajse po te kishim te njejten ngjyre
fiks njelloj do ishte. Marr si shembull genocidin ne Ruande
fiset tucu dhe hutu https://en.wikipedia.org/wiki/Rwandan_genocide
mund te shohesh edhe filmin HOTEL RWANDA (2004) po te duash ia vlen.
Njerezit e pergjegjshem duhet te kujdesen dhe ta duan atdheun &
popullin e tyre pasi eshte njelloj si shtepia e tyre.

shume vite me pare kur vajta ne itali njoha ca marokene,
dhe qe dinin nja dy llafe shqip dhe kur moren vesh qe isha shqiptar
u gezuan sikur isha shoku i tyre, hm cudi thashe me vete.
isha ne ato totto-lloto dhe po shikonim nje ndeshje dhe kur nuk u be gol
edhe ata po shanin shqip. dhe atehere pyeta nje shok qe kisha aty si ishte
puna pasi dicka nuk shkonte, marokene, qe njihnin shqiptaret
ku ne ku ata, pervec kesaj na donin dhe flisnin shqip!
ah po me shpjegoi ai. e di si eshte puna?
ca kohe me pare ishin ca makokene qe perdhuanuan ne italiane dhe
theren te fejuarin e saj shqiptar. e pastaj i kapen shqiptaret dy nga
ata iu hodhen benzine dhe cakmakun. mu ne mes te qytetit
dhe qe sot e kesaj dite marokenet mesuan qe shqiptareve nuk duhet tju prekin aq qimen
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
nje shembull i vockel fare.
meksika dhe amerika, cfare ndyshimi ka, asgje nje vije i ndan per te mos thene qe meksika ke klime me te mire.
pse meksika eshte meksike dhe amerika eshte amerike eshte ajo set of values qe ben dallimin
vlerat anglosaksone. qe meksika nuk i ka

Kur kisha patenten provizore te shoferit kisha frike te ngisja makinen. Me mungonte besimi ne vetvete. Cila ishte ajo gje qe ndryshoi vetbesimin tim ne lidhje me kompetencat e mia. Thjesht nje cope leter. Patenta e perhershme. Eshte psikologjike.

E njejta gje me nje profesor stazhier. Pasi diplomohet ndryshon qendrimi i tij.

Ajo qe dallon Meksiken nga Amerika nuk eshte thjeshte nje set of values por pasuria.

Njeriu sillet sipas veshjes qe ka. Sa me bukur te jete veshur aq me mire sillet. Kur benim zborr, stervitje ushtarake ne Mamurras, perlyheshim me balte si derrat. Uleshim vend e pavend. Te gjithe ishim te veshur njelloj. Pedagoget kepusnin barsaleta nga me banalet. Merre nje te varfer te Meksikes dhe vishe si nje amerikan e ne te nejten kohe jepi kushte ekonomike te mira. Do te shohesh qe ai do te sillet si nje gentleman i vertete. Beje dhe te kunderten dhe do te shohesh vertetesine e fjales time.

Kamja dhe skamja luajne rol te madh. Shume te madh.

Eleonore
 

Aimilius

Forumium maestatis
7
Kur kisha patenten provizore te shoferit kisha frike te ngisja makinen. Me mungonte besimi ne vetvete. Cila ishte ajo gje qe ndryshoi vetbesimin tim ne lidhje me kompetencat e mia. Thjesht nje cope leter. Patenta e perhershme. Eshte psikologjike.

E njejta gje me nje profesor stazhier. Pasi diplomohet ndryshon qendrimi i tij.

Ajo qe dallon Meksiken nga Amerika nuk eshte thjeshte nje set of values por pasuria.

Njeriu sillet sipas veshjes qe ka. Sa me bukur te jete veshur aq me mire sillet. Kur benim zborr, stervitje ushtarake ne Mamurras, perlyheshim me balte si derrat. Uleshim vend e pavend. Te gjithe ishim te veshur njelloj. Pedagoget kepusnin barsaleta nga me banalet. Merre nje te varfer te Meksikes dhe vishe si nje amerikan e ne te nejten kohe jepi kushte ekonomike te mira. Do te shohesh qe ai do te sillet si nje gentleman i vertete. Beje dhe te kunderten dhe do te shohesh vertetesine e fjales time.

Kamja dhe skamja luajne rol te madh. Shume te madh.

Eleonore

nuk jam dakort. derrin vishe si te duah derr ngelet
thjesht eshte derr me kostum
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
tani normale qe femra e bardhe shemtuar nuk eshte lart ne liste pasi nuk eshte terheqese
por kjo nuk do te thote qe ashtu do jene femijet e saj, por meqenese qenka e kerrusur
mund te jete ndonje difekt gjenetik, i cili mund te kaloje te brezat e tjere.
mesa kuptova une, qe ta besh interesante pyetjen, zezakja eshte me terhesja
te tjerat aty aty, dhe e bardha lemeri?

Me nje rilexim te dyte, te asaj qe kisha shkruar ne lidhje me racat e femrave qe te vura perballe, deshiroj te pranoj me sinqeritet se menyra e paraqitjes se tyre nga ana ime eshte misleading. Duhet t'i kisha lene te gjitha pa karakteristika te vecanta ose duhet te kisha bere nje lloj perzgjedhjeje te tille qe te gjitha te ishin te bukura per meshkujt e races se tyre.

EK
 

Aimilius

Forumium maestatis
Mbeta si e shastisur. Nuk u besoja syve. Ishte hera e pare ne jete. Flas per viziten time ne Hollande ne Nentor te vitit 1993. Ishim nje grup qeveritar shqiptar te perbere nga 13 veta. Zevendesministri i Bujqesise, drejtori i departamentit te bujqesise, drejtori i departamentit te arsimit, agronome, zooteknike, ekonomiste bujqesor dhe disa fermere ishin anetaret e ketij grupi. Isha e vetmja femer. Ne nje vizite private tek shtepia e mikut tim hollandez u prita nga e shoqja e tij dhe dy femijet e tyre. Te vegjel. Ai vinte shpesh ne shtepine tone dhe ndodhte kur ne ishim duke ngrene. Sa here mami im ose une e kemi hequr nga goja jone racionin e darkes per t'ja dhene mikut! Jo se e perflas! Ne paranteze ketu po shtoj se ne kemi nje shprehje nga anet tona. Shtepia eshte e jotja e Zotit dhe e Mikut! Kur me ftuan te shkoja tek shtepia e mikut hollandez, shkova me duart plote. Cova nje qen pellushi per te voglin e djemve dhe nje helicopter per me te madhin. Kur u hapen dhuratat miku im u befasua kur pa se helikopteri ishte i cmontuar dhe tha se specialistja mekanike ne shtepine e tij ishte e shoqja. Kur pashe te shoqen shtanga. Ajo ishte dy koke me e gjate se ai dhe dy here me e shendoshe se ai. Shtepia ishte rremuje. Ndersa une prisja te me servirej ndonje kafe ose leng, ajo, pa pike turpi filloi te vishte nje pale kepuce ushtarake dhe tha se do te shkonte ne nje ndeshje basketbolli. Nuk kisha pare kembe aq te madhe. Mbase 39 apo 40 me masat europiane. Ajo e vinte te shoqin ne rrenje katrore. Kishte floke kacurrela te kuqe dhe balluke kacurrela. Pasi iku, ai per t'u justifikuar tha se i vinte keq qe e gjeta rremuje shtepine dhe se ai e kishte bere punen e tij duke pastruar terrenin jashte shtepise. Vajta me barkun bosh dhe u ktheva ne hotel me barkun bosh. Nuk me serviri absolutisht asnje gje.

Gjate vizitave qe beme vura re se femrat ishin si burra. Te gjata, te pagrimuara dhe me kembet sa nje kopace. Ato dukeshin si burra dhe silleshin si burra. Kjo nuk eshte hicgje krahasuar me nje ndodhi ne tualetin e femrave te nje restoranti ku po hanim darke. Nje femer mu afrua prane dhe pastaj gati si padashje duke fshire duart m'u ngjesh nga pas duke krijuar nje ferkim te parehatshem. Asnjehere ne jete nuk kisha pare lesbike; u trondita dhe dola duke vrapuar nga tualeti.

Perse i tregoj te gjitha keto? Ndoshta per te te thene se ka femra si meshkuj, ka meshkuj si femra, ka dhe nje kategori qe nuk duken as si femra e as si meshkuj.

Disa here thuhet se burrat e vertete po vdesin. Disa here thuhet se grate e verteta po vdesin. Pse Europa Veriore eshte e populluar me femra meshkuj qe ngjajne si ta, vishen si ta dhe sillen si ta? Si mund te ndihet nje mashkull ne nje pozite te tille. Ky fenomen eshte pasoje e cfare shkaku?


Feminizmi. Mos me fol per feminizem. Burri i nje deputeteje kanadeze u vetvra. U hodh perpara shinave te trenit. Depresion. Kur gruaja vesh pantallonat dhe terheq burrin prej hunde koqet e tij zvogelohen dhe ai ndihet si i tredhur.

Tek programi Dr. Phil nje burre qaraman ankohet per te shoqen e cila pasi kthehet nga puna i bertet sepse ai nuk ka fshire pluhurat e moblave. Burri qe ulet ne gjunje per te lare cimenton eshte ai tip burri me te cilin une nuk do te kisha bere kurre dashuri. Sepse une jam femer e vertete. Nuk jam pjelle e fantazise mashkullore te semure.

Cfare mendon ti Aimilius ne lidhje me kete?

Me respekt,
Eleonore

Po pra kjo eshte pjese e problemit te botes perendimore.
fatkeqesisht nje pjese e mire e problemit eshte dhe feminizmi
pasi feminzmi nuk do tja dije per grate por perpiqet qe grate
te luajne rolin e burrit. biles tani arriten deri aty saqe thone
ska ndyshim fare burre-grua eshte koncept social, dhe gruaja eshte burre any given day

adifjdskd skojsljsdfmslfkdjflkdsj dadsds dsad sad sadasdasdas dasdasd asd a
e kupton tani ne kanada me duket se kaloi ligji per peremrat pronore
dhe veteidentifikimi ne cfaredolloj gjinie qe deshiron.

nje tjeter problem mund te jete futja e gruas ne te gjitha sektoret e punes
duke bere qe burri te fitoje me pak, dhe meqenese burri fiton me pak
gruaja nuk gjen me burra qe te martohet pasi ajo fiton me shume
dhe nese fiton me shume ose rri e pamartuar apo thjesht ben nje femije
ose martohet me nje burre se e konsideron lolo dhe jetojne si mos me keq
pasi ajo nuk ka respekt per te.

nese jetoni ne boten perendimore ju keshilloj absolutisht te mos konsumoni
prodhukte apo nenprodukte soje, tofu etj, pasi jane te rrezikshme shume per shendetin
tuaj dhe te femijeve tuaj. (po e shtoj edhe kete si arsye pasi shume nena perdorin
qumesht soje per bebe dhe ata femije e kane marre rrugen e moskthimit pasi krijohet
probleme te renda hormonale)

shoqeria shqiptare ende burrat i ka burra dhe femrat i ka femra.
por nuk eshte se kemi imunitet nga keto gjera dhe ne kemi filluar te plakemi
si popull, numri i lindjeve eshte ulur, numri i homove & transve eshte rritur

ka shume vite qe propagandohet
ideja qe gruaja eshte e perbuzur dhe e perulur po te martohet dhe te beje femije
ndersa nese cdo nate te kete nga nje burre tjeter ne krevat i jep asaj liri
kjo eshte marrezi
njeriu ndikohet nga propaganda, nga media nga televizori
njerezit krysisht partite e majta merren me kauza te kota
lufta kundra kesaj lufta kundra asaj dhe nuk po shohin berthamen e shoqerise
qe po degradohet.
femrat e pamartuara, kane tendencen te jene te majta
dhe nuk duan tja dine per rezultatit final pasi ato nuk kane burre,
ce duan burrin kur mund te gjejne nga nje te ri cdo nate right?
nuk jane investuar ne shoqeri duke bere te pakten 2 femije

ata qe duan ta kontollojne shoqerine e dine qe nese eshte familja e forte
eshte e pamundur por nese familja eshte e dobet apo inekzitente eshte kollaj fare
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Megjithate, sa here me bie rasti te takoj ne supermarket aborigjene indiane habitem me floket e tyre. Te gjate, te dendur dhe me nje ngjyre gri te bukur ose merkuri kur jane te thinjur. Asnjehere nuk me ka bere vaki te shoh tullace mes tyre.

Nje dite nje zezake po bente jogging perpara bibliotekes se qytetit. Krahe te mrekullueshem, kofshe vertete te tonifikuara. Ndaloi per nje moment ndersa une po prisja djalin te dilte dhe mendimi i pare qe me erdhi ne mendje ishte : Si te bej te mundur te mbledh nga te gjitha racat me te mirin element gjenetik.

Cfare debulese kane te bardhet krahasuar me racat e tjera? Cfare pike te forte kemi ne qe nuk e kane racat e tjera?

A e kupton ku dua te dal? Supernjeriu!
 

Aimilius

Forumium maestatis
Last edited:

Eléonoré

Valoris scriptorum
e kupton tani ne kanada me duket se kaloi ligji per peremrat pronore
dhe veteidentifikimi ne cfaredolloj gjinie qe deshiron.


Kete nuk e kam degjuar. Po habitem. Megjithate duke njohur veten time te nxjerre kristal nga mender muti po them kete gje: Dicka e tille mund te konsiderohet e vlefshme sepse shpreh nje lloj wishful thinking. Duke ditur preferencat seksuale dhe deshiren per ti perkatur nje seksi apo nje tjetri do te ishte me kollaj te ndertoje banesat e tyre finale me seksin e deshiruar. Mendoj une!
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Pergjigja e sakte eshte Set of values.
sepse ti thua pasuria, po ajo qe edhe pyetja, pse pra jane te pasur ameriket
dhe pse nuk jane meksikanet ndoshta ka te beje edhe kjo ketu ne vetem fitojme para


Ndoshta ishte pasuria ajo qe solli lindjen e set of values. Jo e kunderta. Kur te gjithe njerezit e shpellave ishin njesoj si u krijuan set of values vecse nga kamuria e nje grupi dhe skamuria e tjetrit?
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Lejome te te them naten e mire Aimilius. Me pelqeu shume bashkebisedimi me ty. Do te habiteshe vertete te me njihje. Nuk ka absolutisht, ABSOLUTISHT asnje gje qe une nuk e kuptoj apo qe nuk jam ne gjendje t'a justifikoj.
 

Aimilius

Forumium maestatis
Ndoshta ishte pasuria ajo qe solli lindjen e set of values. Jo e kunderta. Kur te gjithe njerezit e shpellave ishin njesoj si u krijuan set of values vecse nga kamuria e nje grupi dhe skamuria e tjetrit?
zanafilla pak rendesi ka. tani nuk je ne shpella, nuk te pengosh kush te behesh njeri. nuk ke pse te jesh peng i nje gjuhe apo kulture. gjerat jane te mesuara nese dicka eshte e vleshme mbaje perdore nese jo mos e bej.

dhe qe ta kuptosh me mire. po te jap vetem nje shembull dhe po e le aty
pse nje evropian/ amerikan gjithnje e repekton semaforin dhe nje emigrant as qe nuk do te beje dicka te tille
JA QE KETU FILLON SET OF VALUES. ndalon makina ne tirane? edhe te te shtype nuk ndalon
cfare i pengon keta humanoide qe te mos ndalojne dhe respektojne semaforin ai set of values
nese ne popull nuk e respekton semaforin, ai popull nuk ka per tu bere ndonjehere
dhe ne ato shtete qe nuk respektohet semafori nuk ja vlen te jetohet!
 
Last edited:

Alivia

Forumium maestatis
Eshte nje bote shume kaotike,ku dirigjentet e saj,luajne keqazi mbi masen e marrosur nga marrezia.
kopet jane baza e cdo sundimtari fatkqesisht, dhe pse ne kohet tona te ashtequajtura"moderne" akoma vazhdojme te kemi nje ndergjegjsim kopeje,reagim kopeje. Kjo eshte katastrofa jone.Te vegjlit hane njeri-tjetrin,te medhenjet i hedhin se mbeturina ricikluese per zenxhirin e rradhes.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
zanafilla pak rendesi ka. tani nuk je ne shpella, nuk te pengosh kush te behesh njeri. nuk ke pse te jesh peng i nje gjuhe apo kulture. gjerat jane te mesuara nese dicka eshte e vleshme mbaje perdore nese jo mos e bej.

Varet cfare kupton me set of values Aimilius. Njekohesisht varet cfare kupton me fjalen NJERI. Do te jap nje shembull konkret. Kur Berluskonin e pyeten ne lidhje me pasurine e tij ai tha: Vetem per milionin e pare te dollareve mos me pyesni si e bera. Per te tjerat PO. Nese menyra si e beri ai ate milionin e pare i cili u shumefishua dhe «u zbardh» eshte e paligjshme, e ndyre dhe e lyer me kurveri apo me hile apo me e keqja akoma me gjak atehere, per sa me perket mua, pasuria e tij eshte zero. Fillimi eshte gjithnje i veshtire. Zanafilla ka rendesi. Kush eshte derri dhe kush eshte njeriu atehere?

Eleonore
 

Aimilius

Forumium maestatis
Megjithate, sa here me bie rasti te takoj ne supermarket aborigjene indiane habitem me floket e tyre. Te gjate, te dendur dhe me nje ngjyre gri te bukur ose merkuri kur jane te thinjur. Asnjehere nuk me ka bere vaki te shoh tullace mes tyre.

Nje dite nje zezake po bente jogging perpara bibliotekes se qytetit. Krahe te mrekullueshem, kofshe vertete te tonifikuara. Ndaloi per nje moment ndersa une po prisja djalin te dilte dhe mendimi i pare qe me erdhi ne mendje ishte : Si te bej te mundur te mbledh nga te gjitha racat me te mirin element gjenetik.

Cfare debulese kane te bardhet krahasuar me racat e tjera? Cfare pike te forte kemi ne qe nuk e kane racat e tjera?

A e kupton ku dua te dal? Supernjeriu!

Filmi mbaroi, supernjeri nuk ka
por boten e dominoi raca e bardhe, ne cdo aspekt te jetes dhe cdo fushe.
pasi jeta eshte nje dekathlon dhe me shume pike kemi mbedhur ne.
si ne aspektin, filozofik, demokratik, shkencor, mjekesi ushtri.
nese duam, mund ti zhdukim te gjitha racat e tjera nga faqja e dheut por nuk e bejme
por ka te tjere qe edhe pse nuk munden perpiqen te na zhdukin me cfaredo lloj menyre
jo vetem kaq por po sakrifikohemi si race per racat e tjera jo aq miredashese ndaj nesh
nuk besoj se kemi asnje debolese ne ate aspekt nga racat e tjera perkundazi
jemi race e bukur, e forte, rezistuese.
dobesia jone eshte 100metershi dhe maratona kaq
gjithashtu njerez si merkel, makron apo ai soy boy i kanadase,
qe thote fjale te tipit
no humankind we prefer peoplekind...
megjithate kandaja ka nxjerre zera te fuqishem te se vertetes dhe konsevative si

black pigeon speaks
lauren southern
Gavin McInnes
Stefan Molyneux
etj etj
keta i gjen ne youtube normalisht
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
dhe qe ta kuptosh me mire. po te jap vetem nje shembull dhe po e le aty
pse nje evropian/ amerikan gjithnje e repekton semaforin dhe nje emigrant as qe nuk do te beje dicka te tille
JA QE KETU FILLON SET OF VALUES. ndalon makina ne tirane? edhe te te shtype nuk ndalon
cfare i pengon keta humanoide qe te mos ndalojne dhe respektojne semaforin ai set of values
nese ne popull nuk e respekton semaforin, ai popull nuk ka per tu bere ndonjehere
dhe ne ato shtete qe nuk respektohet semafori nuk ja vlen te jetohet!


Me thene te drejten edhe une e kam te veshtire te ngas makine ne Shqiperi. Rruget i dua te gjera dhe rregullat e qarkullimit rrugor te respektuara. Une nuk futem ne makine nese shoh qe nuk ka rrip sigurimi. Gjithashtu nese marr taksi e detyroj gjithnje shoferin te veje rripin e sigurimit. Bebet e vogla dua gjithnje t'i shoh te ulur ne karriget apostafate per kete qellim.

Edhe pse nuk e bej vete, nese dikush tjeter e ben dicka qe mua me leverdis atehere kete e quaj nje plus te madh dhe i jap rendesine e duhur. Per raste konkrete me duhen njerez konkrete. Tani une do te kaloj ne anen tjeter te ligjit, pa problemin me te vogel duke te sjelle nje shembull te thjeshte. Qepare, nuk me kujtohet ku, bera nje gabim. Hera e fundit qe isha ne Shqiperi ishte ne vitin 2013 dhe jo ne 2015-te. Diten e rikthimit, u nisa qe ne mengjes per ne aeroport me nje mikun e familjes tone nga Berati. Tere naten kishte rene shi me gjyma dhe kishte bubullitur forte. Kishte dale nje lume apo mbase edhe deti andej nga Durresi dhe rruget ishin te bllokuara. Rradha e makinave ishte e gjate dhe shpresa per kapjen e avionit ne kohe ishte NUL. Ne ate moment miku im nga Berati shkeli te ligja rregullat e qarkullimit rrugor, shkeli shume ligje dhe hipi neper trotuare dhe u fut neper pellgje e baltra (shyqyr kishte nje benz qe e perballonie ...sikur te ishte nje lloj all-terrain vehicle) deri sa gjeti nje tip rruge qe perfundimisht n'a coi ne aeroport. E kapa avionin per pune minutash. Per kete i jam mirenjohese. Ligji do te me vriste. Mungesa e tij nuk me vrau.
Me kete dua te them se nese merr nje shofer i cili NUK eshte ne gjendje te ngase makinen ne gjithe terrenet qe i dalin para atehere per te mberritur ne nje destinacion te caktuar eshte e pamundur.

Kur shoh shqiptaret dhe mungesen e etikes se tyre ne ngarje makine them me vete: Jane te pergatitur per cdo situate.

E kupton ku dua te dal?

Eleonore
 
Top