Karavidhja Mutante - Femra qe riprodhohen vete - Meshkujt dalin teresisht te pavlere

Al-Punk

Still here
180207-self-cloning-crayfish-feature.jpg

Një pushtim global është ne progres.
Një karavidhe mutante me 10 këmbë është në marshim në të gjithë botën.Të gjitha janë femra!!!
Keto karavidhe nuk kanë nevojë për meshkuj për të fekonduar vezët e tyre. Dhe janë duke u zhvilluar jashtëzakonisht elastike dhe adaptive.Tani ata po kërcënojnë shkatërrimin e specieve të ujërave të ëmbla dhe shkatërrimin e ekosistemeve të tëra.

Pas 20 vjetësh të blitzkriegut të krustaqies përmes Europës dhe Afrikës, shkencetaret tani e dijne se nga vjen nga përbindëshi. Një analizë e gjenomit të mutantit mbështet frikën se karavidhet mutante jane rezultat i një aksidenti të papritur në një akuariumi gjerman në 1995.

Besohet se një karavidhe (Procambarus fallax) u importua nga Florida si një kafshe akuariumu.Sipas National Geographic, pronari i ri e vendosi atë në një akuarium - por nuk kishte asnjë ide se çfarë po ndodhte nën hundën e tij.
Karavidha e Floridës së shpejti pati një surprizë për familjen - pasardhësit. Ai nuk kishte asnjë ide se familja e re ishte rezultat i një anomali të ADN-së. Një vezë jonormale ose spermë duhet të ketë mbajtur dy kopje të kromozomeve të saj. Kombinimi gjenetik rezulton të prodhojë një specie të re gjithë-femërore të aftë për riprodhim aseksual - një fenomen i quajtur parthenogenesis.Pronari i ri i kesaj karavidheje nuk e di se çfarë të bënte me numrin e karavidheve te reja.Kështu ai i çoi në dyqanet e kafshëve lokale ku hobbyists të tjerë akuariumi i blenë ato. Disa prej këtyre karavidheve mutante më pas arritën te penetrojne ne ambiente te tjera.Ndërsa nuk është konfirmuar, kjo duket se ka qenë fillimi i marshimit të një dëmtuesi të ri invaziv. Karavidhet mutante kanë marshuar nëpër Evropë dhe Madagaskar dhe mund të gjenden edhe në Japoni.
 

Aimilius

Forumium maestatis
keto karavidhet paskan marre si shembull edhe keto feministet...
ca te prese robi nga karavidhet, karavidhe hesapi!!!
 

04erisa

Primus registratum
Nje gabim i rastesishem ne radhitjen e nukleotideve ne ADN. Mosaftesia e polimerazave per te korigjuar gabimet n fund te replikimit ... prodhon mutacionet ..dhe karavidhja pushton boten. rastesia mbreti i botes
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
180207-self-cloning-crayfish-feature.jpg

Një pushtim global është ne progres.
Një karavidhe mutante me 10 këmbë është në marshim në të gjithë botën.Të gjitha janë femra!!!
Keto karavidhe nuk kanë nevojë për meshkuj për të fekonduar vezët e tyre. Dhe janë duke u zhvilluar jashtëzakonisht elastike dhe adaptive.Tani ata po kërcënojnë shkatërrimin e specieve të ujërave të ëmbla dhe shkatërrimin e ekosistemeve të tëra.

Pas 20 vjetësh të blitzkriegut të krustaqies përmes Europës dhe Afrikës, shkencetaret tani e dijne se nga vjen nga përbindëshi. Një analizë e gjenomit të mutantit mbështet frikën se karavidhet mutante jane rezultat i një aksidenti të papritur në një akuariumi gjerman në 1995.

Besohet se një karavidhe (Procambarus fallax) u importua nga Florida si një kafshe akuariumu.Sipas National Geographic, pronari i ri e vendosi atë në një akuarium - por nuk kishte asnjë ide se çfarë po ndodhte nën hundën e tij.
Karavidha e Floridës së shpejti pati një surprizë për familjen - pasardhësit. Ai nuk kishte asnjë ide se familja e re ishte rezultat i një anomali të ADN-së. Një vezë jonormale ose spermë duhet të ketë mbajtur dy kopje të kromozomeve të saj. Kombinimi gjenetik rezulton të prodhojë një specie të re gjithë-femërore të aftë për riprodhim aseksual - një fenomen i quajtur parthenogenesis.Pronari i ri i kesaj karavidheje nuk e di se çfarë të bënte me numrin e karavidheve te reja.Kështu ai i çoi në dyqanet e kafshëve lokale ku hobbyists të tjerë akuariumi i blenë ato. Disa prej këtyre karavidheve mutante më pas arritën te penetrojne ne ambiente te tjera.Ndërsa nuk është konfirmuar, kjo duket se ka qenë fillimi i marshimit të një dëmtuesi të ri invaziv. Karavidhet mutante kanë marshuar nëpër Evropë dhe Madagaskar dhe mund të gjenden edhe në Japoni.


Mjafton ngrirja e spermes dhe keto AMAZONA HAKMARRESE do te vrisnin BOTEN!

EK
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Po ndaj me ju nje sekret.

Riprodhimi ne shpirt dhe riprodhimi ne trup. Shkojne dore pas dore.

Shembull:

Nese ne nje ambjent virtual, si ne nje forum per shembull, ku anetaret me imazhe fallso mblidhen, ne ate moment te caktuar shpirti i tyre gjendet ne te njejtin vend. Kjo kryhet me shpejtesi mendimi. Prandaj edhe ju ndjeni nje lloj perafersie fizike me personin i cili edhe pse ne nje cep diametralisht te kundert me ju eshte ne koken tuaj. Le te themi nese dikush eshte duke masturbuar me imazhin e nje anetari apo te nje anetareje e cila paraqet fotografine e nje femije, ne ate moment ne bote do te kete mbi dhjete mije burra qe nese gjejne mundesine do te perdhunojne nje djale ose nje vajze te asaj moshe. Ai shpirt ne ate moment ka kryer mekatin e pafalshem. Final. Ne vend qe te gjej keta dhjete mije pedofile me duhet te gjej ate shpirt dhe ta shfaros. FINAL.

Nese ne nje moment te tille ndjeni dhimbje te medha, turullosje atehere do te thote qe rastesia e beri te mundur qe UNE te gjendem aty dhe t'ju godas.

Kush shtohen si lepujt ?

ELEONORE
 

Aimilius

Forumium maestatis
Po ndaj me ju nje sekret.

Riprodhimi ne shpirt dhe riprodhimi ne trup. Shkojne dore pas dore.

Shembull:

Nese ne nje ambjent virtual, si ne nje forum per shembull, ku anetaret me imazhe fallso mblidhen, ne ate moment te caktuar shpirti i tyre gjendet ne te njejtin vend. Kjo kryhet me shpejtesi mendimi. Prandaj edhe ju ndjeni nje lloj perafersie fizike me personin i cili edhe pse ne nje cep diametralisht te kundert me ju eshte ne koken tuaj. Le te themi nese dikush eshte duke masturbuar me imazhin e nje anetari apo te nje anetareje e cila paraqet fotografine e nje femije, ne ate moment ne bote do te kete mbi dhjete mije burra qe nese gjejne mundesine do te perdhunojne nje djale ose nje vajze te asaj moshe. Ai shpirt ne ate moment ka kryer mekatin e pafalshem. Final. Ne vend qe te gjej keta dhjete mije pedofile me duhet te gjej ate shpirt dhe ta shfaros. FINAL.

Nese ne nje moment te tille ndjeni dhimbje te medha, turullosje atehere do te thote qe rastesia e beri te mundur qe UNE te gjendem aty dhe t'ju godas.

Kush shtohen si lepujt ?

ELEONORE

20 vitet e fundit po perkeqesohet retorika femi(naziste) neomarksite dhe ku cdo gje te keqe ne bote i vishet burrit
ndersa femrat jane virtyti qe duhet adhuar, besuar qe do na coje perpara.
biles marrezia ka shkuar aq shume saqe feministet jane me shume kundra femrave (me tipare femerore) sesa
kundra perdhunuesve, terroristeve dhe keqeberesve etj. nuk kemi pse te rrime te shkruajme romane & filozofira
mjafton te shikosh suedine, gjemanine, dhe angline qe ne vend te etitiketojne perdhunuesit me emrin e tyre te vertete
emigrante islamikoarabobythzinj i regjistojne thjesht si "meshkuj" pasi nuk paska rendesi raca.
Ata perdhunojne ne mase femije gra ka raste edhe burra. Suedia tashme eshte kryeqyteti i perdhunimeve, e para ne evrope, dhe e dyta ne bote.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Aimilius,

Pervec retorikes thellesisht raciste jam dakort me postimin tend. Une personalisht e njoh ndjenjen e urrejtjes nga protagoniste negative te ekranit dhe televizionit. Nuk me ka bere kurre vaki ne jete te urrej dike per arsye 1. sepse jam indiferente dhe 2. sepse e kuptoj perspektiven e tij. Nuk e di nqs ti e njeh ndryshimin midis urrejtjes dhe inatit.

Eleonore
 

Aimilius

Forumium maestatis
Aimilius,

Pervec retorikes thellesisht raciste jam dakort me postimin tend. Une personalisht e njoh ndjenjen e urrejtjes nga protagoniste negative te ekranit dhe televizionit. Nuk me ka bere kurre vaki ne jete te urrej dike per arsye 1. sepse jam indiferente dhe 2. sepse e kuptoj perspektiven e tij. Nuk e di nqs ti e njeh ndryshimin midis urrejtjes dhe inatit.

Eleonore
Nuk kam thene ndonjegje raciste, nese dikush shan ideologji shkateruese
sic jane komunizmi dhe feminizmi apo fashizmi ku eshte problemi, nese dikush shan
fete e pa zhvilluara kjo ka lidhje me racen aq me teper me boten e qyteteruar, kjo eshte e verteta.
nese dikush me thote mua bythbardhe nuk e kam per ofendim dhe as kjo nuk eshte racizem.
kaq per keto. Perralla e diversitetit e gjithperfshirjes dhe nihilizmit mori fund.
njerzit gradualisht po zgjohen.

fakti eshte qe ne pergjithesi femrat nuk duan tja dine dhe aq per racen e tyre.
historia ka treguar qe kur behet lufte, bashkekombesi (mashkull) vritet per
popullin e tij dhe bashkekombesja (femra) martohet me pushtuesin.
thene kete gje kjo eshte edhe arsyeja qe gruaja "e kupton" kendveshtrimin e te ligut

By the end of the day gjerat duhen thene troc, politically correct e
ka cuar boten ne qorsokak dhe eshte pune vitesh dhe do ti vije fund
per fat te keq ama qe te behet me mire ka per tu bere akoma me keq.

duam apo nuk duam keshtu jane gjerat.
Faktet nuk duan tja dine per racen, ofendohemi apo nuk ofendohemi
Ja psh ne shqiptaret. Jemi nje popull i vogel ne greqi jemi rreth 5% e popullsise ne
itali angli etj perqindja akoma me pak. por perqindja e burgaxhinjve shqiptare eshte
porporcionalisht shume here me e larte se e shtetasve vendas. Jemi si zezaket e amerikes.
sad but true

jane dy bote, idealja dhe realiteti.
realiteti nuk do tja dije per idealen. qellimet mund te jene te mira por kjo nuk do te thote gje.
ne amerike qe ka nga te gjitha racat, por kemi qytetin kines, ate italian, ate indian etj. pasi njerezit duan te rrine me racen e tyre. e njejta gje edhe ne burgje

dmth nese une nuk martohem me nje evgjitke apo nuk dua te kem femije te zinj jam racist,
so be it, big deal! fjales RACIST po iu druhen policet dhe gjykatesit ne
skandinavi, angli etj dhe nuk arrestojne felliqesira qe perdhunojne cte gjejne perpara
femije deri 2 vjec, por edhe kur i kapin i leshojne.
keshtu sic po vene gjerat, uroj te perkeqesohen gjerat dhe fjala racist ka per te marre
kuptim te mire, kuptimin atdhetar dhe patriot, keshtu nuk shkon me.
ekstremistet feministe ca bene ne Keln te nesermen e 100dra perdhunimeve,
iu jepnin "trimave" lule si shenje paqeje.

fatmiresisht problematika shqiptare ka te tjera probleme dhe nuk preket nga keto per momentin,
por kjo pune eshte mine me sahat pasi nese psh shqiperia futet ne evrope dhe evropa te detyron
te marresh 500mije emigrante nga somalia siria etj, pas disa 10vjecaresh te do jemi minoritet
tani duket budallek kjo gje por po te lexosh shtypin evropian sesa po e luftojne
hungarine polonine dhe cekine qe nuk marrin emigrant nuk e ke idene.

suedia nje mrekulli, nje perle u la ne dore te feminazisteve dhe tani flitet
qe pas disa dekadash parazitet afrikane do jene behen shumica dhe sudia si komb
do shuhet njehere e pergjithmone.

Nuk mund te jesh tolerant me intolerancen.
 

Artin

Papirus rex
...Ja psh ne shqiptaret. Jemi nje popull i vogel ne greqi jemi rreth 5% e popullsise ne
itali angli etj perqindja akoma me pak. por perqindja e burgaxhinjve shqiptare eshte
porporcionalisht shume here me e larte se e shtetasve vendas...

Kjo ka lidhje me kushtet dhe sistemet, por varet edhe se çfare zgjedh per krahasim.

Per burgjet dhe kroniken e zeze... eshte e kuptueshme qe perqindja e njerezve nga vendet e varfra do te jete me e larte se e vendësve. Per shkaqet historike qe dihen, Shqiperia eshte vendi me i varfer dhe i pazhvilluar i Evropes. Me ate varferi dhe kulture qe ka Shqiperia, kuptohet se do te kete edhe shume te tille.

Por... po te shohim anen tjeter per te krahasuar... shqiptaret janë shumë punëtorë. Punët më të rënda në Greqi, Itali e gjetke bëhen vetem nga shqiptaret.
Po keshtu shqiptaret jane nder me te suksseshmit ne shkollim e sipermarrje. Nese do te merrnim per krahasim keta njerez, ne raport te barabarte me vendesit, perqindja e shqiptareve do te ishte me larte se e vendesve.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Aimilius,

Ngrihem shpesh naten dhe e kam bere zakon t'i hedh nje sy nja dy forumeve shqiptare qe ndjek. Ndersa po lexoja disa postime te cilat me teper te vene ne gjume se sa te zgjojne, kur lexova postimin tend u ktheva ne alert mode. Faleminderit per kete.
Menyra jote e shtrimit te ceshtjeve eshte e nxehte dhe plot pathos qe vene kundrejt nje postimi indiferent ose te ftohte tregon nje lloj «it's personal» attitude.

Dikush qe ka nje qendrim te tille e shikon boten me syrin «It's mine and it is not all right». Kjo ndjenje pronesimi eshte shume e deshirueshme nga ana ime sepse une jam konservuese dhe koleksioniste e te gjithe majes se ajkes se cdo gjeje qe manifestohet sot ne kete bote reale.

Me gojen plot mund te them se ne kete moment ti do te ishe i vetmi njeri me te cilin une do te doja sinqerisht te diskutoja.

Kaq per momentin. Do pergatis pak kafe dhe do rilexoj postimin tend (per here te pare qe me ndodh nje rishikim i dickaje sepse jam shume e shpejte dhe kaloj nga dega ne dege si elektron i lire)

Eleonore
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
fakti eshte qe ne pergjithesi femrat nuk duan tja dine dhe aq per racen e tyre.
historia ka treguar qe kur behet lufte, bashkekombesi (mashkull) vritet per
popullin e tij dhe bashkekombesja (femra) martohet me pushtuesin.
thene kete gje kjo eshte edhe arsyeja qe gruaja "e kupton" kendveshtrimin e te ligut

Nese vjen me raste konkrete diskutimi mund te ishte me frytdhenes. Tani, ne shqiptaret kemi nje shprehje «Ku dhemb dhembi vete gjuha» ose «Ne rast se te ha, kruaje».

Nese ti je shqiptar po ashtu si dhe une, fakti qe une jam e martuar me nje te huaj (isha se jam e divorcuar) mund te te beje te mendosh ose mund te me besh te mendoj se ai eshte pushtuesi. Apo e kam gabim?

Kur hedh syte prapa dhe mendoj te gjithe shqiptaret te cilet m'u vardisen per te qene «my beau», nje inxhinier mekanik, nje mesues muzike, nje inxhinier elektronik, nje mesues i gjuheve te huaja, nje inxhinier nafte (te gjithe te refuzuar pervec ish-te fejuarit) te gjithe keta, krahasuar me bashkeshortin tim kishin me teper sensitivitet, ishin me te dashur, kishin nje lloj sjelljeje sado primitive teper vleresuese per femren me kulture dhe edukate. Cfare te them kur nuk te ngjit nuk te ngjit.

Bashkeshorti im ishte i derguar nga Kanadaja ne Bosnje dhe bente pjese me prapavijen e forcave paqeruajtese kanadeze. Pas mbarimit te misionit shteteror ai rikthehet ne Shqiperi me nje kontrate biznesi private.

Ndryshimi midis shqiptareve dhe pushtuesit ishte manifestimi i ketij te fundit te nje lloj superioriteti qe me mbeshtolli me ndjenjen e sigurise se te qenit «under the umbrella of a protector». Ora biologjike dhe instinkti i lindjes dhe rritjes se trashegimtareve te mi ne kushte superiore krahasuar me Shqiperine ishte dhe ajo qe i vuri vulen vendimit tim.


Eleonore
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Nuk kam thene ndonjegje raciste, nese dikush shan ideologji shkateruese
sic jane komunizmi dhe feminizmi apo fashizmi ku eshte problemi, nese dikush shan
fete e pa zhvilluara kjo ka lidhje me racen aq me teper me boten e qyteteruar, kjo eshte e verteta.
nese dikush me thote mua bythbardhe nuk e kam per ofendim dhe as kjo nuk eshte racizem.
kaq per keto. Perralla e diversitetit e gjithperfshirjes dhe nihilizmit mori fund.
njerzit gradualisht po zgjohen.


Dy komplimentet me te bukura qe kam marre ne jete kane qene:

1. Nuk shoh njeriun por ajrin qe e rrethon (nje hollandez)
2. E pershkruaj jeten ashtu si DUA qe ajo te jete dhe jo si ajo eshte (nje kanadez).

We have different callings. Ti nuk mund te jesh UNE dhe e kunderta. Qe nje sistem te funksionoje ashtu si duhet duhen njerez si puna jote dhe njerez si puna ime.

Bota reale eshte ndryshe nga bota ideale.

Une kam ne dore dy zgjidhje te cilat nuk jane gabim:

1. T'a shoh sic eshte dhe t'a le sic eshte;
2. T'a shoh sic eshte dhe t'a ndreq duke folur bukur dhe duke e pikturuar bukur;

Persa i perket komunizmit, feminizmit dhe fashizmit, do te te isha mirenjohese nqs ti me nje fjali te shkurter te perkufizoje cfare kupton ti me to. Cila eshte rrenja e tyre? Cila eshte dobia e tyre? Cila eshte e meta e tyre? A meritojne te likuidohen apo te zhduken?

Eleonore
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Perralla e diversitetit e gjithperfshirjes dhe nihilizmit mori fund.
njerzit gradualisht po zgjohen.

Ai popull eshte ate qeveri DO. Nje arsye shume e mire per diversitet JO gjithperfshires
Ti ne vendin TEND, Une ne vendin TIM. Nje arsye e mire per diversitet JO gjithperfshires.

Nese ti shtohesh si lepujt dhe pastaj pranohesh nga vende te tjera si imigrant, mundesite e ketij PUSHTIMI jane aq te medha sa mund te vije nje dite qe keta te ardhur te behen zot ne vendin e tjetrit. Per kete kam qene gjithnje kundra.

Qe raca e bardhe mund te rrezikohet nga raca te tjera si rezultat i lindjeve te kontrolluara te femijeve kjo eshte nje e vertete e pamohueshme.

Qe qeverite e gjithe vendeve «te zhvilluara» kane bere gabimin e krijmit fallco te diversitetit dhe gjithperfshirjes duke pranuar emigrante nga te kater cepat e botes ne dem te popullit te tyre JAM DAKORT.

Keto levizje me bejne te mendoj se keto QEVERI kane krijuar artificialisht ate qe biblikisht quhet parajsa. Lind pyetja: A funksionojne keto modele «parajesore» te gjithperfshirjes ? A kane risqe?

Nese dicka e tille behet tafti-bafti ose sepse me ra llotaria tregon me te vertete mungesen e kritereve te hapjes se portave. Keto jane te rendesishme per mua sepse une nuk dua te transportoj ne parajse njerez te cilet do te rebelojne.

Disa mendime momentale. Cfare mendon ti ne lidhje me to?

Eleonore
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Cfare menyre duhet te perdor ne menyre te tille qe duke u bazuar nga realja te ndertoje IDEALEN? Kush do te me ofroj shembuj?

Komunizmi eshte sistem ekonomik dhe ideologjik IDEAL. Per kete te jesh i sigurte. Menyra e kuptimit dhe realizimit te ketij sistemi ketu eshte e pamundur. FINAL. Njerezit nuk kane ndergjegjen e duhur.

Kush me ndihmon mua jo vetem te jem burim i shpikjeve te reja, teknologjive te reja, novacioneve POR njekohesisht perzgjedhese e tyre per transportimim imediat ne boten ideale?

Kush eshte qellimi i tyre?

Qe makineria te punoje dhe njeriu te bej qejf. Qe te pritet orari i punes deri sa njerezve t'u vije mall per te punuar. Cdo gje eshte bere nga njeriu per njeriun dhe per nje bote utopike te padegjuar ndonjehere.

Nese une pa pushim krijoj dhe nuk i vjel ketu perfitimet materiale te ketyre krijimeve ATEHERE une automatikisht i shpie ne ate qe quhet BOTA IME.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Per sa i perket races, Aimilius do te te bej nje pyetje.

Imagjinoje veten sikur dikush te ve ne poziten e te zgjedhurit te vetem nje ushqimi te caktuar. Cila do te ishte zgjedhja jote?
Tani imagjinoje veten sikur dikush te ve ne poziten e te zgjedhurit te vetem nje femre me te cilen ti do te shtohesh. Perballe ke nje te bardhe te shemtuar, te kerrusur, me hunde te madhe, me bythen pete etj etj, NJE te zeze e cila eshte me e re, pa pucrra, pa rrudha, me muskuj te tonifikuar, NJE indiane llafazane qe nuk i mbyllet goja, NJE mulate, NJE arabe, NJE aziatike (kineze, japoneze, koreane), NJE eskimeze, NJE indiane aborigjene e Amerikes se Veriut....
Mundesite e karakteristikave fizike te tyre jane te panumerueshme. A do te ishe ne gjendje te zgjedhje njeren prej tyre, sikur aty te varej fati i njerezimit? Cilen do te zgjedhje?


Eleonore
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
suedia nje mrekulli, nje perle u la ne dore te feminazisteve dhe tani flitet
qe pas disa dekadash parazitet afrikane do jene behen shumica dhe sudia si komb
do shuhet njehere e pergjithmone.

Me kujtohet nje histori qe im ate me ka treguar per Suedine. Kishin festuar 100 vjetorin e zero vjedhjeve. Kjo kishte ardhur si rezultat i nje denimi te rende te nje hajduti, 100 vjete me pare. Kete hajdut, per t'a bere shembull, perpara popullsise e kishin mbyllur ne nje kafaz prej hekuri dhe e kishin varur mbi nje shtylle te larte. Aty e lane deri sa u tha e u be si stafidhe. Pa uje, pa buke, nen rrezet e diellit, deri sa vdiq. Frika e ruan kopeshtin thoshte im ate. Dhe njerezit perpara se te fillojne te zbatojne ligjet duhet te kene frike nga to. Psh nje shofer qe udheton me shpejtesi te madhe, mund te trembet vetem nga nje gjobe ose nga heqja e pikeve te patentes. Ai ende nuk eshte i ndergjegjesuar per rendesine e respektimit te limitit te shpejtesise qe mund te vene ne rrezik jo vetem jeten e tij por edhe te shume te tjereve. Ndryshimi midis te berit dicka me ndergjegje dhe te berit nga frika eshte i madh. E megjithate une mendoj se wisdom begins with fear.

Eleonore
 

Aimilius

Forumium maestatis
Me kujtohet nje histori qe im ate me ka treguar per Suedine. Kishin festuar 100 vjetorin e zero vjedhjeve. Kjo kishte ardhur si rezultat i nje denimi te rende te nje hajduti, 100 vjete me pare. Kete hajdut, per t'a bere shembull, perpara popullsise e kishin mbyllur ne nje kafaz prej hekuri dhe e kishin varur mbi nje shtylle te larte. Aty e lane deri sa u tha e u be si stafidhe. Pa uje, pa buke, nen rrezet e diellit, deri sa vdiq. Frika e ruan kopeshtin thoshte im ate. Dhe njerezit perpara se te fillojne te zbatojne ligjet duhet te kene frike nga to. Psh nje shofer qe udheton me shpejtesi te madhe, mund te trembet vetem nga nje gjobe ose nga heqja e pikeve te patentes. Ai ende nuk eshte i ndergjegjesuar per rendesine e respektimit te limitit te shpejtesise qe mund te vene ne rrezik jo vetem jeten e tij por edhe te shume te tjereve. Ndryshimi midis te berit dicka me ndergjegje dhe te berit nga frika eshte i madh. E megjithate une mendoj se wisdom begins with fear.

Eleonore

po pra frike dhe nese e ke degjuar ndonjehere shprehje
frike perendie, dhe kjo i ben njerezit njerez.
Jam dakort dhe ashtu duhet te jete. Prandaj amerika eshte ajo qe eshte dhe evropa ska per te qene kurre.
1. Liria e fjales me kushtetute.
2. Lira e mbajes se armeve (per te mbrojtur veten por edhe nr. 1)
3. Denimi me vdekje nese e teperon me numrin 2.

Pse e them kete se britania dhe gjermania por arreston persona per postime ne facebook.
kur te vjen rreziku ne shtepi nuk ke me se mbohesh,
tani po i keshillojne cupat e suedese gjermane etj se si te vishen, pasi tani nuk eshte njelloj si me pare.
edhe per persona qe bejne namin dhe vrasin qofte dhe nje qind veta denimi kapital eshte burg i perjetshem
HAHAHA

Ka kultura te korruptuara mosfunksionale, sic jane vendet afrikane, arabe, indiane.
Nuk njoh asnje vend islamik demokratik, turqia eshte disi me mire, por besoj pasi eshte kryesisht laik.
psh arabet perdhunimin e denojne me prerje penisit apo me vdekje, pse nuk jane akoma te "edukuar"
biles pse nuk pershtaten nje kulture me te mire, pasi teknikisht per ta jetesa eshte me e lehte tani.

nje fabul e vogel.
vajti akrepi dhe i tha bretkoses a me merr ne kurriz qe te kaloj lumin.
thote bretkosa jooo se ti me ngul helmin.
po pse budalla jam une thote akrepi, po te helmova edhe une do mbytem
llogjike, thote bretkosa dhe e merr ne kurriz.
mu ne mes te lumit e sulmon akrepi.
pse e bere mo i thote brektosa tani qe te dy do vdesim
epo une akrep jam, une kafshoj nuk e dije ti ca prisje nga une.
nuk ka pse, this is what scropions do...
 

Aimilius

Forumium maestatis
Kjo ka lidhje me kushtet dhe sistemet, por varet edhe se çfare zgjedh per krahasim.

Per burgjet dhe kroniken e zeze... eshte e kuptueshme qe perqindja e njerezve nga vendet e varfra do te jete me e larte se e vendësve. Per shkaqet historike qe dihen, Shqiperia eshte vendi me i varfer dhe i pazhvilluar i Evropes. Me ate varferi dhe kulture qe ka Shqiperia, kuptohet se do te kete edhe shume te tille.

Por... po te shohim anen tjeter per te krahasuar... shqiptaret janë shumë punëtorë. Punët më të rënda në Greqi, Itali e gjetke bëhen vetem nga shqiptaret.
Po keshtu shqiptaret jane nder me te suksseshmit ne shkollim e sipermarrje. Nese do te merrnim per krahasim keta njerez, ne raport te barabarte me vendesit, perqindja e shqiptareve do te ishte me larte se e vendesve.

Po ke shume te drejte varet se cfare zgjedh per krahasim.
psh nese marrim vrasjet ne greqi
kemi the themi, cdo vit vriten nga shqiptaret x persona

tani nese une kam nje axhende te caktuar ektremiste feministe
1. detyroj policine qe te mos regjistroje dhe raportoje perkatesine etnike te kriminelit
dhe "konstatoj" situata eshte e rende MESHKUJT ne greqi po bejne namin
dhe nuk them qe 60% e tyre jane emigrantet shqiptare, e menjanoj ate fakt.
por iua ve fajin ne teresi te gjithe meshkujve.
(kjo gje po ndodh tani qe flasim ne evrope)

2. nese policia mbledh te dhena dhe nxjerr nje analize per kombesine
moshen, fene atehere ke per te pare nje rezultat krejtesisht ndryshe.
pasi arsyeja numer nje e krimit te rende eshte kultura jone islamoturke e cila ka
ndryshim radikal me ate judeokristian.

3. nese ti more shok perdor varferine si justifikim per krimin e rende
te kane mashtruar qe te kane bere te besosh kete budadallek
minimumi qe do te justifikoja do te ishte vjedhja, por edhe ajo deri diku
pasi me kete llogjike i bie qe 95% e shqiptareve jane kriminele
qe nuk eshte e vertete pasi vetem 25-30% jane te tille

nese dikush mbledh te dhenat nga shtetet ku kemi "vepruar" ne si shqiptare
jap i bindur qe jane shifra alarmate po te nxjerrim nje total qe nga 91
ndoshta prandaj nuk e kemi bere deri me sot.

shqipteret jane punetore, ehe ok
sikur te kisha nje cent per cdo here qe e kam degjuar kete.
dmth eshte merita jone qe greqia eshte me e mire se ne
eshte merita jone qe italia eshte aty ku eshte. ku dine ata legenet.

shqiptaret ne greqi tallin greket sepse ne shumicen e rasteve kur bejne sherr e bejne
vetem me llafe dhe nuk kapen me grushte, sic bejme ne trimat.
biles ne jemi te forte kemi thika dhe pistoleta...

o mik i dashur, edhe njehere po te them se kjo ide eshte gabim
vendet perindimore kane probleme, kane dhe shtresat dhe klasat e tyre
normale qe punet e veshtira do i bejne me, pasi ca pretendon ti
te behesh shef qe ne javen e pare, plus qe ti iua ul pazarin
dhe demton shtresen e ulet te atyre shteteve apo te genjen mendja
dhe vertet mendon se bota nuk punon.
dhe rrjedhimisht kur punon vite me vone e kap veten dhe behesh i
suksesshem edhe me jam krenar per keta shqiptare
nese ata jane mirenjohes per vendin prites.
 
Top