Jeta: realitet apo enderr?

joetisti_

Locus omnem
Po cfare, leng me pore? :p
Po, ne nje liber qe kam lexuar thoshte se sherben edhe per te mposhtur forcen e gravitetit edhe per ta mbrojtur nga goditjet pa dashje qe shkaktohen nga levizjet e nenes etj. Por gjithsesi pyetja mbetet.
 

Jeta ekonomistja

Primus registratum
jeta nje realitet apo nje enderr? jeta nje genjeshter apo nje e vertete,, jeta eshte nje moment apo me shume se kaq? cfare mund ta ndaje jeten se qenuri e vertete apo nje enderr.. cfare eshte ajo qe e ben diferencen... nga njera ane jeta duket sikur eshte nje e vertete , dhe kjo ndodh kur ne duam te jetojme..atehere kur ndihemi te sigurte dhe te afte per te ecur perpara.. por kur papritur rrezohemi kuptojme se jete nuk do te thote te posedosh, te jesh ne maje, pasi keto jane mashtrime.. po,ato nuk ekzistojne per shume kohe.. shpejt te duhet te ndahesh nga gjithcka qe kishe dhe qe zoteroje.. dhe kjo a nuk do te thote nje genjeshter..por njekohesisht kjo nuk do te thote qe jeta eshte nje genjeshter dhe nuk ja vlen ta jetosh..kjo do te thote se jeta permban te verteta dhe genjeshtra..ajo shpeshher te ofron gracka per te rene ne mashtrimin e egos, por ajo te ofron edhe te verteta..qe nuk kane te bejne me egon,por me ate qe njeriun e ben te triumfoje,me shpirtin e tij.. aty ndodhet e verteta..ajo qe mbetet e pavdekshme.. por pak njerez arrijne te shijojn kete te vertete..pasi kjo eshte rruga me e veshtire per te jetuar.. speshhere preferojme te orvatemi duke kerkuar ate qe nuk mund ta kemi,dhe duke mos pranuar ate te vertete,ate qe vertete ne kemi.. dhe kesisoj mbetemi viktima te nje realiteti te ashper..te nje jete per te cilen nuk e dime mire nese mbetet nje mashtrim apo nje realitet.. ne asnjehere nuk marrim guximin per ti thene jetes ndal me mashtrimet..ndal me genjeshtren,pasi na pelqen te enderrojme per dicka te paarritshme.. e pra jeta eshte ajo per te cilen ne luftojme,lufojme thjesht per nje enderr apo per me shume se kaq, per nje realitet te fsheur,per te cilen jeta te sfidon ta kerkosh ...
 

dr love

Locus omnem
U nisem te dyja
rruga jone ..pa emer..pa adrese..pa kthim
Dhe.
ecim..ecim..ti dhe une.

Eja mikja ime..eja
mos ki frike
pengesat na forcojne..pluhuri na mban gjalle..eja mos ki frike.

Hijet qe lam pas iken u zhduken
perpara kemi drite
bashke erdhem
bashke do ikim...e shtrenjta mikja ime JETE.
 

Hipocrati

Hipocrati
U nisem te dyja
rruga jone ..pa emer..pa adrese..pa kthim
Dhe.
ecim..ecim..ti dhe une.

Eja mikja ime..eja
mos ki frike
pengesat na forcojne..pluhuri na mban gjalle..eja mos ki frike.

Hijet qe lam pas iken u zhduken
perpara kemi drite
bashke erdhem
bashke do ikim...e shtrenjta mikja ime JETE.

Nga e ke psonisur kete...!? Shume mbreselenese........... !
 

joetisti_

Locus omnem
U nisem te dyja
rruga jone ..pa emer..pa adrese..pa kthim
Dhe.
ecim..ecim..ti dhe une.

Eja mikja ime..eja
mos ki frike
pengesat na forcojne..pluhuri na mban gjalle..eja mos ki frike.

Hijet qe lam pas iken u zhduken
perpara kemi drite
bashke erdhem
bashke do ikim...e shtrenjta mikja ime JETE.
shume e bukur. te lumte!
 

joetisti_

Locus omnem
Haha. me pelqeu...
Ku je me mire, ne realitet apo ne enderr?? Une ne enderr jam drejtor dhe, lind pyetja: pse duhet ta dua realitetin? Pak fantazi gjithmone ben mire.
 

joetisti_

Locus omnem
Do dalim pastaj te pika qe: te kesh bere shokolle per te ENDERRUAR.
Por te besoj. Besoj se duhet te dish te enderrosh.
Une enderroj edhe me sy hapur. Eshte bukur...
 

Aquarius

Valoris scriptorum
jeta mer fund me vdekjen.nqs je duke bere pergatitjet per atje siper, te keshilloj dhe une te njejten gje.
 
Top