Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

klodi4metal

Primus registratum
Pergezime per ket teme te hapur ne forum! Un jam fillestar ne kitare , jam marre me msimet baze! Nese ka mundesi mund te me jepni akordet e This is life- Amy Macdonald? Me menyren perendimore e kam me te lehte , per cdo kenge por nuk ka problem dhe tradicionalja! E di qe nuk eshte shqip por kush ka mundesi te me ndihmoje! Per pjesen solo nuk ka problem sepse e di tashme , vetem akordet e kenges se nuk i kam dhe aq te qarta :) Flm, dhe ta mbajme sa me aktive kete pjese te forumit!


Chord e a d g b e
----- - - - - - -
A 0 0 2 2 2 0
C#m x 4 3 3 2 4
E 0 2 2 1 0 0
G#(?) x 6 6 5 4 4


Intro: C#m a e G#

C#m
Oh the wind whistles down
a
The cold dark street tonight
e G#
And the people they were dancing to the music vibe
C#m
And the boys chase the girls with the curls in their hair
a
While the shy tormented youth sit way over there
e
And the songs they get louder
G#
Each one better than before


Chorus:

C#m
And you're singing the songs
C#m
Thinking this is the life
a
And you wake up in the morning and you're head feels twice the size
e
Where you gonna go? Where you gonna go?
G#
Where you gonna sleep tonight?So you're heading down the road in your taxi for four
And you're waiting outside Jimmy's front door
But nobody's in and nobody's home 'til four
So you're sitting there with nothing to do
Talking about Robert Riger and his motley crew
And where you're gonna go and where you're gonna sleep tonight+Chorus etc etc
 

Techno.Arli

Primus registratum
Shume Flm vlla. Ej dhe nese ka mundesi kur te postojm kenge te shenojm dhe "Strumming Pattern" per kengen Written in the start Psh E ka vetem DxDxDxD D-Lart-poshte U- Poshte-lart x-Pushim fare i vogel Akordet jane Em-C-G-D Cdo akord per nje rresht te kenges.... Ky eshte refreni por mendoj se e gjithe kenga kshu eshte , nese eshte ndryshe korigjomni! Sic ju thashe jam fillestar ne kitare :p
 

Techno.Arli

Primus registratum
Po ndonje kege te Endri e Stefi Prifti?? SYcka si ato te tuat , ose Ne pijetore jam ulur? E te tjera , kush ka mundesi ti postoje sebashku me Strumming Pattern pergjate kenges. Flm
 
S

silver metka

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Amon mo burr vetem llafe,shpjegime asnje tab!!!!OK dua tju them se DYFISHOHEM e HUMUS sipas meje ka Am C G F progresjonin e ketyre akordeve.Intro dhe solo mae te thjeshta qe jane sbehet mo nxirrini vete.Kisha dhe nje kerkese per ate kitaristin qe tha se mund te kerkonim cte donim.Degjo lal i nxjerr dot akordet e kenge s Nuk kerkoj tjeter njeri -Elton Deda per ta degjuar e ke te www.fajtori.com te muzika festivali '94.(Mua me ngjan shume me now&forever te Richard Marx)Shife nje here ok?BYEEEEEEE
 
D

Dreni gafuri

Guest
Endri dhe Stefi - Kacurrelja

kapotasti ne perden e pare

Em-------------Am-----------C----------------------Em
Me ndini shoke te gjithe toke per hallin tim jo te vogel
Em---------Am-------------C------------------------Em
ka disa dite jam tu merzite a do te gjeje ndjenja zemren
Em------------Am------------------C---------------Em
ne lagjen time has dhe nje shitore ku ka dhe karamela
Em-----------Am--------------C---------------Em
por kryesorja eshte punetorja me floket kacurrela

D--------------------Em
o dredh o dredha dredha
D--------------Em
o si ajo s'ka t'tjera
D---------------Em
e embel si karamelja
D-----------------Em
kjo vajze me kacurrela

Em----------Am-------------------C---------------Em
Ka disa here n' shitore me shohin kinse per karamela
Em------------Am---------------C--------------------Em
por kacurrelja kur te me shikjoj dal dhe me gjena t'tjera (2 here)

Em(1strum) Am(1strum)
ma jep kete ma jep ate
Em(1strum) Am(1strum)
edhe kete edhe ate
EM-----Am--------C--------Em
kacurreljaaaaaa......

EM-----Am--------C--------Em

Ndihmomni shoke te gjithe toke per hallin tim jo te vogel
ka disa dite kot jam tu prite a do te gjej ndjenja zemren
ne lagjen time eshte nje shitore ku ka dhe karamela
por kryesorja eshte punetorja me floket kacurrela

o dredh o dredha dredha
o si ajo s'ka t'tjera
e embel si karamelja
kjo vajze me kacurrela

Ka disa here n' shitore me shohin kinse per karamela
por kacurrelja kur te me shikjoj dal dhe me gjena t'tjera (2 here)

ma jep kete ma jep ate
edhe kete edhe ate
kacurreljaaaaaa......
 

romaket

Primus registratum
Pershendetje. do te doja akordet e disa kengeve shqiptare te tipit Fati Yne Shprese e Marrezi. kenge te lehta te vjetra.
Faleminderit.
 

silvi banushaj

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

megjithese kjo nuk eshte shqip, thash ta ve nje here ktu se
kam mbetur ne gjysem dhe them mos me ndihmoje ndonjeri ta mbaroj.

Lambada

1 e 0-----------------------------
2 B --3-1-0-----1-0---------------
3 G --------2-2-----2-0-2---------
4 D -----------------------2-0-2--
5 A ------------------------------
6 E ------------------------------


1 e --0---------------------------
2 B 0---3-1-0-----1-0-------------
3 G ----------2-2-----2-0-2-------
4 D -------------------------2-0-2
5 A ------------------------------
6 E ------------------------------

1 e --------------------------------------
2 B -3-3-3-1-------3-1--------------------
3 G ---------0-0-3-----3-0-0-3-2-0-----0--
4 D -------------------------------3-3---3
5 A --------------------------------------
6 E --------------------------------------

Po ta dije ndonjeri se si vazhdon ose po te kete ndonjeri ndonje version tjeter ju lutem pergjigju.

|-7--5----|-0320-0--|---------|-7--5----|
|-----875-|-----3-0-|0--------|-----875-|
|---------|--------2|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|


|-0320-0--|---------|-5-5---0-|-7-5---0-|
|-----3-0-|0--------|----8---8|----8---8|
|--------2|---------|-----5---|-----5---|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|


|---------|---------|-5-5---0-|-7-5---0-|
|75-----5-|5--------|----8---8|----8---8|
|--7--77-7|---------|-----5---|-----5---|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|


|---------|---------|-7--5----|-0320-0--|
|75-----5-|875------|-----875-|-----3-0-|
|--7--77-7|---------|---------|--------2|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|
|---------|---------|---------|---------|


|---------|---------|
|---------|---------|
|0--------|---------|
|---------|---------|
|---------|---------|
|---------|---------|
 

fleshandblood

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Aldomania:
Besoj qe e keni gabim...Kengen "E DIJ SE DO TE VISH"(perderisa flasim "per vjedhje"),Elita 5 e ka marre nga BON JOVI(nga kenga "Runnaway").
Ndersa,per juve mendoj se flisni per kengen "Al Kapone"...
P.S.Nese jeni i interesuar,ua bej nje renditje te kengeve te Elites 5(njehere tjeter kuptohet)dhe nga i ka marre.
U kam shkruar edhe gazetave me ne ze, kam hapur edhe blog-e, por askush s'me ka botuar e as ma ka vene veshin: dy vjedhje te pastra te Elita 5, ku nuk ka lene note pa vjedhur jane: 1) Ah te isha me i ri = House of fire (ALICE COOPER); 2) Dua te vdes = Take me back (HEAVEN). Shembuj te tjere vjedhjesh jane kitarra solo tek "Dashuria e pare" e marre nga "The Unforgiven" i Metallica; apo kitarrat ritmike tek "Shqiperia po ndryshon" identike me "Summer of 69" te Bryan Adams.
 
Top