Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

rinigjon

Primus registratum
Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ketu te postoj cdo njeri qe di ndonje kenge shqiptare ta bej me kitare.
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

duro dhe nja nji jae plako sa t'kthehm m'shpi se e rregullojm ket muhab et. po ti a dio me i ra apo jo? nqs po postoji ene ti ca se ashtu fillojne e mlidhen avash avash...
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

kenga eshte e thjeshte vetem se me kitare akustike e humb shume lezetin. po nejse, pak rendesi ka...

Duam te jetojme - Tingulli i Zjarrte( Elton Deda, Alban Emiri, e kompani)
Duam te jetojme - Alban Emiri & Josif Gjipali


strof:
Am F C G
Më kot unë pyes pse nuk erdhe përsëri
Am F C E
Kush ti ndali hapat, kush të tha "Mos ik!"
Am F C G
Një lajm i ditës si një krismë trëmb çdo shpirt
Am F
Bëhet zog plagosur
C E
Zemër e vrarë në shpirt

-bridge:
Am F C G
Çdo dashuri që të jetojë do ngrohtësi
Am F C E
Dhe toka s'rron pa diellin lart, pa kaltërsinë
Am F C G
Kudo të jesh o moshatar i vendit tim
Am F E
Kush vallë si ne do dashurinë

-mainref:
Am F C G
E duam jetën ndaj na lini të jetojmë
Am F C E
O mik, o vëlla pak qetësi për shpirtin tonë
Am F C G
E shtrenjta ime ti këtë mbrëmje mos mungo
Am F C E
I kam harruar përkëdheljet mos harro


p.s. edhe po pati noj gabim, bujrun e korrigjojeni.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

wow vertet nostalgjike. :thumbsup:

sa keq qe nuk me kujtohet mire melodia pervec refrenit. /pf/images/graemlins/frown.gif

A mund te degjohet ndokund ne Internet kenga?
 

Admir

Forumium maestatis
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

rrofsh Godfather. :thumbsup:

Shpejt do postoj akordet e disa kengeve popullore shqiptare. Ndonje preference ndonjeri?

:rockband: :wave:
 

rinigjon

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

dine ndokush ndonje kenge te Gjurmeve?
kane kenge te bukura.
a mos di ndokush ndonje web site me tabs per kenge shqiptare
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Dua Të Vdes - ELITA 5

Am
Dua të vdes
C
Dhe pse jam i ri
Dm-----------F
Ndoshta kur do të dëgjosh
G--------------Am
Do të qash dhe ti

Refren:
C---------------Dm
Por dije se kam vdek'
------F---G-----Am
Dhe zemra mu bo hi
(G)-C------Dm
Dhe s'mendoj
F---G--Am
Më për ty

Am
Ndoshta do të gëzohesh
C
Se nga unë do të lirohesh
Dm-------------F
Ndoshta do të qash
G-----------------Am
Se nga unë do te ndahesh


nuk kam ndonje preference te vecante, perkundrazi do kisha nje lutje ndoshta paksa te tepruar: nqs ke mundesi futi te gjitha kenget qe ke, ku i dihet mund te mblidhet aq material sa mund te hapet ndonje database vetem me kenge shqip. aman er plak se u dogjem per pak shqip...
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Amon mo burr ka na 1 qe ka tabs te Thunder Way?
Une kam nxjerr The Devils Rule.Kush ta doje te me thote.Ca do lloj grupesh rock shqiptare qe te keni nxirini ne net.Po diti na 1 arese qe ka TAB hqiptare te me thote
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Amon mo burr ka na 1 qe ka tabs te Thunder Way?
Une kam nxjerr The Devils Rule.Kush ta doje te me thote.Ca do lloj grupesh rock shqiptare qe te keni nxirini ne net.Po diti na 1 arese qe ka TAB hqiptare te me thote
 

Marini666

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Po pse scon asnjeri tabs ktu mo bur.1 lajm shum i mire kan nxjerre akordet e ME TY KAQ PRANE te ALTIN GOCIT po kur te nxjerr edhe solon do ta publokoj!Edhe behuni te gjalle nga 1 here!!!!
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ti futesh per vete 1 here n'100... pastaj edhe kur futesh as nuk poston gje... njerezit po nuk pane asgje te re ketu , ehe, nuk kane per tu dukur ndonjehere...

meqe jam te shkolla dhe nuk e kam kitaren me vete, po posotj te vetmen kenge qe me vjen ndermend:


"enderroj" e ritfolk"


MI+------------La-
Sa dua të jem larg
---------MI+-------La--
larg mërzitjes pa kufi
------SOL+----------DO+
sonte do këndoj për ju
--------MI+--------La--
ju që njihni veç qetësi

Kënga ime ngjitet lart
atje lart në qiellin blu
ju o yje më besoni
kënga ime është për ju

Ëndërrat ndjekin njëra - tjetrën
ëndërrat jo nuk kanë mbarim
ju o yje më dëgjoni
tek ju prehet shpirti im


REF:
------------FA+--
Sa herë ju pyes:
--Re-----MI+-------La--
"Yje, sa larg jeni ju?"
--------FA+---------Re-
Ju më duket sikur thoni:
-----MI+-------------La-
"Fluturo në qiellin blu!"
-----------FA+--------Re-
Sa do të doja në ktë natë
-------MI+----------La-
këngën time mos ta mbyll
----------FA+--------Re-
dhe të ngjitem atje lart
---------MI+---------La-
e të kthehem në një yll

Sa dua të jem larg
larg mërzitjes pa kufi
sonte do këndoj për ju
ju që njihni veç qetësi

REF:
Sa herë ju pyes:
"Yje, sa larg jeni ju?"
Ju më duket sikur thoni:
"Fluturo në qiellin blu!"

Sa do të doja në ktë natë
këngën time mos ta mbyll
dhe të ngjitem atje lart
e të kthehem në një yll

Sa herë ju pyes:
"Yje, sa larg jeni ju?"
Ju më duket sikur thoni:
"Fluturo në qiellin blu!"

Sa do të doja në ktë natë
këngën time mos ta mbyll
dhe të ngjitem atje lart
e të kthehem në një yll


...Nuk i shkruajta te gjithe strofat me akorde se eshte kenge e thjeshte e meret vesh kollaj.
 

ention

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Fillimisht postuar nga Stranger:
[qb] ketu te postoj cdo njeri qe di ndonje kenge shqiptare ta bej me kitare. [/qb]
Serenate Korcare
Interpretuar nga Ention D.
Strofa e pare
Debora zbardhi malete
1) Dë.bo..ra zba rdhi ma le te
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G ---------------0----2--0-----
4 D -0--5--5---4---------------2-
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------

Dhe fushat tatëpjetë
2) Dhe..fu.shat.ta..të pje.e. të
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G ---------------------2--0----
4 D -0---5---5---4---5---------3-
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------

Njerzia më spo dalinë
3) Njer.Zi.a..më..spo.da.li..në
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G -----2--2--1----2--4--2---0--
4 D -0---------------------------
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------

Dhe rruga eshte e shkrete
4) dhe.rru.ga.ë.sht.e.shkre..të
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G -----2--0--------0-----------
4 D -5---------3--3------5-----2-
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------
...mbaron strofa e pare...pastaj
perserit te njejten melodi per
strofat e tjera (1-4)

Debora zbardhi malet-e
Dhe fushat tatepjete.
Njerzia me s'po dalin-e
Dhe rruga eshte e shkrete.

Te thashe moj syzeze,
Qe te mos dashuroheshim.
Se dashuria esht e embel-e
Po do t'na hidheroje.

I thashe dhe sateme.
I thashe dhe tyteti,
se vajza mbushi gjashtmdhjet vjet
dhe duhet te martohet.

se shpejti do te kem kenge te tjera
Dhe po te kem bere gabime mos ma vini re se une jam fillestar ne kitare.

teli me i holle = 1 = e minor
teli me i trashe = 6 = E
0 = bjeri telit pa e mbajtur me gisht
1,2,3,4,5....19 = mbaj me gisht telin
ne ate "fret"(fret nuk e di si i thone
ne shqip), pastaj bjeri.
 

ention

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

megjithese kjo nuk eshte shqip, thash ta ve nje here ktu se
kam mbetur ne gjysem dhe them mos me ndihmoje ndonjeri ta mbaroj.

Lambada

1 e 0-----------------------------
2 B --3-1-0-----1-0---------------
3 G --------2-2-----2-0-2---------
4 D -----------------------2-0-2--
5 A ------------------------------
6 E ------------------------------


1 e --0---------------------------
2 B 0---3-1-0-----1-0-------------
3 G ----------2-2-----2-0-2-------
4 D -------------------------2-0-2
5 A ------------------------------
6 E ------------------------------

1 e --------------------------------------
2 B -3-3-3-1-------3-1--------------------
3 G ---------0-0-3-----3-0-0-3-2-0-----0--
4 D -------------------------------3-3---3
5 A --------------------------------------
6 E --------------------------------------

Po ta dije ndonjeri se si vazhdon ose po te kete ndonjeri ndonje version tjeter ju lutem pergjigju.
 

ention

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Antirezistenca...ke bere pune goxha te mire me ato kenget e meparshme. Po do ishte edhe me mire sikur te grumbullonim shume kenge dhe po te kete mundsi te hapim ngje kategori te re ne albforum vetem per "tablature" shqip. si mendon ti?

Kam edhe nje kerkese. Po te kete mundesi a mund ta shkruash ate kengen "enderroj" te ritfolk" ne tablature ose sic e ke bere ate te elita peses me "chords" se une spara mar vesh mire nga ato mi do fa..te se jam akoma fillestar ne kitare.
 

LastGodfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Te postimi tjeter e kisha shkruar me formen tradicionale te akordeve( nuk eshte gje aq e veshtire per tu kuptuar). megjithate meqe e ke me te lehte me formen perendimore, ja ku e ke...


"enderroj" e ritfolk"


E+------------Am
Sa dua të jem larg
----------E--------Am--
larg mërzitjes pa kufi
-------G-------------C
sonte do këndoj për ju
--------E----------Am--
ju që njihni veç qetësi

Kënga ime ngjitet lart
atje lart në qiellin blu
ju o yje më besoni
kënga ime është për ju

Ëndërrat ndjekin njëra - tjetrën
ëndërrat jo nuk kanë mbarim
ju o yje më dëgjoni
tek ju prehet shpirti im


REF:
-------------F--
Sa herë ju pyes:
--Dm------E---------Am
"Yje, sa larg jeni ju?"
--------F----------Dm-
Ju më duket sikur thoni:
------E--------------Am-
"Fluturo në qiellin blu!"
-----------F----------Dm-
Sa do të doja në ktë natë
--------E----------Am-
këngën time mos ta mbyll
----------F----------Dm-
dhe të ngjitem atje lart
---------E----------Am-
e të kthehem në një yll

Sa dua të jem larg
larg mërzitjes pa kufi
sonte do këndoj për ju
ju që njihni veç qetësi

REF:
Sa herë ju pyes:
"Yje, sa larg jeni ju?"
Ju më duket sikur thoni:
"Fluturo në qiellin blu!"

Sa do të doja në ktë natë
këngën time mos ta mbyll
dhe të ngjitem atje lart
e të kthehem në një yll

Sa herë ju pyes:
"Yje, sa larg jeni ju?"
Ju më duket sikur thoni:
"Fluturo në qiellin blu!"

Sa do të doja në ktë natë
këngën time mos ta mbyll
dhe të ngjitem atje lart
e të kthehem në një yll
 

godfather

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Mos qaj - DJEMTE E DETIT

F----------------C---------Dm
Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
----Am--------Bb--C------F-----C
Se jeta dorën ty nuk ta dha
F---------C--------------Dm
I lënë në mes të rrugës
------Am-------------Bb
Ti dhimbjen mban në krah
-----C----F----C
Në qiell je...
Am--------Dm------
I zhytur në mendime
Bb-------C-----------
...Për ëndrrat pa mbarrim
Am------------Dm---
Për ty si shpëtimtar
-----Bb---------C---
Vec droga kish kuptim

(refren)

-----F------C----------Dm----Am
Mos qaj,(mos qaj), mos qaaaaaaaaj
Bb---------------C---------F----C
...Mos qaj për vdekjen o njeri
----F------C-------Dm---Am
I lënë, (i lënë), mënjanë
Bb----------C---------F---C
..Ky ishte fati yt i zi
-------------

Jo tani asgjë ti më s'mendon
As zemrën se dëgjon, larg vetes je
Rri pret i shtrirë në trotuar
Që vdekja të të marrë me lot në sy

I zhytur në mendime
Për ëndrrat pa mbarrim
Për ty si shpëtimtar
Vec droga kish kuptim

(refreni)

Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
Se jeta dorën ty nuk ta dha


P.S. uroj mos te kem gabuar se nuk e kam kitaren me vete... /pf/images/graemlins/smile.gif
 
Top