Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

RocK-You

Primus registratum
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

haha hiq keq se ki shum mir tka ra nmen :p edhe une qe 1 vjet jom ka lypi tekste :p uahua
nuk di qaq mir mi ra kitares amo po msohna kapak :p
 
N

naim adili

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Bjondina - TNT

Solon jam tu pertu me shkrujt per Zotin, po nuk eshte noj gjo e veshtire.

Am----------G--------------Am
Ti e din se zemren ta kam dhan,
Am-----------G-------------Am
Ti e din se endrrat t’i kam fal,

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !

D-----------------------------5
A--0--2--3--0--2--0-----------5
E--------------------3--0-----3

Am-----------------G
Moj bjondine me syte e zi,
Am----------------G
E me buzet moj si qershi,
Am--------G
eja belin te ta marr,
--F---------G------Am
oomoooj zemer oooo!

Am----------G----------Am
Fjalet e tua gjithnje i besoj,
Am-----------G--------Am
Premtimet e mia s’i harroj,

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !

D----------------0-
A-----0--2--3------

Dm
Toka le te behet diell,
Am
Deti le te behet qiell,
E------------------Am
Mos harro, e imja je !

D-----------------------------5
A--0--2--3--0--2--0-----------5
E--------------------3--0-----3

Am-----------------G
Moj bjondine me syte e zi,
Am----------------G
E me buzet moj si qershi,
Am--------G
eja belin te ta marr,
--F---------G------Am
oomoooj zemer oooo!
 
A

asgje sikur dielli

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Pasi po kerkohen Akorde per kenge shqipe,do mundohem te kontribuoj pakez ne kete drejtim.Nje kenge e GJURMËVE,e perpunuar nga ASGJË SIKUR DIELLI,qe mban titulln "Mendoja çdo gjë merr fund pa ty",i ka te kombinuar keto akorde(meqenese s'jam duke e degju tash ta pershkruj krejt):

Hm A G F#m

Per ata qe ende s'i kan mesu akordet:
Hm(224432),A(002220),G(320003),F#m(244222)-keto jane akordet themelore,shpresoj t'mos kem gabuar se eshte veshtire permendesh.

Ka dy kitara,njera mban akorde "clean"(ose akustike)ndersa solo kitara,ben nje 'mini'-solo ne Hm(qe eshte edhe shkalla me e 'perdorur' nga ky bend,pasiqe vokali kendon ne kete shkallë).
Poshte e keni tekstin:

MENDOJA CDO GJE MERR FUND PA TY

Vallë është e mundur
Më kalon pranë si një copë akull
Nuk mund një puthje ta kujtoj
Ishe ti ajo, duket më bëhet
Nuk di çfarë kam sot

Ledhatimet athua ishin
Dhe ajo ëndërr
Një sheti s'më bie mend
Sa je larg nga unë, sa afër ishim
Të premtoja mrekulli
I marri thosha çdo gjë merr fund pa ty

Një grimcë ti një grimcë unë
Kështu fati e do këtë punë
Kthehem rrotull ndonjëherë
Ç'kanë këta njerëz shikojnë n'qiell
 
H

hysendia

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

ku je mor djale?
E shikoj shpesh kete faqe nëse ka kenge te reja me akordet. Do te me interesonte te kisha disa kenge te lehta si Ritfolk dhe kenge popullore si Lulebore, Moj e Bukura more.
Faleminderit shume
 
F

fatjonnnn

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Aldomania:
Besoj qe e keni gabim...Kengen "E DIJ SE DO TE VISH"(perderisa flasim "per vjedhje"),Elita 5 e ka marre nga BON JOVI(nga kenga "Runnaway").
Ndersa,per juve mendoj se flisni per kengen "Al Kapone"...
P.S.Nese jeni i interesuar,ua bej nje renditje te kengeve te Elites 5(njehere tjeter kuptohet)dhe nga i ka marre.
 
F

fatjonnnn

Guest
jo vellai ja kam mare nje grupi i quajtur bjello dume shum i njohur serb dhe vec teksti i eshte perkthyer muzika dhe teksti eshte i njejti dhe vija melodike e ter kenges po ja kerkoja nje dit por kishin ber shume keng dhe spo e gjeja dot por ne 95 kisha nje kaset te tyren
 
E

elti

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Antirezistenca...ke bere pune goxha te mire me ato kenget e meparshme. Po do ishte edhe me mire sikur te grumbullonim shume kenge dhe po te kete mundsi te hapim ngje kategori te re ne albforum vetem per "tablature" shqip. si mendon ti?

Kam edhe nje kerkese. Po te kete mundesi a mund ta shkruash ate kengen "enderroj" te ritfolk" ne tablature ose sic e ke bere ate te elita peses me "chords" se une spara mar vesh mire nga ato mi do fa..te se jam akoma fillestar ne kitare.
 
E

enis

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Amon mo burr vetem llafe,shpjegime asnje tab!!!!OK dua tju them se DYFISHOHEM e HUMUS sipas meje ka Am C G F progresjonin e ketyre akordeve.Intro dhe solo mae te thjeshta qe jane sbehet mo nxirrini vete.Kisha dhe nje kerkese per ate kitaristin qe tha se mund te kerkonim cte donim.Degjo lal i nxjerr dot akordet e kenge s Nuk kerkoj tjeter njeri -Elton Deda per ta degjuar e ke te www.fajtori.com te muzika festivali '94.(Mua me ngjan shume me now&forever te Richard Marx)Shife nje here ok?BYEEEEEEE
 
L

leon selimi

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Serenate Korcare
Interpretuar nga Ention D.
Strofa e pare
Debora zbardhi malete
1) Dë.bo..ra zba rdhi ma le te
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G ---------------0----2--0-----
4 D -0--5--5---4---------------2-
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------

Dhe fushat tatëpjetë
2) Dhe..fu.shat.ta..të pje.e. të
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G ---------------------2--0----
4 D -0---5---5---4---5---------3-
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------

Njerzia më spo dalinë
3) Njer.Zi.a..më..spo.da.li..në
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G -----2--2--1----2--4--2---0--
4 D -0---------------------------
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------

Dhe rruga eshte e shkrete
4) dhe.rru.ga.ë.sht.e.shkre..të
1 e -----------------------------
2 B -----------------------------
3 G -----2--0--------0-----------
4 D -5---------3--3------5-----2-
5 A -----------------------------
6 E -----------------------------
...mbaron strofa e pare...pastaj
perserit te njejten melodi per
strofat e tjera (1-4)

Debora zbardhi malet-e
Dhe fushat tatepjete.
Njerzia me s'po dalin-e
Dhe rruga eshte e shkrete.

Te thashe moj syzeze,
Qe te mos dashuroheshim.
Se dashuria esht e embel-e
Po do t'na hidheroje.

I thashe dhe sateme.
I thashe dhe tyteti,
se vajza mbushi gjashtmdhjet vjet
dhe duhet te martohet.

se shpejti do te kem kenge te tjera
Dhe po te kem bere gabime mos ma vini re se une jam fillestar ne kitare.

teli me i holle = 1 = e minor
teli me i trashe = 6 = E
0 = bjeri telit pa e mbajtur me gisht
1,2,3,4,5....19 = mbaj me gisht telin
ne ate "fret"(fret nuk e di si i thone
ne shqip), pastaj bjeri.
 
A

arbisa

Guest
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Ja edhe disa akorde qe m’u kujtuan te kenges “Shfletoj gazeten dhe per ty mendoj”,nga MINATORI:

Cm(VIII) G#(IV) Eb(VI) Bb(VI)
-jane krejt bare te medha.Perseri kerkoj falje nese kam gabuar ne paraqitjen e shemes se akordeve,megjithese besoj se jane keshtu.

Krejt kenga bazohet ne keto kater akorde.Perderisa njera kitare mban “riffe”,tjetra ben ato solot e shkurtera(qe s’di si t’i quaj ndryshe).Edhe interlude-pjesa eshte ne Cm(kuptohet nderkohe njera kitare luan akordet e larteshenuar).

Teksti eshte shume i gjate dhe s’e mbaj mend krejt,prandaj s’do e shenoj(eshte ne shqip dhe ma merr mendja se e kuptoni te gjithe).
 

Rrezart

Forumium praecox
Re: Guitar Tabs/Chords - SHQIPTARE

Hahaha,Durrsaku,ndoshta,e ke mire...Vetemse sa kam njohuri une sistemi ...C D E F G A H C1... eshte i pranuar nga te gjithe...Nejse t'i leme keto pune mos e nderrojme temen.Ketu kerkohen AKORDE dhe TABE te kengeve shqip!
Po e paraqes poshte,kengen "Jakup Ferri",te ciles do t'i mungoje,sidomos pjesa SOLO(te cilen paraprakisht kam kerkuar qe dikush ta nxjerr),po edhe diçka qe mund te harroj pa permend:

JAKUP FERRI-DJEMTË E DETIT

Intro:(distorsion)
d----9-9-9-7-9-10------9-9-9-10-9-7-----
h-h-h-a-h-c-------h-h-h--c-h-a-------

Verses&chorus:(distorsion)
H5(VII)
H5(VII)
H5(VII)
C5(VIII)

Outverse&Outchorus:(distorsion)
A5(V) A5(V) D5(X) C#5(IX) C#5(IX) A5(V) H5(VII)

Postchorus:
Play the INTRO part.

Perderisa Lead guitar luan SOLON,Rhythm guitar mban keto ‘riffe’:
Fillimisht njesoj si VERSES&CHORUS,pastaj OUTVERSE&OUTCHORUS,megjithate akordi i fundit nuk kthehet prape ne H5,por D5 dhe vazhdon:
D5 C#5^D5^C#5^D5 C#5^C5^C#^C5 C5^H5^C5^H5(nuk jam i sigurt nese behen keshtu kombinimet,po keto jane akordet).

Interlude:(post-solo)
H5 H5 H5-(Lead Guitar:ben skale ne Hm) /-dy here
E5 E5 E5-(Lead Guitar:ben skalë ne Em) /-dy here
Pastaj nje skalë ne Hm edhe vazhdon VERSE e fundit,pastaj me radhe…deri ne fund(ne H5).

Sqarim:per ata qe nuk e dijne akordi ne “5” luhet zakonisht kur perdoret distorsion,qe nenkupton se kapen vetem tre telat e fundit te akordit perkates.Ndersa me numra romakë shenohet fusha ku duhet te kapen,duke ditur qe i njejti akord kapet ne shume fusha.Ja po i shenoj ne TAB akordet e perdorura,qe te jem me i qarte:
H5(VII) C5(VIII) C#5(IX)
g----------------------------------------------
D----9-----------------10--------------11------
A----9-----------------10--------------11------
E----7------------------8---------------9------

D5(X) A5(V) E5(VII)
g-------------------------------9--------
D----12-------------7-----------9--------
A----12-------------7-----------7--------
E----10-------------5--------------------

P.S.Per H dhe B,tanime e kam shpjeguar,pra H eshte Si,varesisht cilin sistem doni e perdorni…
 

eltivlr

Primus registratum
Po publikoj nje kenge qe e kam pasur shume qejf gjate viteve te gjimnazit:

Ilir Veliu - Rrugica

Koha 4/4
Capo 1st fret (kapotasti ne perden e pare)

Intro: Bm Em A Bm (2x)

Bm---------------------Em
Ne rrugicen tende te ngushte
A-------------Bm
kaloja me shoqerine
Bm--------------------Em
midis vajzave shum te vogla
A----------------Bm
te njoha un edhe ty
Bm------------------Em
por jo jo jo jo s'dota besoja
A-----------------Bm
se vajzen do ta dashuroja
Bm---------------------Em
shum e vogel vajza me dukej
A--------------------Bm
dhe thash per mua s'rritet

Refreni:
Bm(2/4)---A----------------Bm
Por kaluan vite ne te dy u njohem
-----------A-----------------Bm
ti ishe e rritur, s'ishe me e vogel
-------------A-----------------Bm
me trupin e gjat dhe me syt e zi
----------------A--------------------Bm(2/4)
djemte te veshtronin,gjithmon me zili

Perseritet Intro

Perseriten te njejtat akorde
II.
Ne rrugicen tende shpesh kaloja
ne sy ne u shikonim
por nje dite me un nuk durova
dhe thash te bisedonim
me fytyren tende te s'kuqur
flak prush mu afrove
fatkeqsine une parandieva
kur pash lote te leshoje

Ref:
Te besova ty se me kishe pritur
se un ty te quaja gjithmon vajz te mitur
por kur e kuptova ishte teper von
se nje djali tjeter fjalen kishe dhen.(x2)
 

edidako

Primus registratum
Elton Deda: Nuk kerkoj tjeter njeri.

intro : G C Cm G
strofa : G B7 Em A/A7 C D G C Cm G vazhdon intro
G B7 Em A/A7 C D G C B7
refreni : Em F# Dm E/E7 Am D G E/E7
Em F# Dm E/E7 Am D G C Cm G vazhdon intro

eshte edhe nje pjese tjeter po spo e luaj dot
 

eltivlr

Primus registratum
ejjj na gjej ndonjeri kengen Kacurrelja....nqs e ka dikush ...

Endri dhe Stefi - Kacurrelja

kapotasti ne perden e pare

Em-------------Am-----------C----------------------Em
Me ndini shoke te gjithe toke per hallin tim jo te vogel
Em---------Am-------------C------------------------Em
ka disa dite jam tu merzite a do te gjeje ndjenja zemren
Em------------Am------------------C---------------Em
ne lagjen time has dhe nje shitore ku ka dhe karamela
Em-----------Am--------------C---------------Em
por kryesorja eshte punetorja me floket kacurrela

D--------------------Em
o dredh o dredha dredha
D--------------Em
o si ajo s'ka t'tjera
D---------------Em
e embel si karamelja
D-----------------Em
kjo vajze me kacurrela

Em----------Am-------------------C---------------Em
Ka disa here n' shitore me shohin kinse per karamela
Em------------Am---------------C--------------------Em
por kacurrelja kur te me shikjoj dal dhe me gjena t'tjera (2 here)

Em(1strum) Am(1strum)
ma jep kete ma jep ate
Em(1strum) Am(1strum)
edhe kete edhe ate
EM-----Am--------C--------Em
kacurreljaaaaaa......

EM-----Am--------C--------Em

Ndihmomni shoke te gjithe toke per hallin tim jo te vogel
ka disa dite kot jam tu prite a do te gjej ndjenja zemren
ne lagjen time eshte nje shitore ku ka dhe karamela
por kryesorja eshte punetorja me floket kacurrela

o dredh o dredha dredha
o si ajo s'ka t'tjera
e embel si karamelja
kjo vajze me kacurrela

Ka disa here n' shitore me shohin kinse per karamela
por kacurrelja kur te me shikjoj dal dhe me gjena t'tjera (2 here)

ma jep kete ma jep ate
edhe kete edhe ate
kacurreljaaaaaa......
 

Techno.Arli

Primus registratum
Pergezime per ket teme te hapur ne forum! Un jam fillestar ne kitare , jam marre me msimet baze! Nese ka mundesi mund te me jepni akordet e This is life- Amy Macdonald? Me menyren perendimore e kam me te lehte , per cdo kenge por nuk ka problem dhe tradicionalja! E di qe nuk eshte shqip por kush ka mundesi te me ndihmoje! Per pjesen solo nuk ka problem sepse e di tashme , vetem akordet e kenges se nuk i kam dhe aq te qarta :) Flm, dhe ta mbajme sa me aktive kete pjese te forumit!
 
Top