Formula 1 2007

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

DATE COUNTRY CIRCUIT

18/03/2007 Australia Melbourne
08/04/2007 Malaysia Sepang
15/04/2007 Bahrain Sakhir
13/05/2007 Spain Barcelona
27/05/2007 Monaco Monaco
10/06/2007 Canada Montréal
17/06/2007 USA Indianapolis
01/07/2007 France Magny-Cours
08/07/2007 Great-Britain Silverstone
22/07/2007 Germany Nurburgring
05/08/2007 Hungary Hungaroring
26/08/2007 Turkey Istanbul
09/09/2007 Italy Monza
16/09/2007 Belgium Spa-Francorchamps
30/09/2007 Japan Fuji speedway
07/10/2007 China Shanghai
21/10/2007 Brazil Interlagos
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="blue">2007 Drivers Teams</font>

<font color="red">Renault</font>

Giancarlo Fisichella
Heikki Kovalainen
Nelson Piquet Jr
Ricardo Zonta

<font color="red">Ferrari</font>

Felipe Massa
Kimi Raikkonen
Luca Badoer
Marc Gene

<font color="red">Honda</font>

Jenson Button
Rubens Barrichello
Christian Klien
James Rossiter

<font color="red">BMW Sauber</font>

Nick Heidfeld
Robert Kubica
Sebastian Vettel
Timo Glock

<font color="red">Toyota</font>

Ralf Schumacher
Jarno Trulli
Franck Montagny

<font color="red">Red Bull</font>

David Coulthard
Mark Webber

<font color="red">Williams</font>

Nico Rosberg
Alexander Wurz
Narain Karthikeyan
Kazuki Nakajima

<font color="red">Toro Rosso</font>

Vitantonio Liuzzi
Scott Speed

<font color="red"> Spyker </font>

Christijan Albers
Adrian Sutil

<font color="red">Super Aguri F1</font>

Takuma Sato
Anthony Davidson
Giedo Van der Garde
Sakon Yamamoto
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="blue"> Kimi Raikonen përvesh mëngët!
Sporti Shqiptar


Pas përgjegjësve teknikë, Aldo Kosta dhe Zhill Simon, ka qenë radha e Kimi Raikonenit për t'iu nënshtruar pyetjeve të mediave të pranishme dje pasdite në territorin e kokëkuqes. Kjo ka qenë e para konferencë shtypi për finlandezin në Fiorano, pas debutimit të javës së kaluar me skuderinë Ferrari Marlboro në Madona di Kampiljo. "Sapo e pashë F2007-n në sallën e montimit, ishte shumë e bukur dhe do të jetë shumë emocionuese për ta parë duke garuar në pistë", - shpjegon piloti finlandez. Modest, Raikonen përcakton objektiva të mëdha, duke e ditur që ende asgjë nuk ka filuar. "Mezi pres të fillojë sezoni i ri që pres të jetë i ashpër, por mendoj se do të jemi në garë për kampionatin", - pranon finlandezi.
Ata që e pyetën për të krahasuar Ferrarin me McLaren-in, skuadrën që sapo ka lënë, Raikoneni përgjigjet: "Më kanë pritur shumë mirë këtu dhe kam përshtypje të shkëlqyera. Është bukur të jesh te Ferrari dhe nuk dua të bëj krahasime me të kaluarën, sepse është komplet tjetër histori. Le të themi që Maranelo është tamam ashtu siç prisja."
Kimi Raikonen nuk mund të marrë pjesë në provat e fundvitit të Ferrarit, kështu që e ka shijuar më së miri pushimin e detyruar, pas të cilit mezi pret të kthehet në timon. "Koha e lirë në këto muaj është gjithmonë pozitive, edhe pse pushimi i detyruar nuk të ndihmon për të gjetur me lehtësi ritmin. Tani do të provoj makinën dhe do të filloj periudhën time të ambientimit. Duhet të punojmë të bashkuar dhe të japim maksimumin, - thekson Raikonen. - Nesër do të jem këtu për F2007-ën në pistë. Është gjithmonë interesante të shohësh një makinë të re kur bën xhirot e para. Gjëja më e rëndësishme për të qenë të shpejtë, është një ndjesi e mirë me makinën. Këtu gjithçka është ndryshe nga ç'kam parë deri tani në karrierën time, ishte një ekip që diti të më presë mjaft ngrohtë. Mendoj se kam bërë zjgedhjen e duhur që vendosa të vija te Ferrari". Raikonen di si t'i fitojë zemrat e tifozëve dhe ka zbuluar objektivin e parë për 2007-n: "Do të mundohem të mësoj italishten patjetër, sepse është shumë e rëndësishme për t'u klimatizuar dhe kuptuar më mirë ambientin. Si gjithçka, edhe kjo do të kërkojë kohë, por pak nga pak them ta mësoj. Gjithsesi, nuk është ndonjë problem i madh në skuderi, sepse këtu te Ferrari të gjithë e flasin edhe anglishten".

Todt: Do të jetë një vit ndryshe
Gjatë prezantimit të djeshëm të F2007-s, administratori i deleguar i Ferrarit, Zhan Todt, ka dalë në një konferencë për shtyp, ku midis të tjerave tha: "2007-a do të jetë ndryshe për një sërë faktorësh. Zakonisht prezantimin e kemi bërë të Kampiljo, por vendosëm të qëndrojmë në Fiorano për të festuar me njerëzit që po vazhdojnë punën. Ky fakt është simbol i një cikli të ri që po hapet te Ferrari. Shumakeri dhe Ros Braun nuk janë më dhe të bën përshtypje të shohësh Kimin të veshur me të kuqe." Më tej, francezi u shpreh: "Kampionati i ardhshëm do të jetë një betejë e vështirë, sepse kemi përballë kundërshtarët të fortë dhe ambiciozë. Por ne jemi mësuar gjithmonë të luftojmë për që qenë më të fortët. Nesër, nëse moti na e lejon, Masa do të fillojë punën me makinën e re."

Felipe Masa: Eshtë një mrekulli
Felipe Masa është entuziast për Ferrarin e ri dhe këtë e shpreh gjatë konferencës për shtyp të dhënë dje, pas prezantimit të kokëkuqes në Fiorano. Piloti brazilian ka folur për makinën që do të ketë mundësinë të provojë, duke filluar nga dita e sotme. "Makinën e kisha parë edhe përpara vitit të ri, - saktëson Masa. - Dua të them që kam një ndjesi të mirë. Makina është shumë e bukur estetikisht dhe ka disa të reja që shihen me sy të lirë, por shumë të lehta për t'i ambientuar." Më pas, piloti në vitin e tij të dytë te Ferrari vazhdoi: "Duhet të provojmë shumë në këtë periudhë për ta kolauduar si duhet, por kjo makinë është zhvilluar në bazë të shumë informacioneve nga e kaluara. Eshtë e kotë t'ju them se e pres me padurim garën e parë, ashtu si ditën e nesërme, kur ta ndez për herë të parë këtë mrekulli." </font>
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="red"> Ferrari i ri, emri është F2007
Sporti Shqiptar


Skeda teknike
Këto janë të dhënat e F2007-s
Telajo: Meterial i përbërë me rrjeta fibrash karboni.
Motori: 8 pistona në formë "V"-je me bllok alumini. "V"-ja është 90-gradëshe, 32 valvula me shpërndarje pneumatike.
Cilindrata: 2.398 centimetra kubikë. Pesha: 95 kilogram.
Injeksioni: Elektronike dixhitale prej Magneti Marelli.
Kambio: Vertikale Ferrari me diferencial në varësi të kontaktit të gomave. Numri i marsheve: 7+R.
Frenat: Me disk vetëfreskues karboni.
Amortizatorët: Të pavarur me sustë të përthyeshme.
Gjatësia: 4.545 metra.
Gjerësia: 1.796 metra.
Lartësia: O.959 metra.
Boshti: 3.135 metra.
Pesha: 600 kg së bashku me pilotin.
Gomat: Të përparmet dhe të pasmet, 13-she.


Quhet F2007 njëvendëshja e re, me të cilën Ferrari do të zhvillojë kampionatin e radhës të botërorit të Formulës 1. Me këtë zgjedhje, Ferrari bën divorcin nga F2005-a, një makinën pak a shumë zhgënjyese. F2007 është Ferrari i 53-të për botërorin. Sigla e brendshme është 658. Pika e fortë është siguria, me teste ballore dhe anësore më progresivë dhe përdorimi i një strukture me materiale të përbëra në krahët e pilotit dhe në lartësi, për ta mbrojtur sa më mirë atë. Kjo solli një rritje jo të vogël të peshës, thuajse 10 kg. Telajoja është modifikuar ndjeshëm krahasuar me 248F1-shin, duke i ndryshuar amortizatorin e pasëm, çka përbën një novacion të rëndësishëm aerodinamik. Janë prekur format e foleve të ajrit në bazë të modifikimeve në sistemin mbrojtës. Makina është më e gjatë; pjesa para është më e ulët dhe kutia e kambios është realizuar prapë në karbon. Qëndron në pozicion për së gjati dhe me marshe më të shpejta (shtatë plus "indietro").
Amortizatori i pasëm është i ngjashëm me 248F1-shin, por planifikohet një program i rëndësishëm evolues për të shfrytëzuar në maksimum progresin e gomave 2007. Pasqyrat qëndrojnë lart si në 2006-n; e njëjtë edhe vendndodhja e tubave të shkarkimit. Në bazë të rregullores, struktura bazë e motorit qëndron e pandryshuar në njësitë e homologuara me fundin e sezonit të kaluar. Motori 056 ruan formën për së gjati. Modifikimet kanë prekur brenda rregullores dhomën e djegies, valvulat dhe konduktorët e ajrosjes dhe shkarkimit, për të rritur çiftin motorik për kufirin e fiksuar prej 19 mijë xhirosh në minutë.
Ky është sezoni i parë i Ferarrit të ri për epokën pas-Shumi. Edhe pse drejtuesit pretendojnë se do ta nisin të barabartë garën, supozohet që Masa të jetë më i favorizuar, duke parë që e njeh më mirë makinën dhe ka më tepër përvojë me sjelljen e kokëkuqes. Ferrari shpreson të dominojë duke parë që ka lidhje më të ngushta me Bridgestone se skuderitë e tjera, që u kthyen te kjo markë gomash jo nga dëshira apo besimi, por të detyruar nga largimi i Michelinit. </font> 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="red"> Raikkonen: “Alonso, harroje titullin kampion në 2007”
Piloti i ardhshëm i Ferrarit, Kimi Raikkonen ka paralajmëruar Fernando Alonson se ditët e gëzimit të titullit kampion i ka të numëruara dhe sezonin tjetër beteja për kurorën e kampionit do të bëhet mes pilotëve të “kokuqes”. “Rivali më i vështirë nuk do të jetë Fernando, por shoku im i skuadrës, Felipe Massa. Që nga ky moment e në vijim unë

do ta shikoj McLaren-Mercedes vetëm nga pasqyra”, ka deklaruar finlandezi për revistën gjermane “Bild”. Raikkonen beson se Ferrari ka qenë zgjedhja më e mirë e tij, ndërkohë që spanjolli ka gabuar shumë që u transferua te McLaren. “Ka shumë arsye pse unë në pesë vite fitova vetëm 9 cirkuite. Sigurisht unë kam bërë më pak gabime se pjesa tjetër e pilotëve, por makina ime ka qenë shpeshherë jo e qëndrueshme. Ferrarin e kam zgjedhur shumë kohë para dhe jam i sigurt se me këtë skuderi do të shpallem kampion bote. Ky është objektivi im megjithëse është e vështirë ta them se kur do të bëhet realitet”. </font>
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="brown"> Schumi zbarkon në Hollywood
Pasi ka mbyllur karrierën e tij në botën e automobilizmit, në pritje se cili do të jetë roli i tij i ri te Ferrari, Michael Schumacher ka vendosur që t’i përkushtohet kinemasë. Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1 do të paraqitet në rolin e aktorit në filmin “Asterix”, ku do të ketë përkrahë disa prej aktorëve të mëdhenj të Hollivudit.

Nuk është ende e qartë se cila do të jetë pjesa, të cilën do të luajë ish-piloti ferrarist po tashmë është zyrtarizuar pjesëmarrja e tij, në këtë projekt që do të realizohet nga kompania spanjolle “Città della Luce”.

Kasta e aktorëve të roleve kryesore në këtë film, përfshin emrat e Gerard Depardieu, Jean-Claude Van Damme, Alain Delon, apo italianja Claudia Cardinale. Por, Schumi nuk do të jetë i vetmi nga bota e sportit në këtë projekt filmik, pasi përveç tij, do të ketë një rol edhe për ish-kapitenin e Kombëtares franceze Zinedine Zidane, një tjetër sportist i nivelit më të lartë që do të provojë botën e kinemasë. </font>
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="red"> Shumi, 40 minuta nostalgjie përpara F2007 sMajkëll Shumaker si një "fantazëm" ka qenë i pranishëm ditën e diel në garazhet e Ferrarit, për të parë makinën e re. Pikërisht në pistën ku ndodheshin garazhet ka qenë i pranishëm për 11 vjet me radhë. Sipas disa fjalëve që qarkullojnë disi nën zë, thuhet se Majkëlli do të vazhdojë të jetë në këtë skuadër, në sektorin sportiv. Zhan Todt pati pranuar se ditën e shtunë ishte së bashku me të në Milano, ku blenë disa gjëra. "Majkëlli ka filluar punë që tani, ai ishte i pranishëm në një mbledhje që zhvilluam mes teknikëve". Për sa i përket vizitës së fshehtë ku ndodhej Ferrari i ri F2007, thuhet si ai ka qëndruar përpara kësaj makine për rreth 40 minuta. Thuhet se i hoqi mbulesën që të arrinte ta prekte këtë makinë. Ai bisedonte edhe me Domenikalin apo Tombazisin, ku diskutonin pse ishte bërë ajo zgjidhje dhe pse nuk ishte bërë një tjetër.
Duket qartë se dëshira e Majkëllit është që të hipë dhe ta provojë këtë makinë, por Todti, kur është pyetur nëse Majkëlli do ta pilotojë, ka thënë: "Nëse do të ketë sërish dëshirë për të garuar, këtë gjë do ta bëjë me një makinë kart." Gjithsesi, është e qartë se nëse Majkëlli do të kishte dëshirë për ta provuar këtë makinë, askush nuk do t'i thoshte jo. </font>
 

Enkelena

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

Merak e kam kete Formula 1 une.Ja do shkoj tek nje gare ja do plas...
Kimi vjet s qe gjakundi sivjet doli me shpate ne dore ...do shohim ,fundi do ta tregoje...
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="blue"> Ljuis Hamilton, piloti i parë me ngjyrë në Formula 1
McLaren ka thyer më në fund akullin në Formula 1 duke sjellë pilotin e parë me ngjyrë në gjithë historinë e automobilizmit. Dje skuderia britanike ka konfirmuar pilotin e dytë të saj dhe ky do të jetë Ljuis Hamilton. Britaniku, kampioni i botës në kategorinë GP2 është vetëm 21 vjeç dhe do të jetë përkrah kampionit në fuqi Fernando Alonso. “Është një ëndërr që u kthye në realitet. Pilotimi në Formula 1 me McLaren në këtë moshë është një moment fantastik. Që kur kam qenë i vogël qëllimi im i vetëm përfundimtar ka qenë garimi me McLaren”, deklaroi piloti. Konkurenti i vetëm Hamilton për vendin e dytë te McLaren ka qenë De La Rosa. Kështu i preferuari i Ron Denis shënon një revolucion në botën e Formula 1 duke u bërë i pari pilot me ngjyrë. Hamilton me origjinë karaibo-anglez ishte vetëm 10 vjeç kur u takua për herë të parë me Ron Denis në një darkë dhe e informoi atë se kishte dëshirë të pilotonte për McLaren. Pas kësaj në 1998 ai u përfshi në një program mbështetjeje për pilotët e rinj që u organizua nga McLaren dhe Mercedes-Benz. Në 2003 Hamilton ka dominuar në “British Formula Renault Championship” ku arriti të fitojë 10 nga 15 garat e zhvilluara. “Unë jam rritur me McLaren dhe Mercedes dhe nuk do të isha këtu pa mbështetjen dhe udhëzimet e drejtuesve të saj”, shtoi Hamilton, prindrit e të cilit emigruan nga ishujt e Karaibeve të Grenadës në 1950. “Megjithatë jam i vetëdijshëm që kjo do të jetë një sfidë për mua dhe tani do të më duhet më shumë kujdes”. </font>
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

Sa inat,
gjith ai KIM iku tek Ferrari...pfffffff!!!

Mu m'pelqe McLaren,sa x titull informativ /pf/images/graemlins/smile.gif .
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="red">Drivers' Championships</font>

<font color="brown"> Year Driver
2007 None
2006 Fernando Alonso
2005 Fernando Alonso
2004 Michael Schumacher
2003 Michael Schumacher
2002 Michael Schumacher
2001 Michael Schumacher
2000 Michael Schumacher
1999 Mika Häkkinen
1998 Mika Häkkinen
1997 Jacques Villeneuve
1996 Damon Hill
1995 Michael Schumacher
1994 Michael Schumacher
1993 Alain Prost
1992 Nigel Mansell
1991 Ayrton Senna
1990 Ayrton Senna
1989 Alain Prost
1988 Ayrton Senna
1987 Nélson Piquet
1986 Alain Prost
1985 Alain Prost
1984 Niki Lauda
1983 Nélson Piquet
1982 Keke Rosberg
1981 Nélson Piquet
1980 Alan Jones
1979 Jody Scheckter
1978 Mario Andretti
1977 Niki Lauda
1976 James Hunt
1975 Niki Lauda
1974 Emerson Fittipaldi
1973 Jackie Stewart
1972 Emerson Fittipaldi
1971 Jackie Stewart
1970 Jochen Rindt
1969 Jackie Stewart
1968 Graham Hill
1967 Denny Hulme
1966 Jack Brabham
1965 Jim Clark
1964 John Surtees
1963 Jim Clark
1962 Graham Hill
1961 Phil Hill
1960 Jack Brabham
1959 Jack Brabham
1958 Mike Hawthorn
1957 Juan Manuel Fangio
1956 Juan Manuel Fangio
1955 Juan Manuel Fangio
1954 Juan Manuel Fangio
1953 Alberto Ascari
1952 Alberto Ascari
1951 Juan Manuel Fangio
1950 Nino Farina </font>
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="red"> Constructors' Championships </font>
<font color="blue"> Year Constructor
2007 None
2006 Renault / Renault
2005 Renault / Renault
2004 Ferrari / Ferrari
2003 Ferrari / Ferrari
2002 Ferrari / Ferrari
2001 Ferrari / Ferrari
2000 Ferrari / Ferrari
1999 Ferrari / Ferrari
1998 McLaren / Mercedes
1997 Williams / Renault
1996 Williams / Renault
1995 Benetton / Renault
1994 Williams / Renault
1993 Williams / Renault
1992 Williams / Renault
1991 McLaren / Honda
1990 McLaren / Honda
1989 McLaren / Honda
1988 McLaren / Honda
1987 Williams / Honda
1986 Williams / Honda
1985 McLaren / TAG
1984 McLaren / TAG
1983 Ferrari / Ferrari
1982 Ferrari / Ferrari
1981 Williams / Ford
1980 Williams / Ford
1979 Ferrari / Ferrari
1978 Lotus / Ford
1977 Ferrari / Ferrari
1976 Ferrari / Ferrari
1975 Ferrari / Ferrari
1974 McLaren / Ford
1973 Lotus / Ford
1972 Lotus / Ford
1971 Tyrrell / Ford
1970 Lotus / Ford
1969 Matra / Ford
1968 Lotus / Ford
1967 Brabham / Repco
1966 Brabham / Repco
1965 Lotus / Climax
1964 Ferrari / Ferrari
1963 Lotus / Climax
1962 BRM / BRM
1961 Ferrari / Ferrari
1960 Cooper / Climax
1959 Cooper / Climax
1958 Vanwall / Vanwall </font>
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="red"> All-Time Calendar </font>

<font color="blue"> Date Event
2007 21 Oct Brazilian GP (Race #785)
07 Oct Japanese GP (Race #784)
30 Sep Chinese GP (Race #783)
16 Sep Belgian GP (Race #782)
09 Sep Italian GP (Race #781)
26 Aug Turkish GP (Race #780)
05 Aug Hungarian GP (Race #779)
22 Jul German GP (Race #778)
08 Jul British GP (Race #777)
01 Jul French GP (Race #776)
17 Jun United States GP (Race #775)
10 Jun Canadian GP (Race #774)
27 May Monaco GP (Race #773)
13 May Spanish GP (Race #772)
15 Apr Bahrain GP (Race #771)
08 Apr Malaysian GP (Race #770)
18 Mar Australian GP (Race #769)
2006 15 Dec Death of Clay Regazzoni
03 Dec Death of Len Sutton
05 Nov Death of Oscar González
22 Oct Brazilian GP (Race #768)
12 Oct Death of Eugène Martin
08 Oct Japanese GP (Race #767)
01 Oct Chinese GP (Race #766)
10 Sep Italian GP (Race #765)
31 Aug Death of Mike Magill
27 Aug Turkish GP (Race #764)
06 Aug Hungarian GP (Race #763)
30 Jul German GP (Race #762)
16 Jul French GP (Race #761)
02 Jul United States GP (Race #760)
25 Jun Canadian GP (Race #759)
11 Jun British GP (Race #758)
03 Jun Death of Doug Serrurier
28 May Monaco GP (Race #757)
Death of Johnny Servoz-Gavin
14 May Spanish GP (Race #756)
07 May European GP (Race #755)
23 Apr San Marino GP (Race #754)
02 Apr Australian GP (Race #753)
29 Mar Death of Bob Veith
19 Mar Malaysian GP (Race #752)
12 Mar Bahrain GP (Race #751)
2005 16 Oct Chinese GP (Race #750)
13 Oct Death of Wayne Weiler
09 Oct Japanese GP (Race #749)
25 Sep Brazilian GP (Race #748)
11 Sep Belgian GP (Race #747)
04 Sep Italian GP (Race #746)
21 Aug Turkish GP (Race #745)
31 Jul Hungarian GP (Race #744)
24 Jul German GP (Race #743)
11 Jul Death of Jésus Iglesias
10 Jul British GP (Race #742)
03 Jul French GP (Race #741)
19 Jun United States GP (Race #740)
12 Jun Canadian GP (Race #739)
29 May European GP (Race #738)
22 May Monaco GP (Race #737)
08 May Spanish GP (Race #736)
25 Apr Death of John Love
24 Apr San Marino GP (Race #735)
15 Apr Death of Art Cross
07 Apr Death of Cliff Allison
03 Apr Bahrain GP (Race #734)
20 Mar Malaysian GP (Race #733)
06 Mar Australian GP (Race #732)
13 Feb Death of Maurice Trintignant
2004 24 Oct Brazilian GP (Race #731)
10 Oct Japanese GP (Race #730)
26 Sep Chinese GP (Race #729)
12 Sep Italian GP (Race #728)
Death of Jack Turner
29 Aug Belgian GP (Race #727)
15 Aug Hungarian GP (Race #726)
25 Jul German GP (Race #725)
11 Jul British GP (Race #724)
05 Jul Death of Rodger Ward
04 Jul French GP (Race #723)
20 Jun United States GP (Race #722)
13 Jun Canadian GP (Race #721)
30 May European GP (Race #720)
23 May Monaco GP (Race #719)
09 May Spanish GP (Race #718)
03 May Death of Ken Downing
25 Apr San Marino GP (Race #717)
04 Apr Bahrain GP (Race #716)
21 Mar Malaysian GP (Race #715)
07 Mar Australian GP (Race #714)
20 Jan Death of Alan Brown
2003 27 Oct Death of Johnny Boyd
19 Oct Death of Nello Pagani
12 Oct Japanese GP (Race #713)
28 Sep United States GP (Race #712)
27 Sep Death of Jean Lucas
14 Sep Italian GP (Race #711)
24 Aug Hungarian GP (Race #710)
03 Aug German GP (Race #709)
20 Jul British GP (Race #708)
06 Jul French GP (Race #707)
29 Jun European GP (Race #706)
15 Jun Canadian GP (Race #705)
01 Jun Monaco GP (Race #704)
21 May Death of Alejandro de Tomaso
18 May Austrian GP (Race #703)
04 May Spanish GP (Race #702)
20 Apr San Marino GP (Race #701)
06 Apr Brazilian GP (Race #700)
23 Mar Malaysian GP (Race #699)
18 Mar Death of Karl Kling
10 Mar Death of Ottorino Volonterio
09 Mar Australian GP (Race #698)
26 Feb Death of Christian Goethals
2002 13 Oct Japanese GP (Race #697)
29 Sep United States GP (Race #696)
15 Sep Italian GP (Race #695)
01 Sep Belgian GP (Race #694)
29 Aug Death of Lance Macklin
18 Aug Hungarian GP (Race #693)
06 Aug Death of Jim Crawford
29 Jul Death of Renato Pirocchi
28 Jul German GP (Race #692)
21 Jul French GP (Race #691)
07 Jul British GP (Race #690)
23 Jun European GP (Race #689)
09 Jun Canadian GP (Race #688)
26 May Monaco GP (Race #687)
12 May Austrian GP (Race #686)
28 Apr Spanish GP (Race #685)
14 Apr San Marino GP (Race #684)
13 Apr Death of Desmond Titterington
09 Apr Death of Pat Flaherty
31 Mar Brazilian GP (Race #683)
24 Mar Death of Bob Said
17 Mar Malaysian GP (Race #682)
13 Mar Death of Bayliss Levrett
03 Mar Australian GP (Race #681)
07 Feb Death of Jack Fairman
27 Jan Death of John James
07 Jan Death of Geoff Crossley
2001 02 Dec Death of Bruce Halford
14 Oct Japanese GP (Race #680)
30 Sep United States GP (Race #679)
16 Sep Italian GP (Race #678)
02 Sep Belgian GP (Race #677)
28 Aug Death of Phil Cade
19 Aug Hungarian GP (Race #676)
13 Aug Death of Otto Stuppacher
01 Aug Death of Jay Chamberlain
29 Jul German GP (Race #675)
15 Jul British GP (Race #674)
01 Jul French GP (Race #673)
24 Jun European GP (Race #672)
10 Jun Canadian GP (Race #671)
27 May Monaco GP (Race #670)
26 May Death of Vittorio Brambilla
13 May Austrian GP (Race #669)
05 May Death of Bill Homeier
29 Apr Spanish GP (Race #668)
25 Apr Death of Michele Alboreto
24 Apr Death of Josef Peters
15 Apr San Marino GP (Race #667)
01 Apr Brazilian GP (Race #666)
29 Mar Death of George Connor
18 Mar Malaysian GP (Race #665)
04 Mar Australian GP (Race #664)
28 Feb Death of Charles Pozzi
26 Feb Death of Duke Nalon
23 Feb Death of Sergio Mantovani
04 Feb Death of Ernie McCoy
14 Jan Death of Vic Wilson
2000 22 Oct Malaysian GP (Race #663)
08 Oct Japanese GP (Race #662)
24 Sep United States GP (Race #661)
10 Sep Italian GP (Race #660)
27 Aug Belgian GP (Race #659)
13 Aug Hungarian GP (Race #658)
30 Jul German GP (Race #657)
16 Jul Austrian GP (Race #656)
05 Jul Death of Dorino Serafini
02 Jul French GP (Race #655)
29 Jun Death of Rodney Nuckey
18 Jun Canadian GP (Race #654)
04 Jun Monaco GP (Race #653)
21 May European GP (Race #652)
07 May Spanish GP (Race #651)
23 Apr British GP (Race #650)
13 Apr Death of Arthur Owen
09 Apr San Marino GP (Race #649)
26 Mar Brazilian GP (Race #648)
12 Mar Australian GP (Race #647)
01 Feb Death of [ndaluar] Rathmann
17 Jan Death of Carl Forberg
1999 31 Oct Japanese GP (Race #646)
18 Oct Death of John Cannon
17 Oct Malaysian GP (Race #645)
26 Sep European GP (Race #644)
12 Sep Italian GP (Race #643)
29 Aug Belgian GP (Race #642)
24 Aug Death of Roberto Bussinello
15 Aug Hungarian GP (Race #641)
01 Aug German GP (Race #640)
25 Jul Austrian GP (Race #639)
11 Jul British GP (Race #638)
27 Jun French GP (Race #637)
22 Jun Death of Guy Tunmer
13 Jun Canadian GP (Race #636)
30 May Spanish GP (Race #635)
16 May Monaco GP (Race #634)
02 May San Marino GP (Race #633)
01 May Death of Brian Shawe-Taylor
11 Apr Brazilian GP (Race #632)
07 Mar Australian GP (Race #631)
15 Feb Death of Billy Garrett
06 Feb Death of Umberto Maglioli
1998 01 Nov Japanese GP (Race #630)
04 Oct Death of Tony Shelly
02 Oct Death of Olivier Gendebien
27 Sep Luxembourg GP (Race #629)
13 Sep Italian GP (Race #628)
30 Aug Belgian GP (Race #627)
16 Aug Hungarian GP (Race #626)
02 Aug German GP (Race #625)
01 Aug Death of Len Duncan
28 Jul Death of Consalvo Sanesi
26 Jul Austrian GP (Race #624)
12 Jul British GP (Race #623)
28 Jun French GP (Race #622)
16 Jun Death of Fred Wacker
07 Jun Canadian GP (Race #621)
24 May Monaco GP (Race #620)
10 May Spanish GP (Race #619)
Death of Cesare Perdisa
26 Apr San Marino GP (Race #618)
12 Apr Argentine GP (Race #617)
29 Mar Brazilian GP (Race #616)
08 Mar Australian GP (Race #615)
1997 26 Oct European GP (Race #614)
12 Oct Japanese GP (Race #613)
28 Sep Luxembourg GP (Race #612)
21 Sep Austrian GP (Race #611)
07 Sep Italian GP (Race #610)
04 Sep Death of Chuck Arnold
24 Aug Belgian GP (Race #609)
Death of Luigi Villoresi
16 Aug Death of Jacques Pollet
10 Aug Hungarian GP (Race #608)
27 Jul German GP (Race #607)
13 Jul British GP (Race #606)
29 Jun French GP (Race #605)
15 Jun Canadian GP (Race #604)
06 Jun Death of Eitel Cantoni
25 May Spanish GP (Race #603)
19 May Death of Troy Ruttman
11 May Monaco GP (Race #602)
27 Apr San Marino GP (Race #601)
13 Apr Argentine GP (Race #600)
30 Mar Brazilian GP (Race #599)
09 Mar Australian GP (Race #598)
06 Feb Death of Roger Laurent
1996 13 Oct Japanese GP (Race #597)
22 Sep Portuguese GP (Race #596)
08 Sep Italian GP (Race #595)
25 Aug Belgian GP (Race #594)
13 Aug Death of Willi Heeks
11 Aug Hungarian GP (Race #593)
06 Aug Death of Emilio Zapico
28 Jul German GP (Race #592)
14 Jul British GP (Race #591)
30 Jun French GP (Race #590)
16 Jun Canadian GP (Race #589)
02 Jun Spanish GP (Race #588)
19 May Monaco GP (Race #587)
05 May San Marino GP (Race #586)
29 Apr Death of François Picard
28 Apr European GP (Race #585)
07 Apr Argentine GP (Race #584)
31 Mar Brazilian GP (Race #583)
10 Mar Australian GP (Race #582)
19 Feb Death of António Creus
01 Feb Death of Ray Crawford
23 Jan Death of Cliff Griffith
22 Jan Death of Bill Cantrell
1995 27 Nov Death of Giancarlo Baghetti
12 Nov Australian GP (Race #581)
06 Nov Death of Bill Cheesbourg
29 Oct Japanese GP (Race #580)
22 Oct Pacific GP (Race #579)
01 Oct European GP (Race #578)
24 Sep Portuguese GP (Race #577)
10 Sep Italian GP (Race #576)
27 Aug Belgian GP (Race #575)
21 Aug Death of Chuck Stevenson
13 Aug Hungarian GP (Race #574)
30 Jul German GP (Race #573)
17 Jul Death of Juan Manuel Fangio
16 Jul British GP (Race #572)
02 Jul French GP (Race #571)
14 Jun Death of Bobby Grim
11 Jun Canadian GP (Race #570)
28 May Monaco GP (Race #569)
25 May Death of Élie Bayol
16 May Death of Red Amick
14 May Spanish GP (Race #568)
30 Apr San Marino GP (Race #567)
26 Apr Death of Willi Krakau
09 Apr Argentine GP (Race #566)
26 Mar Brazilian GP (Race #565)
19 Mar Death of Trevor Blokdyk
01 Mar Death of Jackie Holmes
11 Feb Death of Harry Merkel
28 Jan Death of Aldo Gordini
1994 18 Dec Death of Henry Banks
13 Nov Australian GP (Race #564)
06 Nov Japanese GP (Race #563)
16 Oct European GP (Race #562)
25 Sep Portuguese GP (Race #561)
11 Sep Italian GP (Race #560)
28 Aug Belgian GP (Race #559)
14 Aug Hungarian GP (Race #558)
05 Aug Death of Alain de Changy
31 Jul German GP (Race #557)
10 Jul British GP (Race #556)
03 Jul French GP (Race #555)
27 Jun Death of Sam Hanks
16 Jun Death of Georges Raph
12 Jun Canadian GP (Race #554)
29 May Spanish GP (Race #553)
15 May Monaco GP (Race #552)
13 May Death of Duncan Hamilton
01 May San Marino GP (Race #551)
Death of Ayrton Senna
30 Apr Death of Roland Ratzenberger
17 Apr Pacific GP (Race #550)
27 Mar Brazilian GP (Race #549)
14 Jan Death of Myron Fohr
1993 27 Dec Death of André Pilette
18 Dec Death of Helmut Glöckler
28 Nov Death of Joe Kelly
07 Nov Australian GP (Race #548)
24 Oct Japanese GP (Race #547)
23 Oct Death of Innes Ireland
26 Sep Portuguese GP (Race #546)
12 Sep Italian GP (Race #545)
29 Aug Belgian GP (Race #544)
15 Aug Hungarian GP (Race #543)
25 Jul German GP (Race #542)
13 Jul Death of Leslie Thorne
11 Jul British GP (Race #541)
08 Jul Death of John Riseley-Prichard
04 Jul French GP (Race #540)
15 Jun Death of James Hunt
13 Jun Canadian GP (Race #539)
23 May Monaco GP (Race #538)
09 May Spanish GP (Race #537)
07 May Death of Duane Carter
25 Apr San Marino GP (Race #536)
11 Apr European GP (Race #535)
28 Mar Brazilian GP (Race #534)
14 Mar South African GP (Race #533)
13 Mar Death of Gene Hartley
03 Feb Death of Paul Emery
1992 26 Dec Death of Jan Flinterman
28 Nov Death of Frank Armi
08 Nov Australian GP (Race #532)
25 Oct Japanese GP (Race #531)
04 Oct Death of Denny Hulme
27 Sep Portuguese GP (Race #530)
13 Sep Italian GP (Race #529)
30 Aug Belgian GP (Race #528)
16 Aug Hungarian GP (Race #527)
26 Jul German GP (Race #526)
12 Jul British GP (Race #525)
05 Jul French GP (Race #524)
28 Jun Death of Peter Hirt
14 Jun Canadian GP (Race #523)
31 May Monaco GP (Race #522)
17 May San Marino GP (Race #521)
07 May Death of Hap Sharp
03 May Spanish GP (Race #520)
23 Apr Death of Ronnie Bucknum
05 Apr Brazilian GP (Race #519)
22 Mar Mexican GP (Race #518)
03 Mar Death of Lella Lombardi
01 Mar South African GP (Race #517)
10 Jan Death of Roberto Bonomi
1991 18 Dec Death of George Abecassis
03 Nov Australian GP (Race #516)
20 Oct Japanese GP (Race #515)
29 Sep Spanish GP (Race #514)
22 Sep Portuguese GP (Race #513)
08 Sep Italian GP (Race #512)
25 Aug Belgian GP (Race #511)
14 Aug Death of Alberto Crespo
11 Aug Hungarian GP (Race #510)
30 Jul Death of Tom Bridger
28 Jul German GP (Race #509)
14 Jul British GP (Race #508)
07 Jul French GP (Race #507)
16 Jun Mexican GP (Race #506)
02 Jun Canadian GP (Race #505)
15 May Death of Fritz Riess
12 May Monaco GP (Race #504)
28 Apr San Marino GP (Race #503)
24 Mar Brazilian GP (Race #502)
10 Mar United States GP (Race #501)
08 Mar Death of Ludwig Fischer
07 Jan Death of Henri Louveau
1990 28 Nov Death of Chico Godia
24 Nov Death of Juan Manuel Bordeu
04 Nov Australian GP (Race #500)
21 Oct Japanese GP (Race #499)
30 Sep Spanish GP (Race #498)
23 Sep Portuguese GP (Race #497)
09 Sep Italian GP (Race #496)
26 Aug Belgian GP (Race #495)
25 Aug Death of David Hampshire
12 Aug Hungarian GP (Race #494)
29 Jul German GP (Race #493)
26 Jul Death of Giorgio Scarlatti
25 Jul Death of Alfredo Piàn
15 Jul British GP (Race #492)
08 Jul French GP (Race #491)
24 Jun Mexican GP (Race #490)
10 Jun Canadian GP (Race #489)
27 May Monaco GP (Race #488)
24 May Death of Dries van der Lof
13 May San Marino GP (Race #487)
18 Apr Death of Bob Drake
25 Mar Brazilian GP (Race #486)
11 Mar United States GP (Race #485)
27 Jan Death of Spider Webb
26 Jan Death of Bob Gerard
1989 16 Dec Death of Oscar Gálvez
05 Nov Australian GP (Race #484)
22 Oct Japanese GP (Race #483)
13 Oct Death of Fred Agabashian
01 Oct Spanish GP (Race #482)
24 Sep Portuguese GP (Race #481)
20 Sep Death of Richie Ginther
10 Sep Italian GP (Race #480)
27 Aug Belgian GP (Race #479)
13 Aug Hungarian GP (Race #478)
08 Aug Death of Brian Naylor
30 Jul German GP (Race #477)
16 Jul British GP (Race #476)
09 Jul French GP (Race #475)
18 Jun Canadian GP (Race #474)
07 Jun Death of Chico Landi
04 Jun United States GP (Race #473)
28 May Mexican GP (Race #472)
07 May Monaco GP (Race #471)
23 Apr San Marino GP (Race #470)
26 Mar Brazilian GP (Race #469)
06 Jan Death of Jim Hurtubise
1988 29 Dec Death of Mike Beuttler
04 Dec Death of Alberto Uria
13 Nov Australian GP (Race #468)
30 Oct Japanese GP (Race #467)
02 Oct Spanish GP (Race #466)
25 Sep Portuguese GP (Race #465)
11 Sep Italian GP (Race #464)
28 Aug Belgian GP (Race #463)
07 Aug Hungarian GP (Race #462)
24 Jul German GP (Race #461)
10 Jul British GP (Race #460)
03 Jul French GP (Race #459)
19 Jun Detroit GP (Race #458)
12 Jun Canadian GP (Race #457)
29 May Mexican GP (Race #456)
15 May Monaco GP (Race #455)
01 May San Marino GP (Race #454)
16 Apr Death of Jose Dolhem
03 Apr Brazilian GP (Race #453)
24 Mar Death of Roger Loyer
14 Feb Death of Cal Niday
12 Jan Death of Piero Taruffi
03 Jan Death of Joie Chitwood
1987 15 Nov Australian GP (Race #452)
01 Nov Japanese GP (Race #451)
19 Oct Death of Hermann Lang
18 Oct Mexican GP (Race #450)
27 Sep Spanish GP (Race #449)
20 Sep Portuguese GP (Race #448)
06 Sep Italian GP (Race #447)
23 Aug Death of Didier Pironi
16 Aug Austrian GP (Race #446)
09 Aug Hungarian GP (Race #445)
26 Jul German GP (Race #444)
12 Jul British GP (Race #443)
05 Jul French GP (Race #442)
21 Jun Detroit GP (Race #441)
31 May Monaco GP (Race #440)
17 May Belgian GP (Race #439)
03 May San Marino GP (Race #438)
12 Apr Brazilian GP (Race #437)
11 Apr Death of Rudolf Krause
01 Mar Death of Wolfgang Seidel
12 Feb Death of Dennis Poore
10 Feb Death of Andy Linden
Death of Robert O'Brien
1986 05 Nov Death of Adolf Brudes
26 Oct Australian GP (Race #436)
12 Oct Mexican GP (Race #435)
21 Sep Portuguese GP (Race #434)
07 Sep Italian GP (Race #433)
17 Aug Austrian GP (Race #432)
10 Aug Hungarian GP (Race #431)
27 Jul German GP (Race #430)
13 Jul British GP (Race #429)
06 Jul French GP (Race #428)
05 Jul Death of Albert Scherrer
22 Jun Detroit GP (Race #427)
15 Jun Canadian GP (Race #426)
06 Jun Death of Johnnie Tolan
01 Jun Death of Jo Gartner
25 May Belgian GP (Race #425)
15 May Death of Elio de Angelis
11 May Monaco GP (Race #424)
27 Apr San Marino GP (Race #423)
13 Apr Spanish GP (Race #422)
23 Mar Brazilian GP (Race #421)
1985 23 Dec Death of Prince Bira
08 Nov Death of Masten Gregory
03 Nov Australian GP (Race #420)
19 Oct South African GP (Race #419)
12 Oct Death of Duke Dinsmore
06 Oct European GP (Race #418)
15 Sep Belgian GP (Race #417)
08 Sep Italian GP (Race #416)
01 Sep Death of Stefan Bellof
25 Aug Dutch GP (Race #415)
18 Aug Austrian GP (Race #414)
12 Aug Death of Manfred Winkelhock
04 Aug German GP (Race #413)
21 Jul British GP (Race #412)
07 Jul French GP (Race #411)
02 Jul Death of David Purley
27 Jun Birth of Nico Rosberg
23 Jun Detroit GP (Race #410)
16 Jun Canadian GP (Race #409)
19 May Monaco GP (Race #408)
10 May Death of Antonio Branca
05 May San Marino GP (Race #407)
21 Apr Portuguese GP (Race #406)
07 Apr Brazilian GP (Race #405)
03 Apr Death of Helmut Niedermayr
07 Jan Birth of Lewis Hamilton
1984 07 Dec Birth of Robert Kubica
24 Nov Death of Jimmy Jackson
21 Oct Portuguese GP (Race #404)
07 Oct European GP (Race #403)
09 Sep Italian GP (Race #402)
08 Sep Death of Johnnie Parsons
26 Aug Dutch GP (Race #401)
19 Aug Austrian GP (Race #400)
11 Aug Death of Marcel Balsa
05 Aug German GP (Race #399)
22 Jul British GP (Race #398)
08 Jul Dallas GP (Race #397)
24 Jun Detroit GP (Race #396)
17 Jun Canadian GP (Race #395)
03 Jun Monaco GP (Race #394)
20 May French GP (Race #393)
19 May Death of Bill Holland
08 May Death of Gino Bianco
06 May San Marino GP (Race #392)
29 Apr Belgian GP (Race #391)
07 Apr South African GP (Race #390)
25 Mar Brazilian GP (Race #389)
01 Mar Death of Peter Walker
1983 28 Dec Death of Eugène Chaboud
15 Oct South African GP (Race #388)
25 Sep European GP (Race #387)
11 Sep Italian GP (Race #386)
28 Aug Dutch GP (Race #385)
21 Aug Death of Gene Force
14 Aug Austrian GP (Race #384)
07 Aug German GP (Race #383)
16 Jul British GP (Race #382)
12 Jun Canadian GP (Race #381)
05 Jun Detroit GP (Race #380)
22 May Belgian GP (Race #379)
15 May Monaco GP (Race #378)
01 May San Marino GP (Race #377)
24 Apr Death of Rolf Stommelen
17 Apr French GP (Race #376)
27 Mar US West GP (Race #375)
13 Mar Brazilian GP (Race #374)
07 Feb Birth of Christian Klien
24 Jan Birth of Scott Speed
1982 29 Dec Death of Max de Terra
16 Dec Death of Colin Chapman
25 Nov Death of Walt Ader
25 Sep Las Vegas GP (Race #373)
12 Sep Italian GP (Race #372)
29 Aug Swiss GP (Race #371)
15 Aug Austrian GP (Race #370)
08 Aug German GP (Race #369)
Death of Eric Brandon
25 Jul French GP (Race #368)
18 Jul British GP (Race #367)
09 Jul Birth of Sakon Yamamoto
03 Jul Dutch GP (Race #366)
13 Jun Canadian GP (Race #365)
Death of Riccardo Paletti
06 Jun Detroit GP (Race #364)
23 May Monaco GP (Race #363)
09 May Belgian GP (Race #362)
08 May Death of Gilles Villeneuve
25 Apr San Marino GP (Race #361)
07 Apr Death of Harald Ertl
04 Apr US West GP (Race #360)
21 Mar Brazilian GP (Race #359)
18 Mar Death of Theo Fitzau
Birth of Timo Glock
23 Jan South African GP (Race #358)
1981 26 Nov Death of Ernesto Prinoth
19 Oct Birth of Heikki Kovalainen
17 Oct Las Vegas GP (Race #357)
15 Oct Death of Philip Fotheringham-Parker
13 Oct Death of Philippe Étançelin
27 Sep Canadian GP (Race #356)
23 Sep Birth of Robert Doornbos
12 Sep Italian GP (Race #355)
30 Aug Dutch GP (Race #354)
16 Aug Austrian GP (Race #353)
06 Aug Birth of Vitantonio Liuzzi
02 Aug German GP (Race #352)
30 Jul Death of Bud Tingelstad
29 Jul Birth of Fernando Alonso
19 Jul British GP (Race #351)
05 Jul French GP (Race #350)
21 Jun Spanish GP (Race #349)
31 May Monaco GP (Race #348)
30 May Birth of Gianmaria Bruni
17 May Belgian GP (Race #347)
03 May San Marino GP (Race #346)
25 Apr Birth of Felipe Massa
12 Apr Argentine GP (Race #345)
29 Mar Brazilian GP (Race #344)
Death of David Prophet
23 Mar Death of Mike Hailwood
15 Mar US West GP (Race #343)
21 Jan Death of Cuth Harrison
15 Jan Death of Graham Whitehead
01 Jan Death of Mauri Rose
Birth of Zsolt Baumgartner
1980 05 Oct United States GP (Race #342)
28 Sep Canadian GP (Race #341)
26 Sep Birth of Patrick Friesacher
14 Sep Italian GP (Race #340)
11 Sep Birth of Antônio Pizzonia
31 Aug Dutch GP (Race #339)
17 Aug Austrian GP (Race #338)
10 Aug German GP (Race #337)
01 Aug Death of Patrick Depailler
13 Jul British GP (Race #336)
29 Jun French GP (Race #335)
18 May Monaco GP (Race #334)
04 May Belgian GP (Race #333)
30 Mar US West GP (Race #332)
01 Mar South African GP (Race #331)
27 Jan Brazilian GP (Race #330)
19 Jan Birth of Jenson Button
13 Jan Argentine GP (Race #329)
1979 17 Oct Birth of Kimi Räikkönen
07 Oct United States GP (Race #328)
30 Sep Canadian GP (Race #327)
09 Sep Italian GP (Race #326)
26 Aug Dutch GP (Race #325)
12 Aug Austrian GP (Race #324)
29 Jul German GP (Race #323)
14 Jul British GP (Race #322)
01 Jul French GP (Race #321)
22 Jun Death of Louis Chiron
27 May Monaco GP (Race #320)
13 May Belgian GP (Race #319)
29 Apr Spanish GP (Race #318)
18 Apr Birth of Anthony Davidson
16 Apr Birth of Christijan Albers
08 Apr US West GP (Race #317)
03 Mar South African GP (Race #316)
04 Feb Brazilian GP (Race #315)
Birth of Giorgio Pantano
21 Jan Argentine GP (Race #314)
1978 20 Oct Death of Gunnar Nilsson
19 Oct Birth of Enrique Bernoldi
08 Oct Canadian GP (Race #313)
01 Oct United States GP (Race #312)
11 Sep Death of Ronnie Peterson
10 Sep Italian GP (Race #311)
27 Aug Dutch GP (Race #310)
13 Aug Austrian GP (Race #309)
31 Jul Birth of Justin Wilson
30 Jul German GP (Race #308)
16 Jul British GP (Race #307)
02 Jul French GP (Race #306)
17 Jun Swedish GP (Race #305)
04 Jun Spanish GP (Race #304)
21 May Belgian GP (Race #303)
07 May Monaco GP (Race #302)
29 Apr Death of Theo Helfrich
22 Apr Birth of Esteban Tuero
02 Apr US West GP (Race #301)
07 Mar Death of Rudolf Schoeller
04 Mar South African GP (Race #300)
03 Mar Birth of Nicolas Kiesa
09 Feb Death of Hans Stuck
29 Jan Brazilian GP (Race #299)
15 Jan Argentine GP (Race #298)
05 Jan Birth of Franck Montagny
1977 07 Dec Death of Georges Grignard
23 Oct Japanese GP (Race #297)
09 Oct Canadian GP (Race #296)
02 Oct United States GP (Race #295)
11 Sep Italian GP (Race #294)
29 Aug Death of Brian McGuire
28 Aug Dutch GP (Race #293)
Death of Mike Parkes
14 Aug Austrian GP (Race #292)
31 Jul German GP (Race #291)
17 Jul British GP (Race #290)
03 Jul French GP (Race #289)
19 Jun Swedish GP (Race #288)
18 Jun Death of Franco Rol
05 Jun Belgian GP (Race #287)
22 May Monaco GP (Race #286)
10 May Birth of Nick Heidfeld
08 May Spanish GP (Race #285)
03 Apr US West GP (Race #284)
18 Mar Death of Carlos Pace
11 Mar Death of Alberto Rodriguez Larreta
05 Mar South African GP (Race #283)
Death of Tom Pryce
28 Jan Birth of Takuma Sato
23 Jan Brazilian GP (Race #282)
14 Jan Birth of Narain Karthikeyan
09 Jan Argentine GP (Race #281)
1976 30 Dec Death of Rudi Fischer
04 Nov Death of Toni Ulmen
24 Oct Japanese GP (Race #280)
10 Oct United States GP (Race #279)
03 Oct Canadian GP (Race #278)
12 Sep Italian GP (Race #277)
11 Sep Birth of Tomas Enge
29 Aug Dutch GP (Race #276)
27 Aug Birth of Mark Webber
15 Aug Austrian GP (Race #275)
01 Aug German GP (Race #274)
24 Jul Birth of Tiago Monteiro
23 Jul Death of Paul Russo
20 Jul Birth of Alex Yoong
18 Jul British GP (Race #273)
04 Jul French GP (Race #272)
13 Jun Swedish GP (Race #271)
31 May Death of Elmer George
30 May Monaco GP (Race #270)
16 May Belgian GP (Race #269)
02 May Spanish GP (Race #268)
28 Mar US West GP (Race #267)
23 Mar Birth of Ricardo Zonta
06 Mar South African GP (Race #266)
14 Feb Death of Piero Scotti
25 Jan Brazilian GP (Race #265)
19 Jan Birth of Tarso Marques
1975 29 Nov Death of Graham Hill
Death of Tony Brise
07 Nov Death of Piero Dusio
05 Oct United States GP (Race #264)
20 Sep Birth of Juan Pablo Montoya
07 Sep Italian GP (Race #263)
19 Aug Death of Mark Donohue
17 Aug Austrian GP (Race #262)
03 Aug German GP (Race #261)
19 Jul British GP (Race #260)
06 Jul French GP (Race #259)
30 Jun Birth of Ralf Schumacher
22 Jun Dutch GP (Race #258)
08 Jun Swedish GP (Race #257)
25 May Belgian GP (Race #256)
20 May Birth of Ralph Firman
11 May Monaco GP (Race #255)
08 May Birth of Gaston Mazzacane
27 Apr Spanish GP (Race #254)
05 Mar Birth of Luciano Burti
01 Mar South African GP (Race #253)
26 Jan Brazilian GP (Race #252)
21 Jan Birth of Yuji Ide
20 Jan Birth of Norberto Fontana
12 Jan Argentine GP (Race #251)
1974 02 Nov Birth of Stéphane Sarrazin
06 Oct United States GP (Race #250)
Death of Helmuth Koinigg
22 Sep Canadian GP (Race #249)
08 Sep Italian GP (Race #248)
18 Aug Austrian GP (Race #247)
04 Aug German GP (Race #246)
20 Jul British GP (Race #245)
13 Jul Birth of Jarno Trulli
07 Jul French GP (Race #244)
30 Jun Death of Eddie Johnson
23 Jun Dutch GP (Race #243)
09 Jun Swedish GP (Race #242)
26 May Monaco GP (Race #241)
Death of Silvio Moser
12 May Belgian GP (Race #240)
28 Apr Spanish GP (Race #239)
30 Mar South African GP (Race #238)
29 Mar Birth of Marc Gené
22 Mar Death of Peter Revson
04 Mar Death of Bill Aston
15 Feb Birth of Alexander Wurz
12 Feb Birth of Toranosuke Takagi
27 Jan Brazilian GP (Race #237)
13 Jan Argentine GP (Race #236)
1973 21 Oct Death of Nasif Estéfano
07 Oct United States GP (Race #235)
06 Oct Death of François Cévert
23 Sep Canadian GP (Race #234)
19 Sep Birth of Cristiano da Matta
09 Sep Italian GP (Race #233)
19 Aug Austrian GP (Race #232)
05 Aug German GP (Race #231)
29 Jul Dutch GP (Race #230)
Death of Roger Williamson
14 Jul British GP (Race #229)
04 Jul Birth of Jan Magnussen
01 Jul French GP (Race #228)
17 Jun Swedish GP (Race #227)
03 Jun Monaco GP (Race #226)
20 May Belgian GP (Race #225)
29 Apr Spanish GP (Race #224)
28 Apr Death of Piero Drogo
27 Apr Death of Carlos Menditéguy
15 Apr Death of Ernst Klodwig
05 Apr Death of David Murray
30 Mar Death of Yves Giraud-Cabantous
03 Mar South African GP (Race #223)
11 Feb Brazilian GP (Race #222)
28 Jan Argentine GP (Race #221)
14 Jan Birth of Giancarlo Fisichella
1972 25 Oct Death of Johnny Mantz
08 Oct United States GP (Race #220)
24 Sep Canadian GP (Race #219)
10 Sep Italian GP (Race #218)
13 Aug Austrian GP (Race #217)
30 Jul German GP (Race #216)
24 Jul Death of Lance Reventlow
15 Jul British GP (Race #215)
02 Jul French GP (Race #214)
11 Jun Death of Jo Bonnier
04 Jun Belgian GP (Race #213)
23 May Birth of Rubens Barrichello
14 May Monaco GP (Race #212)
01 May Spanish GP (Race #211)
20 Mar Birth of Pedro Lamy
04 Mar South African GP (Race #210)
Birth of Jos Verstappen
23 Jan Argentine GP (Race #209)
1971 24 Oct Death of Jo Siffert
03 Oct United States GP (Race #208)
19 Sep Canadian GP (Race #207)
05 Sep Italian GP (Race #206)
15 Aug Austrian GP (Race #205)
01 Aug German GP (Race #204)
17 Jul British GP (Race #203)
11 Jul Death of Pedro Rodriguez
04 Jul French GP (Race #202)
20 Jun Dutch GP (Race #201)
23 May Monaco GP (Race #200)
23 Apr Death of Dempsey Wilson
19 Apr Death of Luigi Piotti
18 Apr Spanish GP (Race #199)
09 Apr Birth of Jacques Villeneuve
01 Apr Birth of Shinji Nakano
27 Mar Birth of David Coulthard
06 Mar South African GP (Race #198)
24 Feb Birth of Pedro de la Rosa
25 Jan Birth of Luca Badoer
18 Jan Birth of Christian Fittipaldi
10 Jan Death of Ignazio Giunti
1970 25 Oct Mexican GP (Race #197)
04 Oct United States GP (Race #196)
20 Sep Canadian GP (Race #195)
06 Sep Italian GP (Race #194)
05 Sep Death of Jochen Rindt
16 Aug Austrian GP (Race #193)
02 Aug German GP (Race #192)
19 Jul British GP (Race #191)
05 Jul French GP (Race #190)
21 Jun Dutch GP (Race #189)
Death of Piers Courage
07 Jun Belgian GP (Race #188)
02 Jun Death of Bruce McLaren
22 May Birth of Pedro Diniz
10 May Monaco GP (Race #187)
19 Apr Spanish GP (Race #186)
07 Mar South African GP (Race #185)
1969 29 Dec Birth of Allan McNish
27 Dec Birth of Jean-Christophe Boullion
23 Nov Birth of Olivier Beretta
19 Nov Birth of Philippe Adams
19 Oct Mexican GP (Race #184)
05 Oct United States GP (Race #183)
03 Oct Birth of Massimiliano Papis
21 Sep Canadian GP (Race #182)
07 Sep Italian GP (Race #181)
02 Sep Death of Willy Mairesse
03 Aug German GP (Race #180)
01 Aug Death of Gerhard Mitter
27 Jul Death of Moises Solana
20 Jul British GP (Race #179)
06 Jul French GP (Race #178)
21 Jun Dutch GP (Race #177)
26 May Death of Paul Hawkins
18 May Monaco GP (Race #176)
04 May Spanish GP (Race #175)
30 Mar Death of Lucien Bianchi
07 Mar Birth of Hideki Noda
01 Mar South African GP (Race #174)
03 Jan Birth of Michael Schumacher
1968 20 Dec Birth of Karl Wendlinger
04 Nov Death of Horace Gould
03 Nov Mexican GP (Race #173)
06 Oct United States GP (Race #172)
28 Sep Birth of Mika Häkkinen
22 Sep Canadian GP (Race #171)
08 Sep Italian GP (Race #170)
01 Sep Birth of Franck Lagorce
04 Aug German GP (Race #169)
27 Jul Birth of Ricardo Rosset
21 Jul British GP (Race #168)
07 Jul French GP (Race #167)
Death of Jo Schlesser
23 Jun Dutch GP (Race #166)
09 Jun Belgian GP (Race #165)
08 Jun Death of Ludovico Scarfiotti
26 May Monaco GP (Race #164)
12 May Spanish GP (Race #163)
07 May Death of Mike Spence
07 Apr Death of Jim Clark
08 Mar Birth of Michael Bartels
24 Feb Birth of Emanuele Naspetti
13 Jan Birth of Gianni Morbidelli
07 Jan Death of George Constantine
01 Jan South African GP (Race #162)
1967 17 Nov Birth of Domenico Schiattarella
07 Nov Death of Ian Raby
22 Oct Mexican GP (Race #161)
01 Oct United States GP (Race #160)
10 Sep Italian GP (Race #159)
27 Aug Canadian GP (Race #158)
23 Aug Death of Georges Berger
14 Aug Death of Bob Anderson
06 Aug German GP (Race #157)
15 Jul British GP (Race #156)
02 Jul ACF GP (Race #155)
18 Jun Belgian GP (Race #154)
Death of Geki
04 Jun Dutch GP (Race #153)
18 May Birth of Heinz-Harald Frentzen
10 May Death of Lorenzo Bandini
07 May Monaco GP (Race #152)
02 Jan South African GP (Race #151)
1966 30 Nov Birth of Mika Salo
12 Nov Death of Don Branson
23 Oct Mexican GP (Race #150)
Birth of Alessandro Zanardi
07 Oct Birth of Vincenzo Sospiri
02 Oct United States GP (Race #149)
08 Sep Death of John Taylor
04 Sep Italian GP (Race #148)
02 Sep Birth of Olivier Panis
07 Aug German GP (Race #147)
24 Jul Dutch GP (Race #146)
16 Jul British GP (Race #145)
03 Jul ACF GP (Race #144)
30 Jun Death of Nino Farina
13 Jun Birth of Naoki Hattori
12 Jun Belgian GP (Race #143)
11 Jun Death of Jimmy Davies
Death of Jud Larson
22 May Monaco GP (Race #142)
08 Apr Birth of Mark Blundell
07 Apr Death of Walt Hansgen
04 Apr Death of Jimmy Daywalt
09 Mar Death of Pablo Birger
31 Jan Birth of J J Lehto
1965 10 Nov Birth of Eddie Irvine
24 Oct Mexican GP (Race #141)
07 Oct Birth of Marco Apicella
03 Oct United States GP (Race #140)
12 Sep Italian GP (Race #139)
05 Sep Birth of David Brabham
01 Aug German GP (Race #138)
18 Jul Dutch GP (Race #137)
10 Jul British GP (Race #136)
27 Jun ACF GP (Race #135)
13 Jun Belgian GP (Race #134)
30 May Monaco GP (Race #133)
20 May Death of Edgar Barth
27 Mar Birth of Gregor Foitek
27 Feb Birth of Pedro Matos Chaves
01 Jan South African GP (Race #132)
1964 25 Oct Mexican GP (Race #131)
04 Oct United States GP (Race #130)
19 Sep Birth of Enrico Bertaggia
06 Sep Italian GP (Race #129)
24 Aug Birth of Éric Bernard
23 Aug Austrian GP (Race #128)
02 Aug German GP (Race #127)
Death of Carel Godin de Beaufort
20 Jul Birth of Bernd Schneider
11 Jul British GP (Race #126)
28 Jun ACF GP (Race #125)
25 Jun Birth of Johnny Herbert
14 Jun Belgian GP (Race #124)
11 Jun Birth of Jean Alesi
30 May Birth of Andrea Montermini
Death of Eddie Sachs
24 May Dutch GP (Race #123)
10 May Monaco GP (Race #122)
06 May Birth of Andrea Chiesa
26 Mar Birth of Martin Donnelly
19 Mar Birth of Nicola Larini
18 Mar Birth of Alex Caffi
28 Feb Death of Tim Mayer
07 Jan Death of Reg Parnell
1963 28 Dec South African GP (Race #121)
28 Nov Death of Lee Wallard
27 Oct Mexican GP (Race #120)
06 Oct United States GP (Race #119)
01 Oct Birth of Jean-Denis Deletraz
28 Sep Birth of Érik Comas
08 Sep Italian GP (Race #118)
05 Sep Birth of Taki Inoue
04 Aug German GP (Race #117)
20 Jul British GP (Race #116)
30 Jun ACF GP (Race #115)
23 Jun Dutch GP (Race #114)
09 Jun Belgian GP (Race #113)
29 May Birth of Ukyo Katayama
26 May Monaco GP (Race #112)
24 May Birth of Ivan Capelli
12 May Birth of Stefano Modena
10 May Death of Franco Comotti
23 Apr Birth of Paul Belmondo
20 Apr Birth of Mauricio Gugelmin
02 Apr Birth of Fabrizio Barbazza
09 Mar Death of Jorge Daponte
01 Jan Birth of Jean-Marc Gounon
1962 29 Dec South African GP (Race #111)
23 Dec Birth of Bertrand Gachot
01 Nov Death of Ricardo Rodriguez
07 Oct United States GP (Race #110)
05 Oct Birth of Michael Andretti
16 Sep Italian GP (Race #109)
24 Aug Death of Shorty Templeman
19 Aug Death of Jean Lucienbonnet
05 Aug German GP (Race #108)
21 Jul British GP (Race #107)
20 Jul Birth of Giovanna Amati
08 Jul ACF GP (Race #106)
02 Jul Death of Peter Ryan
17 Jun Belgian GP (Race #105)
03 Jun Monaco GP (Race #104)
02 Jun Death of Dennis Taylor
20 May Dutch GP (Race #103)
12 Apr Death of Ron Flockhart
18 Mar Birth of Volker Weidler
02 Mar Birth of Gabriele Tarquini
12 Jan Birth of Emanuele Pirro
1961 19 Nov Death of Al Keller
09 Oct Birth of Julian Bailey
08 Oct United States GP (Race #102)
30 Sep Birth of Eric van de Poele
10 Sep Italian GP (Race #101)
Death of Wolfgang von Trips
06 Aug German GP (Race #100)
01 Aug Birth of Allen Berg
28 Jul Birth of Yannick Dalmas
15 Jul British GP (Race #99)
02 Jul ACF GP (Race #98)
18 Jun Belgian GP (Race #97)
15 Jun Death of Giulio Cabianca
27 May Birth of Pierre-Henri Raphanel
22 May Dutch GP (Race #96)
14 May Monaco GP (Race #95)
12 May Death of Tony Bettenhausen
23 Apr Birth of Pierluigi Martini
20 Apr Birth of Paolo Barilla
12 Apr Birth of Corrado Fabi
30 Mar Birth of Mike Thackwell
29 Mar Birth of Gary Brabham
03 Mar Birth of Perry McCarthy
1960 20 Nov United States GP (Race #94)
24 Oct Birth of Joachim Winkelhock
24 Sep Death of Johnny Thomson
17 Sep Birth of Damon Hill
08 Sep Birth of Aguri Suzuki
04 Sep Italian GP (Race #93)
14 Aug Portuguese GP (Race #92)
20 Jul Birth of Claudio Langes
16 Jul British GP (Race #91)
04 Jul Birth of Roland Ratzenberger
03 Jul ACF GP (Race #90)
28 Jun Death of Juan Jover
19 Jun Belgian GP (Race #89)
Death of Alan Stacey
Death of Chris Bristow
Death of Jimmy Bryan
18 Jun Death of Al Herman
17 Jun Birth of Adrián Campos
06 Jun Dutch GP (Race #88)
30 May Indianapolis 500 (Race #87)
29 May Monaco GP (Race #86)
13 May Death of Harry Schell
21 Mar Birth of Ayrton Senna
27 Feb Death of Ettore Chimeri
23 Feb Death of Arthur Legat
07 Feb Argentine GP (Race #85)
31 Jan Death of Harry Blanchard
09 Jan Birth of Pascal Fabre
1959 12 Dec United States GP (Race #84)
13 Sep Italian GP (Race #83)
30 Aug Death of Ed Elisian
27 Aug Birth of Gerhard Berger
23 Aug Portuguese GP (Race #82)
02 Aug German GP (Race #81)
01 Aug Death of Ivor Bueb
Death of Jean Behra
18 Jul British GP (Race #80)
07 Jul Birth of Alessandro Nannini
05 Jul ACF GP (Race #79)
08 Jun Death of Leslie Johnson
01 Jun Birth of Martin Brundle
31 May Dutch GP (Race #78)
Birth of Andrea de Cesaris
30 May Indianapolis 500 (Race #77)
17 May Death of Jerry Unser
15 May Birth of Luis Perez-Sala
10 May Monaco GP (Race #76)
04 Apr Death of George Amick
11 Feb Death of Marshall Teague
Birth of Roberto Moreno
22 Jan Death of Mike Hawthorn
1958 16 Nov Birth of Roberto Guerrero
25 Oct Death of Stuart Lewis-Evans
16 Oct Moroccan GP (Race #75)
28 Sep Death of Jimmy Reece
22 Sep Birth of Franco Forini
21 Sep Death of Peter Whitehead
07 Sep Italian GP (Race #74)
02 Sep Birth of Olivier Grouillard
24 Aug Portuguese GP (Race #73)
03 Aug German GP (Race #72)
Death of Peter Collins
19 Jul British GP (Race #71)
06 Jul ACF GP (Race #70)
Death of Luigi Musso
04 Jul Death of Art Bisch
15 Jun Belgian GP (Race #69)
Birth of Riccardo Paletti
14 Jun Death of George Fonder
03 Jun Death of Erwin Bauer
30 May Indianapolis 500 (Race #68)
Death of Pat O'Connor
26 May Dutch GP (Race #67)
19 May Death of Archie Scott-Brown
18 May Monaco GP (Race #66)
06 May Birth of Tommy Byrne
26 Apr Birth of Johnny Dumfries
04 Apr Birth of Christian Danner
26 Mar Birth of Elio de Angelis
18 Feb Birth of Giovanni Lavaggi
19 Jan Argentine GP (Race #65)
10 Jan Birth of Eddie Cheever
1957 04 Dec Birth of Raul Boesel
27 Nov Birth of Kenny Acheson
20 Nov Birth of Stefan Bellof
08 Sep Italian GP (Race #64)
18 Aug Pescara GP (Race #63)
04 Aug German GP (Race #62)
20 Jul British GP (Race #61)
14 Jul Death of Bill Whitehouse
Death of Mackay Fraser
13 Jul Birth of Thierry Boutsen
07 Jul ACF GP (Race #60)
30 May Indianapolis 500 (Race #59)
Death of Piero Carini
19 May Monaco GP (Race #58)
15 May Death of Keith Andrews
12 May Death of Alfonso de Portago
14 Mar Death of Eugenio Castellotti
03 Feb Birth of Chico Serra
13 Jan Argentine GP (Race #57)
12 Jan Death of Ken Wharton
02 Jan Birth of Beppe Gabbiani
1956 30 Dec Birth of François Hesnault
23 Dec Birth of Michele Alboreto
07 Nov Birth of Jonathan Palmer
29 Oct Death of Louis Rosier
08 Sep Birth of Stefan Johansson
02 Sep Italian GP (Race #56)
05 Aug German GP (Race #55)
14 Jul British GP (Race #54)
01 Jul ACF GP (Race #53)
17 Jun Death of Bob Sweikert
03 Jun Belgian GP (Race #52)
02 Jun Birth of Jan Lammers
30 May Indianapolis 500 (Race #51)
13 May Monaco GP (Race #50)
22 Apr Death of Walt Faulkner
31 Mar Birth of Kevin Cogan
03 Mar Death of Ernst Loof
05 Feb Birth of Hector Rebaque
03 Feb Death of Johnny Claes
25 Jan Birth of Johnny Cecotto
22 Jan Argentine GP (Race #49)
1955 14 Nov Birth of Eliseo Salazar
06 Nov Death of Jack McGrath
11 Sep Italian GP (Race #48)
16 Jul British GP (Race #47)
10 Jul Death of Jerry Hoyt
09 Jul Death of Don Beauman
26 Jun Birth of Philippe Streiff
19 Jun Dutch GP (Race #46)
11 Jun Death of Pierre Levegh
05 Jun Belgian GP (Race #45)
30 May Indianapolis 500 (Race #44)
Death of Bill Vukovich
26 May Death of Alberto Ascari
22 May Monaco GP (Race #43)
16 May Death of Manny Ayulo
01 May Death of Mike Nazaruk
20 Mar Death of Larry Crockett
10 Mar Birth of Toshio Suzuki
09 Mar Birth of Teo Fabi
26 Feb Birth of Rupert Keegan
24 Feb Birth of Alain Prost
Death of Clemente Biondetti
16 Jan Argentine GP (Race #42)
1954 24 Oct Spanish GP (Race #41)
08 Oct Birth of Huub Rothengatter
05 Sep Italian GP (Race #40)
27 Aug Birth of Derek Warwick
22 Aug Swiss GP (Race #39)
19 Aug Birth of Oscar Larrauri
01 Aug German GP (Race #38)
31 Jul Death of Onofre Marimón
17 Jul British GP (Race #37)
05 Jul Death of Bob Scott
04 Jul ACF GP (Race #36)
20 Jun Belgian GP (Race #35)
31 May Indianapolis 500 (Race #34)
24 Apr Death of Guy Mairesse
17 Apr Birth of Riccardo Patrese
27 Feb Death of Bobby Ball
31 Jan Birth of Mauro Baldi
24 Jan Birth of Jo Gartner
17 Jan Argentine GP (Race #33)
1953 26 Nov Birth of Desiré Wilson
21 Nov Death of Felice Bonetto
04 Nov Birth of Jacques Villeneuve (Snr)
18 Sep Death of Charles de Tornaco
13 Sep Italian GP (Race #32)
31 Aug Birth of Miguel Angel Guerra
23 Aug Swiss GP (Race #31)
08 Aug Birth of Nigel Mansell
02 Aug German GP (Race #30)
27 Jul Birth of Philippe Alliot
18 Jul British GP (Race #29)
05 Jul ACF GP (Race #28)
21 Jun Belgian GP (Race #27)
07 Jun Dutch GP (Race #26)
30 May Indianapolis 500 (Race #25)
Death of Carl Scarborough
24 May Birth of Lamberto Leoni
15 May Death of Chet Miller
11 Mar Birth of Derek Daly
28 Feb Birth of Ingo Hoffman
23 Feb Birth of Satoru Nakajima
18 Jan Argentine GP (Race #24)
15 Jan Birth of Dave Kennedy
10 Jan Birth of Bobby Rahal
1952 05 Nov Death of Joe James
10 Oct Birth of Siegfried Stohr
06 Oct Birth of Manfred Winkelhock
20 Sep Death of Bill Schindler
19 Sep Birth of Bernard de Dryver
10 Sep Birth of Bruno Giacomelli
07 Sep Italian GP (Race #23)
31 Aug Death of Jim Rigsby
17 Aug Dutch GP (Race #22)
Birth of Nélson Piquet
03 Aug German GP (Race #21)
19 Jul British GP (Race #20)
06 Jul ACF GP (Race #19)
22 Jun Belgian GP (Race #18)
20 Jun Death of Luigi Fagioli
08 Jun Death of Johnny McDowell
30 May Indianapolis 500 (Race #17)
18 May Swiss GP (Race #16)
28 Mar Birth of Tony Brise
26 Mar Birth of Didier Pironi
19 Feb Birth of Stephen South
12 Feb Birth of Patrick Gaillard
16 Jan Birth of Piercarlo Ghinzani
1951 11 Nov Death of Mack Hellings
29 Oct Birth of Tiff Needell
28 Oct Spanish GP (Race #15)
18 Sep Birth of Marc Surer
16 Sep Italian GP (Race #14)
29 Jul German GP (Race #13)
Death of Bill Mackey
Death of Cecil Green
Death of Walt Brown
14 Jul British GP (Race #12)
01 Jul ACF GP (Race #11)
17 Jun Belgian GP (Race #10)
06 Jun Birth of Noritake Takahara
30 May Indianapolis 500 (Race #9)
27 May Swiss GP (Race #8)
01 May Birth of Geoff Lees
01 Jan Birth of Hans-Joachim Stuck
1950 14 Sep Birth of Masami Kuwashima
10 Sep Death of Raymond Sommer
03 Sep Italian GP (Race #7)
29 Jul Death of Joe Fry
02 Jul ACF GP (Race #6)
18 Jun Belgian GP (Race #5)
04 Jun Swiss GP (Race #4)
30 May Indianapolis 500 (Race #3)
21 May Monaco GP (Race #2)
13 May British GP (Race #1)
01 Apr Birth of Loris Kessel
18 Mar Birth of Larry Perkins
09 Mar Birth of Danny Sullivan
29 Jan Birth of Jody Scheckter
18 Jan Birth of Gianfranco Brancatelli
Birth of Gilles Villeneuve
1949 24 Nov Birth of Warwick Brown
13 Oct Birth of Patrick Nève
02 Oct Birth of Michael Bleekemolen
08 Aug Birth of Ricardo Londoño
25 Jun Birth of Patrick Tambay
11 Jun Birth of Tom Pryce
03 May Birth of Boy Hayje
13 Apr Birth of Ricardo Zunino
22 Feb Birth of Niki Lauda
04 Feb Birth of Roger Williamson
1948 12 Dec Birth of Roelof Wunderink
06 Dec Birth of Keke Rosberg
01 Dec Birth of Guy Tunmer
20 Nov Birth of Gunnar Nilsson
07 Nov Birth of Alex Ribeiro
03 Nov Birth of Helmuth Koinigg
12 Sep Birth of Jean-Louis Schlesser
31 Aug Birth of Harald Ertl
04 Jul Birth of René Arnoux
12 Jun Birth of Hans Binder
17 May Birth of Mikko Kozarowitsky
13 Feb Birth of Jim Crawford
1947 08 Nov Birth of Giorgio Francia
26 Oct Birth of Ian Ashley
14 Oct Birth of Rikky von Opel
29 Aug Birth of James Hunt
22 Aug Birth of Ian Scheckter
23 Jul Birth of Torsten Palm
01 Jul Birth of Kazuyoshi Hoshino
11 Jun Birth of Bob Evans
09 May Birth of Andy Sutcliffe
03 Mar Birth of Otto Stuppacher
1946 12 Dec Birth of Emerson Fittipaldi
Birth of Renzo Zorzi
25 Nov Birth of Slim Borgudd
02 Nov Birth of Alan Jones
30 Sep Birth of Jochen Mass
19 Sep Birth of Brian Henton
26 Jul Birth of Emilio de Villota
10 Jul Birth of Jean-Pierre Jarier
04 May Birth of John Watson
18 Mar Birth of Michel Leclère
10 Mar Birth of Hiroshi Fushida
23 Feb Birth of Alberto Colombo
07 Jan Birth of Mike Wilds
1945 13 Dec Birth of Brian McGuire
17 Nov Birth of Damien Magee
14 Nov Birth of Brett Lunger
13 Nov Birth of Masahiro Hasemi
12 Nov Birth of George Eaton
26 Jan Birth of David Purley
01 Jan Birth of Jacky Ickx
1944 04 Dec Birth of François Migault
06 Oct Birth of Carlos Pace
22 Sep Birth of Richard Robarts
12 Sep Birth of Eddie Keizan
13 Aug Birth of Divina Galica
09 Aug Birth of Patrick Depailler
07 Aug Birth of Dave Morgan
27 May Birth of Emilio Zapico
26 May Birth of Sam Posey
26 Apr Birth of Jose Dolhem
19 Apr Birth of Jac Nelleman
25 Feb Birth of François Cévert
14 Feb Birth of Ronnie Peterson
1943 25 Dec Birth of Wilson Fittipaldi
21 Nov Birth of Jacques Laffite
31 Oct Birth of E. Forbes-Robinson
12 Oct Birth of Bertil Roos
26 Sep Birth of Tim Schenken
05 Aug Birth of Leo Kinnunen
27 Jul Birth of Max Jean
20 Jul Birth of Chris Amon
11 Jul Birth of Rolf Stommelen
14 Jun Birth of John Miles
15 May Birth of Alan Rollinson
27 Apr Birth of Helmut Marko
26 Apr Birth of Tom Jones
19 Mar Birth of Vern Schuppan
16 Mar Birth of Hans Heyer
13 Mar Birth of Mike Fisher
11 Mar Birth of Arturo Merzario
24 Feb Birth of François Mazet
24 Jan Birth of Tony Trimmer
1942 30 Dec Birth of Guy Edwards
26 Oct Birth of Jonathan Williams
01 Oct Birth of Jean-Pierre Jabouille
25 Sep Birth of Henri Pescarolo
31 Aug Birth of Alessandro Pesenti-Rossi
27 Aug Birth of Tom Belso
14 Aug Birth of Jackie Oliver
26 Jul Birth of Teddy Pilette
23 Jul Birth of Jean-Claude Rudaz
27 Jun Birth of Chris Irwin
31 May Birth of Jo Vonlanthen
27 May Birth of Piers Courage
Birth of Robin Widdows
21 May Birth of Danny Ongais
18 Apr Birth of Jochen Rindt
12 Apr Birth of Carlos Reutemann
16 Mar Birth of Gijs van Lennep
14 Feb Birth of Ricardo Rodriguez
18 Jan Birth of Johnny Servoz-Gavin
1941 24 Dec Birth of Howden Ganley
31 Oct Birth of Derek Bell
06 Oct Birth of John Nicholson
04 Oct Birth of Karl Oppitzhauser
03 Oct Birth of Andrea de Adamich
30 Sep Birth of Reine Wisell
30 Aug Birth of Ignazio Giunti
11 Jul Birth of Clive Puzey
10 Jun Birth of Dave Walker
24 Apr Birth of Silvio Moser
26 Mar Birth of Lella Lombardi
1940 02 Oct Birth of Nanni Galli
10 Jun Birth of Peter Ryan
23 May Birth of Gérard Larrousse
19 Apr Birth of Kurt Ahrens
13 Apr Birth of Mike Beuttler
04 Apr Birth of Richard Attwood
02 Apr Birth of Mike Hailwood
06 Mar Birth of William Ferguson
05 Mar Birth of Graham McRae
28 Feb Birth of Mario Andretti
21 Feb Birth of Peter Gethin
29 Jan Birth of Kunimitsu Takahashi
18 Jan Birth of Pedro Rodriguez
1939 28 Dec Birth of Conny Andersson
17 Nov Birth of Chris Craft
05 Sep Birth of Clay Regazzoni
11 Jun Birth of Jackie Stewart
09 Jun Birth of David Hobbs
30 May Birth of Dieter Quester
25 May Birth of Mike Harris
19 Apr Birth of Basil van Rooyen
27 Feb Birth of Peter Revson
07 Jan Birth of Brausch Niemann
1938 25 Sep Birth of Neville Lederle
04 Jul Birth of Ernest Pieterse
28 May Birth of Eppie Wietzes
26 May Birth of Peter Westbury
25 Mar Birth of Fritz d'Orey
22 Feb Birth of Tim Mayer
12 Jan Birth of Alan Rees
05 Jan Birth of Keith Greene
01 Jan Birth of Carlo Franchi
1937 02 Dec Birth of Chris Bristow
11 Nov Birth of Vittorio Brambilla
23 Oct Birth of Geki
18 Oct Birth of Günther Seiffert
12 Oct Birth of Paul Hawkins
09 Oct Birth of David Prophet
30 Aug Birth of Bruce McLaren
26 Apr Birth of Gus Hutchison
Birth of Jean-Pierre Beltoise
18 Mar Birth of Mark Donohue
09 Mar Birth of Brian Redman
20 Feb Birth of Roger Penske
09 Feb Birth of Tony Maggs
02 Feb Birth of Tony Shelly
30 Jan Birth of Bruce Johnstone
16 Jan Birth of Luiz Bueno
1936 30 Dec Birth of Mike Spence
26 Dec Birth of Trevor Taylor
09 Dec Birth of Ben Pon
16 Nov Birth of Skip Barber
01 Nov Birth of Jackie Lewis
27 Oct Birth of Dave Charlton
07 Sep Birth of Brian Hart
25 Jul Birth of Gerry Ashmore
07 Jul Birth of Jo Siffert
18 Jun Birth of Denny Hulme
05 Apr Birth of Ronnie Bucknum
23 Mar Birth of Bruce Kessler
04 Mar Birth of Jim Clark
24 Feb Birth of Lance Reventlow
1935 26 Dec Birth of Bill Brack
Birth of Moises Solana
21 Dec Birth of Lorenzo Bandini
30 Nov Birth of Trevor Blokdyk
30 Aug Birth of Gerhard Mitter
28 Jul Birth of Massimo Natili
23 Jul Birth of Jim Hall
Birth of John Cordts
26 Jun Birth of Carlo Facetti
10 Jun Birth of Vic Elford
28 Mar Birth of Hubert Hahne
16 Mar Birth of Peter de Klerk
16 Jan Birth of A.J. Foyt
1934 25 Dec Birth of Giancarlo Baghetti
09 Dec Birth of Wayne Weiler
22 Nov Birth of Jackie Pretorius
10 Nov Birth of Lucien Bianchi
16 Oct Birth of Peter Ashdown
18 Aug Birth of Michel May
24 Jun Birth of Tom Bridger
13 May Birth of Paddy Driver
24 Apr Birth of Mike Taylor
17 Apr Birth of Brian Gubby
10 Apr Birth of Carel Godin de Beaufort
20 Feb Birth of Bobby Unser
11 Feb Birth of John Surtees
31 Jan Birth of Ernesto Brambilla
28 Jan Birth of Juan Manuel Bordeu
27 Jan Birth of George Follmer
20 Jan Birth of Giorgio Bassi
15 Jan Birth of Mário Araújo Cabral
14 Jan Birth of Alberto Rodriguez Larreta
1933 08 Nov Birth of Peter Arundell
18 Oct Birth of Ludovico Scarfiotti
04 Sep Birth of Bill Moss
29 Aug Birth of Alan Stacey
29 Jul Birth of Colin Davis
27 Jul Birth of Chris Lawrence
23 Jun Birth of John Cannon
27 Apr Birth of Bob Bondurant
24 Apr Birth of Billy Garrett
26 Mar Birth of Renato Pirocchi
23 Mar Birth of John Taylor
04 Mar Birth of Nino Vaccarella
1932 16 Dec Birth of Henry Taylor
05 Dec Birth of Jim Hurtubise
03 Dec Birth of Gaetano Starrabba
18 Nov Birth of Nasif Estéfano
15 Nov Birth of Jerry Unser
29 Oct Birth of Alex Soler-Roig
21 Oct Birth of Cesare Perdisa
13 Sep Birth of Mike MacDowel
25 Jun Birth of Tim Parnell
05 May Birth of Bob Said
Birth of Luigi Taramazzo
17 Mar Birth of Fred Gamble
29 Feb Birth of Masten Gregory
25 Feb Birth of Tony Brooks
08 Feb Birth of Cliff Allison
01 Feb Birth of Xavier Perrot
1931 06 Nov Birth of Peter Collins
24 Sep Birth of Mike Parkes
20 Jul Birth of Tony Marsh
19 May Birth of Bob Anderson
18 May Birth of Bruce Halford
14 Apr Birth of Vic Wilson
13 Apr Birth of Dan Gurney
06 Mar Birth of Jimmy Stewart
1930 02 Dec Birth of David Piper
28 Oct Birth of Bernie Ecclestone
10 Oct Birth of Eugenio Castellotti
07 Oct Birth of Bernard Collomb
01 Oct Birth of Frank Gardner
23 Sep Birth of Don Edmunds
05 Aug Birth of Richie Ginther
12 Jul Birth of Guy Ligier
06 Jul Birth of Ian Burgess
16 Jun Birth of Mike Sparken
12 Jun Birth of Innes Ireland
20 Apr Birth of Stuart Lewis-Evans
11 Mar Birth of Troy Ruttman
31 Jan Birth of Jo Bonnier
25 Jan Birth of Heinz Schiller
21 Jan Birth of John Campbell-Jones
16 Jan Birth of Luki Botha
1929 17 Nov Birth of Jimmy Reece
17 Sep Birth of Stirling Moss
08 Aug Birth of Jimmy Davies
22 Jul Birth of John Barber
15 Jul Birth of Ian Stewart
26 Jun Birth of Rodney Nuckey
13 Jun Birth of Harry Blanchard
22 May Birth of Sergio Mantovani
15 May Birth of Peter Broeker
10 Apr Birth of Mike Hawthorn
28 Mar Birth of Paul England
15 Feb Birth of Graham Hill
29 Jan Birth of Jerry Hoyt
19 Jan Birth of Red Amick
1928 09 Dec Birth of André Milhoux
01 Nov Birth of Ted Whiteaway
11 Oct Birth of Alfonso de Portago
09 Oct Birth of Pat O'Connor
01 Oct Birth of Willy Mairesse
10 Aug Birth of Gerino Gerini
04 Aug Birth of Christian Goethals
26 Jul Birth of Don Beauman
16 Jul Birth of Jim Rathmann
15 Jul Birth of Elmer George
10 Jul Birth of Alejandro de Tomaso
05 Jun Birth of Umberto Maglioli
19 May Birth of Colin Chapman
18 May Birth of Jo Schlesser
04 May Birth of Wolfgang von Trips
01 May Birth of Desmond Titterington
04 Apr Birth of Bud Tingelstad
02 Apr Birth of Gino Munaron
23 Feb Birth of Hans Herrmann
12 Jan Birth of Lloyd Ruby
01 Jan Birth of Hap Sharp
1927 15 Dec Birth of Bill Mackey
04 Oct Birth of Bob Scott
Birth of Roberto Bussinello
18 Aug Birth of John Rhodes
28 Jul Birth of Heini Walter
04 Jul Birth of Jim McWithey
23 Jun Birth of Mackay Fraser
12 Jun Birth of Bill Cheesbourg
07 Jun Birth of Charles de Tornaco
28 May Birth of Eddie Sachs
13 May Birth of Archie Scott-Brown
20 Apr Birth of Phil Hill
15 Mar Birth of Al Herman
11 Mar Birth of Dempsey Wilson
1926 09 Dec Birth of Ed Elisian
11 Nov Birth of Maria-Teresa de Filippis
10 Nov Birth of Art Bisch
01 Nov Birth of Bob Veith
30 Oct Birth of Jacques Swaters
23 Oct Birth of Larry Crockett
17 Oct Birth of Roberto Lippi
19 Aug Birth of Johnny Boyd
08 Aug Birth of Piero Drogo
10 Jul Birth of Tony Settember
04 Jul Birth of Wolfgang Seidel
30 May Birth of Chuck Arnold
20 May Birth of Bob Sweikert
11 May Birth of Rob Schroeder
13 Apr Birth of André Testut
11 Apr Birth of Pete Lovely
02 Apr Birth of Jack Brabham
28 Jan Birth of Gene Hartley
Birth of Jimmy Bryan
06 Jan Birth of [ndaluar] Rathmann
Birth of Pat Flaherty
1925 29 Dec Birth of Jay Chamberlain
07 Dec Birth of Hermano da Silva Ramos
19 Nov Birth of Eddie Russo
02 Oct Birth of Paul Goldsmith
26 Aug Birth of Bobby Ball
09 Aug Birth of Len Sutton
23 May Birth of Joe James
25 Mar Birth of Don Freeland
10 Mar Birth of Giovanni de Riu
1924 07 Dec Birth of John Love
03 Dec Birth of Roberto Mières
28 Oct Birth of António Creus
24 Oct Birth of George Amick
04 Sep Birth of Bobby Grim
28 Aug Birth of Jimmy Daywalt
28 Jul Birth of Luigi Musso
11 Jul Birth of Alberto Uria
04 Apr Birth of Bob Christie
17 Jan Birth of John Riseley-Prichard
12 Jan Birth of Olivier Gendebien
07 Jan Birth of Pablo Birger
1923 23 Dec Birth of Onofre Marimón
12 Dec Birth of Ken Kavanagh
29 Nov Birth of Chuck Daigh
10 Nov Birth of Oscar González
28 Jun Birth of Adolfo Schwelm Cruz
16 Jun Birth of Ron Flockhart
06 Jun Birth of Ivor Bueb
Birth of Jim Rigsby
05 Jun Birth of Jorge Daponte
15 Apr Birth of Ernesto Prinoth
03 Apr Birth of Chuck Weyant
24 Mar Birth of Brian Naylor
19 Feb Birth of Giulio Cabianca
10 Feb Birth of Theo Fitzau
21 Jan Birth of Jud Larson
11 Jan Birth of Carroll Shelby
07 Jan Birth of Jean Lucienbonnet
1922 05 Oct Birth of José Froilan González
14 Aug Birth of Leslie Marr
11 Jul Birth of Fritz Riess
02 Jul Birth of Jacques Pollet
12 May Birth of Roy Salvadori
15 Apr Birth of Graham Whitehead
09 Apr Birth of Johnny Thomson
05 Apr Birth of Alfonso Thiele
Birth of Andy Linden
30 Mar Birth of Robert O'Brien
22 Feb Birth of Jésus Iglesias
13 Feb Birth of Willi Heeks
05 Feb Birth of Alain de Changy
1921 21 Dec Birth of Bernd Nacke
Birth of Karl-Günther Bechem
05 Nov Birth of Kurt Adolff
20 Oct Birth of Manny Ayulo
15 Oct Birth of Al Pease
02 Oct Birth of Giorgio Scarlatti
Birth of Mike Nazaruk
22 Sep Birth of Ian Raby
24 Aug Birth of Sam Tingle
29 Jun Birth of Harry Schell
12 Jun Birth of Dennis Taylor
04 Jun Birth of Ettore Chimeri
20 May Birth of Aldo Gordini
11 May Birth of Geoff Crossley
26 Apr Birth of François Picard
21 Mar Birth of Chico Godia
06 Mar Birth of Piero Carini
22 Feb Birth of Marshall Teague
19 Feb Birth of Ernie McCoy
16 Feb Birth of Jean Behra
10 Jan Birth of Rodger Ward
1920 16 Dec Birth of Les Leston
09 Dec Birth of Doug Serrurier
08 Oct Birth of Frank Dochnal
21 Sep Birth of Ken McAlpine
04 Sep Birth of Clemar Bucci
Birth of Jackie Holmes
18 Jul Birth of Eric Brandon
15 Jun Birth of Keith Andrews
02 Jun Birth of Don Branson
30 Apr Birth of Duncan Hamilton
11 Apr Birth of Al Keller
18 Feb Birth of Mike Magill
16 Feb Birth of Tony Crook
Birth of Walt Faulkner
12 Feb Birth of Jack Turner
03 Feb Birth of Tony Gaze
16 Jan Birth of Alberto Crespo
05 Jan Birth of André Simon
1919 14 Dec Birth of Bob Drake
20 Nov Birth of Alan Brown
04 Nov Birth of Eric Thompson
29 Oct Birth of Hans Klenk
28 Oct Birth of Walt Hansgen
15 Oct Birth of Chuck Stevenson
08 Oct Birth of Jack McGrath
02 Oct Birth of Jan Flinterman
30 Sep Birth of Cecil Green
Birth of Roberto Bonomi
02 Sep Birth of Lance Macklin
23 Aug Birth of Dries van der Lof
12 Aug Birth of Shorty Templeman
06 May Birth of André Guelfi
10 Feb Birth of Eddie Johnson
1918 13 Dec Birth of Bill Vukovich
16 Oct Birth of Tony Rolt
12 Oct Birth of Frank Armi
06 Oct Birth of André Pilette
Birth of Max de Terra
20 Sep Birth of Horace Gould
18 Sep Birth of Johnny Mantz
14 Sep Birth of Georges Berger
31 Aug Birth of Bill Homeier
13 Jul Birth of Alberto Ascari
10 Jul Birth of Fred Wacker
04 Jul Birth of Johnnie Parsons
16 Apr Birth of [ndaluar] Gibson
22 Feb Birth of George Constantine
24 Jan Birth of Art Cross
10 Jan Birth of Harry Merkel
1917 29 Dec Birth of David Hampshire
07 Dec Birth of Ottorino Volonterio
05 Dec Birth of Ken Downing
30 Oct Birth of Maurice Trintignant
22 Oct Birth of Johnnie Tolan
04 Aug Birth of John Fitch
22 Jun Birth of George Fonder
25 Apr Birth of Jean Lucas
12 Apr Birth of Robert Manzon
06 Mar Birth of Oswald Karch
26 Feb Birth of Robert La Caze
10 Feb Birth of Danny Kladis
30 Jan Birth of Paul Frère
26 Jan Birth of Edgar Barth
1916 12 Nov Birth of Paul Emery
15 Sep Birth of Antonio Branca
12 Sep Birth of Tony Bettenhausen
19 Aug Birth of Dennis Poore
11 Aug Birth of Johnny Claes
22 Jul Birth of Gino Bianco
23 Jun Birth of Leslie Thorne
15 Jun Birth of Gene Force
12 Jun Birth of Phil Cade
01 Mar Birth of Ken Wharton
06 Feb Birth of Cliff Griffith
1915 17 Dec Birth of Ludwig Fischer
29 Nov Birth of Helmut Niedermayr
26 Oct Birth of Joe Fry
Birth of Ray Crawford
14 Sep Birth of Mack Hellings
23 Jun Birth of Robin Montgomerie-Charrington
24 Mar Birth of Eugène Martin
21 Mar Birth of Arthur Owen
29 Jan Birth of Johnny McDowell
28 Jan Birth of Brian Shawe-Taylor
1914 12 Nov Birth of Peter Whitehead
16 Sep Birth of Josef Peters
10 Aug Birth of Carlos Menditéguy
15 Jul Birth of Prince Bira
13 Jul Birth of Sam Hanks
03 Jul Birth of Carl Scarborough
18 May Birth of Emmanuel de Graffenried
10 May Birth of John James
29 Apr Birth of Cal Niday
10 Apr Birth of Paul Russo
28 Feb Birth of Élie Bayol
19 Jan Birth of Bob Gerard
1913 27 Oct Birth of Luigi Piotti
21 Aug Birth of Fred Agabashian
17 Aug Birth of Oscar Gálvez
14 Jun Birth of Henry Banks
13 May Birth of Theo Helfrich
05 May Birth of Duane Carter
10 Apr Birth of Duke Dinsmo
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

Alonso: McLaren in e kam marr unë në dorë


"Kam treguar se di të marr përsipër një skuadër dhe ta çoj nga zero në majën e klasifikimit. Këtë gjë dua të bëj edhe me McLaren in," - ka deklaruar kampioni i botës, Fernando Alonso, në ditën e prezantimit të skuderisë nga Uokingu. Tashmë që Majkëll Shumaker ka dalë nga skena e garave, Fernando Alonso, falë dhe eksperiencës së madhe që përfitoi te Renault ja, është shumë optimist për këtë sezon të ri që do ta fillojë me McLaren in. Të paktën kjo gjë kuptohet nga fjalët e tij, edhe pse deri tani nuk ka zhvilluar as edhe një xhiro me makinën MP4/22 që u prezantua ditën e hënë në Valencia.
Nuk ndihesh aspak në dilemë që keni kaluar te një skuadër, e cila në vitin 2006 nuk arriti të fitojë as edhe një garë?
Eshtë e vërtetë që kjo skuadër nuk ka fituar asgjë në sezonin e kaluar, megjithatë mund të them se vendimi im për të ndryshuar ishte shumë i mirë. Të mos themi gjëra të kota, unë dyshime kam pasur gjithmonë edhe në dy vitet e fundit. Nuk duhet të harrojmë se sa shpesh janë ndryshuar rregullat. Gjithsesi, në ndryshim me dy vitet e kaluara, tani jam më optimist dhe mund të them se do të synoj menjëherë titullin kampion.
Si është gjendja juaj shpirtërore në prag të kësaj sfide të re?
Ndihem i rigjeneruar, ndryshe nga vitet e kaluara që hiqja shpeshherë dorë nga pushimet. Tani më duket sikur do të futem për herë të parë në Formulën 1 dhe pres me padurim ta provoj këtë makinë.
Ashtu si Majkëlli, edhe ju u larguat nga skuadra e Briatores, pasi kishit fituar dy tituj kampionë, për të kaluar në një skuadër që nuk fiton prej kohësh.
Shpresoj që të mos më duhen 5 vjet, siç iu deshën Majkëllit për t'u rikthyer kampion.
Mendoni se tani gjërat janë më të thjeshta?
Mund të them se nëse Ferrari do të tregohet menjëherë i shpejtë dhe agresiv, ashtu si në 2006 n, mungesa e Shumit nuk do të vihet re, pasi Raikoneni dhe Masa janë dy pilotë që mund të arrijnë te fitoret. Nëse makina do të ketë probleme ashtu si në 2005 n, edhe nëse do të ishte Shumi në timon, nuk do të bënte dot asgjë.
Po ish skuadrës suaj Renault, çfarë do t'i uronit?
Fat të mbarë. Me ta kam kaluar momente shumë të bukura. Nëse nuk do të arrija ta fitoja unë titullin kampion, do të më pëlqente që ta fitonin ata.
Keni prerë flokët, pse e keni ndryshuar "look" un?
Nuk ma kanë detyruar te McLaren i, një gjë të tillë doja ta bëja që në verë, por më pas kisha vendosur të prisja fundin e sezonit.
Duket sikur McLaren i i ka sytë vetëm te ju.
Ndihem nën presion.
Kundërshtarët?
Super Auguri. Bëj shaka, mbeten të njëjtë. Gjithsesi, do të doja të shtoja këtu edhe Hondën bashkë me Toyotën.
Objektivi kryesor?
Testimi i parë që zhvillova me McLaren in e vjetër ishte pozitiv. Në këtë skuadër qarkullon një frymë pozitive dhe kjo gjë do të na ndihmojë humë. Besoj se do të jemi me 100% të forcës sonë në Melburn.


Denis: Po ndërtojmë një të ardhme të suksesshme
McLaren i dhe Mercedes i kanë pasur një bashkëpunim të frytshëm në 12 vitet e shkuara dhe tani, bashkë me Vodafonin, kërkojmë të formojmë një të ardhme akoma më të mirë për skuderinë Vodafone McLaren Mercedes. Ne të gjithë duam të fitojmë dhe tani po përpiqemi të gjithë për të gjetur rrugën drejt suksesit, pasi vendosmëria dhe këmbëngulja nuk na mjafton. Kemi marrë shumë të rinj të skuadër, nga të cilët presim një motivacion të ri për të realizuar ëndrrat tona," - ka përfunduar numri 1 i skuderisë McLaren, Ron Denis.


McLaren Mercedes
Shasia: MP4 21 prej karboni, e ndërtuar nga McLaren i
Transmisioni: Gjysmautomatik me 7 marshe
Amortizatorët: McLaren
Pesha: 605 kg
Sis. i ftohjes: Me ujë dhe vaj
Sis. i frenimit: Me disk karboni
Vaji: Mobil 1
Karburanti: Mobil 1
Disqet: Enkei
Gomat: Bridgestone
Motori: Mercedes V8 me kënd 108 90&amp;#61616;
Kubikët: 2400 cc
Blloku i motorit: Prej alumini
Kokat e cilindrave: Prej alumini
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

<font color="blue"> Previous Seasons </font>

<font color="red"> Year Drivers' Champion Points Constructors' Champion Points Races

2007 None None
2006 Fernando Alonso 134 Renault / Renault 206 18
2005 Fernando Alonso 133 Renault / Renault 191 19
2004 Michael Schumacher 148 Ferrari / Ferrari 262 18
2003 Michael Schumacher 93 Ferrari / Ferrari 158 16
2002 Michael Schumacher 144 Ferrari / Ferrari 221 17
2001 Michael Schumacher 123 Ferrari / Ferrari 179 17
2000 Michael Schumacher 108 Ferrari / Ferrari 170 17
1999 Mika Häkkinen 76 Ferrari / Ferrari 128 16
1998 Mika Häkkinen 100 McLaren / Mercedes 156 16
1997 Jacques Villeneuve 81 Williams / Renault 123 17
1996 Damon Hill 97 Williams / Renault 175 16
1995 Michael Schumacher 102 Benetton / Renault 137 17
1994 Michael Schumacher 92 Williams / Renault 118 16
1993 Alain Prost 99 Williams / Renault 168 16
1992 Nigel Mansell 108 Williams / Renault 164 16
1991 Ayrton Senna 96 McLaren / Honda 139 16
1990 Ayrton Senna 78 McLaren / Honda 121 16
1989 Alain Prost 76 McLaren / Honda 141 16
1988 Ayrton Senna 90 McLaren / Honda 199 16
1987 Nélson Piquet 73 Williams / Honda 137 16
1986 Alain Prost 72 Williams / Honda 141 16
1985 Alain Prost 73 McLaren / TAG 90 16
1984 Niki Lauda 72 McLaren / TAG 143.5 16
1983 Nélson Piquet 59 Ferrari / Ferrari 89 15
1982 Keke Rosberg 44 Ferrari / Ferrari 74 16
1981 Nélson Piquet 50 Williams / Ford 95 15
1980 Alan Jones 67 Williams / Ford 120 14
1979 Jody Scheckter 51 Ferrari / Ferrari 113 15
1978 Mario Andretti 64 Lotus / Ford 86 16
1977 Niki Lauda 72 Ferrari / Ferrari 95 17
1976 James Hunt 69 Ferrari / Ferrari 83 16
1975 Niki Lauda 64.5 Ferrari / Ferrari 72.5 14
1974 Emerson Fittipaldi 55 McLaren / Ford 73 15
1973 Jackie Stewart 71 Lotus / Ford 92 15
1972 Emerson Fittipaldi 61 Lotus / Ford 61 12
1971 Jackie Stewart 62 Tyrrell / Ford 73 11
1970 Jochen Rindt 45 Lotus / Ford 59 13
1969 Jackie Stewart 63 Matra / Ford 66 11
1968 Graham Hill 48 Lotus / Ford 62 12
1967 Denny Hul 51 Brabham / Repco 63 11
1966 Jack Brabham 42 Brabham / Repco 42 9
1965 Jim Clark 54 Lotus / Climax 54 10
1964 John Surtees 40 Ferrari / Ferrari 45 10
1963 Jim Clark 54 Lotus / Climax 54 10
1962 Graham Hill 42 BRM / BRM 42 9
1961 Phil Hill 34 Ferrari / Ferrari 40 8
1960 Jack Brabham 43 Cooper / Climax 48 10
1959 Jack Brabham 31 Cooper / Climax 40 9
1958 Mike Hawthorn 42 Vanwall / Vanwall 48 11
1957 Juan Manuel Fangio 40 Maserati / Maserati 38 8
1956 Juan Manuel Fangio 30 Ferrari / Ferrari 40 8
1955 Juan Manuel Fangio 40 Mercedes / Mercedes 40 7
1954 Juan Manuel Fangio 42 Mercedes / Mercedes 36 9
1953 Alberto Ascari 34.5 Ferrari / Ferrari 32 9
1952 Alberto Ascari 36 Ferrari / Ferrari 32 8
1951 Juan Manuel Fangio 31 Alfa Romeo/Alfa Romeo 32 8
1950 Nino Farina 30 Alfa Romeo / Alfa Romeo 32 7 </font>
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

Raikoneni, "thembra e Akilit" për Ferrarin e 2007

Kimi Raikonen ende nuk e ka provuar makinën e re Ferrari F2007, megjithatë Ferrarit i kanë shkuar që tani disa këshilla në lidhje me mënyrën e pilotimit që ka piloti finlandez. Këto fjalë kanë ardhur pikërisht nga dikush, i cili e njeh mjaft mirë Raikonenin. Bëhet fjalë për zviceranin Mario Ilian, i cili prej shumë vitesh ndërton motorët Mercedes që përdor skuderia McLaren në Formulën 1. Në gazetën sportive gjermane "Bild", Ilieni ka akuzuar pilotin e ri që ka marrë skuderia nga Maranelo, se nuk di ta kursejë makinën dhe e çon gjithmonë drejt limiteve. "Ferrari duhet të ndërtojë një tank për Kimi Raikonenin nëse do të fitojë titullin kampion me të," - ka këshilluar Ilieni inxhinierët e Ferrarit. Duket qartë se nuk kursehet aspak në lidhje me deklaratat akuzuese ndaj ish pilotit të skuderisë McLaren Mercedes. "Kimi kërkon ta sforcojë gjithmonë makinën, pjesa tjetër nuk i intereson aspak. Të gjithë pilotët e tjerë e trajtojnë makinën më mirë se ai. Askush nuk i mban pedalet gjithmonë në fund, xhiro pas xhiroje, dhe askush nuk hipën mbi bordurat e kthesave aq ashpër." Sipas Mario Ilienit, ka qenë stili agresiv i pilotimit të Kimi Raikonenit që ka sjellë aq shumë probleme në sezonet e kaluara për makinën McLaren Mercedes. Për sa i përket blerjes së re të skuderisë nga Uokingu, Fernando Alonsos, Ilieni thotë ai e piloton më qetë makinën atëherë kur duhet. "Për mendimin tim, mënyra e pilotimit që bën Alonso e ka çuar drejt këtyre sukseseve," - ka përfunduar deklaratën e tij inxhinieri zviceran.
Sauber: Kimit nuk i interesojnë pjesët teknike të makinës
"Ferrari duhet të "luftojë" për besueshmërinë e makinës në sezonin 2007, tani që ka marrë Kimi Raikonen," - ka thënë Piter Sauber. Ky i fundit ka qenë personi që në vitin 2001 i dha mundësinë finlandezit të debutonte në Formulën 1. Aktualisht, Raikoneni është 27 vjeçar dhe pasi garoi për 5 vjet me radhë me skuderinë McLaren Mercedes, vendosi të kalonte te Ferrari si zëvendësuesi i Majkëll Shumakerit. "Zhan Todt e di shumë mirë se cila është pika delikate e Raikonenit, sidomos nga këndvështrimi teknik," - ka vazhduar Sauber një ditë pas prezantimit të makinës së re në Valencia të skuderisë BMW Sauber. Më pas ai ka shtuar: "Kimi është një pilot, i cili nuk interesohet shumë për teknikën e makinës, por në ditët e sotme përmirësimi i makinave gjatë sezonit është shumë i rëndësishëm. Gjithsesi, unë dua të them se ai është një mbështetje e madhe për shokun e skuadrës, Felipe Masën." Ka qenë pikërisht Piter Sauber ai që i ka dhënë mundësinë edhe Felipe Masës të debutojë në Formulën 1, një vit pasi kishte marrë Kimi Raikonenin.
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

Alonso gati për "tris", Shumi kopshtar


Kampioni i botës në fuqi, Fernando Alonso, ka premtuar se do të presë edhe flokët e mbetura nëse do të shpallet për të tretin vit radhazi kampion, në këtë sezon. Gjatë një spektakli që u zhvillua ditën e prezantimit të makinës së re McLaren, spanjolli shkëmbeu disa pyetje-përgjigje me të pranishmit. Njëri nga tifozët e pyeti: "Do të shpalleni sërish kampion bote në këtë sezon?" Alonso iu përgjigj: "Po". Një tjetër tifoz pyeti: "Do t'i presësh edhe ato flokë që të kanë mbetur po të shpalleni kampion?" Edhe kësaj përgjigjeje Alonso iu përgjigj shkurt: "Po". Më pas spanjolli i skuderisë McLaren foli për kundërshtarët e sezonit të ri. Për skuderinë BMW-Sauber tha se kanë mbetur në vend, ndërkohë për zëvendësuesin e tij te Renault-ja, Heiki Kovalainen, deklaroi se do të jetë surpriza e sezonit 2007. 25-vjeçari spanjoll më pas u premtoi tifozëve të pranishëm se nuk do të pësonte asnjë defekt teknik me makinën e re dhe se nuk do ta bënte veten të ndëshkohej sërish nga FIA.
Ndërkohë, rivali i tij për titullin kampion në sezonin 2006, Majkëll Shumaker, duket se po e shijon më së miri tërheqjen nga sporti. Në reklamën e fundit të firmës FIAT, ai është paraqitur me një palë kominoshe duke i dhënë një kamioni të kuq. Në karrocerinë e kamionit shkruhej: "Majkëlli, kopshtari i shpejtë."
 

ALTIN

Primus registratum
Re: Formula 1 2007

Haidfeld: Mos e kujtoni me Shumin!

Nik Haidfeld beson se ka ardhur koha qe Formula 1 te hedhe pas shpine terheqjen e Mikael Shumakerit. Shtate here kampioni i botes, Shumaker, e uli siparin e karrieres se tij te pabesueshme ne fund te sezonity 2006 dhe qe atehere shume kritike kane theksuar se ky sport nuk do te jete i njejti pa yllin e Ferrarit. Por patrioti i tij gjerman, Nik Haidfeld mendon se arritjet e Shumakerit duhen vleresuar, dhe njerezit nuk duhet t'i qajne ato, sikur nuk do te perseriten me. "Njerezit duhet te kenaqen me arritjet e Shumakerit ne vend qe te merziten per largimin e tij nga Formula 1 dhe epoken e re qe do te vije ne kete sport", u shpreh Haidfeld. "Une mendoj se ai do t'i mungoje tifozeve, jo vetem ne Gjermani, por ne gjithe boten. Por, per mua si pilot, kjo nuk ndryshon asgje. Une shkoja mire me te, por nuk kalonim shume kohe se bashku. Do te preferoja qe te ishte ende ne kete sport per te konkuruar me te ne piste, gjithnje nese do te kisha nje makine me kompetitive. E them kete sepse pjesen me te madhe te sezonit te kaluar e shihja Ferrarin e tij vetem kur me linte nje xhiro pas, ose vetem ne e nisjes".
 
Top