Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Enverin

TranofiljA

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
RE: TRANOFILJA

Une edhe mundem shume leht te te flas edhe per Kosoven,Rugoven dhe Milosheviqin.
Kosova nese e dini ju tranofilja nuk eshte term shqipetar se pari kurse se dyti kosova ka qen,eshte dhe do te mbetet pjese integrale e Shqiperis.
Rugova ne aspektin gjeografik te fjales dmth bukuri kurse per ata qe kan qen ne Rugove munden me dit se qfar bukurie eshte atje kurse ne aspektin e individit siq ka qen Ibrahim Rugova ai personifikon te keqen absolute,ngase mos mendoni se jam anti-rugovist perkunder kesaj une jam realist,ai gjate gjithe kohes sa ka qen "lider" ka bere vetem gabime trashanike qe as historia nuk do tia fal.
Nuk dua te hyj ne detaje ketu e te polemizojme pa ndonje nevoje per nje mafioz.
Milosheviqi me mir do te ishte Tranofilja ta pyesni nje shka por mbasi edhe ne shqipetaret kemi qen rober te tij mundemi edhe ne te themi diq per kete monstrum.
Milloshi ishte shkaterrimtari i tere ish-Jugosllavis dhe tashme edhe i Serbis.
Milloshi per ne nuk ka kurfare vlere per veq asaj te vrasjeve,persekutimeve dhe masakres.
Ka qen sinonim i vdekjes per SHQIPETAR jo vetem ne Kosove por edhe me gjere.

[/ QUOTE ]

Shume mire atehere, keshtu diskutohet /pf/images/graemlins/smile.gif

Kam degjuar qe emri Kosove nuk vjen nga shqipja. Nje shpjegim i emrit thuhet qe vjen nga ata zogjte e zinj (qe serbisht i thone "kos" me duket) qe mbulojne qiellin e Kosoves shume shpesh. Me te degjuar e kam, nuk e di sa e vertete eshte. Nderkohe nuk vura ne dyshim perkatesine e Kosoves.

Rugoven si vend kam patur fatin ta shoh dhe vertete eshte mrekulli.

E permenda Miloshevicin per te dale tek pika qe ti e njeh me mire sec mund t'a njohin shqipetaret ne Shqiperi, sikurse Enverin e njohin ata me mire sec mund ta njohesh ti apo cdokush qe nuk ka jetuar nen regjimin e tij. Me kupton tani ku e kisha llafin? /pf/images/graemlins/smile.gif
 

eddantes

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

po le te luten katundaret e kosoves per Enverin se spo i plas kujt....kjo do ishte njesoj sikur te luteshim ne ne shqiperi per milloshin.....kuptojeni o njerez se koha i iku te dy katileve
 

kurkushi

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
po le te luten katundaret e kosoves per Enverin se spo i plas kujt....kjo do ishte njesoj sikur te luteshim ne ne shqiperi per milloshin.....kuptojeni o njerez se koha i iku te dy katileve

[/ QUOTE ]
Katile i quan ti por jo edhe popujt e tyre...!Dikush i quan bile Profete dhe me shume...
 

eddantes

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

o ti pa emer , ai profeti qe thua ti vrau e internoi duke fillu qe nga burri i motres se vet deri tek 25 per qind e popullsise, e mbushi vendim me bunkere, me fshatare e punetore te varfer, na rrethoi me tela me gjemba nga bota...ky ishte ai profeti jot mor tarallak
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

Un për vete do filloj të falem për shpirtin e profetit Millosheviç tashti. I paska njoft se ç'lloj kafshësh paska pas Kosova.
 

Komita2006

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

Po,po falu ti, se ndoshta te pranohet te sveti sava.Ajo kafsha,me fal,milloshi si nuk i ka njhur kafshet e veta.Ato edhe si ka pas shume, nja 5-6%.
T`kisha me e dit, kjo Shqiperia jone e vogel sa kafesh,qaso si milloshi, do ti ket?
Une pata lexue diku qe kso race do te ket pas ndonji katund rreth Shkodre.
 

AnaBlue

Forumium maestatis
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

Nuk mora vesh asnje nga ky shkrimi me siper. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Nuk mora vesh asnje nga ky shkrimi me siper. /pf/images/graemlins/laugh.gif

[/ QUOTE ]

S'prish pun. Kta jon enveristat kosovar që i merret akoma goja prej frykës kur i përmen Sllobon.

Granina, a e more vesh se ç'efekt ka Enveri për shqiptarët /pf/images/graemlins/winkwink.gif?
 

kurkushi

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
o ti pa emer , ai profeti qe thua ti vrau e internoi duke fillu qe nga burri i motres se vet deri tek 25 per qind e popullsise, e mbushi vendim me bunkere, me fshatare e punetore te varfer, na rrethoi me tela me gjemba nga bota...ky ishte ai profeti jot mor tarallak

[/ QUOTE ]Po more Gomar,me fal magar deshta te te them... se nje Gomar eshte nje magar i shkolluar...
Por ti s`ke treguar fare se si ishte...apo a kishte,a ekzistonte shqiperia para Enverit??????????Ata qe i qe vrau dhe internoi,hallall por mallkim vdekjes qe e mori para 1992-tes e cila s`e la te pastroje teresisht Shqiperine nga farerat e egra dhe te helmueshme si ty e te tjeret demodobiçiste te sotem...
<font color="red">Lavdi Jetes dhe vepres se me te madhit Shqiptar te historise,KRYEPROFETIT ENVER HOXHA </font>
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

Qofshit bashk sa mo shpejt o robo /pf/images/graemlins/tonguee.gif
 

kurkushi

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Qofshit bashk sa mo shpejt o robo /pf/images/graemlins/tonguee.gif

[/ QUOTE ]
Falemnderit se veq jemi!
 

kurkushi

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
kurkush ik dhe ti te xhaxhi

[/ QUOTE ]
Po ai s`ka ikur more po eshte ketu i gjalle dhe ne Jete ...a s`e shihni?Une do ikja me qejf kur ike AI nga bota jone shqiptare, mirepo njehere jemi ketu bashke ende! /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
 

qero

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

S'prish pun. Kta jon enveristat kosovar që i merret akoma goja prej frykës kur i përmen Sllobon.

Granina, a e more vesh se ç'efekt ka Enveri për shqiptarët

Une nuk e di se si mundet Enveri te ndikon te dikush ngase individi eshte bote ne vete,por mundem te te theme edhe kete qe Enver Hoxha eshte figure kombetare shqipetare nga historia jone dhe me qense eshte keshtu meriton respekt dhe dinjitet kombetar shqipetar.
Une personalisht e dua shum Azem Hajdarin "deshmorin e Demokracis"por nje kohesisht e dua edhe Komunizmin qfare te keqe ka ketu .
Efekte ka gjithandej ku ka shqipetar diku per te mire e diku per te keq por mos ketu me Slloba ngase Slloba ka qen i vockel kundrejt nje vigani ENVER HOXHA.
slloba nuk ka te bej asgje me kete debat ketu.
Ketu kemi te bejme me ate se sa jemi ne te gatshem ti pranojme te mirat dhe te keqiat e sistemit ENVERIST.
Se sa jemi ne ne gjendje ti njohim faktet historike e propagandistike te krahut majtist apo djathetist.
Se sa jemi ne te gatshem te ia kthejme SHQIPERIS nderin dhe respektin qe e ka pasur nje here.
Ti leme ato fjalet banale qe i hasa ketu per njeri tjetrin por ti rrekemi punes dhe dijes.

une them lavdi SHQIPETARIZMES
 

Komita2006

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Nuk mora vesh asnje nga ky shkrimi me siper. /pf/images/graemlins/laugh.gif

[/ QUOTE ]

S'prish pun. Kta jon enveristat kosovar që i merret akoma goja prej frykës kur i përmen Sllobon.


Enverista kosovare ka, por s`jane te gjithe te tille.Tek e fundit kjo eshte e drejta e tyre.

Ti pedale,
mos i quaj te gjithe enverista.
Mos kujto ti qe neve na zinet fryma kur permendet emni i atij mut milloshi.Mos i merr ti shqiptaret e Kosoves per aq frikacak.Po ti kishim ne vetem gjysmen e armeve qe i paten shkijet ne lufte kunder neve, nuk do te na nevojitej fare as NATO e as tani ANMIK-u,pardon,UNMIK-u sepse do ti zgjidhnim problemet tona vet.
Tua perkujtoj:
Ish Jugosllavia kishte diku 23 milion banore dhe nje armatim te konsiderueshem .Pak para shperberjes,ndaj ruseve kishte nje suficit mbi3 miliarde dollare.Pak pas fillimit te shperberjes, suficiti u "shkri" ne 2-3 qind milion dollare!!!Sepse ishin marre arme te shumta nga ruset.Te gjitha ato arme u jane vu ne dispozicion shkijeve.Ketu shkijet kane nje merite, te cilen s`mund tua mohon njeri: ata kishin se paku 75 % nga te gjithe gjeneralet ne ish ushtrine jugosllave.
Me fjale tjera, me vite te tera punoi gjithe Jugosllavia per armet, te cilat ne fund rane ne dore te shkijeve!

Une dola nga tema disi, por kjo eshte nje pergjegjie per Pedalen.Nuk iu zihet fryma shqiptareve prej emrit te askujt.
Shqiptareve ia ka kajte loken fakti qe jane te ndare ne tri konfecione fetare.
Une ende besoj qe ky fakt nuk duhet t`i pengoj seriozisht shqiptaret, kudo qe jetojne ata!
 

eddantes

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

Komita ju te mos kishit pas Naton dhe armet e shqiperise do ju kish nxjerre shkija ne adriatik mte mesonit notin......po ai Enver trimi ku ishte tju jepte arme 40 vjet se keto vite furnizoi gjithe afriken vec ju jo
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

Sa gjynof jan ca rob.

O ... njerëz?! Mund të jeni komunista por po ngritët lart Enverin ju hidhni poshtë shqiptarët e vuajtjet e tyre të shkaktuara nga ky mostër.

Sllobon e përmenda për t'ju treguar se Enveri tek shqiptarët ka të njëjtin efekt që ka Sllobo tek kosovarët. Ka kafshë nga të dyja palët që duan njërin apo tjetrin por duhet të arrini të kuptoni që as njëri e as tjetri nuk janë figura pËr t'u nderuar.
 

Komita2006

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Komita ju te mos kishit pas Naton dhe armet e shqiperise do ju kish nxjerre shkija ne adriatik mte mesonit notin......po ai Enver trimi ku ishte tju jepte arme 40 vjet se keto vite furnizoi gjithe afriken vec ju jo

[/ QUOTE ]

Eddantes,
sa i perket NATO-s mendimi yt eshte ne rregull.
Per Enver trimin s`kam cka te them, ate e njihni ju me mire.
Qe s`na ka furnizue me arme ne ne Kosove, nuk mund te akuzohet.Pse?
Dihet qe ne at kohe, deri kah fillimi i 80-ve, Jugosllavia ka qene mjaft stabile ekonomikisht dhe ushtarakisht.Ne ate kohe, kufiri Shqiperi-Kosove ka qene pothuaj hermetikisht i mbyllur dhe shume mire i kontrolluar.Shqiptaret e Kosoves po te fillonin ndonje aksion ushtarak ne ate kohe do te benin vetevrasje.Sepse nje organizim i tille para viteve 90-ta do te nenkuptonte ballafaqimin e disa mijera te rinjesh Shqiptare, te armatosur me ndonje kalashnjikov,kunder nje ushtrie te armatosur mire e cila perfaqesonte 20 milion sllave.Kjo do te nenkuptonte shuarjen e shqiptareve ne ish Jugosllavine.Besoj se u kuptuam deri ketu.

Sa i perket Enver trimit, nga ato qe kam lexue,pos vujtjeve te shume njerezve(te cilat nuk mund t`ia pershkruash detyrimisht Enverit, por sistemit te tij, pra nepunesve te ndryshem, ministrave etj.),me ka deshprue vecanerisht nje moment historik.
Sipas deshmive te Bedri Spahiut, ne nje mbledhje te partise, ne kohen kur lufta e II-teB. ende s`kishte perfundue,ngritet Enver trimi dhe propozon qe Tito te jet njekohsisht kryetar(apo i pari) i partise komuniste te Shqiperise!!!
Ky fakt me ka pre fare .
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

Mos bre. Kur t'dhem byt*a jote t'preka kurse të tjerat jan faji i sistemit.

O juve s'keni 2 pare men.
 

Komita2006

Primus registratum
Re: Ferizaj, atje ku dhe hoxhallaret luten per Env

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Mos bre. Kur t'dhem byt*a jote t'preka kurse të tjerat jan faji i sistemit.

O juve s'keni 2 pare men.

[/ QUOTE ]


O kalavesh njeri,
mos i nencmo njerezit ashtu!
Nuk esht se me dhemb b... mua, por e them realitetin ashtu si eshte.Nuk do te thot se jam shume i menqur, por aq jam sa per ti kuptue faktet qe dihen.

Enveri ka bere gabime me siguri, se per ndryshe do ta donin shqiptaret ne Shqiperi.Sa te renda kane qene gabimet e tij, e dine ata qe kane jetue ne sistemin e tij.
Do te ishe pa "as nji pare men", nese nuk kupton qe ne vuajtjet qe kane heqe njerezit nga diktatura,ka pas dore e gjithe garnitura(teresia e njerezve te caktuar)udheheqese bashk me nepunesit e larte dhe ata te zakonshmit.

Kur te folesh, fol shqip dhe me fakte e mos nencmo njerezit!
 
Top