Copeza mendimesh...

Status
Not open for further replies.

alb_girl82

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Po filloj te shkruaj, pa menduar gje. Ndoshta mendimet do vine me vone dhe gjate shkrimit do marrin kuptim.
Por, e dini c'ka, per mua ska shume rendesi. Eshte nje nga ato oret e vona te nates dhe mendja ka rene ne gjume. Naten e Mire! une po rri dhe ca, ik se erdha, ndoshta shihemi ne mengjes, ndoshta neser ben gjoja sikur s'me njeh. por tani per tani me ler rehat.
Tani jam i lire, jam i lire te shijoj c'fare me ofrohet pa menduar gjate, pa menduar asgje.
Nqse do isha duke menduar do vrisja mendjen, me mire keshtu, te mos e vras, ta le ne gjume sespse me duket se do me duhet me vone...ta ruaj per dicka tej ketyre momenteve. Lodhur, inatci, dembel, pagjume, keture fjaleve i perkas tani.

ne sfond degjohet heshtja, cdokush e njeh, sic njeh zhurmen e debores kur bie. nje e qeshur e larget, qe me ka zgjuar gjate dites, vjen e iken ne kete montazh melodish duke u munduar te me vere ne gjume. por nata kalon duke lene eren e shiut pas. dhe mua pak nga pak gjumi me ze.

ne ato pak caste para gjumit koka zhurmon nga gerhitja e mendjes. mendime qe joshnin ateher tani terbohen. mbase eshte koha te shtrihem me mendjen dhe te kaloj naten. mbase.................

[/ QUOTE ]

uau sa me pelqeu ky copez mendimi kaq sponataneo!!!
si te kam une tyyyy!
yll me gjasht cepa te kam! /pf/images/graemlins/smile.gif
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

L' appuntamento

Ho sbagliato tante volte ormai che lo so già
che oggi quasi certamente
sto sbagliando su di te ma una volta in più
che cosa può cambiare nella vita mia...
accettare questo strano appuntamento
è stata una pazzia!
Sono triste tra la gente
che mi sta passando accanto
ma la nostalgia di rivedere te
è forte più del pianto:
questo sole accende sul mio volto
un segno di speranza.
Sto aspettando quando ad un tratto
ti vedrò spuntare in lontananza!
Amore, fai presto, io non resisto...
se tu non arrivi non esisto
non esisto, non esisto...
e cambiato il tempo e sta piovendo
ma resto ad aspettare
non m'importa cosa il mondo può pensare
io non me ne voglio andare.
io mi guardo dentro e mi domando
ma non sento niente;
sono solo un resto di speranza
perduta tra la gente.
Amore è già tardi e non resisto...
se tu non arrivi non esisto
non esisto, non esisto...
luci, macchine, vetrine, strade
tutto quanto si confonde nella mente
la mia ombra si è stancata di seguirmi
il giorno muore lentamente.
Non mi resta che tornare a casa mia
alla mia triste vita
questa vita che volevo dare a te
l' hai sbriciolata tra le dita.
Amore perdono ma non resisto...
adesso per sempre non esisto
non esisto, non esisto...
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

ne zgjim nuk kerkon vecse fragmente enderrash.
dhe te mos i mbash mend e ti kerkosh per ushqim mengjesi eshte e kote,
tek ja shikon dike qe enderren e perjeton
dhe cuditerisht tek degjon gjuhen e enderres
ndien mall, e pas mallit, pas perjetimit te nje emocioni te forte mund te kthehesh serish ne gjendjen tende prej ngurtesie.
Gjeja me e thjeshte eshte te jetosh natyrshem, por natyrshmeria kthehet ne luks fare thjeshte.
sopeza mendimi nga balloja me maska.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

Une po flisja ne telefon dhe ndjeja se si duart e tu me perkedhelnin krahet dhe vjedhurazi hidhnin shikimin ne qafen time.E ndjeja qe me deshiroje,sigurisht gjithcka do ngelej aty.Une buzeqesha dhe ti me lexove syte..e le me aq.
Ti pershkruajte femren qe do te te prishte akullin e marteses..mu duk sikur me pershkruajte mua...Une te degjoja me endje,me teper te vezhgoja sepse ti flisje mendueshem dhe nje vel terheqes te kishte perfshire ne syte e mi.
Sot ,gjithcka ishte e vertete.E magjishme por e vertete.Me bere te kaloja nje mbremje shume romantike.Me kish marre malli te kerceja nen tingujt e magjepsjes.Ti me magjepse!
Me more per krahu..me bere te fluturoj me ty ne shpejtesi duke me perkedhelur me gishterinjt e tu te nderfutur ne gishterinjt e mi.E shkujdesur ndjeja gjithcka me mollezat e gishterinjeve,dhe e lejova ate shkembim emocional midis nesh.Ti nuk doje te me lije te ikja..sigurusht qe duhet te ikja...por ti me shtrengoje pas vetes plot deshire.Une te perqafova..te putha ne faqe me aromen e parfumit tend neper buze..dhe u largova duke lene veshtrimin tend plot epsh mbi mua.Naten e mire,miku im!
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

When life is going fine and we're keeping ourselves busy some thoughts wont even cross our mind, but when we ‘ re down or when we feel that nothing is going right we start thinking intensively.
But "hey, what does it matter? We should just learn to be more fickle. The point is to take control and be practical, to accept our shadows and to laugh at ourselves everyday, to be kind to anyone and stand against the wind. Sometimes we hold into things for nothing, taking away that sense of free spirit. We have to enjoy more as the main focus of our being, enjoy every second, every moment, to get what we want from life , what we need, to be whole …….
These thoughts were crossing my mind while I was enjoying the sun by the swimming pool, playing one of our favorite songs /pf/images/graemlins/wub.gif over and over again in my ipod.
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

/pf/images/graemlins/lol.gif
patetike
/pf/images/graemlins/lol.gif
sa filma qe i bejne robt vetes, plus qe ju duket veteja interesant, nderkohe qe jane maksimum "banal" (ne kuptimin si te gjithe) dhe minimumi jan psikopate...

ngushellimet e mia atyre qe e rrethojne...shpresoj tja dalin mbane nje dite...
 
Re: Copeza mendimesh....

Ka ndodhira nga femijeria ime qe pothuajse si mbaj mend fare edhe pse ata qe me rrethojne insistojne qe ka ndodhur ashtu. Ka pastaj momente aq te shkurtra - nje fjale, nje buzeqeshje, nje shikim qe une i mbaj mend me nje qartesi te tille saqe e rindiej cdo emocion si heren e pare. Mbaj mend ne moshe 13 vjec te kemi takuar ne rruge nje shoqe te mamit e cila nuk me shkuli faqet por me tha se isha rritur ne nje zonjushe te bukur edhe pse une isha veshur si nje cunak i prapshte. Sa s'fluturova nga gezimi ne ate cast, u ndjeva elegante, e brishte, romantike si nje heroine romanesh. Tani qe kujtohem e kuptoj me se fundmi se sa e rendesishme eshte ti risesh konfidencen nje vajze, ta besh te ndihet e bukur dhe e vlefshme.
 

alb_girl82

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

kaluan muajt, numeron ditet, oret, takimet qe ke bere me shpirtrat e vetmuar, shikon ne pasqyre dhe mundohesh te shohesh nese ajo fsheh dhimbjen qe ke brenda...

jane kujtimet e zemres qe te bjne te dashurohesh perseri...
 

pppppaa

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Asgje nuk do mund te perligje injorancen tende,as shkrirja e akullnajave as teorite e Piaget, perpjesetimi yt me te shpjeguarin eshte me i zhdrejte se vete minusi para nje vlere.....

Je kombinimi me i pakuptueshem dhe me konfuz ne ate qe per ironi te Platonit edhe tek ty quhet intelekt, harroje fundin dhe merru me fillimin o qenia Njerezore me abstrakte e hierarkise sociale deadministrative...
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Copeza mendimesh....

Me ate fjalen e fundit do e kishe hudh cavon vdek ne toke nga marrja frymes /pf/images/graemlins/lol.gif DeNadmiNiNstraNtive /pf/images/graemlins/lol.gif (sa ka evolu shqipja amon /pf/images/graemlins/eek.gif)


Ne matematike te shkolles se mesme e ne fakultet 4 /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

policia

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

e sa mendime brenda nje kohe te shkurter...
psh sot rri e mendoj per nje enderr te cuditshme qe kam pare para nje jave dhe nuk mendoj per gjera shume te rendesishme...
 

pppppaa

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Shqipja ka evoluar... /pf/images/graemlins/eek.gif /pf/images/graemlins/eek.gif /pf/images/graemlins/eek.gif... "Dialektika e spontanitetit dhe organizmit" dhe bashke me te dhe nocioni "hierarki deadministrative" eshte botuar qe ne 1912 ... Ti e quan evolucion perdorimin e nje terminologjie te vjeter sa stergjyshi im ..?(rahmet te kete se s'eshte dhe mire se eshte nate /pf/images/graemlins/angel.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif )

Ne matematike....cuditerisht e kam nxjerre me teper... /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif Te ta them se sa...?? /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
Apo kerkon ndonje sqarim per ndonje nocion ALGJEBRIK qe kam perdorur ne ndonje vend...? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Copeza mendimesh....

/pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif

Te kapesh me fjale eshte menyra me e lire (cheap) te mbash gjalle nje bisede pa fund e krye /pf/images/graemlins/lol.gif Biem dakort deri ketu? /pf/images/graemlins/laugh.gif

Per disiplinat matematikore dhe rendesine e nendisiplinave bejme bisede ndonjehere tjeter kur une te kem kohe dhe qejf per llomotitje /pf/images/graemlins/laugh.gif


Nocionet e tua alrgjebrike :)lol:) jane megjithate ,te diskutushme /pf/images/graemlins/laugh.gif

Hajd noten /pf/images/graemlins/laugh.gif


P.s.Detyre shpie per ty: Pse osht minusi para nje vlere i barazvlefshem me nje perpjestim te zhdrejte, sipas nocionit ALGJEBRIK te situates se pare e te dyte?
 

pppppaa

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Pergjigje detyres:

Kur kendi A rritet me 10 grade, kendi B rritet me 10 grade.Perpjestimi i DREJTE
Kur kendi A rritet me 10 grade, kendi B rritet me - 10 grade. Perpjestimi i ZHDREJTE

Kush eshte "faktori" (i VETMI) qe ndryshoi situaten nga perpjestimi i drejte ne ate te zhdrejte? Gjate te shkruarit eshte vetem nje element, gjate te lexuarit eshte vetem nje fjale, gjate te perceptuarit eshte "FAKTORI" (alias. shkaku i perceptimit te perpjestimit).... Eshte filozofi algjebre... S'ka shume lidhje as me Gausin as me Njutonin. Eshte me teper ceshtje filozofie algjebrike (Hegel, Engels, Durih ) /pf/images/graemlins/smile.gif

Harroje fundin dhe merru me fillimin dhe ti.... /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif


P.S. Me leje te iki cik ne banje..?? /pf/images/graemlins/lol.gif
 

cacol

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

Traplliku eshte i paarritshem edhe per trapat, kete duhet te kishe thene! /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

how much is the fish? Does the distance to the sea influence the price? how?
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

<font color="brown"> ...si ajo puna e kripes yll. E lire kripa ne Durres, po kushton qeraja e rruges. /pf/images/graemlins/shrug.gif </font>
 
Re: Copeza mendimesh....

Sikur te mos e dije ku te kishin shpene kembet, padyshim do mendoje se ajo salle e madhe sa nje stadium, mbushur cep me cep me fytyra te ngazellyera, ishte vendodhja e nje koncerti rrok. Do prisje qe kur kuintat e perhimta te celeshin, Bono-ja te shkaperdihej ne skene si nje Mesi dhe ata te 15,000-jte qe prisnin gjithe ankth te shperthenin ne brohorima. Nuk ndodhi tamam ashtu - ata brofen nga karriget, biles edhe brohoriten, por jo per rrok starin e paramenduar, por per nje burre hijerende me nje bibel ne dore. Ti s'do ta kishe menduar kurre me pare se ky ishte sherbimi i te djeles ne nje kishe evangjeliste amerikane!

Tek i shikoja ashtu te dehur ne deliriumin e tyre fetar, duke perplasur duart, duke u shkundur e perqafuar ne ethe, mendoja :"Kerkojne njeriun a zotin ?"
 

Blendi

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Mbaj nje drite ndezur dhe nje derez celur nelka.

Mua me duket se po jetoj jeten e dikujt tjeter.
 
Status
Not open for further replies.
Top