Copeza mendimesh...

Status
Not open for further replies.

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

shnderrimi total mbaroi,ne sezonin tjeter prape do behem e padurueshme,deri atehere ku e kisha lene te prisja sunrise??po shkoj te shoh perendimin /pf/images/graemlins/smile.gif
 

mozaiku

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

U thyen tabute brenda pak diteve, por une prape kam nevoje per perqafimin tend. Te ndjej tek rend drejt meje o yll i bukur dhe zemren ma ben det.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

jam duke lexuar disa vargje dhe syte i kam me lot:
Shpirti im, qielli im i dashur, ti me ke shkruar kaq e kaq letra te bukura e, une perseris ate qe kam thene gjithmone: shkrimtaret nuk duhet te shkruajne letra dashurie. Sepse ka te tjere qe shkruajne shume me bukur se ata. Ti me quan "Rezonance qe merr fryme" - e si do te mund te arrija une valle, te gjeja nje figure te tille kaq prekese? E, pervec kesaj edhe dicka tjeter! Ti, arrin, dhe ke ate aftesine magjike qe t'i thuash dikujt se sa shume e si e dashuron ate - kurse une, une, e di, nuk arrij ta them ate ne menyre te plote.

Sa mire ndjehem kur ti me thua se, edhe pse je vetem, ndjehesh e qete dhe e lumtur. Une, kete, kam uruar vazhdimisht per ty. Nuk kam uruar kurre qe ti te ndjehesh e merzitur dhe fatkeqe. Kam dashur gjithmone qe ti te jesh e lumtur, ne forme, vezulluese, plot drite dhe e bukur si kurre here tjeter e, dua qe kjo gjendje e jotja te jete e dukshme edhe se largu ne kilometra e, qe ti t'a dish me siguri absolute qe dikush tjeter nuk jeton ne kete bote, vecse per ty.

Sot gjeta dhe lexova edhe nje here poemen tone te Getes. E lexova dhe e rilxova vertet me nje emocion te thelle: A s'eshte e vertete qe fati po na bashkon? / A nuk po na lidh ai per jete? / Ah, dhe ne kohet qe shkojne, / nuk di, ti je motra a nusja ime? / Ti njeh me imtesi cdo pjese te qenies sime, / Ti ndjen tek une dhe nervin me te holle, / ti lexon cdo gje ne shikimin tim, / me syrin tend hyn ne brendesine time / Hyn ne gjakun tim te ngrohte qe rrjedh ne deje / dhe ecen si i cmendur ne drejtimin tend / e qe me krahet e tua prej engjelli gjoksin tim sheron .

Po, e dashura ime, a nuk eshte pikerisht keshtu? Nganjehere, me ndodh te eci i vetmuar nen shi e te mendoj e ndjej qe lidhja jone eshte gjithmone e forte e askush nuk mund t'a prishe ate e, ne ato caste, me hapa te lehta ndjej te vije dikush drejt meje e, ajo je ti e, atehere, une jetoj nje ndjenje te vecante lumturie qe asnje qenie tjeter njerezore nuk e ka jetuar kurre. E, atehere, ndjej qe se bashku me ty, te kthehen tek une vitet e rinise qe lufta dhunshe mi mori e, ato vite je ti qe mi sjell e mi shumezon me dy e bashke me to ndjej te prek me delikatese - freskine, gjallerine dhe aventurat e rinise. E, keshtu, ti behesh, ne te njejten kohe: aventura e gruaja ime.

Ti je bere per mua e une jam bere per ty; nuk mund te jete ndryshe. Nuk je vetem ti ajo rezonance qe une ndjej e thith si ajer, por i tille jam dhe une. E di?... Une jam nje pasqyre konkave qe kap plot ethe driten tende, e mbledh ate plotesisht ne gjoks dhe, duke e djegur fort, e dergoj krejt refleksin ne drejtimin tend. Here te tjera vehtja me duket si nje merimange qe end nje pelhure vezulluese, te trendafilte e plot reflekse, - nje pelhure mendimesh, ndjenjash, pune, fjalesh ngohtesie e cila do te te kape e pastaj te behet banesa jote, - e mbushur plot gjera te cilat ty te mungojne, nje pelhure plot trendafile e dafina, e thurur me fije te ndritshme argjendi, e lehte dhe e forte per te mbajtur ty dhe hapat e tua te lehte si kaprolli, nje pelhure te ngritur nen nje qiell te kalter e mbi ujin blu te detit, nga ku ti mund te hidhesh e te kridhesh gjithe qejf ne ujrat e kristalta e te kthehesh pastaj perseri tek ajo, si nje loder e kendshme femijesh e cila t'a mbush zemren plot ngasherim .

O, drita ime e dashur!... E di?... Nganjehere, une nuk mund te ulem per te shkruar librin qe kam nisur e te cilin e urrej, sepse ai me largon prej teje. E atehere tehiqem nga studioja, nxjerr fotografite e tua dhe i vendos ne radhe para meje edhe pse e di qe kjo gje nuk me qeteson, perkundrazi, e ben edhe me te rende gjendjen. Por, megjithate, edhe pse kete e di, nuk nderroj mendje e, duke i veshtruar ato, nis e flas me ty e, pastaj, ndjej qe gjendja ime shpirterore behet edhe me e rende, sepse eshte nje gjest i veshtire ky, i padurueshem por edhe i mrekullueshem e, pastaj une terhiqem perseri aty tek vendi im, ulem ne tavolinen e shkrimit per te vazhduar librin...

Ja, tani ndalova perseri, sepse ndjej qe dora s'me bindet. Me duaj! Me thuaj qe ti me do, kjo fjale me ben mire, me sheron. Kur ti me thua qe me do, une gjej forca e shkruaj edhe me bukur e me shpejt. Sepse une nuk jetoj vecse per dashurine tende. Me duaj, puma*!...

*Puma - keshtu e quan ai me perkedheli te dashuren e tij, Marlene Ditrih.

(letra te Balzakut drejtuar te dashures se tij ) :wub:
 

BISOU

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

kim po e dashur pse na ben te qajme :cry:
atje tek letrat duhej ta kishe shkruar :kiss:
 
Re: Copeza mendimesh....

Ndersa bisou qan, une mezi po mbaj brinjet me dore. Nga studimet qe jane bere ka del se muza frymezuese e balzakut ishte masturbimi. Perpara se momenti kulminant te mberrinte ai hiqte dore (literally) dhe versulej mbi letrat e tij te shkruante. Sa here qe lexoj shkrimet e tij mendoj, po kete ta kete shkruar valle ne moment sublim? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!
sot do e kem pushim pas dy oresh,sa te kem dorezuar gjithcka.
do pastroj dhomen time per qejf.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

...jam bere tjeter njeri!
Njeriu ndryshon ne nje dite, me shume se ne shume vite. Budallalleqet qe dikur ishin te rendesishme, tashme nuk kane asnje fare vlere. Gjerat e verteta, ato qe preken me dore dhe me "dore" jane te vetmet, per te cilat ja vlen te shqetesohesh.
Nuk me shqeteson me qe me shajne, apo perpiqen te ndertojne skenare mbi te cilat une jam pjese e jashteqitjes qe i rrethon ne te perditshmen e tyre. Ende irritohem natyrisht, eshte pak instiktive si reagim, por edhe kesaj i gjehet kura. Une jam e vogel, do te rritem dhe do te mesoj nga gabimet e mia.
Avantazhi im qendron se per mua nuk eshte e re kritika qe me behet, pasi ia kam bere vetes qe ne fillim. Ka raste qe vendos te sillem ashtu, ka raste te tjera qe natyra ime eshte thjesht me e forte se arsyeja. Qeniet njerezore nuk jane racionale. Ato perpiqen ta fusin veten brenda skemave racionale dhe krijojne formula sjelljeje te cilat perpiqen t'i zbatojne duke deshtuar keqas. Sa me shpejt te hiqet dore nga skemat, aq me shpejt do te mbijetohet ndaj presionit dhe torturave qe imponon shoqeria, thellesisht patriarkale, dhe aq me shpejt do te jemi ne gjendje te shijojme pak caste nga nje ekzistence qe na u dha, pa na pyetur dhe qe jemi te detyruar ta jetojme per mire apo keq.
Rebelimi eshte po aq i papershtatshem sa edhe konformizmi. Indiferentizmi eshte i shtrenjte, ndersa pavaresia e paarritshme. Kjo e fundit per vete faktin se perpiqemi ta arrijme nepermjet rruges me te gjate: te jem e pasur, e pushtetshme, eremite etj
Nuk eshte e veshtire asnjera prej tyre, por ironikisht ne kemi dhe parime te cilat nuk na "lejojne" te fitojme para, pushtet dhe vete-izolim ne disa forma pasi ato jane te paligjshme, qofte nga ligjet e zotit, qofte nga te robit. Si perfundim, sterzgjasim vuajtjen tone ne pritje te momentit kur do te arrijme pavaresine nepermjet formave me lart. Derisa ne nje moment, rreth moshes 40 vjec behemi praktike dhe i pershtatemi atij sistemi ndaj te cilit u perpoqem te shpetojme per aq shume kohe.
Churchill thote se eshte normale qe ne moshen 20 vjec te jesh idealist dhe pse jo, komunist, por do te ishe gomar nese ne moshen 40 vjec nuk je kthyer ne nje kapitalist.
Kjo deshmon se si mbaron lufta me ate qe s'te pelqen. Kur je 20 vjec kerkon qe te jetosh ne nje bote me te mire per vete dhe per te tjeret (e mira e perbashket: komunizmi), ndersa kur je 40, kerkon te miren personale (individualizmi: kapitalizem).
Beteja eshte e humbur persa kohe ndiqen te njejtat rregulla loje, te vjetra sa vete ekzistenca e individit, te lodhur nga ajo qe nuk i pelqen, qe perpiqet ta ndryshoje ate qe nuk i pelqen, por qe perfundon ta pranoje me krahet e leshuar.
Veshtire te thuash se si vjen shpetimi, ndoshta prandaj dhe ka dale shprehja "Ja vlen perpjekja", por a eshte vertet keshtu? A ja vlen vetem te perpiqesh? Si mund ta masesh rezultatin e punes tende? Si mund te arrish ate qe ve si synim: pavaresine, pa humbur nga vetja. Kur flas per humbje, mendoj gjera qe nuk dua t'i humbas. Ruajtja me force eshte katastrofike, perfundojme qe ruajme ate qe mendojme se kemi, dhe shpesh imazhi yne per te eshte i shperfytyruar dhe kur e kuptojme nje gje te tille eshte teper vone, e sidoqofte nuk do te dinim si t'ja nisnim nga fillimi.
Jete o jete, plot paradokse dhe ligesi. Plot dyshime dhe te mosjetuar, plot me hije te verteta dhe te krijuara, plot me dhimbje te pavullnetshme dhe te vullnetshme, plot plot plot plot!!!

Do gjej nje fjale, ta hedh ne leter
botes se vjeter do t'i gjej nje emer tjeter
do gjej nje fjale diku te mbetur
nje shpirt i etur do ta zgjoje boten e fjetur?!
:shrug:

dhe te them se ekzistoj!
 

Rambla

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

fine di un percorso. tani fillon nje tjeter me interesant. do kem shume kohe te lire per te lexuar librat e mi :book: :goofy:
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

nelk pse duhet ta banalizosh.edhe nese eshte e vertete ajo qe thua,sbesoj se i intereson kujt para veprave madheshtore te balzak-ut.su ndjeva fare mire qe gjithmone do kete vend per debate ne nje teme ku shpreh copeza mendimesh dhe ku kjo pjese intime nuk duhet prekur...dreqi ta marre!
 

Rambla

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

tani e pashe une..balzaku ja shkruante letren te dashures se tij marlene ditrih :lol: :lol:

balzaku kishte nje shekull qe kishte cof mi kim, ishte remark ai qe shkruajti letren
 

fabiola

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

We all are savages in eager pursuit of the American Dream!

P.S.Linos,ke gabuar fakultet,mesa kuptova;duhet te kishe ndjekur rrugen me te veshtire dhe te pasigurt,art ose letersi /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Prodigychild01

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Tashi qe lexova shkrimin e Linos, vura re qe une qenkam 20 para kohes se e kapa kapitalizmin qe ne moshen 20 vjecare.

My eBay feedback rating : 18000 :goofy: :goofy: :goofy:
 

ladouce2005

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

...kur te rritet edhe pak, do dalim per dore neper park e do i tregoj shume gjera te bukura. Do ecim bashke ne Riverside park e do t'i tregoj historine e Henry Hudson river dhe pse e quajten ashtu. Do e marr ne biciklete deri ne Battery Park e do i tregoj vargun e pafund te ndertesave buze lumit. Do e pyes ku do donte te jetonte, ke do zgjidhte nga ndertesat, cfare do behet kur te rritet etj etj
Pastaj do ndalojme ne nje Mr. Softeeeeeee qe s'pushon me ate muziken karakteristike e do i blej nje huge ice cream. Do ulemi ne bar deri sa ai te mbaroje akulloren dhe nderkohe une do e shoh me adhurim :wub: si ai rritet kaq shpejt e me lumturon kaq shume me ekzistencen e tij :wub:
 
Status
Not open for further replies.
Top