Copeza mendimesh...

Status
Not open for further replies.

alinos

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

Hasano
bi ere rob i njoft, por s'po i bi me te kush je!
S'ka rendesi! Rendesi ka te shkembejme dy pare muhabet ene i dahon kaçak makar te mire /pf/images/graemlins/wink.gif

shnet e pare :wave:
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Tuk e keni kumllen... /pf/images/graemlins/laugh.gif
tek kumbulla po shkonte theror per sherbimin e saj te pafajshem si bredh,hodhem syte nga dera e zhurmshme,kumbulla kish shpetuar /pf/images/graemlins/laugh.gif .
Bredhi stampoi buzeqeshjet ne fytyrat e tyre.
Sa qyfyre mer jahuu!
...Nuk jam pishman,mgjth tentativat e mia per te ndrequr boten,provova /pf/images/graemlins/tongue.gif ...
alinos :kiss:
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Nese te ndjekesh ate cfare gjithmone ke patur per zemer eshte e drejte atehere pse ka momente qe vetmia e ideve te rendon teper,pse e gjen gjithmone midis mureve apo midis atyre qe te njohin kaq mire sa ke nevoje te krijosh dicka te re,pse jam gjithmone ne kerkim???
arsyen nuk e di,por nuk do te isha ndryshe,kete e kam te qarte.Nuk do pranoja te isha ndryshe,me ngjan sikur ne duar te kem nje puzzle,pothuajse kam ndertuar te gjithin,po ne kerkim te asaj cfare e ploteson te terin.
cmq alcune volte le seghe mentali sono eccessive.
di meno...di meno!
 

ekris

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Pranë oxhakut Hasani rrinë edhe mendon:
Egoizmi të diferencon nga të tjerët :
- Kështu është çdo herë kur kërkoni të jeni në qendër dhe kërkoni që të tjerët t'i nënshtrohen vullnetit tuaj personal!
Pa hë ?
Vetëm nëse je e^x ( e në fuqinë x !) !?!

- Koha edhe për një cigare tjetër !
Kaçak!
 

qeshem

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

...per ty eshte e lehte right ???

that's ok. mbase nuk kam forcen tende, mbase s kam per ta pasur ndonjehere, e mbase s kam per te zene ndonjehere mend, por ... dielli do dale dhe per mua neser njesoj si per ty

shko... that's ok
 

ekris

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Tuj pi dahon
Pranë oxhakut Hasani rrinë edhe mendon:
* Kohë eshatologjike !
 

eM

Paper Moon
Re: Copeza mendimesh....

Jeta eshte kurve.

E kam degju nje qere me here, dhe jam shume dakort. Por sot nuk po di si ta quaj me. Ishta nata e vitit ri dhe une isha ne pune, ndersa shtydhja trute te kujtoja se sa ben 1+1.

Jeta eshte kurve.
 

ekris

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Tuj pi dahon
Pranë oxhakut Hasani rrinë edhe mendon:
- Yin-Yang !

<ul type="square">
[*]Yin-Yang
[/list]
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

Fillimisht postuar nga Hasani:
[qb] Tuj pi dahon
Pranë oxhakut Hasani rrinë edhe mendon:
- Yin-Yang !

<ul type="square">
[*]Yin-Yang
[/list]
[/qb]
Perseritja eshte mema e dijes /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

zog

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

hasan kosova, ruj qetesine ka thone pejgameri. si duket ti se din akoma gjuhen argo te qyteteve te shqiperise. ajo shprehja qe te preku do te thote I VDEKSHEM, te gjithe do vdesim nje dite, pra do te kthehemi perseri nga kemi dale. eshte figurative, a kupton mik. nuk e shpika posaqerisht per TY. sepse me meditacionet e tua s'me kercenon gje, ishte thjesht koncept filozofik me i kundervene MENDIMIT pra PRITJES perballe AKSIONIN ose VEPRIMIN.

e forta ishte se prova ime doli me sukses. ti me reagimin tend tregove qe e ke te shtirur QETESINE qe mundohesh te tregosh ne ket teme. pranej mos medito me hasan se je shum falls ne ate pozicion e s'te shkon. sidoqofte pune per ty, mu s'me intereson e per inat tend kjo perseri rimon. :cool:

hasan mos u merzit lale i ka jeta keqkuptimet. shnet.
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Po ty pse te shqeteson mendimi i hasanit?
kot kjo per kureshtje mendimi.
/pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh....

One night a certain man cried "Allah!" till
his lips grew sweet with praising Him.

The Devil said, "O man of many words,

where is the response 'Here I am' to all this

'Allah, Allah, Allah'?

Not a single response is coming from the

Throne: how long will you say 'Allah' in

such great sadness?"

The man was broken-hearted, and lay down

to sleep - in a dream he saw Khidr in the

greenery. Khidr said, "You have held back from

praising God, why have you stopped calling

Him?" The man answered, "No 'Here I am' has

come back to me in response, I am afraid

that I have been turned away at the door,

as one who is cast-off."
Khidr said, "Not so. God has said

'That "Allah" of yours is My "Here I am,"

and that worship, that sorrow,

and that love of yours is my messenger to you.

Your many attempts to find Me were really

My drawing you towards Me, My loosening

you from the bonds of the world.

Your fear and your love are the net to catch My attention,

Beneath every "O Lord" of your's is many a

"Here I am" from Me.'"

- Mevlana Jelaluddin Rumi's Mathnawi, III:189


(Khidr,
is said in the Qur'an and many legends
to visit this world to provide guidance
in spiritual life and growth,
most often appearing in dreams.)
 

TDSH

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Nuk di se cfare ke veshur pas trupit sot...
di vetem qe hija ime te ndjek nga pas...

Ashtu pa ditur po eci mbi brigje te reja e rruge te vjetra, ashtu sikurse perhere ndjenjat qellojne te jene te reja e dashurite jane po ato te njejtat qe perserisin veteveten ne rroten e jetes. Keshtu pa arsye, vetem me deshiren per te udhetuar ne detin tim me ajer te ndenjur/te ngrysur...kam humbur. Mendimet jane si dhomat e nje shtepie te madhe ku hyn e del nga njera dere ne tjetren pa kuptuar se ku ndodhesh, po rivisitoj gjithcka; qe kur kam lindur dhe deri me sot.

Ne kujtime, syte dhe fytyre kam dhimbje dhe dashuri...
Per gjithe ato here qe kam mbetur pa ze por qe brenda trupit tim zeri ka vazhduar te bucase derisa ulerimat jane ngjitur diku lart mbi re, per gjithe ato here qe pergjigjet nuk i kan korresponduar pyetjeve, per gjithe ato here kur arratisja nuk me ka larguar nga trupat e pajete, nga njerzit e rreme, nga tradhetite e dashurise dhe miqesise...edhe mbas nje mije e nje rrotullimeve me kane rikthyer ne te njejtim fillim, per gjithe ato here qe kam preferuar te hesht dhe koha me ka dhene te drejte, per gjithe ato here qe mendonja se kisha mberritur ne stacion por ne te verteta isha vetem duke u nisur...dhe per gjithe ato here qe shija e hidhur e cila te pickon nen qiellez arrin te kthehet ne embelsi...-per ate embelsi qe rritet e rritet vetem atehere kur e leshon veten te udhezohet nga deshira per te jetuar e per te dashuruar, qe sot ajo shije te zgjase me shume se sa dje, me shume se sa pardje, e tjeter pardje...perseri, perseri...perseri.

Nuk di se cfare ke veshur pas trupit sot...
di vetem qe hija ime te ndjek nga pas...
 

Danae

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

si t'ia beeeeejj....... :rolleyes:
mah si perhere troc fare,pyetje-pergjigje!!!
 

qeshem

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

thone qe pas shiut del dielli, edhe pse ktej pas shiut zuri bora ...
fine dhe me boren, te pakten ftohtesia kompesohet me qetesine qe te transmeton
i heshtem parashikimit te moteve te mia, tashme as stuhise nuk i druhem me edhe pse e dua ate diell te me dale ...
 

Hermesss

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh....

Si te t'a them qe ti as e ke idene sa keq ndihem kur perpiqem te te shmangem me stil, qe edhe une dua te te takoj ashtu si dhe ti per te shijuar ne heshtje shoqerine tende te kendshme, por jo per te te thene ato fjale qe me duket se ke ca kohe qe do doje shume t'i degjoje te dilnin nga goja ime...
Si te t'a them qe nuk jetojme ne nje bote ideale, perfekte, sado qe secili prej nesh perpiqet t'a anashkaloje kete fakt - sepse, po te ishte qe jetonim vertet ne nje bote te tille, ndoshta s'do isha me epiqendra e konfuzionit ne mendjen tende :shrug:

Me ndihmo qe te t'a them e te mos me keqkuptosh :rolleyes:
 
Status
Not open for further replies.
Top