Cameria

i_own_u

Primus registratum
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ti thua qe tokat came kan qene me perpara te greqis? Po kjo histori nga na doli.

[/ QUOTE ]

kur esht debuar Turku nga Ballkani jan vendos kufijt (ne kurriz te kombit Shqiptar) per her te par ne historin e asaj toke... 500 vjet sjan pak mistreci

imagjino Shqiperia akoma ska mbush 100 vjetorin... ja kjo pershembull esht nje mini histori.
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Cameria

Camet te cilet arriten ti mbijetonin masakres qe i bene grekerit, kane qene shume te pakte, se greku kur thoshte gjyshja ime "Therri te madh e te vogel" nuk pyeti , dhe te vetmit qe kane shpetuar mund te kene qene te martuar me greke me pare, pasi ka ndodhur martesa te tilla, dhe jo se kane pranuar te nderrojne fene e te quhen greke kane arritur te mbijetojne. Dhe e perseris qe keto jane raste shume te rralla.
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ti thua qe tokat came kan qene me perpara te greqis? Po kjo histori nga na doli.

[/ QUOTE ]
Sinqerisht me hoqe trurin, ku e kam thene, kam thene Cameri, dhe ka qene e ndare ne nje fare menyre nga Shqiperia, sikurse Kosova, dhe kur greku i deboi camet nga tokat e tyre, nje pjese e tyre shkoi ne Turqi e nje pjese shkoi ne Shqiperi.
Ne Cameri flitej e shkruhej shqip ok.
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Cameria

kam degjuar per masakrat ndaj çameve...

dhe ai qe e organizoj ket masaker esht me origjin çame... po kte e dije...?
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ti thua qe tokat came kan qene me perpara te greqis? Po kjo histori nga na doli.

[/ QUOTE ]
Sinqerisht me hoqe trurin, ku e kam thene, kam thene Cameri, dhe ka qene e ndare ne nje fare menyre nga Shqiperia, sikurse Kosova, dhe kur greku i deboi camet nga tokat e tyre, nje pjese e tyre shkoi ne Turqi e nje pjese shkoi ne Shqiperi.
Ne Cameri flitej e shkruhej shqip ok.

[/ QUOTE ]

o bom lomsh /pf/images/graemlins/laugh.gif

ai me replikoj mua Ira...
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Cameria

Notorious, Dionizi shqip shkruan por une nuk e kuptoj mire , mbase eshte faji im booohhh, prandaj skam cfare te te them ne lidhje me ato qe shkruan ai
Pastaj, kjo e fundit qe ke shkruar tingellon si provokim, une nuk e kam degjuar, por nese eshte e vertete qe ti e ke degjuar , do jete patjeter nje nga ato qe amerikanet quajne rendom Legjende Metropolitane , cioè mos e beso
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Cameria

Eshte e vertete qe shumica e shqiptarve Cam apo Arvanitas qofshin (te gjithe arber jane) jane nga nacionalistat me te medhenje te greqise dhe kjo per faktin se i quajne shqiptaret e shqiperise tradhetare sepse ishin veglat me te fuqishme te perandorise Otomane.Pastaj eshe per arsyen se nderruan fene nga e krishtere qe ishin shqiptaret ne adoptimin e fese myslimane ,pra ne ate te pushtuesit Otoman.
Si shqiprare dhe po ashtu si Helen te paster te greqise me origjine shqiptare jane .Helenet e vertete te greqise jane Arvanitasit/camet por sic e tha edhe Dionizi kisha ka bere punen e saja duke mashtruar shiptaret e duke i futur ne grindje per vella vrasje dhe fatkeqesisht ajo ka ndodhur.Napoleon Zerva vegla me e fuqishme e masakres Came ishte me origjine shqiptare po ashtu .E pabesueshme por e vertete. /pf/images/graemlins/shrug.gif

Greket me origjine shqiptare te greqise pas shume vjetesh persekutimi per te harruar gjuhen dhe kulturen shqiptare fatkeqesdisht tashme brezi i ri eshte asimiluar new greek dhe prap mbeshtes Dionizin ne ate qe thote qe eshte keqtrajtuar nga greke shqipfolesa.Kjo ndodh sepse ky brez i ri shqiptar ne gjak por grek ne mendje perpiqet me te gjitha forcat te provoje se sa grek patriot eshte dhe kjo e ben ate me te keq se pjesa tjeter bastarde e greqise. :

Por nuk jane te gjithe keshtu sepse ka cemer/Arvanitas qe akoma jane krenar per origjinen e tyre.Ja se cfare me shkruan nje arvanitas ne e-mail:

(eshte ne greqisht per greqisht kuptuesat)

Den einai etsi akrivws.
Prin 200 xronia, stin epanastasi mas, to kratos idrithike, Ellada onomastike alla to 70% tou plithismou tis Elladas tote itan Arvanitikis katagwgis. Auto sto eggiomai, 70%. Gi'auto kai thelame kai megalutero kratos, megalutera sinora, "ellinoalvaniko" opws kai ta ksereis mallon kalutera apo mena.
Gi'auto lew, oi Arvanites, einai i Ellada. Mporei na axristeftike i palia mas glwssa, alla oi Arvanites pote den eniwsan ksenoi i katapiesi stin xwra Ellada, giati me toso aima poy dwsane, oi idioi einai i Ellada.
Iparxoun para polloi Arvanitikis katagwgis poy eginan prothipourgoi Elladas, stratigoi, epistimones, kai auto apodikniei auto poy sou eipa prin.
De kserw an katalabaineis tin skepsi mou.
Sti sunexeia, mexri simera, apla anameixthikan me tous ipoloipous Ellines.

"Elpizo na min simvi ke me tous Himariotes pou distikos me liga lefta ke poli propaganda ta mikra pedia hanunde kathe mera tin epafi me ta alvanika."
/pf/images/graemlins/frown.gif
nomizw oi Xeimariotes einai entelws alli periptwsi. Oi Alvanoi Xeimariotes "pairnoun" apo Ellada. Enw antitheta oi Arvanites edwsan stin Ellada. /pf/images/graemlins/wink.gif
diki mou gnwmi gia to thema: De pisteuw na uparksei problnma kai oute thelo! Kserw tis aksies tou Alvanikou laou (besa, perifania) kai o swstos Alvanos den einai "prodotis". Opws kai na to kanoume einai Alvaniko edafos twra, kai egw to sebomai apolyta auto.
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Cameria

Perktheje Iola se edhe une pertoj .lol

Ps: nje te shpejte nga une " 70 % e popullsis greke ateher ishte me origjine shqiptare"
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Cameria

ja paska fut kot ky miku jot me ket perqindje (70%)

un se besoj...

ndofta e çameris po jo e Greqis
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Cameria

Notorius si u dive sot!

Ky eshte vet arvanitas dhe di mire se cfare thot.Pastaj kur ne revolucioni e ashtequajtur grek gjithe heronjt dhe ushtaret pothuajse ishin arvanite/shqiptare ateher pse te duket cudi ty qe pas formimit te shtetit grek pas revolucionit te ishte 70 % arvanite !?
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Cameria

mir mir dias...

me duket habi per faktin sepse neqoftese do jet ashtu... ska pse te sillen kaq ashpersisht me Shqiperin prandaj

un di qe lobi flleh Shqiptar ne Greqi esht shum i fuqishem neper administratat e shtetit Grek

po qe popullata ne ate periudh ka qen me ate perqindje Shqiptare me duket si e habit'shme boooooo
 

mistrec-sarande

Primus registratum
Re: Cameria

Edhe ne Shqiptaret sa paskemi qene /pf/images/graemlins/laugh.gif
70% nuk besoj se i bie te jet nje shifer shume e madhe edhe sido qofte do vihesh re ne mbiemrat qe do kishin. Po cdo gje bene vaki.
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

IRA besoj se e di kur hyri ne fuqi feja muslumane dhe kristiane ne c"periudh e kam fjalen dhe si u ben musluman dhe kristian shqiptaret me pak fjal ne pushtimet qe benin te krishteret neper kriqezatat e tyre te gjith vendet e pushtuara nga ata beheshin te krishter ose u hiqnin koken dhe anasjelltas muslumanet benin te njejten gje jan bere shum maskra ne emer te krishtit dhe te allahut ne kete bot dhe rracat me te fuqishme arberore ne ate koh si camet qe profesioni i tyre ishte luftetar nuk pranonin dot ideologjin e krishtit dhe te peruleshin edhe te kthenin edhe faqen tieter kur e qellonin me bac keshtu nuk zgjodhen fen e mizeries dhe si luftetar zgjodhen te behen musliman por nuk besonin tek asnje nga te dya fet te gjith shqiptaret e asaj kohe. revolucinin grek e filluan dhe e ben arberit e filluan duke i ven koburen ne kok pater patros gjermanon se nuk donte revulicion se kisha ortodokse ne ate kohe kishte ber kontrat me sulltanin qe te paguanin taksat dhe sulltani te mos i ngiste me sa i ben ceshties se besimit dhe kur u bashkuan shqiptaret ne besen e tyre dhe me kishen qe saic shkruajta me lart kishte nje influenc te madhe akoma ka ran dakort qe pas clirimit nga tuqit te krionin nje shtet te madh dy besimesh dhe dy gjuhesh musluman dhe te krishter dhe shqip,greqisht dhe arbrit trima dhe te pa mposhtur por naiv e besuan kishen ortodokse dinake dhe keshtu pas largimit te osmanve me gjakun e arbrve erdhi ne fuqi kisha dhe i percau arberit i burgosi dhe i futi ne vllavrasie qe vazhdon edhe sot e kesaj dite dhe arberit e shiperis e kuptuan qe besa [kontrat e arbrve nuk firmosnin kontrata arbrit ne ate koh besa ishte kontrat e tyre]jepet dhe mbahet vetem nga arbrit dhe me shum gjak e mundim sepse luftonin dhe kundra osmanve dhe grekve ortodoks u deshen 100 vjet te benin atememedhen e tyre dhe arbrit trima te revolucionit grek u burgosen u perndoqen dhe u vran pas shpine dhe keshtu nuk ka as te krishter e as musliman sepse feja e arbrit eshte arberia dhe me vjen keq sepse kur besohei tek ira nje nga 12 zotet e olimbit nuk ekziztonte asnje nga te dya as te krishter dhe as muhametet. por c"far pyeta me lart dhe sic e thekson edhe dias shum cem qe jetojn ne greqi u asimiluan dhe tradhetuan veten etyre dhe te paret e tyre sepse kisha greke asgjesoi krein dhe trurin e tyre me c"do menyr qe ti nuk mund ta imagjinosh,per mua cemrit jan pasadhesit e mirmidonve popul trim,bujar,krenar,dhe te pa mposhtur dhe padiskutim shqiptar dhe une i adhuroj te gjith ata dhe cdo shqiptar ne kete planet.
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

masakra e fundit ne cameri u be ne vitin 1944 nga greket zyrtar qe bashkpunonin me nazit ka fakte per kete dhe e vetmja arsye qe camet u ben musluman eshte se u pershtatei profesionit te tyre si luftetar sepse profesioni i gjith shqiptarve [burrave] ne 1800-1920 ishte luftetar dhe nga luftetaret me te afre ne bot luftetaret dhe kapedan shqiptar kan mar pjes ne te gjitha luftrat e asaj peridhe kan luftuar per napolonin per venedikun dhe ne shum porta te larta mbreterore dhe vetem luftonin dhe nuk ishin politikan perandaj dhe shteti shqiptar u krijua shum von turq,grek,italian,serbet jan munduar kurdoher te na shfarosin si egzistenc dhe akoma mundohen por mos u beni merak shqiperia nuk vdes kurr se ka nje histori te madhe dhe qe ta zhdukin shqiperin duhet te zhdukin ne fillim historin, e saj dhe kam besim te plot se do vij dita dhe do piqen kushtet qe shqiperia do behet e madhe prap sic ka qen.
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

edhe nje lajm te ri do tju them ne greqi eshte krijuar nje grup i madh njerzish qe besimimi tyre eshte 12 perendit e olimbit i lejuar me leje nga shteti grek dhe qe eshte ne lufte te ashper me kishen greke por ata egzistojn kan edhe gazeten e revisten e tyre 2 her ne jav ne te cilat kritikojn dhe qortojn vazhdimisht kishen dhe genocidin e saj qe ka bere dhe po ben me monomentet arkiologjike dhe historine e vertet per 100 vjetet e fundit revista quhet DIOLOS.
 

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
CAMERIA NJE PLAGE QE AKOMA RRJEDH GJAK.
POSHTE GREQIA, RROFTE SHQIPERIA ETNIKE

[/ QUOTE ]Deri në pafundësi poshtë greqia, RROFTË SHQIPËRIA KOMBËTARE ( dhe jo etnike,është fjalë greke.)

[/ QUOTE ]

Etnike nuk është fjalë greke por shqiptare.

At në shumës bën etërit, geg - etnit. Pra vendi i baballarëve, nga vijnë etërit.

[/ QUOTE ]Jo or zotëri nuk është ashtu.Gjërat duhet ti themi ashtu siç janë dhe jo siç na pëlqen.Shih; greqisht &amp;#917;&amp;#920;&amp;#925;&amp;#927;&amp;#931;, me gërma latine shkruhet ETHNOS që në shqip përkëthehet shumë bukur, shumë pastër dhe shumë saktë KOMB.Atëherë mëthuaj ti dhe kushdo tjetër se përse duhet të përdorim shpehjen SHQIPËRIA ETHNIKE APO ETNIKE dhe jo më shqip sa s'ka ku të vejë më shprehjen SHQIPËRIA KOMBËTARE ?????!!!!!!!
 
Top