Cameria

Legjionixx

Forumium maestatis
Re: Cameria

Mbas vitit 1945 filloi edhe aksioni pre ndryshimin e strukturave demografike te Camerise, konolizimi me grek,arumun,rom,etj,i vendbanimeve te cameve te perndjekur.Qellimi qe krahina e Camerise te ndryshoj fizionomine,por dhe per faktin tjeter se qarqet zyrtare greke nuk kishin besim qe kjo krahine te mbetej nen duart e cameve ortodoks.Ajo ''greqia'' i frigohet te vertetes,ringjalljes tradicionale Cameve ortodoks
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: Cameria

Jam kurioz nese jane dokumentuar keto barbari te grekerve. Eshte shume e rendesishme qe bota ti njohi fakte te tilla.
 

Legjionixx

Forumium maestatis
Re: Cameria

Ne qytetin e Paramithise diten e marte te 27 qershorit 1944 qe eshte dita e ''Shen Bartolomeut''per gjithe Camerine brenda 24 oreve u vrane mbi 6.000 burra, gra ,femije .Ne Filat gjat periudhes qershor 1944-mars 1945 umasakruan dhe u vrane1286 persona,ne Gumenice u vrane 192, ne Margelliq e Parg 628 persona etj.Ka me qindra te tjere te pa identifikuar e te zhdukur pa lene gjurm.Jan grabitue te gjitha llijet e orendive shtepiake ne mase [fshatrat e Camerise kan qen te permendura per paisjen e shtepive] etj .U shkaterruan 68 Fshatra, u dogjen dhe u rrenuan 5800 shtepi, u shkaterruan te objektet e kultit si dhe u grabiten pasurit,prona te ketyre kulteve [mbi 80 xhami].Kjo eshte pasqyra e barbarizmave shoviniste greke.Terrori ishte i permasave te tilla deri sa detyrohej popullsia shqipetare muslimane te braktis per shkak te dhunes, trojet e te pareve te tyre mijevjecare duke gjetur streh ne Shtetin ame mbas marsit te vitit 1945.Mbi permasat e kesaj tragjedie dhe qellimin e saj e deshmojne qarte ne menyre te pakundershtushme edhe misionet angloamerikane qe vepronin ne kete kohe ne greqi dhe shqiperi.
 

Legjionixx

Forumium maestatis
Re: Cameria

Ndaluan me dhune cdo perpjekje per ta ruajtur identitetin e origjines se popullates Shqipetare te besimit Ortodoks te cilet banojn edhe sot e kesaj dite ne Cameri [Thesproti ]. Ndalohej perdorim i gjuhes amtare Shqipe te flitet ne mjediset urbane dhe nje sere masash te tjera asimiluse me qellim qe te humbasin vetedijen e origjines se tyre kombetare. Si rezultet i kesaj politike asimiluesa shtypese e diskriminimi,popullsia shqipetare e besmit ortodoks nuk guzon sot te te vetdeklarohet ne Cameri.
 

Legjionixx

Forumium maestatis
Re: Cameria

Ja edhe nje dhimbje Came
Qe te dhem deri ne Asht
------------------------

Ne kullosat e braktisura
Kullosin Rrufet

Nje Popull muhaxhir ecnin
neper shi, rremuj
Lamtumir Cameri
 

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
CAMERIA NJE PLAGE QE AKOMA RRJEDH GJAK.
POSHTE GREQIA, RROFTE SHQIPERIA ETNIKE

[/ QUOTE ]Deri në pafundësi poshtë greqia, RROFTË SHQIPËRIA KOMBËTARE ( dhe jo etnike,është fjalë greke.)
 

carger79

Primus registratum
Re: Cameria

RROFT SHQIPNIA DHE VDEKJE SHOVINIZMIT GREK
NE PO VIJME SE USHTRIA JONE PO STERVITET "UÇÇ".
NE DISA KRAHINA TE "TURQISE" NGA ÇAMET E "TURQISE"
MADE IN ENIC ALBANIA
 

alb_girl82

Primus registratum
Re: Cameria

Gjyshja ime me fliste gjithmone per shtepine e saj ne konispol, qe eshte ne kufit e sotme me greqin. Dhe sa here me permend femijerine e saj, adoleshencen e saj dhe mallin qe ndjen ajo per ate toke me mbushen syte me lot dhe mua. Ne nje fare menyre eshte sikur te jem dhe une pjese e asaj toke te lashte, dhe sa here me pyesin nga je nuk fshihem mbas vendilndjes time por e them me shume deshire dhe krenari qe jam came. Ajo sa here qe ikte ne konispol me merte me vete. aty kam mesuar te falem ne xhami, edhe pse nuk besoj as tani qe ekziston nje zot, por desha te dal ketu, qe ajo toke te ngjall dashuri, respekt dhe shpresoj me kete shkolle qe po mbaroj dua te bej dicka qe cameria te bej pjese perseri ne shqiperine.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
CAMERIA NJE PLAGE QE AKOMA RRJEDH GJAK.
POSHTE GREQIA, RROFTE SHQIPERIA ETNIKE

[/ QUOTE ]Deri në pafundësi poshtë greqia, RROFTË SHQIPËRIA KOMBËTARE ( dhe jo etnike,është fjalë greke.)

[/ QUOTE ]

Etnike nuk është fjalë greke por shqiptare.

At në shumës bën etërit, geg - etnit. Pra vendi i baballarëve, nga vijnë etërit.
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

pyetia eshte sa cam jetojne ne greqi dhe pse tremben te thon qe qe jan shqiptar dhe si mesun te flasin shqip kur ata thon qe jan grek. dhe pyetia eshte aktiviteti ikishes greke ne shqiperi dhe sa agjent te E.I.P.I.T GREK fshihen pas kishes dhe sa shqiptar jan shitur tek ata
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Cameria

Dionizo asnje cam i vertete nuk thote kurre qe eshte grek, prandaj mos shkruaj budallalleqe
Shqiptaret qe jetojne ne Greqi, cam apo jo qofshin e mohojne origjinen shqiptare duke njohur diskriminimin ekstrem qe i behet popullit shqiptar nga pala greke, dhe nuk ka cam budalla te bertase ne mes te Greqise faktin qe eshte shqiptar ok u sqarove zotrote
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

O IRA Perendeshe e familjes qe zusi te tradhetoj me miliona here ketu ne Holland jan ca cam dhe dhe thon qe jan grek dhe une thash qe pse kan frik dhe pyetia ime eshte pyetie e thjesht dhe jo pyetie ideologjike dhe ne baz te faktit se jetojme ne shekullin e XXI kan cdo te dreit te mbroin dhe te krenohen dhe te bertasin per preardhien e tyre dhe mos me fol maua per genocidin grek se une jetova 10 vjet aty mendoje dhe nje here se perse ekam une fjalen dhe nje dicka tieter po nuk e besuan vete qe jan cemer dhe te jen krenar per preardhjen e tyre per se lasim ne per camet qe jetojn ne shqiperi e neper bot prit goomar te mbij bar liri e demokraci pa gjak nuk ka sic nuk ka ne shqiperi se nuk u derdh gjak per demokraci dhe qeverisen akoma klishet e komunistava te gjith ata pa periashtim edhe idet dhe menyrat e tyre,mendohu [thenk.............]
 
Top