Cameria

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

Shih; greqisht ΕΘΝΟΣ,

[/ QUOTE ]E çuditshme,në tastierë unë e shkruajta greqisht,ndërsa këtu po e shoh vetëm të deshifruar.Sidoqoftë kush di sadopak greqisht do ta kuptojë menjëherë përse bëhet fjalë.
 

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ja se cfare me shkruan nje arvanitas ne e-mail:

(eshte ne greqisht per greqisht kuptuesat)

Den einai etsi akrivws.
Prin 200 xronia, stin epanastasi mas, to kratos idrithike, Ellada onomastike alla to 70% tou plithismou tis Elladas tote itan Arvanitikis katagwgis. Auto sto eggiomai, 70%. Gi'auto kai thelame kai megalutero kratos, megalutera sinora, "ellinoalvaniko" opws kai ta ksereis mallon kalutera apo mena.
Gi'auto lew, oi Arvanites, einai i Ellada. Mporei na axristeftike i palia mas glwssa, alla oi Arvanites pote den eniwsan ksenoi i katapiesi stin xwra Ellada, giati me toso aima poy dwsane, oi idioi einai i Ellada.
Iparxoun para polloi Arvanitikis katagwgis poy eginan prothipourgoi Elladas, stratigoi, epistimones, kai auto apodikniei auto poy sou eipa prin.
De kserw an katalabaineis tin skepsi mou.
Sti sunexeia, mexri simera, apla anameixthikan me tous ipoloipous Ellines.
"Elpizo na min simvi ke me tous Himariotes pou distikos me liga lefta ke poli propaganda ta mikra pedia hanunde kathe mera tin epafi me ta alvanika." /pf/images/graemlins/frown.gif
nomizw oi Xeimariotes einai entelws alli periptwsi. Oi Alvanoi Xeimariotes "pairnoun" apo Ellada. Enw antitheta oi Arvanites edwsan stin Ellada. /pf/images/graemlins/wink.gif
diki mou gnwmi gia to thema: De pisteuw na uparksei problnma kai oute thelo! Kserw tis aksies tou Alvanikou laou (besa, perifania) kai o swstos Alvanos den einai "prodotis". Opws kai na to kanoume einai Alvaniko edafos twra, kai egw to sebomai apolyta auto.

[/ QUOTE ]

Perkthimi:

Nuk eshte tamam keshtu.
Para 200 vjetesh, gjate revolucionit, shteti u krijua dhe u quajt Greqi por 70% e bazes se Greqise se atehershme ishin me origjine Arvanitase. Per kete betohem, e perseris 70%.
Per kete dhe deshem nje shtet me te madh, kufij me te zgjeruar, greko-shqiptar ashtu si ndoshta ti e di me mire se une.

Per kete dhe them qe Arvanitasit jane Shqiperia. Mund edhe te kete humbur (mos te perdoret me) gjuha jone e vjeter por Arvanitasit nuk jane ndjere kurre te huaj ne Greqi pasi me gjithe kete gjak te derdhur, vete Greqia eshte bere nga ta. Ka shume njerez me origjine Arvanitase qe jane bere drejtues, ushtarak, njerez qe kane ngelur ne histori dhe kjo verteton dhe njehere ate qe thashe me pare.
Ne vazhdim e deri ne ditet e sotme ne u perziem me popullsine tjeter greke.
"Shpresoj qe te mos ndodh si me Himariotet qe fatkeqesisht me pak leke dhe shume propogande, femijet e vegjel e humbin cdo dite kontaktin me gjuhen shqipe" /pf/images/graemlins/frown.gif
Mendoj se Himariotet jane krejtesisht nje rast tjeter. Shqiptaret e Himares "marrin" nga Greqia nderkohe qe Arvanitasit i kane dhene Greqise. /pf/images/graemlins/wink.gif
Mendimi im per kete teme: Nuk besoj se ka ndonje problem dhe as nuk e dua! I njoh vlerat e popullit shqiptar (besen, krenarine) dhe e di qe shqiptari i drejte nuk eshte "tradhetar". Sido qe ta kthejme eshte toke Shqiptare dhe une e respektoj plotesisht kete.


[/ QUOTE ]Për saktësi, atje ku shkruan:por arvanitasit nuk u ndjenë të huaj në greqi duhet të shtosh : ose shtypje, përndjekje ( i katapiesi ). /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
 

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

Ja se cfare me shkruan nje arvanitas ne e-mail:

(eshte ne greqisht per greqisht kuptuesat)

Den einai etsi akrivws.
Prin 200 xronia, stin epanastasi mas, to kratos idrithike, Ellada onomastike alla to 70% tou plithismou tis Elladas tote itan Arvanitikis katagwgis. Auto sto eggiomai, 70%. Gi'auto kai thelame kai megalutero kratos, megalutera sinora, "ellinoalvaniko" opws kai ta ksereis mallon kalutera apo mena.
Gi'auto lew, oi Arvanites, einai i Ellada. Mporei na axristeftike i palia mas glwssa, alla oi Arvanites pote den eniwsan ksenoi i katapiesi stin xwra Ellada, giati me toso aima poy dwsane, oi idioi einai i Ellada.
Iparxoun para polloi Arvanitikis katagwgis poy eginan prothipourgoi Elladas, stratigoi, epistimones, kai auto apodikniei auto poy sou eipa prin.
De kserw an katalabaineis tin skepsi mou.
Sti sunexeia, mexri simera, apla anameixthikan me tous ipoloipous Ellines.

"Elpizo na min simvi ke me tous Himariotes pou distikos me liga lefta ke poli propaganda ta mikra pedia hanunde kathe mera tin epafi me ta alvanika."
/pf/images/graemlins/frown.gif
nomizw oi Xeimariotes einai entelws alli periptwsi. Oi Alvanoi Xeimariotes "pairnoun" apo Ellada. Enw antitheta oi Arvanites edwsan stin Ellada. /pf/images/graemlins/wink.gif
diki mou gnwmi gia to thema: De pisteuw na uparksei problnma kai oute thelo! Kserw tis aksies tou Alvanikou laou (besa, perifania) kai o swstos Alvanos den einai "prodotis". Opws kai na to kanoume einai Alvaniko edafos twra, kai egw to sebomai apolyta auto.

[/ QUOTE ]Nuk jam plotësisht i një mendimi me të lartpermëndurin arvanitas sepse : i epanastasi, revolucioni në shqip nuk ndodhi sepse u ngritën masat popullore kundër shtypjes turke por sepse ndërhyri Rusia dhe donte që ti vinte fre Turqisë duke formuar rreth e rreth saj shtete ortodokse.Dhe duke patur parasysh se dy përpjekje të mëparshme të Rusisë për tia arritur qëllimit të saj dështuan pikërisht sepse Turqia aktivizoi në fushata të ndryshme shtypëse shumë myslimanë arvanitas dhe çamër,dhe shqipëtarë nga vilajetet e shqipërisë.Atëherë Rusia financoi ne një bashkim të myslimanëve dhe ortodoksve arvanitas( sepse vetëm arvanitasit të të dyja feve ishin të organizuar dhe të armatosur - kleftarmatoli - dhe duke parë se shqiptarët janë një popull luftarak -e ka treguar historia jonë brez pas brezi - ). U krijua ky bashkim dhe i dha për së mbari frytet e veta.Kur revolucioni fitoi duke parë se arvanitasit do të donin të merrnin pjesën e luanit dhe bashkim me shqipërinë ecila ishte akoma myslimanedhe akoma nën pushtimin turk dhe kështu Turqia do të kishte prapë kontollin në greqi Rusia ortodokse me ndihmën e patriakanës ( to patriarqio,ose fanari siç i thonë grekët ) greke në Stamboll i futën arvanitasit në luftë civile,fetare,vëllavrasëse.Le të kujtojmë këtu se Marko Boçari u vra në betejën që u bë në Mesolongji midis arvanitasve ortodoks dhe myslimanë.Dhe për hakmarrje krerët arvanitas ortodoks ,pasi e kishin kapur rob kryetarin e palës myslimanë në këtë bashkim,Ago Vasiarin e therën në kohën që po jepte shpirt Markua.Mbasi pala ortodokse të mbështetur nga Rusia,Franca,Anglia vranë e prenë bashkëatdhetarët e tyre myslimanë u eleminua nga vetë fuqitë e mëdha. Krerët e saj u vranë u burgosën u ndoqën e perndoqën.Fati më i zi ishte për myslimanët arvanitas të cilët gjatë gjithë kohës më pas u vranë,u prenë u detyruan të ndërrojnë fenë etj,etj.Do të dëgjojmë nga goja e disa arvanitasve se nuk janë të tillë dhe se janë grekë.u ndalua të flitej gjuha arvanitase.Prindërit dhe gjyshërit ndaluan tu flasin fëmijëve gjuhën e mëmës sepse nuk ishin të sigurtë më për të ardhmen e fëmijëve të tyre si arvanitfolës.E shumë e shumë të tjera.Prandaj nuk e kuptoj se si arvanitasit nuk paskan ndjerë shtypje dhe përndjekje në greqi.
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
CAMERIA NJE PLAGE QE AKOMA RRJEDH GJAK.
POSHTE GREQIA, RROFTE SHQIPERIA ETNIKE

[/ QUOTE ]Deri në pafundësi poshtë greqia, RROFTË SHQIPËRIA KOMBËTARE ( dhe jo etnike,është fjalë greke.)

[/ QUOTE ]

Etnike nuk është fjalë greke por shqiptare.

At në shumës bën etërit, geg - etnit. Pra vendi i baballarëve, nga vijnë etërit.

[/ QUOTE ]Jo or zotëri nuk është ashtu.Gjërat duhet ti themi ashtu siç janë dhe jo siç na pëlqen.Shih; greqisht &amp;#917;&amp;#920;&amp;#925;&amp;#927;&amp;#931;, me gërma latine shkruhet ETHNOS që në shqip përkëthehet shumë bukur, shumë pastër dhe shumë saktë KOMB.Atëherë mëthuaj ti dhe kushdo tjetër se përse duhet të përdorim shpehjen SHQIPËRIA ETHNIKE APO ETNIKE dhe jo më shqip sa s'ka ku të vejë më shprehjen SHQIPËRIA KOMBËTARE ?????!!!!!!!

[/ QUOTE ] </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


[/ QUOTE ]
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

Une e zotroj gjuhen greke dhe fjala ethnos vjen nga SHqipja nga fjala eter e ka ne rregull zoti konndra,si edhe fjala qe perdorin greket p.sh kuvenda eshte fjal SHQIPE, fjala ethnos ne grqisht eshte patridha ne greqisht ka pothuajse 40% te fjalve te marura nga SHQIPJA, shih veprat e Aristidh Koles gjuha e perendive, dhe ne perdorim SHQIPERIA KOMBETARE p.sh kob eshte i lidhur i bashkuar populli shqiptar, pra populli SHqiptar i bashkuar, pra KOMBI SHQIPTAR, fjala baba nuk eshte SHQIPE e sakta eshte ATE ose ETERIT.
 

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Une e zotroj gjuhen greke dhe fjala ethnos vjen nga SHqipja nga fjala eter e ka ne rregull zoti konndra,si edhe fjala qe perdorin greket p.sh kuvenda eshte fjal SHQIPE, fjala ethnos ne grqisht eshte patridha ne greqisht ka pothuajse 40% te fjalve te marura nga SHQIPJA, shih veprat e Aristidh Koles gjuha e perendive, dhe ne perdorim SHQIPERIA KOMBETARE p.sh kob eshte i lidhur i bashkuar populli shqiptar, pra populli SHqiptar i bashkuar, pra KOMBI SHQIPTAR, fjala baba nuk eshte SHQIPE e sakta eshte ATE ose ETERIT.

[/ QUOTE ]Me aq greqisht sa di, di që ethnos në greqisht është komb në shqip dhe patridha në greqisht është atdhe në shqip. /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
 

^Ira^

Forumium praecox
Re: Cameria

Duke lene menjane se kush nga ju di me shume e me mire greqisht, jam shume kurioze te di se sa te afert e shihni diten qe çamet te rimarrin ate cka u takon me te drejte, Çamerine
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

Per mendimin tim varet nga hapat qe do te beje diplomacia SHqiptare dhe politikanet e saj, me sa dim te gjithe diplomacia dhe politika jone po ecen shum nga dale, ne kete moment te politikes botrore greket dhe serbet nuk simpatizohen nga fuqit e ketij planeti, por edhe qeveria SHqiptare duhet te zgjohet dhe te bej cështe e mundur te kene nje pjesmarrie te te plote ne jeten politike botrore ateher mund te behet dicka per mendimin tim.
 

mistrec-sarande

Primus registratum
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Duke lene menjane se kush nga ju di me shume e me mire greqisht, jam shume kurioze te di se sa te afert e shihni diten qe çamet te rimarrin ate cka u takon me te drejte, Çamerine

[/ QUOTE ]
Per mendimin tim sbesoj se do vi ajo dite.
Shyrto ate qe do ndodhi.
Ne gjithe camerin kan ardhur grek tani edhe jan bere zot me letra edhe me vepra,
pra kan nje jete qe jetoj edhe punojn aty edhe sdo jete gje e lete per ata qe ta pranojn. Nga ana diplomatike do te thot ti heqesh nje shteti te drejten per te zotruar ato toka edhe tua kthesh te tjerve sepse nese do ndodh kjo gje( gje qe nuk bene vaki shteti grek do jete kunder)do ta bejen shtetet e tjera.
Gje e pamundur.
 

Asklipio

Primus registratum
Re: Cameria

O ilirarberi trim me flet ti di aq shume grqisht sa di dionizi kinezce /pf/images/graemlins/laugh.gif

Ethnos ose Etnos kane per baze rrenjen shqipe At pra Eter,etrit tane dhe baba eshte nje fjale e nderkombetarizuar qe asnje nuk di me saktesi se nga e ka prejardhjen.
Edhe vete fjala patridh qe ne greqisht do te thote atdhe ka si rrenje fjalen shqipe dha ,dhe .
Dha eshte fjale dorike per dhe,dheun(token)
Pra sic e shikon vetem fjala at eshte pershtatur ne pater ndersa rrenja me kryesore dhe ose dha nuk ndryshon por qendrone e njejte si ne shqipe ashtu eshe ne greqishte pra dhe - dha .


patri dha
at dhe

fjala dhe eshte fjale shume e lashte dhe qe fatlumerisht e trashegojme vetem ne shqiptaret. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
O ilirarberi trim me flet ti di aq shume grqisht sa di dionizi kinezce /pf/images/graemlins/laugh.gif

Ethnos ose Etnos kane per baze rrenjen shqipe At pra Eter,etrit tane dhe baba eshte nje fjale e nderkombetarizuar qe asnje nuk di me saktesi se nga e ka prejardhjen.
Edhe vete fjala patridh qe ne greqisht do te thote atdhe ka si rrenje fjalen shqipe dha ,dhe .
Dha eshte fjale dorike per dhe,dheun(token)
Pra sic e shikon vetem fjala at eshte pershtatur ne pater ndersa rrenja me kryesore dhe ose dha nuk ndryshon por qendrone e njejte si ne shqipe ashtu eshe ne greqishte pra dhe - dha .


patri dha
at dhe

fjala dhe eshte fjale shume e lashte dhe qe fatlumerisht e trashegojme vetem ne shqiptaret. /pf/images/graemlins/smile.gif

[/ QUOTE ]Pra kjo tregon se nuk di shumë greqisht.Në rregull.Unë thashë me aq sa di.Dhe uroj me gjithë zemër që të jetë ashtu si thua ti.Vetëm se nuk do të më pëlqente që të bëhemi si ata popuj që nuk kanë kulturë,histori,dhe për ti krijuar ato vjedhin majtas,djathtas,para,mbrapa nga gjuhët e tjera dhe i paraqesin si të tyret.Më mirë pak e saktë,vetëm të jenë tonat.Më kuptove or filozof ? /pf/images/graemlins/smash.gif
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

Ndjenja qe po shpreh me siper iliraberi ne shkrimin tend tregon dobesin se eshte e veshtir per ti te besosh te tjeret p.sh {dias} qe i din gjerat me te sitisura nga ty dhe sa per historin e gjuhes shqipe nuk kemi nevoj te marrim hua askujt, por e anasjellta kemi dhene e kan mar vet e po marin dhe te japesh eshte ndjenja me e bukur qe egziston, por ata qe e marin dhe nuk japin respektin qe duhet sepse e kan hunden lart nuk e duron me shqiptari, dhe mos u tremb se dias di c"thot, e c"ben dhe nuk behet fjala ketu per filosofi por per rrenjet e fjalve te bukura shqipe. por si duket nuk e ke sdudiuar temen nga themelet, dhe te lutem mos e mer personalisht, por duhet te dish c"eshte shqipe se po pranove qe nuk eshte shqipe ajo fjala qe eshte shqipe dhe ka fakte per to duhet te pranosh qe edhe gjysma e SHqiperis eshte greke meso te kontrollosh dhelprat plaka dhe ti kuptosh si p"sh shtetet gjiton dhe institutet besimtare qe ideologjia e tyre eshte perca e sundo , bej si them une dhe mos bej se si bej une, dhe per fjalet e mesiperme jan te faktuara shqipe ta them kete me bindje te plot e serijozitet te plot sepse egzistojn vetem ne gjuhen shqipe ashtu sic ishin para mijra vjetve dhe sic e di edhe ti pa rrenje nuk ka fjal dhe rrenje eshte dhe ka kuptim vetem ne shqip{ dhe mos u be pnevma andilogjias} po degjo e meso nuk te kushton gje. pershendetje or ti mik.
 

nik nika

Primus registratum
Re: Cameria

Kemi nje shtet te falimentuar, kemi politikane pa nder pa dinjitet, pa vlera , peme pa kokrra si i thone nje fjale.Jane te zote te hahen si qente me njeri tjetrin, por kur vjen puna per patriotizem rrine si muter.Greqia mire Camerine na e ka marre po ben ligjin dhe ne shqiperi.

KETA POLITIKANE QE KEMI PO SHKELIN MBI GJAKUN E POPULLIT SHQIPTAR QE PER SHEKUJ I KANE RREZISTUAR SERBEVE E GREKEVE.
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

Mire camerine por duan dhe gjysmesn e shqiperise per te marre.Hidhini nje sy kesaj faqes per Epirin e Veriut ,Voroo Epiro ne greqisht.Eshte per ata qe dine greqishte :

Vorio Epiro

Shume fytyra ne faqen e pare qe paraqitet nuk kane as madhesine e nje gjilpere por ama fytyra e atij qe ka pehapur fatkeqesine me te madhe ndermjet shqipatesh te priftit ,eshte sa gjysma e faqes. /pf/images/graemlins/smash.gif
 

ilirarberi

Forumium maestatis
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ndjenja qe po shpreh me siper iliraberi ne shkrimin tend tregon dobesin se eshte e veshtir per ti te besosh te tjeret p.sh {dias} qe i din gjerat me te sitisura nga ty dhe sa per historin e gjuhes shqipe nuk kemi nevoj te marrim hua askujt, por e anasjellta kemi dhene e kan mar vet e po marin dhe te japesh eshte ndjenja me e bukur qe egziston, por ata qe e marin dhe nuk japin respektin qe duhet sepse e kan hunden lart nuk e duron me shqiptari, dhe mos u tremb se dias di c"thot, e c"ben dhe nuk behet fjala ketu per filosofi por per rrenjet e fjalve te bukura shqipe. por si duket nuk e ke sdudiuar temen nga themelet, dhe te lutem mos e mer personalisht, por duhet te dish c"eshte shqipe se po pranove qe nuk eshte shqipe ajo fjala qe eshte shqipe dhe ka fakte per to duhet te pranosh qe edhe gjysma e SHqiperis eshte greke meso te kontrollosh dhelprat plaka dhe ti kuptosh si p"sh shtetet gjiton dhe institutet besimtare qe ideologjia e tyre eshte perca e sundo , bej si them une dhe mos bej se si bej une, dhe per fjalet e mesiperme jan te faktuara shqipe ta them kete me bindje te plot e serijozitet te plot sepse egzistojn vetem ne gjuhen shqipe ashtu sic ishin para mijra vjetve dhe sic e di edhe ti pa rrenje nuk ka fjal dhe rrenje eshte dhe ka kuptim vetem ne shqip{ dhe mos u be pnevma andilogjias} po degjo e meso nuk te kushton gje. pershendetje or ti mik.

[/ QUOTE ]Të faleminderit shumë për këshillat.Që të mësoj e dëgjoj jo vetëm që nuk më kushton gjë por më nxit për më tepër,dhe se jam vetë kureshtar pa qenë nevoja që t'ma kujtosh ti apo ndonjë tjetër.Ndërsa që të mos bëhem pnevma antilogjias,këtu nuk jam i një mendje me ty.SEPSE unë do të bëhem pnevma antilogjias sa herë që gjërat do jenë të pakuptueshme për mua,sa herë që gjërat do të jenë të pa qarta,sa herë që gjërat do të jenë të pa sakta,sa herë që gjërat do jenë si : kodra pas bregut etj,etj,etj,etj,.Është dobësia ime që të mos i besoj lehtë gjërat ( dhe jo sepse këto gjëra i di dikush tjetër më mirë se unë,aspak ) për arsye të mjegullës dhe tymit të madh që ka mbuluar të kaluarën tonë,sepse jemi akoma në kërkim të vetvetes,të përkatësisë sonë.Përshëndetje or mik. /pf/images/graemlins/wave.gif
 

dionizi

Primus registratum
Re: Cameria

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ndjenja qe po shpreh me siper iliraberi ne shkrimin tend tregon dobesin se eshte e veshtir per ti te besosh te tjeret p.sh {dias} qe i din gjerat me te sitisura nga ty dhe sa per historin e gjuhes shqipe nuk kemi nevoj te marrim hua askujt, por e anasjellta kemi dhene e kan mar vet e po marin dhe te japesh eshte ndjenja me e bukur qe egziston, por ata qe e marin dhe nuk japin respektin qe duhet sepse e kan hunden lart nuk e duron me shqiptari, dhe mos u tremb se dias di c"thot, e c"ben dhe nuk behet fjala ketu per filosofi por per rrenjet e fjalve te bukura shqipe. por si duket nuk e ke sdudiuar temen nga themelet, dhe te lutem mos e mer personalisht, por duhet te dish c"eshte shqipe se po pranove qe nuk eshte shqipe ajo fjala qe eshte shqipe dhe ka fakte per to duhet te pranosh qe edhe gjysma e SHqiperis eshte greke meso te kontrollosh dhelprat plaka dhe ti kuptosh si p"sh shtetet gjiton dhe institutet besimtare qe ideologjia e tyre eshte perca e sundo , bej si them une dhe mos bej se si bej une, dhe per fjalet e mesiperme jan te faktuara shqipe ta them kete me bindje te plot e serijozitet te plot sepse egzistojn vetem ne gjuhen shqipe ashtu sic ishin para mijra vjetve dhe sic e di edhe ti pa rrenje nuk ka fjal dhe rrenje eshte dhe ka kuptim vetem ne shqip{ dhe mos u be pnevma andilogjias} po degjo e meso nuk te kushton gje. pershendetje or ti mik.

[/ QUOTE ]Të faleminderit shumë për këshillat.Që të mësoj e dëgjoj jo vetëm që nuk më kushton gjë por më nxit për më tepër,dhe se jam vetë kureshtar pa qenë nevoja që t'ma kujtosh ti apo ndonjë tjetër.Ndërsa që të mos bëhem pnevma antilogjias,këtu nuk jam i një mendje me ty.SEPSE unë do të bëhem pnevma antilogjias sa herë që gjërat do jenë të pakuptueshme për mua,sa herë që gjërat do të jenë të pa qarta,sa herë që gjërat do të jenë të pa sakta,sa herë që gjërat do jenë si : kodra pas bregut etj,etj,etj,etj,.Është dobësia ime që të mos i besoj lehtë gjërat ( dhe jo sepse këto gjëra i di dikush tjetër më mirë se unë,aspak ) për arsye të mjegullës dhe tymit të madh që ka mbuluar të kaluarën tonë,sepse jemi akoma në kërkim të vetvetes,të përkatësisë sonë.Përshëndetje or mik. /pf/images/graemlins/wave.gif

[/ QUOTE ] OR ti mik ketu nuk ke as tym as mjegull dhe faktet jan kudu eshte sikur ne po te themi ja ujku dhe ti kerkon gjurmet, per te ngritur shtetin dhe flamurin grk ne 1921 u derdh shum gjak SHqiptar edhe shume cam, presidenti i par grek ishte shqiptar, kisha dhe dhespotet, i hengren ne bes dhe u be nje masakre madhe kunder tyreper shum vite dhe nuk degjohet asgjekundi per ta, ne dokumentaret grek shikon vetem temen per masakren e turqis ne azi te vogel dhe per Armenet dhe kjo vetem dhe vetem spse jan ortodoks dhe cemet jan musluman, nuk e di ku jeton por kerko ne treg te gjesh filmin seri valiu i fundit i ballkanit, dhe ne greqisht o telefteos arhondas ton ballkanion dhe aty do te kuptosh shum gjera per se behet fjal ne kete ceshtje, /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
 

nikox60

Primus registratum
Re: Cameria

per mendimin tim "ATA" munt te duan shume gjera,ata duan Stambollin ata nuk pranojne ta njohin Maqedonine me kte emer,ata thone qe Napoelon Bonapart eshte grek ata udhetojne shume me fantazi,ata ne 1997 dolen bllof thane qe erdhi shanci per te marre vorio epirin,por harruan qe plani per trazirat e 97 u hartua nga te njejtat tavolina ku u hartua copezimi i shqiperise.Ata harrojne se ne shtetin e tyre banojne 3 milion Arvanites{arberesh},2 milion rumune
[cobenj] 1 milion ruse nga kasakistani,ose te quajtur rusoponde,ktu ka turq .edhe keta e quajne veten HOMOGJENE. /pf/images/graemlins/lol.gifPrandaj o patriotet e mi fati camerise nuk varet nga shqiptaret dhe as nga vete camet e jo me nga greket ose nga politikanet shqiptare /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gifZIO SEM e di ai na do fort ne shqiptaret.
 
Top