A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

ili

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Degjoni ketu o popull.te gjithe po ia funi kot dhe sidomos keto te veriut qe nukkane pare gje tjetr vec se ari dhe ujk,
puna eshte ketu,,njeriu duhet qe te dije se kush e krijoi.dhe duhet te mendohet gjate duhet te studioje shume q ta gjeje krijuesin e tij.sepse nuk erdhi rastesisht.dhe duhet te dije kush eshte qellimi i ardhjes ne kete bote dhe ku e ka pefundimin.
do ta vazhdoj nje dite tjeter.
 

Sejsej

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

S'me intereson te shkruaj me ne kete forum se s'dua t'a humbas kohen.
Por desha te te shtoje dicka.
Kush e shfrytezoi dhe e shfrytezon gruan dhe femren ne Shqiperi me keq se Frrok'at,Kolec'at e Mirash'at?????.
A kish dhe a ka njerez me te Prapambetur se sa katoliket e Shqiperise.Patjeter se ju keni Biblen dhe ju mesonin Prifterinjte qe ju pallonin grate bash diten ma t'bukur,ate te marteses.
 

u74

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ti me pseudonimin "Sheshel" alias Sejsel !

Po me detyron me ule veten ne nje rang me ty ,dhe me ti thane disa fjale megjithse e di fort mire se tek ti nuk kane me zane vend .Por te pakten per ndonje tjeter qe do te kaloje ketu dhe e ka mendjen ne koke akoma,eshte mire te degjoje.

Kur permende Frrokat,Marashat etj.. etj,se gjoja i trajtojne keq grate. Une po te them se nuk eshte tamam ashtu sic mundohesh ti ta paraqesesh kete realitet.

Per shembull : Babai im quhet Gjergj dhe eshte lindur e rritur ne zonat e katolike ne mes te Alpeve ,po aty ku kemi lindur une dhe vellezerit e motrat e mija .
Dhe kjo nuk na ka penguar aspake qe te shkollohemi dhe te zhvillohemi njesoj si gjithe te tjeret ne Shqiperi ( e kame fjalen per ata qe me te vertete i kane dhene rendesi shkollimit)

Sa per dijeni (qe une jame i sigurte qe ti Sejsel nuk e ke, dhe as ndergjegje aspak) motrat e mija jane shkolluar ne shkollat me te mira te Shqiperise per kohen, duke filluar qe nga Vlora dhe gjer ne Shkoder.

Po ashtu edhe vellezerit e mije.
Dhe gjithashtu me qindra te tjere nga zonat tona ,perjashto ata qe fatkeqesishte regjimi komuniste ua ka mohuar te drejten e shkollimit.

Prinderit e mije dhe nje vella i imi jetojne ne nje qytet te veriut,vellai im eshte i detyruar qe c'do mengjese dhe dreke te shoqeroje vajzen per ne shkolle te mesme se e tille eshte situata ne disa qytete te Shqiperise.

Ndersa disa nga komshinjte tone "te qyteteruar" te besimit muslimane(sigurishte jo te gjithe muslimanet) i kane mbyllur vajzat ne shtepi qe pas klases se katert te fillores,dhe vajzat e shkreta as nuk jane martuar dhe bejne nje jete "arresti shtepie" pa u akuzuar per asnje "krime",dhe pa shprese per "dite gjyqi"!

Sot nje pjese e madhe e familjes tone kemi emigruar jashte Shqiperise ,dhe punojme dhe jetojme si gjithe te tjeret.

Cuditerishte ne keto vendet perendimore ku ne jetojme sote, nuk na drejtohet njeri me epitete prej injoranti si puna jote , biles si per cudi sic me tha edhe nje shoke i mi nje dite "ketu e ndien veten njeriu me pa fjale e pa "dallime" se ne Shqiperi". Fatekeqesi e verte "kjo" per te gjithe shqipetaret, kur kemi mberritur ne keto pozita.

Jo se nuk kemi qene dhe prape jemi ne gjendje qe ti dalim per zote vetes ne Shqiperi. Mjafton te kujtojme se kur nuk na mposhti turku i "vertete" per 500 vjete, nuk ka asnjefare mundesie qe te na "demtojne" kopilat qe kane lane turqit ne Shqiperi, qe nuk dijne ke kane "nane " dhe ke kane "babe" . Nje shanse i mire eshte se shumica e shqipetareve e dine dhe e vleresojne IDENTITETIN e tyre . Ndersa per "kopilat" jane pake, dhe e kemi te lehte qe t'iu tregojme vendin ne qofte se e kerkon nevoja .

Ndersa se fundi per disa mjerana si puna Sejsel, Albinos,Baletes e disa te tjereve qe e quajne Veten muslimane apo kristjane me perpara se ta quajne veten SHQIPETARE, dhe po mundoheni me fute percarje midis SHQIPETAREVE po iu them : vetem se jeni tamam njerez pa nene pa babe dhe me vjen keq per ju!

(Qynaf se ne shqipetaret do te ishim munduar edhe per "ju " qe t'iu behemi nene e babe "meqe na keni mbire ne kopesht ",por ju nuk doni as prider te "adoptuar", atehere.... silluni "rrugash" :cry: !)
 

Gino

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Azgje te keqe nuk ka te jesh ateist per mendimin tim, dhe e theksoj, PER MENDIMIN TIM:
Nje gje te tille nuk duhet ta harrosh "o miku im ateist".Une personalisht nuk jam besimtar,por shkrimi yt dhe argumentat e tua per arsyet per te cilat njerzit sipas teje duhet te mos besojne ne Krishtin se na qenkesh nje hajdut ordiner dhe se Dishepujt e tij nje bande hajdutesh .....Me fal po per mendimin tim eshte pak te thuash qe e tepron.Ti mund te thuash qe eshte mendimi i yt,dhe ke te drejte t'a bertasesh me te madhe.E keqja eshte or mik se Ti dhe Une jemi shume te "vegjel"...Nuk dua te te kujtoj se sa perqind e popullsise se rruzullit beson qe Ai qe ti e quan hajdut ordiner nuk ka qene aspak i tille.{Por Mua dhe Ty aq na ben ky fakt,ne nuk besojme dhe pike}..Nuk mendoj se eshte kaq e thjeshte.Desha te te kujtoj se Une dhe Ti jemi shume te "vegjel" te veme veton per gjera me te tilla permasa...Duke e perseritur qe mund t'a thuash me ze te larte mendimin tend mendoj se duhet te priremi te gjithe nga rrespekti dhe toleranca per mendimin, besimin,opinionin etj etj qe dikush tjeter ka.Mos me keqkupto te lutem dhe mos mendo se po te jap mend,une besoj shume ne thenien "Ogni gusto e giusto"panvaresisht se eshte pak "banale"per rastin.Mund te jesh kunder mendimit te dikujt dhe kjo eshte krejt normale,te gjithe nuk jemi njesoj,prandaj eshte e pamundur te mendojme njesoj,por kjo nuk e justifikon ate arsyetim aq te ashper e ofendues per te krishteret.Une sic te thashe nuk jam besimtar por sidoqofte mbaj rrezerva kur shprehem per besimet e ndryshme ne pergjithesi,Arsyeja eshte se jo pak njerez bejne pjese ne keto grupe,midis tyre njerez me kulture,pervoje te madhe si shkrimtare,shkencetare,artiste,politikane...e tj.Une vertet jam krenar per "mendimin tim" Por qe t'u jap mend gjithe atyre njerezve qe permenda me siper,vetem duke interpretuar ne menyre te ndryshme te njejtat libra ne te cilet ata mbeshtesin besimin dhe mendimin e tyre (bibla.kurani,etj..)me duket pavend.
Me rrespekt,G.
 

lola

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

mOj dhelpra vdes ti po nuk the nje fjale ne anglisht... :rolleyes:

Per ty Albinos...nuk flet shqip ti lal apo si e ke punen? Nuk ta kam me te keq po na shan si komb dhe pastaj thua qe duhet te bashkohemi. Na ke mohuar edhe kulturen disa here. Nuk e di se cfare po perpiqesh te besh ketu...por nuk po ndihmon as veten as kombin.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ilir
Lexova diku nje kronologji te jetes se Cerciz Topullit dhe te them te drejten u ndjeva keq se si ky Hero u vra nga dora e Esat Pashes
Ky Burre Gjirokastre ka luftuar shume per atdheun e tij te dashur Shqiperine dhe patriotizmin i tij e pranova shume te plote ne thellesi te shkrimit kushtuar atij.
E lexova ate me brenge ne shpirt por edhe me krenari te madhe per nje njeri te tille qe kjo toke shqiptare i ka rralluar tash se fundi si pasoje e kooperativizimit te ndjenjes atdhetare dhe patriotike.

Edhe se turqit e rinj te asaj kohe, sot "shqiptare" e ndoqen dhe e arrestuan apo deshironin ta vrisnin, perseri ky triumfoi si nje Hero i vertete duke treguar heroizmin e tij edhe ne Shkoder kunder forcave malazese te cilat synuan dhe pushtuan Shkodren"djepin e kultures shqiptare"
Esat Pasha ky kriminel mylsiman e vrau duke shuar nje hero qe enderronte per Shqiperine e Lire dhe Etnike.

Ilir
Kjo i perket periudhes se viteve kur ne Shqiperi dhe anembane saj, organizoheshin te gjithe patriotet shqiptare per ti dhene vendit te tyre pavaresine e saj te cmuar qe e meritoi me 1912.
Keta mongole te shqiptarizuar "shume", kane bere krime nga me makabret ne historine shqiptare dhe nuk po e lodh veten shume ti nxjerr ca fakte qe jane edhe te njohura ne boten shqiptare.
Myslimanet mongole me prejardhje harakiri haraku, nuk mund te rrine rehat kur nje here te vetme
ne shqiptaret e vertete kemi shansin ta bejme Shqiperine te forte dhe ashtu sikur e deshen praardhesit tane.
Pe mua jane mongole dhe se luan topi.
 

Pellumb Nili

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Fillimisht postuar nga Albinos:
[qb] Neo mos u kenaq se ky Lezhjani eshte mysliman,sepse ne Lezhe ka myslimane sa te duash,pavaresisht se disa na hiqen si katolike apo thene shkoqur si shqiptare te vertete.
Nuk po e kthej kesaj rradhe ate shprehjen nga "Shkoder Locja ne Lezhe ......" [/qb]
aLBINOS, NGA SHKRIMI YT FATOS NANO UDHEHEQES KOMBETAR KUPTOJ FARE MIRE QE KE TRU ME PAK SE NJE PESHK I NGRIRE AKULL. UNE JAM KATOLIK, JAM KRENAR QE JAM I TILLE, EDHE PSE JEMI MINORANCE KONTRIBUTI QE KANE DHENE KATOLIKET PER KULTUREN DHE MBIJETESEN E KOMBIT TONE ESHTE I PAZEVENDESUESHEM, POR NJOH DHE RESPEKTOJ TE DREJTEN E SECILES QENJE NJEREZORE TE KETE BINDJE E BESIM TE NDRYSHEM NGA UNE!
 

Pellumb Nili

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Personalisht mendoj se ne Shqiperia eshte nje nga vendet e pakta ne bote ku Besimet jane jetuar ne esencen e tyre te vertete, domethene jo si "karburant" per te karikuar mijera te rinj qe te luftojne per dominim ekonomik. Si psh Kisha Katolike (ju kujtoj se jam Katolik praktikues i flakte) perdorte Fene, dhe te "drejten hyjnore" te katolikeve qe te dominonin ne Token e Shenjte. Ose protestanizmi, teorikisht nje iluminizem, por qe ne te vertete eshte babai i te gjitha ideologjjive barbare, nga komunizmi e nazizmi, deri te konsumizmi i ekzagjeruar qe heret vone qenja njerezore do i paguaje.
Protestanizmi lindi ne Gjermani dhe Angli. Perche Papa i Romes ndau kolonite vetem mes Portugalise dhe Spanjes, c'do mbret e perandor i Evropes duhej te bekohej nga Papa qe te konsiderohej i tille, per kete aresye lindi skizma protestante si nje menyre per te evituar autoritetin tokesor te papes.Psh Mbreti i Britanise eshte edhe kryetar i Kishes anglikane, dmth vete Zot e vete shkop. Vini re, protestanizmi lindi ne kohen kur shqiptaret mbronin qyterimin e krishtere dhe evropian, dhe ne fakt e shpetuan, nderkohe qe evropianet perdornin fene per interesa ekonomike, shkurt e shqip per te skllaveruar, grabitur, rrembyer etj.
Edhe dy lufterat boterore nisen sepse Gjermania, e me vone japonia e italia ishin perjashtuar nga posedimi i kolonive, lexo burime lendesh te para e krah pune me cmime qesharake, e tregje shitjesh.
Pra keto ideologji ishin vetem e vetem ceshtje dominimi ekonomik.
Ne shqipot kemi tere difektet e kesaj bote, por mendoj se jemi me te qyeteruarit ne bote (nuk ja bej vetese qefin kollaj) persa i perket te jetuarit te besimeve, secili ne pune te vet, shoke miq e dashamire, te vrasim po te na shikosh motren, por jo se je i nje tjeter feje. Myslimane? E vertete se jemi shumica, por jemi i vetmi vend ne Evrope, plus me maxhorance Myslimane qe kemi nje President Ebre!!!
I vetmi vend i implikuar ne Luften e Dyte bot ku nuk u kap asnje ebre!!!!
Sinqerisht, edhe pse per formim kulturor shoh cdo gje ne menyre kritike, nuk perfundoj se mahnituri nga kjo karakteristike fantastike e jona! Sidomos kur shoh Irlanden e Veriut, apo Serbi-Kroaci.
 

antihero

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Liria e fese eshte e drejte themelore individuale e cila eshte e garantuar me shum deklarata te Un-it dhe Keshillit evropes.
Ky shkrim eshte shembull konkret i prapambeturis shoqerise shqipetare,tregon edhe eresiren fundamentaliste kristijane ne te cilen jan zhytur nje pjese e mire e intelektualeve te ri shqipetar.

Shqiperia ne bashkimin europian! Cfar injorance.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Postuar nga KunderHero

Ky shkrim eshte shembull konkret i prapambeturis shoqerise shqipetare,tregon edhe eresiren fundamentaliste kristijane ne te cilen jan zhytur nje pjese e mire e intelektualeve te ri shqipetar
Faleminderit per ate cka shkruajte dhe kjo ishte nje pergjigje e mire per replikuesin e parafundit.
Mbajeni mire me ta se ju duhen se ka edhe nga ata qe nuk ju honepsin /pf/images/graemlins/smile.gif
 

olsen7

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

une jam dakord plotesisht me albinos.se kuptoj si shqiptaret e duan dhe i puthin bythen turkut kur ai na sundoi per 450 vjet.pastaj ju injorante e dini qe gjergj kastrioti luftoj per ne shqiptaret dhe vrau shume turq per te mbrojtur fene ,identitetin,dhe shpirtin tone gjalle.sado qe ju mund te kundershtoni feja e perfaqeson nje popull ne bote,dhe ne shqiptaret jemi nje rrace ilire ,e bardhe dhe europiane dhe s'duhet te perfaqesohemi me nje fe qe s'na perket ne fare,feja islame.ne duhet ti kthehemi fese sone te vertete qe skenderbeu dhe gjithe shqiptaret e tjere dhane gjakun dhe djersen.une gjithmone i kam urryer turqit dhe kjo vjen nga pervoja personale qe kam pasur me to ketu ne amerike.keta rrace e shemtuar beso apo jo na konsiderojne ne shqiptaret si te prapambetur dhe qe i pekasim rraces se tyre gje qe te ben te qeshesh por edhe te qash njekohesisht.ky brez i ri shqiptaresh eshte shume me intelektual e patriot e i zgjuar se ai paraardhes keshtu qe i bej thirrje gjithe shqiptareve kudo qe jane nese duan te identifikohen ne bote si mysliman evropian me gjak turk apo si evropian katolik dhe ilir ashtu sic jane dhe ju takon.nuk ju vjen zor ju pak kur nje i huaj ju pyet juve dhe ju thote ca feje jeni ju? -dhe ju do pergjigjeni mysliman ku ne realitet ju asnjehere s'keni qene ne xhami dhe ma merr mendja asnjehere s'doni te shkoni.duhet ta kuptoni o vellezer se ne duhet ta ndryshojme boten dhe te kthehemi ne fene qe na perket gje qe prinderit dhe gjysherit tane s'munden ta realizonin.e di qe ju do thoni feja e shqiptarit eshte shqiptaria dhe nuk ka rendesi te kujt besimi jemi apo jo ,por ne realitet ka shume rendesi kujt feje i perkasim .si kujton ti europianet mendoj per ne shqiptaret ?myslimane ,turk ne gjak dhe ne dashuri me boten arabe ... .ne kurre s'duhet ti behemi mik turkut ose grekut ose serbit se ato asnjehere skane dashur te miren e popullit tone .prandaj duhet ti afrohemi me teper italise fqinje se ne te vertete kemi shume ngjashmeri nga pamja dhe duhet te jemi sa me prane vellezerve tane arbereshe.jam i mendimit se ky eshte opinioni i shumices se shqiperise intelektuale,,,
 

Pellumb Nili

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Fillimisht postuar nga olsen7:
[qb] une jam dakord plotesisht me albinos.se kuptoj si shqiptaret e duan dhe i puthin bythen turkut kur ai na sundoi per 450 vjet.pastaj ju injorante e dini qe gjergj kastrioti luftoj per ne shqiptaret dhe vrau shume turq per te mbrojtur fene ,identitetin,dhe shpirtin tone gjalle.sado qe ju mund te kundershtoni feja e perfaqeson nje popull ne bote,dhe ne shqiptaret jemi nje rrace ilire ,e bardhe dhe europiane dhe s'duhet te perfaqesohemi me nje fe qe s'na perket ne fare,feja islame.ne duhet ti kthehemi fese sone te vertete qe skenderbeu dhe gjithe shqiptaret e tjere dhane gjakun dhe djersen.une gjithmone i kam urryer turqit dhe kjo vjen nga pervoja personale qe kam pasur me to ketu ne amerike.keta rrace e shemtuar beso apo jo na konsiderojne ne shqiptaret si te prapambetur dhe qe i pekasim rraces se tyre gje qe te ben te qeshesh por edhe te qash njekohesisht.ky brez i ri shqiptaresh eshte shume me intelektual e patriot e i zgjuar se ai paraardhes keshtu qe i bej thirrje gjithe shqiptareve kudo qe jane nese duan te identifikohen ne bote si mysliman evropian me gjak turk apo si evropian katolik dhe ilir ashtu sic jane dhe ju takon.nuk ju vjen zor ju pak kur nje i huaj ju pyet juve dhe ju thote ca feje jeni ju? -dhe ju do pergjigjeni mysliman ku ne realitet ju asnjehere s'keni qene ne xhami dhe ma merr mendja asnjehere s'doni te shkoni.duhet ta kuptoni o vellezer se ne duhet ta ndryshojme boten dhe te kthehemi ne fene qe na perket gje qe prinderit dhe gjysherit tane s'munden ta realizonin.e di qe ju do thoni feja e shqiptarit eshte shqiptaria dhe nuk ka rendesi te kujt besimi jemi apo jo ,por ne realitet ka shume rendesi kujt feje i perkasim .si kujton ti europianet mendoj per ne shqiptaret ?myslimane ,turk ne gjak dhe ne dashuri me boten arabe ... .ne kurre s'duhet ti behemi mik turkut ose grekut ose serbit se ato asnjehere skane dashur te miren e popullit tone .prandaj duhet ti afrohemi me teper italise fqinje se ne te vertete kemi shume ngjashmeri nga pamja dhe duhet te jemi sa me prane vellezerve tane arbereshe.jam i mendimit se ky eshte opinioni i shumices se shqiperise intelektuale,,, [/qb]
Zotni, une jam katolik, por nuk mund te harroj se si qeverite katolike e kane tradhetua e lane ne balte Shqiprine ne ditet me te zeza. Qe Kruja bombardohej me topa hungarez dhe gjermane, qe turqit ushqeheshin dhe visheshin me furnizime venedikase, e Papa conte shishe Uji te Bekuar atyne qe luftonin turkun, e nderkohe merrte pjese e nxiste luftera fetare ndermjet te krishtereve europian! Dmth Stambolli digjet e kurva krihet!
Mos harro se shume nga ata qe i vune pushken turkut ishin myslimane.
 

gfm73

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

TURP TURP TURP

KU PO SHKONI KESHTU ME KETO FYERJE PA VEND?. SA TE ZOT QENKENI QE TE SHAHENI ME NJERI TJETRIN LARG NJERI TJETRIT, MORE?!? POSHTERSI PER ATE QE IA NIS I PARI TE SHAJE FENE E TJETRIT DHE ME POSHTERSI PER ATE QE I KUNDERPERGJIGJET ME TE NJEJTAT MJETE, APO ME KEQ. TURP!!!
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Postuar nga une

A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?
Rezultati eshte vdekjeprures :mad: :mad:
Feja e Shqiptarit eshte Feja qe kane dhe kurre nuk ka qene Shqiptaria
Gjergj Kastriotin e tradhetuan njerezit me besnike te tijte edhe se ai luftoi per Shqiperine dhe Evropa e beri hero jo vetem te shqiptareve por edhe te tyre.
Gjergj Kastriotin nuk e kam pare kurre si katolik por si shqiptar atdhetar dhe te pamposhtur ndaj cdo te keqeje qe e cenonte.
Ndersa Evropa ka hequr dore prej predikimit te fese dhe merret me gjera shume me te rendesishme se Feja, shqiptaret kane rene jo vetem pre e fese por fatkeqesisht tani jane me te percare se kurre.
Kthejeni kohen e turkut dhe te bizantit se ata do u a kthejne nderin e neperkembur qe Iliret dhe me pas shqiptaret kane humbur.
Nuk ka rrugedalje :mad: ndoshta edhe ka :confused:
 

gezim lame

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

albinos
akoma vazhdoke ti bike legenit
do beje mire qe te mos shkruaje me ne kete teme per ti dhene fund debateve pavlere
me respekt
X
 

adani

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Pergjithesisht jame 10000% dakort me Albinos,dhe nuk e kuptoj pse disa e marrin personalisht kur ai thote qe ata qe kultivojne fene dhe zakonet arabise nuk jane shqiptar!? Une personalisht nuk ngelem i ofenduar sepse jam shqiptar dhe e kam per nder per cka jam! Sepse kur me pyesin cfar prejardhje ke dhe dhe cfar zakonesh dhe traditash shqiperia ka,me mbushet zemra me gezim te them qe jame nip i Gjergj Kastriotit dhe sternip i nje prej popujve me te vjeter te ballkanit,Ilirve!
Ata qe jane Shqiptar nuk ka pse te ngelen te ofenduar pse dikush flet me mllef per ata shqiptare qe mbrojne me fanatizem ate cka nuk eshte shqiptare!Tha mire dikush aty lart qe na kane kthyer ne shtet experiment,e po na shkerdhejne nga para e nga mbrapa me ato medreset fetare te degjeneruara qe jane hapur si metestaza kanceri ne gjithe shqiperine!Ne qofte se ka nje miliarde njerez qe flasin arabisht ne kete planet,bravo u qofte,por te vene te qien se nuk na duhet,kemi gjuhen tone te bukur shqipe nje nga me te vjetrat ne bote!Ne qofte se disa nuk e dine,le te lexojne mire historine e shqiperise dhe te jene krenare per cka jane dhe ata Shqiptare (turqer)qe duan ta kthejne shqiperine ne mesjete me zakone dhe tradita mesjetare tu vije turp kur te flasin,dhe ne vende qe te mbjellin rrenje te tjera kanceri ne shqiperi me ata te degjeneruar qe Sali Berisha solli nga arabija,te kthehen ne origjine dhe te jene krenare per historine e shqiperise qe para pushtimit otomane ka patur kulture te pasur evropiane komplet ndryshe nga ajo mesjetare otomane qe po perpiqen disa klysha kurvash te perhapin ne shqiperi!Me mire i pa fe sesa me perce!Cfar duan kolegjet myslimane shqiptare ne shqiperi!?Po te drejte kane gjejne femije jetime pa buke te hane dhe i futin neper kolegje!Ku dine ata te shkrete se cfare jane dhe cfare u mesojne te degjeneruarit fondamentaliste!Fajin e ka shteti yne i korruptuar kurve qe e ka bere shqiperine hane dhe futet kush te doje !Me ca dollare bejne ca te paditur dhe fukarenje te quhen sfare te duan ca arabe dhe turq!
Keshtu qe ata qe jane shqiptare duhet tu behet qefi qe ekzistojne disa qe e njohin historin e shqiperise dhe e mbrojne me fanatizem si ne rastin e albinos per te vetemen arsye se ai dhe disa si ai po shohin qe shqiperia po merret ne groop sex nga disa klika te fuqishme fondamentaliste te huaja dhe po humbet ajo cka kemi te lashte dhe te vyer si kombe dhe une kur disa flasin dhe predikojne arabishte ne emer te shqiptarve, me vjen turp te them qe jame shqiptar.

Mos te me keq kuptojne ata qe jane me shpirte me zemer dhe me njohje te historise se Shqiperise qe them nje te vertete te hidhur te shqiperise se sotme!Megjitheqe pak me larte thash me vjen turp te quhem shqiptar kur ne vendin e shqiponjave nje pjese e shqiptareve predikojne fene dhe zakonet e arabise nga ana tjeter them me gojen plote qe jame shqiptar ne gjithe boten qe me rrethon sepse kame cka te tregoj per shqiperin e lashte per zakonet nderin dhe kulturen tone si komb!

Ndersa ata (shqiptar) QE MBAJNE MOTRAT DHE NUSET BRENDA MURREVE TE SHTEPISE ME PERCE nuk kane cka ti mburren botes se keto nuk jane zakone shqiptarre por zakonet mesjetare qe perhapin medresete helmuse te arabeve ne shqiperi.

PS: Ata qe qe i kundervihen albinos dhe te tjereve si albinos ne kete forum pjesa me e madhe jane spiuna te paguar te hoxhallarve ne shqiperi, dhe me hakun e tyre se leku lozet i madh per ksi (birbilash) te korruptuar.

Me respekt shqiptareve ADANI
 

Pellumb Nili

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ka shume myslimane shqiptare mor mik, qe jane shume te evoluar e filoperendimore, dhe konsiderojne fene si dicka morale e personale.
 

Never Alone

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Me vjen me te vertet keq kur lexova 2-3 nga shkrimet e mesiperme, qe jane si rezultat i injorances dhe i paditurise, ose kane shkak futje ne sherr te popullit shqiptar. Megjithate pak a shume po mundohem te jap pergjigje Albinos qe ka filluar nje teme kaq :cry:

A eshte e vertete qe myslimanet qe jetojne ne Shqiperi, jane shqiptare? Vetem 20% e shqiptareve jane Ilire dhe Bibla predikohet ne menyre te rregullt. Iliret kane qene zoter te gjithe bregdetit te Adriatikut dhe Jonit dhe sot Iliret jane zhdukur si rrace, si pasoje e ardhjes se Kamikazeve nga kontinenti aziatik.


Shume kodradiktor/e je ne keto qe thua. Te keshilloj te marresh nje liber te historise se Shqiperise edhe ta lexosh me kujdes.
Feja e Ilireve: Paganizmi është besimi në shumë perëndi. Është forma më e lashtë e besimit që kishin njerëzit. Një përhapje të gjerë tek ilirët pati kulti i Diellit, që simbolizohej në formën e rrethit, të kryqit të thyer, të spirales etj. Kultin e Diellit e ruajtën edhe banorët e Apolonisë. Mjaft i përhapur ka qenë edhe kulti i gjarprit. Atë e konsideronin mbrojtës të luftëtarëve dhe mbrojtës të të vdekurve; kurse në mitologjinë e lashtë, gjarpri lidhet edhe me emrin e ilirëve. Nën ndikimin grek, në besimet ilire u futën edhe kultet e perëndive greke, si Zeusi, perëndia e gjithësisë, Poseidoni, zot i deteve, Armisi, perëndia e blegtorisë etj. Marre nga http://www.albchristian.com/shqiperia.htm

Krishterimi erdhi me pushtimin e Perandorise Romake per 15 shekuj me rralle, ndersa muslimanizmi erdhi si pasoje e Perandorise Osmane per 5 shekuj dhe asnje nga keto nuk ishte fe e paraardhesve tane. Megjithese 20 shekuj me rralle i munduan te asimilonin gjuhen, kulturen edhe traditat pellazge/ilire nuk mujten, te vemten gje qe bene thjesht nderruan fete.
Te qenurit katolik, ortodoks apo musliman nuk ka te beje fare me SHQIPTARIN!!!

Te gjithe shtetet pereth nesh jane ne origjinen e tyre dhe ne fene e tyre te pare. Serbet njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin
Greket njihen si komb i forte dhe te njejten gje bejne
Bullgaret njihen si komb i forte, gjithashtu dhe predikojne kristianizmin
Rumunet njihen si komb i forte predikojne kristianizmin gjithashtu
Maqedonasit njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin


Fiset Greke besonin ne shume zota 2000 vjet me pare :shrug: ajo ishte feja e tyre e pare.
Ne rralle te pare, Serbia me kompani jane shtete qe kane 900 - 1000 vjet qe ekzistojne edhe nuk ke si ti krahasosh me iliret/shqiptaret.
Ne rralle te dyte, Greket, Serbet dhe Maqedonasit e copetuan dhe pervetsuan trojet e ilireve duke asimiluar fise te tera. Greket vrane Camet edhe moren komplet shqiperine e Jugut. Serbet grabiqare moren neper kembe kosovaret me dekada te tera. Maqedonasit vazhdojne te bejne kerdine edhe te dhunojne shqiptaret ne trojet e tyre. Eshte kjo menyra se si ti e shikon te qenurit i forte? :cry: Rumunet edhe Bullgaret jane te rrenuar se Shqiperia.

Myslimanet gjenden vetem ne kontinetin aziatik atj ku fara e kamikazeve ben kerdine.

E ke gabim, gjenden ne afrike, europe, azi, amerike edhe australi. Kristianizmi ka 2 billion njerez kurse Muslimanizmi 1.3 billion.

Ish Iliret ose Kamikazet e sotshem qe jetojne ne token arberore, duken qe jane rrace e pafuqishme per te eksistuar, predikojne Kuranin qe nga Dalmacia deri ne gjysme e Epirit. Cmendime keni ju?
Duhet predikuar Bibla ne kete toke tashme Kamikazesh?


Feja edhe besimi tek zoti eshte e drejte e njeriut dhe nuk ka pse te ndalohet nga askush. NQs dikujt i pelqen me shume nje fe sesa nje tjeter ta mbaje, ta besoje edhe ta praktikoje; sepse ajo eshte qe i pershtatet me shume edhe perputhet me mendimet e tija/saja. Ka shume gjera qe me pelqejne nga te dy fete, edhe ka shume gjera qe nuk jam aspak dakort; por ama nuk kam nevoje per njeri te me tregoje mua se cilen fe te besoj. Te predikohen Kurani edhe Bibla aty ku i takon ne xhami dhe kishe, kush don shkon aty edhe ndegjon "fjalet e ndritura" te hoxhes e priftit.

Gjithe te mirat edhe Rrofte Shqiperia e Shqiptaret!!! :thumbsup:
 

Klinton

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Albinos

Bej cudi more mik qe ke hapur nje teme ketu e nje diku tjeter me te njejtin postim hapes.
Dicka me ka pelqyer te ti sepse kur hape temen"
<ul type="square">
[*]Deklaroni se jeni shqiptare"
[/list]
ne kete teme ke mare 71 pergjigje ndersa per temen
<ul type="square">
[*]A duhet predikuar Kurani ne token e Ilireve
[/list]
aty ka pasur replika deri ne 137 pergjigje me venie e kundervenie dhe ne asnje pergjigje (perjashto nje apo dy replika te cilat kane pasur nje domethenie te perbashket)nuk ka pasur bashkepunim per te thene nje fjale te perbashket dhe te vendosur, ashtu sikur te gjithe ju thate apo deklaruat se jeni shqipetare.
Mendoj se ke te drejte por ai emri Kokelope te shkon

Billi
 
Top