A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Admir

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Jam i sigurte qe shumica juaj nuk e keni kuptuar qellimin dhe idene e diskutimit. Perse DUHET te predikohet Kurani ne token e Ilireve, ose me qarte, nder Shqiptare? C'te mire ka, dhe c'te mire ka patur? Kush dhe cfare do te ishim ne si komb pa Islamizmin? Sa pozitiv ka qene Kurani per Shqiptaret historikisht ne cdo nivel te jetes? Kurani tashme eshte predikuar, dhe kjo nuk mund te ndryshohet, por thjesht imagjinohen cilat do te ishin pasojat e mospredikimit te tij qe ne gjenezen e tij. P.Sh hajde te shohim ato shtete e kombe ku Kurani nuk eshte predikuar, e ti krahasojme nga cdo ane e mundshme me ato shtete e kombe ku Islami ka qene "i suksesshem", perfshi Shqiptaret.
 

Kollarja

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

po mos ishte prediku Kurani ne Shqipri, tani shqipria do ishte mbulu fare me flori, jemi dhe paskemi qene pa fat fare. :wave:
 

LEKE DUKAGJINI

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Per Gjak Të Shqipëtrit.


…………………………

Ah Shqipëtarë ! ja më dëgjoni,
Largohuni prej tradhëtisë,
Pa ja kthy shpinën stambollit,
S’dalin Lulet e Lirisë.

S’dalin Lulet s’vjen Liria,
Pa ja prishë miqësinë sulltanit,
S’lindin Nanat Ilirijan,
Pa i pastru gjakun Shqiptarit.

19….nga…


Z.wliam

Për më gjatë ketë këngë vizitoni faqen si vion:

www.duka&gjini.com/gov/hdfeos/forum/shqipëtarë/usersearchresults.cfm?keyword=
 

Gileke

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

jo qe nuk e ka vendin por kishte me u lype me e ndalue me kushtetute pergjithmone. Kush e ka me marak te shkojne ne meke e ta predikojne.
medet po si pyet nje here !!!!
 

Gileke

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Per Gjak Të Shqipëtrit.


…………lexo keto vargje………………
pa koment, ky ka qene ma i meçem

Ah Shqipëtarë ! ja më dëgjoni,
Largohuni prej tradhëtisë,
Pa ja kthy shpinën stambollit,
S’dalin Lulet e Lirisë.

S’dalin Lulet s’vjen Liria,
Pa ja prishë miqësinë sulltanit,
S’lindin Nanat Ilirijan,
Pa i pastru gjakun Shqiptarit.
 

Gysi

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Logos
Perse duhet te predikohet Kurani ne token e Ilireve, ose me qarte, nder Shqiptare? C'te mire ka, dhe c'te mire ka patur? Kush dhe cfare do te ishim ne si komb pa Islamizmin?
Kurani duhet të predikohet të predikohet në tokën e Ilirëve sepse është “e vërteta, sepse është libri I fundit me të cilin Krijuesi ynë, I vendit tonë, dhe I mbarë botës, I është drejtuar krijesës më të rëndësishme të Vet, njeriut. Problemi është që shumica këtu flasin për cështje fetare me logjikë jofetare. Kjo është njësoj si të kritikosh një poet me argumente të mekanikës së Njutonit. Më fal Logos, të paktën ti duhet t’a dish që për besimtarin më e rëndësishmja gjë është “e vërteta”, fakti nëse libri që përbën themelin e besimit të vet është apo jo libër I Zotit, se cfarë të mire I sjell ai kombit, është problem tjetër. mbi të gjtha njeriut duhet t’I interesojë qëllimi pse jeton, pse ka ardhur në këtë jetë, dhe c’do të bëhet me të pas vdekjes. Në parajsë apo ferr nuk do të ketë probleme territoriale, kufinjsh mes popujve. Natyrisht me këtë nuk dua të them se kombi nuk është I rëndësishëm për fenë, dhe që libri I vërtetë I Zotit nuk është I dobishëm për kombin. Nuk ka sesi e vërteta të mos jetë e dobishme për këdo popull. Por broblemi qëndron tek premisat. Në qoftë se nisemi nga premisat fetare, atëherë, më e rëndësishmja gjë është e vërteta, edhe sikur kjo të kërkojë sakrificën më të madhe, dhe e vërteta arrihet, ajo sigurisht që është e nevojshme, e dobishme, madje mund të them e domosdoshme për kombin. Ndërsa për premisat e patriotit ose e atij që I intereson vetëm kombi feja shihet thjesht sin jë mjet për të mirën e tij, dhe natyrish, kjo emirë mbetet tepër e diskutueshme. Varet se c’farë quan ti “të mirë” për kombin.

Tani për t’iu përgjigjur pyetjes se c’të mirë ka patur kombi prej fesë islame, për arsye marrëveshjeje po përdor kriteret e atij që I intereson vetëm kombi, megjithëse ky concept më duket se e shfrytëzon fenë dhe nuk I nënshtrohet asaj, gjë që është larg konceptit të një besimtari normal.

Për mendimin tim, Islami erdhi në shqipëri në një moment mjaft kritik dhe deciziv. Erdhi në një kohë kur avancimi sllav dhe grek po përparonte dita-ditës, kur trysnia asimiluese po e c’rrënjoste identitetin shqiptar në tokat e pushtuara, kur krime të mëdha, cfarosje të popullsise, dhuna, bastisjet, genocidi ushtroheshin në një masë të madhe tek shqiptarët, kur kufinjtë e këtij vendi po rrudheshin cdo ditë, derisa kishin arritur në gjysmën e territoreve të kufinjve që Shqipëria ka sot, dhe kur më keq akoma fiset shqiptare gjendeshin të përcara me njëra-tjetrën dhe pa forcë për t’I rezistuar kësaj trysnie që po e shfaroste farën e lashtë Ilire nga faqja e dheut,. Duhet thënë se nën këtë represion vuante së tepërmi, mbi të gjitha popullsia katolike e vendit, e cila ishte më e goditur nga pushtuesit ortodoksë. Madje historia tregon aspekte të genocidit serb, kur katolikëve iu janë prerë edhe dy gishtat e vegjël të dorës, në mënyrë që t’a bënin kryqin domosdoshmërisht me tre gishta, sipas mënyrës ortodokse. Në këto rrethana, kur disa fise shqiptare ishin bashkuar me serbët kundra pjesës tjetër të fiseve shqiptare, këta të fundit I bënë thirrje perandorisë osmane për mbrojtje, duke u bashkuar me të për të ndalur shuarjen e tyre prej kundërshtarëve të vet. Kështu fiset shqiptare ishin ndarë në dy grupe. Njëra palë me serbët dhe grekët dhe tjetra me osmanët.

Nuk dua këtu të lavdëroj perandorinë osmane (e cila sigurisht që ka problemet e saj), gjë që do të ishte temë më vete që vlen për t’u diskutuar ndonjë herë tjetër, por me ardhjen e osmanëve, si dhe me përqafimin e fesë muslimane shqiptarët rimorën kufinjtë e tyre, duke përfshirë në të edhe Camërinë si dhe trojet shqiptare të që sot janë jashtë kufinjve të vendit “amë”, gjithashtu, sidomos përqafimi I fesë muslimane, përforcon identitetin shqiptar, duke theksuar një dallim të madh me fqinjët e vet, gjë që e vështirëson së tepërmi asmimilimin kulturor, etnik prej tyre. Në qoftë se në jug ortodoksëve padrejtësisht u thonë grek, ndërsa në Kosovë “shkja”, kjo do të thotë se me pranimin e islamit propaganda shvinistëve e fqinjëve tanë tokësorë do t’a ketë të pamundur të asmimilojë popullsinë. është feja islame ajo që I ka ruajtur shqiptarët e kosovës, ulqinit, dibrës së madhe nga kthimi në “shkja”, duke bërë që të mbijetojnë deri në këtëditë e të mund të shpresojmë në një ribashkim të mundshëm në një komb më vete. Sigurisht që feja Islame I ka lidhur fort kosovarët pas identitetit shqiptar, duke ruajtur të pastër etninë e tyre, ndryshe si mund të shpjegohet fakti se në Kosovë popullsia muslimane përbën gati 100%?!
Pa përmendur këtu që janë mësimet fetare dhe aq më tepër ato të fesë islame ato që skalisin dashurinë për atdheun, për njerëzit, për drejtësinë, duke bërë që popullsia t’a konsiderojë vatanin si një dhuratë e Zotit që duhet ruajtur si dicka e shenjtë. Jo më kot një pjesë e mirë e lëvizjes patriotike shqiptare ka qenë e përbërë nga klerikë të të tria feve.
Hafiz Ibrahim Dalliu, ne veprën e vet “Patriotizma në Tranë”, numëron rreth 50 klerikë, hoxhallarë vetëm në Tiranë, të cilët ishin patriotë dhe aktivistë për cështjen e kombit tonë në fillimet e veta, numër ky që përbënte 1/3 e aktivistëve nacionalistë në atë kohë në Tiranë. Dhe thuajse të gjithë këta, me në krye Dalliun vetë ishin persekutuar, burgosur, internuar, nga Xhon turqit si dhe nga rebelimi haxhiqamilist. Dhe ishte vetë Hafiz Dalliu, pra një “anadollak”, një “I prapambetur”, një “fondamentalist”, I cili ngriti flamurin në Tiranë më 26 nëntor 1912, në kuadër të shpalljes së pavarësisë. Ja që ky vend nuk bënka dot pa “fondamentalistët”, “pa anadollakët”
 

LEKE DUKAGJINI

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

vetem tash po e marre vesh se Tirana kenka shpalle ne vete mrapa te gjithe Shqiperise.
Duket se edhe Tirana ka kene Anadodhi i dyte.
Me na fale Gysi !!!
 

Ahmed

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Po para,bre Dukagjinas,Mirdita me Kanunin e Leke Dukagjinit,kane ken Jerusalemi i Dyte
 

LEKE DUKAGJINI

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

!!!!!!!!!!!!!!!!
hahahahahahahahah
auuuuu
ku e ke tolerancen
pse i bjen samarit
ku e ke gomarin
Auuuuuuuuuuuuuu
!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Gysi

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Pse duhet të predikohet Kurani?!
Pikë së pari duhet parë aspekti njerëzor I problemit. Cfarë sjell Kurani në aspektin shoqëror, cfarëdo shoqërie qoftë. Kurani mbi të gjitha përpiqet të ngulisë me të madhe monoteizmin në zemrën e besimtarit. Ai këmbëngul që të pastrohet besimi nga idhujtaritë apo bestytnitë të cilitdo karakteri qofshin, të cilat sjellin ngërc në shoqëri dhe nuk e lenë atë të ecë përpara. Besimi në një Zot të vetëm sjell, qetësi shpirtërore tek njeriu, larg frikërave dhe fobive të kota, larg lëmsheve të koncepteve mbi botën apo ngatërresave ideologjike, duke sjellë një formulë të thjeshtë dhe të sigurtë, të aftë të shpjegojë tërë fenomenet kozmologjike të universit: “Nuk ka Zot tjetër vec Allahut”, I vetmi Zot, krijuesi, Mbikqyrësi, Kujdesuesi I universit. Po kështu besimi në një Zot të vetëm (thelbi I predikimit kuranor), sjell harmoninë dhe paqen mes kombeve, si krijesa të të njëjtit Zot, I cili I ndau njerëzit në fise dhe popuj, në mënyrë që të njihen dhe dallohen mes njëri-tjetrit, duke kompletuar tablonë e larmishme të karaktereve njerëzorë. Gjithashtu Kurani I jep njeriut dinjitet, si krijesa më e përkryer dhe më e rëndësishme e Krijuesit, duke e vendosur njeriun në rolin e mëkëmbësit të Zotit në toke, gjë që i jep atij të drejtën për t’a populluar, ndërtuar, mirëmbajtur “shtëpinë” e vet të madhe, tokën, të cilën Krijuesi ia bëri strehë, të plotësuar me të gjitha begatitë e nevojshme. Kështu muslimani është I përmbajtur të mos bëjë shkatërime në tokë, por t’a shfrytëzuar atë duke e ruajtur të pastër për t’ia trashëguar gjeneratave që do të pasojnë.

Po kështu Kurani është I domosdoshëm për shoqërinë njerëzore (dhe natyrisht edhe për shoqërinë shqiptare), sepse ai predikon vëllazërinë në mes njerëzve, harmoninë dhe përkujdesjen në mes tyre. Ai udhëzon për përkujdesje ndaj të përvuajturve, jetimëve, për dashuri dhe afri ndaj të afërmve, fqinjëve, miqve. Një fjalë e Profetit tonë thotë se nuk është besimtar ai që fle I ngopur ndërsa fqinji I tij, bie të flerë barkbosh. Kështu Kurani bëhet një aspiratë e fuqishme për drejtësi shoqërore, ai mëson se I pasuri ka detyrim ndaj të varfërit, duke u përpjekur të zbusë hendekun ndërmjet klasave, gjë që ka qenë gjithmonë burim kryesor për konfliktet sociale. Islami e konsideron shoqërinë si një trup I vetëm, dhe kur njëra pjesë e trupit lëngon, I gjithë trupi nuk gjen rehatë. Po kështu, për të forcuar lidhjet dhe marrëdhëniet mes njerëzve, Islami I ka kushtuar rëndësi deri edhe gjërave më të vogla të jetës së përditshme si vizitat ndaj të sëmurëve, apo në sebepe të ndryshme. Në një fjalë profetike thuhet se Zoti do t’I thotë njeriut në ditëne gjykimit, - “Kam qenë I sëmurë dhe nuk më erdhe”, - dhe kur njeriu do të pyesë se si mund të sëmuret Krijuesi I gjithësisë, Ai përgjigjet: “A nuk ishte I sëmurë robi im dhe ti nuk I shkove?” Me këtë kuptohet që vizita ndaj të sëmurit konsiderohet si vizitë ndaj vetë Zotit. Profeti thotë se madje edhe një buzëqeshje ndaj të afërmit tënd është bamirësi. Pra Kurani synon të ruajë dhe forcojë rendin shoqëror, në të gjihta dimesionet njerëzore. Janë pa fund aspektet e jetës shoqërore për të cilat feja Islame ka vendosur norma, rregulla, nxitje, këshila etj., në mënyrë që të krijohet dhe të lulëzojë një shoqëri e shëndetshme dhe e begatë, ku njeriu të mund të gjejë lumturi, paqë dhe mirësi. Dhe janë këto parime dhe vlera të cilat janë ngulitur historikisht në traditat shqiptare, por që fatkeqësisht kohëve të fundit janë zbehur së tepërmi (në fakt kthesa e shkatërrimit të madh ka filluar që me shfaqjen, në këtë vend, të marrëzisë komuniste që u përpoq t’I shkatërronte vlerat e rrënjosura në këto tradita), ndaj dhe shoqëria jonë ka kohë që po lëngon pa ditur rrugën e shpëtimit.

Po kështu, nga aspekti shoqëror Islami me mësimet e librit të shenjtë të muslimanëve, synon të krijojë një familje të konsoliduar, të aftë për të nxjerrë dhe edukuar një brez të ri të shëndetshëm, që të mund t’a cojë përpara shoqërinë, ndërsa sot fatkeqsisht brezi I ri (të cilit I përkas edhe vetë), ka rënë pre e mjaft sëmundjeve dhe problemeve shoqërore, që e bëjnë të paaftë për të ndërtuar një shoqëri të shëndetshme. Vec kësaj është gjiri familjar që e bën njeriun të gjejë prehje duke brumosur në vetvete vlerat njerëzore më larta. Kur ne sot po shohim me sytë tanë se sip o shpërfytyrohet dita-ditës familja shqiptare, se si po e humbet ajo peshën e vet tek njeriu I sotëm, duke e lënë atë të vetmuar, pa ngrohtësi, pa prehje e qëtësi.

Do të vazhdoja pa fund të rendisja të mirat dhe arsyet që e bëjnë të domosdoshëm sot Kuranin, por së fundi desha të theksoj se është ky libër që I jep kuptim jetës së njeriut duke e nxjerrë atë prej errësirave të një jete absurde në një jetë, të qartë, plot shpresë dhe siguri. Në një jetë ku absurdi është c’rrënjosur plotësisht dhe njeriu gjen rrugën për tek e vërteta, për tek lumturia. Një jetë e mëkuar me dashurinë hyjnore, që rrezaton dashuri ndaj cdo gjëje që gjallon mbi tokë, dashuri që të bën aktiv për të filluar ndërtimin e parajsës që në këtë jetë.
 

Gileke

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Kurani dhe feja islame sipas teje :

"...duke sjellë një formulë të thjeshtë dhe të sigurtë, të aftë të shpjegojë tërë fenomenet kozmologjike të universit: “Nuk ka Zot tjetër vec Allahut”, I vetmi Zot, krijuesi, Mbikqyrësi, Kujdesuesi I universit. Po kështu besimi në një Zot të vetëm

Po kështu Kurani është I domosdoshëm për shoqërinë njerëzore (dhe natyrisht edhe për shoqërinë shqiptare),

Dhe janë këto parime dhe vlera të cilat janë ngulitur historikisht në traditat shqiptare, por që fatkeqësisht kohëve të fundit janë zbehur së tepërmi ….ndaj dhe shoqëria jonë ka kohë që po lëngon pa ditur rrugën e shpëtimit.

Do të vazhdoja pa fund të rendisja të mirat dhe arsyet që e bëjnë të domosdoshëm sot Kuranin, por së fundi desha të theksoj se është ky libër që I jep kuptim jetës së njeriut duke e nxjerrë atë prej errësirave …."


Gysi
Mos te vine keq veç shum po ja fut kot, ti ma teper po ban thirrje shqiptarve me u kthye prap ne rruget e ish pushtuesve te vet.
Edhe je i ri, kjo me çudite por noshta nga kjo
ti po flet me hamenje i tretur larg realitet.
Shume nga ato qe shkruan nuk na hyne ne pune ose jane te damshme ose te pakten jane teori te tjera kujt.
Ne jena Shqipetare e nese don me fole per fene muslimane lidhe pak me trojet e te parve te tu e jo me parardhesit e arabve. ti flet krejt si me kene baba i kuranit.
Sipas vendit bahet kuvendi thote populli.
E mos harro mbi te gjitha se as nuk ka kene as nuk do te jete kurre per ne Shqipetaret ashtu si po e spjegon ti. Ne se don me fole per Radikalet islamist ok, por nuk besoj se ka aq shume sa mendon ti ne trojet tona.
*
Ma pak pasion per te tjeret do te thote ma shume dashuri per Shqiperine
*
Pershenddetje urime,
e mire u lexoshim.
 

Ahmed

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Mos te vine keq veç shum po ja fut kot, ti ma teper po ban thirrje shqiptarve me u kthye prap ne rruget e ish pushtuesve te vet.
O Gilex,o trim Kosove.
Ve bast se je kosovar,po mire or burre,Krishterimi nuk eshte feja e pushtuesit tone?,sa here na kane vrare e prere,austro-hungarezet,italianet,gjermanet.
Kush e beri holokaustin cifut,ku lindi fashizmi,kush i poqi foshnjat ne furre e ua serviri prinderve te tyre t'i hanin ne sofer,etj etj.
Kush e copetoi ShQIPERINE DHE KUSH nuk don nje Shqiperi etnike?.
Masandej,perse beheni me fondamentalista se vete te krishteret.Evropa ka hequr dore nga katrolicizmi,ajo eshte ateiste,ju te nderuarit e Rugoves,po doni te beheni shembull perpara evropes se gjoja na jeni bere katolike ne rrugen e Terezes.
Nje gje kisha per ju fondamentalistat e krishtere.
Ne rast se doni te predikoni katolicizmin Rugovniano-Kaderist,shkoni e ndiqni udhen e Terezes ne Indi e jo ne Shqiperi.
Se po jua them troc e i bindur 100%,ne rast se gjen sot shqiptare qe shkojne ne mesha te kishave,ata(shqiptaret)nuk shkojne se i besojne Krishtit ose Papes,por ata(shqiptaret e varfer) mendojne se po shkojne e po marrin nga nje vize per ne emigrim.
Kurse sot ne xhamija, gjen me shume te rinj (shqiptare) qe falen,keta(shqiptaret)nuk falen per pasuri ose vize,por keta(muslimanet shqiptar)falen se i besojne Allahut dhe Profetit Muhammed a.s,se Islami eshte feja e vetme dhe rruga e tij te con ne Ahiret.
Nje gje ta keni te qarte,fondamentalizmi katolikocentrist kerkon vecse konflikte te perhershme midis shqiptareve,ai i ka rrenjet nga zyra e Rugoves e arrin te librat e fondacionit Soros me ne krye Kadarene.
 

ADMIR BILCA

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

RE LEO DJALI TOLERANCA FETARE NE SHQIPERI ESHTE MODEL PER BOTEN!SA PER MUSLIMANET TE THEM DICKA NDOSHTA HALLA O TEZJA O DAJA YT ESHTE MUSLIMAN.PRA TI NA DALKE I HUAJ!...RE KE BERE NDOPAK HISTORI MOR DJALE?NE SHQIPERI TAKSAT FETARE QENE NGA TE TE RENDAT NE BALLKAN!PSH NQS NDERROHESHE NGA KRISTIAN NE MUSLIM. NUK PAGUAJE TAKSE,KISHE PUNE ME TE MIRE OSE KISHE TE DREJTE TE MBAJE ARME.E SHUME TE TJERA.TAKSAT PER TE TJERET QENE ME TE LEHTA.SERBET KISHIN CAR NIKOLLEN NGA MBRAPA,KURSE NE KISHIM VETEM CARIN PA NIKOLLEN(KUPTON)
 

Triumfi

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Fillimisht postuar nga Albinos:
[qb] Ne Shqiperi, praktikohet Kurani te njerezit dhe se shpejti ata qe jetojne ne Shqiperi do vene bombat ne brez dhe do bejne kerdine.
A eshte e vertete qe myslimanet qe jetojne ne Shqiperi, jane shqiptare?
Te gjithe shtetet pereth nesh jane ne origjinen e tyre dhe ne fene e tyre te pare.
Vetem 20% e shqiptareve jane Ilire dhe Bibla predikohet ne menyre te rregullt.
Myslimanet gjenden vetem ne kontinetin aziatik atj ku fara e kamikazeve ben kerdine.
Iliret kane qene zoter te gjithe bregdetit te Adriatikut dhe Jonit dhe sot Iliret jane zhdukur si rrace, si pasoje e ardhjes se Kamikazeve nga kontinenti aziatik.
A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?
Serbet njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin
Greket njihen si komb i forte dhe te njejten gje bejne
Bullgaret njihen si komb i forte, gjithashtu dhe predikojne kristianizmin
Rumunet njihen si komb i forte predikojne kristianizmin gjithashtu
Maqedonasit njihen si komb i forte dhe predikojne kristianizmin
Ish Iliret ose Kamikazet e sotshem qe jetojne ne token arberore, duken qe jane rrace e pafuqishme per te eksistuar, predikojne Kuranin qe nga Dalmacia deri ne gjysme e Epirit.

Cmendime keni ju?
Duhet predikuar Bibla ne kete toke tashme Kamikazesh? [/qb]
I shkeqlyeshem je! Jo pse me pelqeu stili juej i kendveshtrimit,por me pelqeu sa bukur e deshmon veten qe je budalla me dokumente!! /pf/images/graemlins/laugh.gif
Jam shume i bindur,se sikur disa si puna juej,t'i merrte deti jon me vehte e t'i derdhte matan detit e t'i perplaste ne brigjet e Romes ( qe ka qene besnike e kombit tone) do ishte Shqiperia me rehat!!!
Tendecat tua,e sikur disa te adoptuarve nga armiqet e kombit tone,jane ndjellese te sherrit dhe te mbrapambeturise!!!!
Ke harruar,qe Iliret edhe para se te perqafonin fene islame,ishin te padeshirueshem ne keto treva?! ... eh vaj medet per shqiptaret si puna juej ... populli yne bene nje hape para,ju (dhe te adoptuarit nga armiqt e kombit tone)na zbrapsni 100 hapa mbrapa ... Fatkeqesi e Kombit tone fisnik!! /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Gysi

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

O Gilekso! Pash Zotin ku e sheh radikalizmin tek ato fraza qe kam shkru me lart. Ma thuaj, të paktën t’a di, ndoshta jam radikalist. Në qoftëse I them vetes musliman dhe përpiqem t’a zbatoj me sa mundem fenë time, që është edhe feja e gjyshërve të mi, dhe mbi të gjitha unë gjej një mori arsyesh që më bëjnë të mendoj që kjo fe është e vlefshme, madje e domosdoshme për këtë popull, atëherë le të jem radikali më I egër I islamizmit dhe patriotizmit. Nuk mendoj se, që të jesh patriot, duhet të jesh sa më pak fetar, përkundrazi, sa më shumë fetar të jesh, domosdoshmërisht je edhe më tepër patriot. Për mua dashuria për vendin rrjedh prej besimit (sic thotë edhe profeti Muhamed). Kjo nuk domethënë që ateistët përjashtohen nga atdhedashuria.

Ma pak pasion per te tjeret do te thote ma shume dashuri per Shqiperine. ….ti ma teper po ban thirrje shqiptarve me u kthye prap ne rruget e ish pushtuesve te vet. ….Shume nga ato qe shkruan nuk na hyne ne pune ose jane te damshme ose te pakten jane teori te tjera kujt. … Ne jena Shqipetare e nese don me fole per fene muslimane lidhe pak me trojet e te parve te tu e jo me parardhesit e arabve..
Problemi është se unë nuk e shoh Kuranin si dicka e huaj. Për mua Kurani është edhe libër I shqiptarëve. Mbi të gjitha për mua Kurani është libër I zotit dhe rruga e tij është rruga e Zotit. Në qoftë se kjo rrugë qenka edhe e “pushtuesit” atëherë preferoj të jem bashkë me pushtuesit në rrugë të Zotit. Por e vërteta nuk besoj se ka të bëjë shumë me rrugën e pushtuesit apo cliruesit. Fundja a kemi ndonjë fe neve që të mos na e kenë sjellë “pushtuesit”?! Problemi fetar Gilex I kapërcen kufinjtë dhe marrëdhëniet mes popujve. Sepse përpara Krijuesit jemi të barabartë.

Jam shumë dakort që diskutimin duhet të t’a lidh me popullin tonë, por në rastin konkret unë vetëm po I përgjigjem pyetjes që ka nxitur këtë debat: “A duhet të predikohet Kurani në trojet ilire?”
Një postim para këtij që citon ti, unë kam folur disi për fenë duke e lidhur ekskluzivisht me kombin tonë. Nuk di në e ke lexuar. Më lart unë kam shprehur se Islami ka qenë I domosdoshëm për të ruajtur identitetin, kulturën shqiptare, në një proces asimilues që po e zhdukte kulturën shqiptare, ndaj ne duhet t’ia njohim Islamit meritën e mbijetesës së kulturës sonë.

Ti mund të jesh ateist, ose thjesht një njeri që nuk të intereson feja në vetvete, dhe kjo është zgjedhja jote, por dihet botërisht që problemi fetar nuk është I parëndësishëm për një komb. Në pjesën më të madhe të përkufizimeve që kam parë unë për kombin feja zë një peshë të rëndësishme. Përgjithësisht komb quhet një grupim I madh popullsie me origjinë të përbashkët (këtu futet edhe historia e përbashkët), me gjuhë të përbashkt, që jeton në një territor të përbashkët dhe që ka të njëjtën gjuhë, kulture, zakone dhe fe të përbashkët. Në rastin e kombit shqiptar ka një vecanti që përmban tre fe. Por në këtë rast ndarja fetare nuk përbën ndarje të popullsisë. Ajo që e karakterizon kombin tonë është që në të tria fetë merr vlerë të rëndësishme tolerance fetare, gjë që bën që të treja fetë të jenë pjesë e identitetit tonë.
Unë nuk dua të them që vetëm islami ka luajtur rol në identitetin shqiptar, por nuk mund të hesht kur hidhen teza të tilla naïve që bëjnë fjalë për rikthim në të ashtuquajturën “fe të të parëve”, sepse kështu na dashka edhe Evropa, apo kur muslimanët konsiderohen ndjekësit e kulturës, fesë, zakoneve të “pushtuesit”, e ku ta di unë cfarë marrishë të tjetra të tilla. Duhet të them se të tilla ide janë të dëm jo vetëm të vetë feve, në dëm të tolerancës fetare aq të nevojshme, por edhe në dëm të unitetit të këtij vendi I cili sot nevojitet që të qartësoj atë të cilin ia mohuan për 50 vjet diktaturë.

Ndërsa për mendimin tënd se ato cka unë kam shkruar më lart janë të dëmshme nuk kam c’them, ti ndoshta mudn t’a shohësh problemin ndryshe, për mua janë elemente të domosdoshëm për cdo shoqëri, në mënyrë që të aspirojë për një qytetërim human.
 

LEKE DUKAGJINI

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Gysi!
Gilex ka te drejte por edhe ti nuk je pa gja krejt
Je djale i mire dhe nuk te ve faj.
E shikoj se ke nostalgji per allahun, nuk me prish pune kjo dhe nuk eshte faji yt. ti thue eshte feja e te parve te tu. ok. Kerkoj bebes tend ti rreshtojne brezat e shikoje se edhe ti te e gjen rrejen katolike e jo fort larg, 4,5,6 a max 7 breza del se kush je;
Pak rendesi, une jam dakord me besimin tend, sinqerisht nuk te due hiç ma pak as ma shume si besove si s'besove ky eshte fati yt dhe ske ça ban. Uroj te gjesh prehje dhe qetesi per nje jete sa ma te mire. pra urime.
Sa per mue: Une vertete jam ateist, se ne kushtet Shqipetre te besimit, nuk do kisha diqkutue hiç. Keshtu s'ja maj krahin askuj perveç Shqiperise.
Pra, per mue fete dhe parite jane nje por te dya çojne ne perçarje dhe kurre ne unitet. Sa i perket partive duhen dy, persa i perket feve dy jane shume, e tri jane llahtare.
po te kisha gja ne dore kuptohet pa lendue asken, neser ne mengjes nuk do te kishte asnje fe ne bote. Po he skam gje ne dore.
Kur i kan formu as ata nuk e kane dite se kane me u ba kaq te fuqishme.
Mos te harrojme se aty ku ka besim te madh nuk ka nuk ka shume perparim se njerzit i mban shpresa, pra duke besue te x apo y rrehen mas shperses e cila se paku vjen ne paradi siç thone, po paradia eshte pak mashtrim;
besoj te me kuptosh pa te keq
kalo mire.
Gilex mos rri po duku...
me rrespekt per ju LG
 

LEKE DUKAGJINI

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Fillimisht postuar nga Fotaq:
[qb]
Mos te vine keq veç shum po ja fut kot, ti ma teper po ban thirrje shqiptarve me u kthye prap ne rruget e ish pushtuesve te vet.
O Gilex,o trim Kosove.
Ve bast se je kosovar,po mire or burre,Krishterimi nuk eshte feja e pushtuesit tone?,sa here na kane vrare e prere,austro-hungarezet,italianet,gjermanet.
Kush e beri holokaustin cifut,ku lindi fashizmi,kush i poqi foshnjat ne furre e ua serviri prinderve te tyre t'i hanin ne sofer,etj etj.
Kush e copetoi ShQIPERINE DHE KUSH nuk don nje Shqiperi etnike?.
Masandej,perse beheni me fondamentalista se vete te krishteret.Evropa ka hequr dore nga katrolicizmi,ajo eshte ateiste,ju te nderuarit e Rugoves,po doni te beheni shembull perpara evropes se gjoja na jeni bere katolike ne rrugen e Terezes.
Nje gje kisha per ju fondamentalistat e krishtere.
Ne rast se doni te predikoni katolicizmin Rugovniano-Kaderist,shkoni e ndiqni udhen e Terezes ne Indi e jo ne Shqiperi.
Se po jua them troc e i bindur 100%,ne rast se gjen sot shqiptare qe shkojne ne mesha te kishave,ata(shqiptaret)nuk shkojne se i besojne Krishtit ose Papes,por ata(shqiptaret e varfer) mendojne se po shkojne e po marrin nga nje vize per ne emigrim.
Kurse sot ne xhamija, gjen me shume te rinj (shqiptare) qe falen,keta(shqiptaret)nuk falen per pasuri ose vize,por keta(muslimanet shqiptar)falen se i besojne Allahut dhe Profetit Muhammed a.s,se Islami eshte feja e vetme dhe rruga e tij te con ne Ahiret.
Nje gje ta keni te qarte,fondamentalizmi katolikocentrist kerkon vecse konflikte te perhershme midis shqiptareve,ai i ka rrenjet nga zyra e Rugoves e arrin te librat e fondacionit Soros me ne krye Kadarene. [/qb]
O Fotaq more shejtan!

po ça jane more keto hajgare aaaaaaa
hahahahahahaaha
me ke ba me qeshe
po sidokjofte bukur ke fole
do te kthej nje replike more trimo po jo sonte se nuk kam shpate per ty...as per Gilex
Pershendetje LG
 

Gysi

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Gysi! Gilex ka te drejte por edhe ti nuk je pa gja krejt Je djale i mire dhe nuk te ve faj.
Që jam djalë I mirë Leornore, këtë e di sepse më funksionon mirë pasqyra në shtëpi, edhe që nuk jam krejt pa gjë, këtë e di se njeri pa “gjë” nuk ka, nuk jemi të përkryer, por të lutem mi sqaroni mirë “gjërat” që të reflektoj si duhet. Unë I them gjërat ashtu si I mendoj, pa u përpjekur të mbaj anën e askujt, janë faktet ato që më japin arsye të mendoj kështu.

E shikoj se ke nostalgji per allahun, nuk me prish pune kjo dhe nuk eshte faji yt. ti thue eshte feja e te parve te tu. ok. Kerkoj bebes tend ti rreshtojne brezat e shikoje se edhe ti te e gjen rrejen katolike e jo fort larg, 4,5,6 a max 7 breza del se kush je;
Nuk e di se si mund të kesh Nostalgji për Krijuesin tën, por sigurisht për mua është krenari t’I thur laved atij kudo. Për sa I përket drurit gjenealogjik, nga im gjysh kam njohur emrat e gjyshërve të mi deri në shtatë ose tetë breza, me gjithë fëmijtë e tyre, pra kushërinjtë (im gjysh (pastë rrahmet) kishte memorie të forte dhe interesohej mjaft për fisin), dhe të gjithë ishin emra muslimanësh, si Mustafa, Muslim, Ibrahim etj., mesoj se më thellë nuk mund të shkojë memoria fisnore. Megjithatë nëse mund të zhytemi më thellë në një hulumtim imagjinar, dot të gjejmë se më parë gjyshërit e mi mund të kenë qenë ortodoksë, akoma më parë katolikë dhe akoma më herët paganë, më andej nuk di se c’mund të bëhet. Për mua kjo s’do të thotë asgjë, shikimi prapa humbet në një hapësirë të errët e të pafund. Madje, duke përdorur të njëjtën logjikë abusive, unë mund të thoja që paraardhësit tanë kanë qenë të mencur, dhe kanë ndyshuar gjithmonë fenë kur kanë parë një më të mirë. Kështu u bënë katolikë duke lënë paganizmin pasi katolicizmi është më I mirë se paganizmi, ubënë më pas ortodoksë sepe ortodoksia është fe më e drejtë, dhe më pas u bënë muslimanë sepse Islami është feja më e mirë, por kjo nuk vërteton asgjë. Mbi të gjitha islami është zgjedhja ime, dhe unë do t’a preferoja edhe sikur prindërit e mi të ishin të një feje tjetër. unë kam arsyet e mia të cilat më bëjnë të besoj që kjo është rruga për tek Zoti, të cilën nuk do t’a ndërroja me asgjë, por nuk është vendi këtu për të numëruar arsyet. Tek e fundit, duhet t’a dish se, mbi të gjitha feja është cështje personale, është zgjedhje individuale, për të shkuar tek e vërteta, drejt shpëtimit. Nëse do të bënim zgjedhje fetare për arsye, strategjike, politike apo kue di unë, do të ishim tërësisht kundër vetë fesë që do të zgjidhnim, e lëra pastaj në lidhje me të vërtetën.

Sa per mue: Une vertete jam ateist, se ne kushtet Shqipetre te besimit, nuk do kisha diqkutue hiç. Keshtu s'ja maj krahin askuj perveç Shqiperise.
Pra, per mue fete dhe parite jane nje por te dya çojne ne perçarje dhe kurre ne unitet.

Ti mund të jesh ateist Leonore, por nuk mund të thuash se këtë zgjedhje e ke bërë për kombin, në mënyrë që të shuash përcarjet, edhe kjo është zgjedhja jote të cilën unë nuk e paragjykoj, megjithëse do të dëshiroja të kundërtën. Por duhet të dish që vështirë se mund të ekzistojë një popull pa fe. Volteri thoshte: “edhe po të mos ketë zot, ai duhet shpikur”. Domosdoshmëria e fesë është evidente kudo. Dhe nuk jam aspak dakort me ty kur thua që fetë sjellin përcarje. Harmonia fetare, të paktën në Shqipëri ka qenë gjithmonë e admirueshme, dhe kjo në rradhë të parë në saj të mësimeve që këto tri fe përmbajnë. Në islam të paktën (të cilin unë e njoh më mirë) Kristianët konsiderohen më të afërtit me të gjitha fetë, pasi rrjedhin nga mësimet e profetit Isa, një nga më të zgjedhurit e ZOtit, dhe ndjekin një libër me origjinë hyjnore. Mbi të gjihta a mban mend ndonjëherë të kenë bërë shqiptarët luftëra fetare?! Përkundrazisë bashku kanë kontribuar për këtë vend. Kujto “Lidhjen e Prizrenit”, a nuk kanë qenë përfaqësues nga të tria fetë që kanë derdhur, mund djersë, intelekt dhe gjak në shërbim hedhjes së themelit të kombit?! Shih se c’thotë Hafiz Ibrahim Dalliu për këtë punë, në veprën e vet “Patriotizma në Tiranë:
“… Ne shqiptarët, prej cdo feje qofshim, jemi të tanë vllazën gjaku, vlazën gjuhe dhe vllazën (vatani) atdheu. Do të shkojmë mbarë e mirë shoq me shoq si jemi tue shkue, do të punojmë së bashku për lulëzimin e atdheut tonë dhe do t’a mbrojmë atë me gjakun tonë. Sa për fenat e sektet, sicili është responsabël për vete e ka për të hy në vorr të vet.”
 

Ahmed

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Leonora.
Ne rradhe te pare do te te jepja nje keshille, shko e meso se si shkruhet e flitet gjuha shqipe,pasi kushdo qe lexon postimet e tua,duhet te te kete nje perkthyes.
Nuk e di se si duhet quajtur kjo gjuha jote,se si duhet tia ve'me emrin;ndoshta Dialekti-Leon'oras,i folur ne Kosmet.
Also i forgot;znjsh Leonora:
Kerkoj bebes tend ti rreshtojne brezat e shikoje se edhe ti te e gjen rrejen katolike e jo fort larg, 4,5,6 a max 7 breza del se kush je
Ndoshta,znjsh Leonora,po te vihesh ne kete pozite(ti personalisht)rrenjet(e jo rrejet)(ndoshta nenkupton per rrena;dmth genjeshtra)e tua do te dilnin se i ke te aferta me majmunet,pra para se te besh thirrje per identitet,duhet t'a gjesh ate tek majmunet;kthehu ku i perket,leri te tjeret ashtu sic jane,ne nuk kemi nevoje te kthehemi mbrapa.
 

merian

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Gysi,kam disa mendime qe nuk perputhen me ato tuat prandaj dua te debatoj pak miqesisht me ty.Ti beson ne fene myslimane dhe une kete e respektoj sepse besoj se gjithkush eshte i lire ne mendim,vullnet dhe veprim(deri ne nje fare pike).Nese nje njeri ka nevoje te gjeje mbeshtetje diku ne shumicen e rasteve ai i referohet fese sepse me sa duket eshte menyra me e thjeshte per te zgjidhur probleme,per te gjetur forcen e nevojshme per kryerjen e nje veprimi te caktuar etj etj etj.Une mendoj se perpara se ti kerkojme "ndihme" dikujt qe realisht dhe konkretisht nuk e kemi pare asnjehere por vetem ndjere ne menyre shpirterore,duhet ti kerkojme vetes sone.Une personalisht zotin nuk e njoh,sepse nuk e kam pare prandaj preferoj qe ne ato momente veshtiresie qe me paraqiten ti referohem vetes sime,forcave,bindjeve,dhe unit tim.Une mendoj se jeten time e bej vete...une jam shkaktari i te mirave dhe i te keqijave,i gezimeve dhe hidherimeve dhe si pasoje edhe zgjidhja.Atehere kur gjithcka e kam ne mua pse duhet te drejtohem diku tjeter?Per ta mbyllur,feja e gjithesejcilit prej nesh mendoj se duhet te jete vete vetja jone......Me respekt WOLF
 
Top