A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Ximi
Dikur me pate cilesuar nihilist dhe une po te zberthej kete fjale tani.
Le te shohim nese jam i tille
Cfare do te thote nihilist?
Ai qe mohon cdo gje, idhtar i nihilizmit, qe ka te beje me nihilizmin mohues, pikpamje nihiliste
Nihilizem
<ul type="square">
[*]Drejtim mendor dhe politik qe u perhap ne Rusi ne vitet 60-te te shekullit te XIX dhe qe mbante nje qendrim mohues ndaj traditave vlerave shoqerore e kulturore dhe ndj rendit shoqeror ne teresi.
Mohim i plote i parimeve i normave morale i vlerave kulturore e i cdo tradite te nje shoqerie: qendrim mohues ndaj cdo gjeje.
[/list]
Nuk e di nese une jap pershtypje te tille per nihilist, por te rezervoj te drejten te kerkosh ne shkrimet e mia, ate qe deshiroj une.
Ne fakt pikat mbi i kam vene ngahere dhe nuk e di se cili prej nesh qenka nihilist. /pf/images/graemlins/wink.gif
Mendohu /pf/images/graemlins/smile.gif
Megjithate do kesh mundesi ne te ardhmen te vertetosh se perse jam kategorik ne qendrimin tim dhe patjeter ne ´nje moment te caktuar do kuptosh se ke qene gabim.
Nihiliste jane ata qe mundohen te fundosin kulturat traditat, zakonet dhe gjithe vlerat shoqerore te lashta te atyre vendeve qe luhaten ne humbjen e eksistences se tyre.
 

gezim lame

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Fillimisht postuar nga Albinos:
[qb] Ximi
Dikur me pate cilesuar nihilist dhe une po te zberthej kete fjale tani.
Le te shohim nese jam i tille
Cfare do te thote nihilist?
Ai qe mohon cdo gje, idhtar i nihilizmit, qe ka te beje me nihilizmin mohues, pikpamje nihiliste
Nihilizem
<ul type="square">
[*].....
Mohim i plote i parimeve i normave morale i vlerave kulturore e i cdo tradite te nje shoqerie: qendrim mohues ndaj cdo gjeje.
[/list]
....[/qb]
me vjen keq por une kam pare vetem kete tek shkrimet e tua (shihi shkrimet e tua ne kete teme)
s do doja te vazhdoja me teper ne percaktime personale
te kerkova vetem nqse s'je ne gjendje te ndertosh te pakten mos te shkaterrosh

me respekt
X
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Postuar nga ju Ximi

<ul type="square">
[*]me vjen keq por une kam pare vetem kete tek shkrimet e tua (shihi shkrimet e tua ne kete teme)
s do doja te vazhdoja me teper ne percaktime personale
te kerkova vetem nqse s'je ne gjendje te ndertosh te pakten mos te shkaterrosh
[/list]
Ximi
Jam munduar gjithnje te mos personalizoj ndonjerin ne albforum dhe uroj te mos kete ngjare nje gje e tille.
Me vjen keq qe ve ne dyshim ndertimin me shkaterrimin.
Te ishte per te shkaterruar, ndoshta sot do isha burgjeve, por jam munduar te jap ate cka eshte e vlefshme dhe ate cka populli shqiptar mund te mesoje.
Varet si i kupton njeriu.
Njeriu duhet te mesoje te luftoje per eksistencen dhe te ardhmen e tij se pa keto nuk ka te ardhme
Lodhjet dhe mundimet nuk ti merr njeri parasysh, por shijen e tyre ta rrembejne nga dora /pf/images/graemlins/smile.gif
 

gezim lame

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

dakort albinos
nese me "ndertim" kupton te shash te denigrosh te ofendosh te moskuptosh dhe te mospranosh shumicen e shqiptareve per ate qe jane dhe besojne atehere
pac pune te mbare ne "ndertim"
me respekt
X
 

skajkingdom

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

PËR TË GJITHË KËTU QË E SHAJNË ISLAMIN NDËRSA PËR VETE THONË SE JANË "TË KRISHTERË":

Islami definohet si "nënshtrim një Zoti të vetëm" dhe fjala "islam" është njëkohësisht derivat i fjalës SELAM (apo HEBREISHT "SHALOM") dhe do të thotë "PAQE".

Islami kërkon nga njerëzit të besojnë në:

1. Zotin
2. Engjëjt e Zotit
3. Profetët e Zotit (të gjithë - nga Adami deri te Jezusi dhe në fund Muhamedi)

Islami i konsideron të krishterët dhe hebrenjtë si "Ithtarë të Librit (Biblës)" dmth. si BESIMTARË dhe me këtë si vëllezër në besim. Islami e pranon BIBLËN si LIBËR TË ZOTIT sikurse KURANIN.

Në Islam është e ndaluar të bëhet DALLIM NË MES PROFETËVE në stilin "ani po e besoj Jezusin, por Abrahamin nuk po e besoj". DUHET PRANUAR TË GJITHË SI TË BARABARTË!

ISLAMI NDALON RREPTËSISHT DHUNËN NË ÇFARËDO FORME!!!
Shih në Kur'an (Kaptina:versi) 2:256.
"Në fe nuk ka dhunë. Është sqaruar e vërteta nga e kota. E kush nuk i beson të pavërtetat, e i beson All-llahut, ai është kapur për lidhjen më të fortë, e cila nuk ka këputje. All-llahu është dëgjues i dijshëm."

PËR ALBINOSIN ME SHOKË QË NEVE (muslimanëve) MADJE NA QUAN "JOSHQIPTARË" unë jam i urdhëruar si të polemizojë me të dhe asaj do t'i përmbahem:
29:46.
"Ithtarët e librit mos i polemizoni ndryshe vetëm ashtu si është më së miri, përveç atyre që janë mizorë dhe thuajuni: "Ne i besuam asaj që na u zbrit dhe që u zbrit juve dhe se Zoti ynë dhe Zoti juaj është një, dhe se ne i jemi dorëzuar Atij."

Për krishterët: 3:71
"O ithtarët e librit, përse, duke qenë se ju e dini të vertetën e ngatërroni me gënjeshtrën dhe fshihni realitetin?"

3:199.
"Po edhe nga ithtarët e librit ka që besojnë All-llahun, e besojnë atë që u është shpallur juve, e besojnë atë që është shpallur atyre, janë të bindur ndaj All-llahut, dhe argumentet e All-llahut në shpallje nuk i shesin për pak send të kësaj jete, të tillët kanë shpërblimin e vet te Zoti i tyre, e All-llahu është që llogarinë e bën shpejt."

5:82.
"Gjithqysh ti do të vëresh se jehuditë dhe ata që i përshkruan Zotit shok (idhujtarët) janë njerëzit me armiqësi të fortë kundër besimtarëve (kundër muslimanëve). Ndërsa do të vëresh se më të afërmit si miq për besimtarët thanë: "Ne jemi nesara-krishterë". Këtë ngase prej tyre (të krishterëve) ka dijetarë (ulema) dhe të devotshëm, dhe se ata nuk janë kryeneçë."

Ndërsa sa i përket MARRËZIRAVE të llojit se shqiptarët (ilirët) kishin fenë e krishterë prandaj ne do të duhej të kthehemi përsësi në krishterizëm: ILIRËT ISHIN PAGANË! Nuk kishin kurrfarë feje, por besonin në fenomene natyrore, në diellin, hënën, etj.

Krishtërimi erdhi në tokat ilire diku rreth shekullit 3.

Nëse do të duhej gjithsesi "t'i kthehemi fesë origjinale të iliriëve" atëherë do të duhej që të gjithë të bëhemi paganë!

Feja është gjë personale, atë e zgjedh njeriu sipas dëshirës, dhe mund ta ndryshojë sa herë të donë, ndërsa KOMBI është çështje GJENETIKE, dhe ai nuk mund të ndërrohet "sipas qefit".

Ne të gjithë jemi shqiptarë, e pranove ti ALBINOS apo jo, ndërsa fenë e kemi zgjedhur sipas kriterieve të ndryshme, e siç e shef ti vet nga verset e Kur'anit, ne jemi të urdhëruar që t'i respektojmë të gjitha fetë, dhe posaçërisht KRISHTERIMIN, prandaj mos u frigo se do të varim bomba në brez, sepse alegoria me "kamikazët" në IZRAEL ka tjetër shkak: aty bëhet fjalë për një konflikt në mes ARABËVE dhe HEBRENJËVE edhe atë duke filluar nga vitet e 60-ta kur IZRAELI e OKUPOI Palestinën dhe krijoi ME DHUNË shtetin e vet - sikur p.sh. Serbia që okupoi Kosovën.

Dhe të kisha lutur ty, dhe të gjithë të tjerët që sjellen në mënyrë TEJET INJORANTE dhe të PAEDUKUAR mos të merrni pjesë në këto FORUME sepse shkrimet e juaja janë TURP të publikohen fare, dhe madje ajo është SHPËRDORJE KOT E HAPËSIRËS SË SERVERIT NË INTERNET, ku do të kishte më shumë vend për shkrime më racionale.

Përshëndetje,

Skender Kajoshaj
autor, "E Vërteta" - libër analitik lidhur me religjionin dhe epokën moderne
 

Guest
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

akoma me preaching you :eek:
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Noga
Faleminderit edhe nje here per sqarimin /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Altaf

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

suicide bombers s'kan të bëjn me fenë

unë deklaroj që mund t'a kthej fenë sipas interesit, kjo është karakteristika kryesore e shqiptarit dhe jam krenar për këtë
 

jula

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Sa e tmerrshme sikur te ishte e vertete!
Nulitet moral, me nje llaf.
 

gfm73

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Albinos

Nuk e sheh te pakten rezultatin e punes tende ne sondazh?. Ka me shume qe kundershtojne mendimet apo shkrimet tuaja ne kete faqe dhe ti ende vazhdon te shkruash cka ke pare ne enderr perpara. Kush dreqin te nxit te llafosesh keshtu? Ne do te jeshe e te punosh per Shqiptarizmen e per shqiptaret urdhero e beje por nuk eshte kjo rruga qe ti ke ndjekur. Shqiptaret nuk ndihmohen e nuk zhvillohen duke i kcyre anen fetare te njerit apo tjetrit. Qe ta dish ti, shqiptari punon e mendon per vendin e vet jo pse ai mund te jete mysliman apo katolik apo..., por e ben pse ai e ndjen si detyre e perkushtim te veten personale duke e konsideruar veten si banor i vendit te vet. Njeriu ka lindur perpara fese dhe jo feja perpara njeriutdhe askush nuk mund ta konsiderojne Fene si baze per percaktimin e prejardhjes te nje popullsie. Nese do te ishte kjo qe feja ka lindur perpara njeriut, atehere do te kishe ndoshta te drejte te flasesh keshtu. Por kur njeriu te flasin per dicka te rendesishme duhet te kete per baze FAKTIN dhe jo URREJTJEN ashtu sic paraqitesh ti me shkrimet si ne perralla.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Edhe njehere Noga pershendetje te perzemerta per repliken tende /pf/images/graemlins/smile.gif
 

olti

Neo
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Gjithmone armiqte e kombit shqiptar dhe ata qe na kane dashur te keqen, kane dashur te na percajne tek dy gjera; feja dhe ndarja krahinore. Ti Albinos (leonard) vetem keto dy gjera ke shtruar per diskutim ne kete forum. Tani o je ndonje i shitur qe ben punen e atyre qe duan te na bejne gropen, ose nje injorant qe kerkon vemendje me tema te tilla antishqiptare.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Neo
E shikoj qe je i pezmatuar, por ka te pakten 3 muaj qe them une i pari ketu ne forum qe mos perqani.
Jo pak veta me kane sulmuar nepermjet carcafeve te shtypit dhe kane sulmuar ne pergjithesi katolikocentriket dhe rezultatin gjejeni tek vetvetja.
Te prekesh dicka si feja qe ka qene perqarese e tere shqiptareve ketu e 600 vjet, eshte dicka me te vertete tragjike dhe qe sjell kaos, por edhe vdekjen e shqiptarizmit, te cilen mezi po e kultivojme.
Po ti Neo ke harruar ti besh pyetjen vetvetes se perse Albinosi eshte kaq i hidhur dhe kaq kategorik
Mendohu se kushed e gjen pergjigjen.
<ul type="square">
[*]Nuk isha une ai qe hapa lufte fetare, por dikush tjeter.
[/list]
Edhe ceshtje e Kosoves nuk zgjidhet nepermjet myslimanizmit por nepermjet shqiptarizmit.
Shikoni pra se cfare bete ju dhe jo une.
Dhe do benit mire ti linit katolikocentriket menjané se nuk ju kane asnje lloj borxhi.
Une nuk jam as ballist dhe as nga ata qe mendojne vetem karrigen dhe karrieren.

Here tjeter mos ngacmoni qe te mos ju ngacmojne dhe mos provokoni qe tju turperojne
Tani armiqte gjeji diku tjeter.
Katoliket shqiptaret jane njerezit me te ndergjegjshem dhe me atdhetaret.
Ata nuk i kane bere kurre ndonjerit keq, vetem kush i ka bere atyre.

Po na preket, ju ka preke Zoti
Shendet dhe sa me pak tradhtare te ata njerez te drejte dhe atdhetare dhe patriote shqiptare
 

olti

Neo
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

O Leo qe me ben te te shaj. Askush nuk e ngaterron fene ne ceshtjen kombetare dhe shqiptarizmin percec teje. Ca llomatit kot si i droguar. Ha shqip ti lal?! Nuk ke pse ngaterron fene (kushdo fe qofte) me kombin, sepse kjo sjell vetem te keqe dhe kete ngaterrim e bejne vetem ato qe na duan te keqen. Gjej o vlla dicka tjeter per te diskutuar dhe leri ndarjet fetare bashke me ceshtjet krahinore!
 

buci

Forumium praecox
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Fillimisht postuar nga Albinos:
[qb]Po na preket, ju ka preke Zoti
Shendet dhe sa me pak tradhtare te ata njerez te drejte dhe atdhetare dhe patriote shqiptare
[/qb]
A e ke pare ndonjehere veten tende ne pasqyre?
 

antihero

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

A duhet te predikohet nje fe udheheqesi i te ciles para 2000 vitesh denohet me vdekje per aktivitete joligjore nga pushteti atehershem romak ,dhe kryqezohet ne te njejten menyre sic kryqezoheshin banditet,hajdutet dhe kriminelet e asaj kohe?
Si mendojsh a duhet ti besojm njeriut i cili se bashku me nje grup banditesh kryqezohet ne ate kohe?A mendoni se pas 2000 vitesh Al Kaponen apo gjeneral Noriegen te fillojm ta besojm si perendi dhe profet?
Kjo eshte nje pergjigje adekuate per pyetjen tuaj.
Te me falin forumistet tjere por kete gje e kam drejtuar Albinos.
Sa me perket mua une nuk i besoj askuj,as Allahut dhe as jezusit dhe per mua mund te jene shqiptaret edhe Budist po qe se duan,kryesorja eshte te jene atdhedashes,te pagujn taxat,te punojne,mos meren me krime dhe ti respektojn kushtetuten dhe ligjet e shtetit shqiptar.
 

antihero

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Liria e fese eshte e drejte themelore individuale e cila eshte e garantuar me shum deklarata te Un-it dhe Keshillit evropes.
Ky shkrim eshte shembull konkret i prapambeturis shoqerise shqipetare,tregon edhe eresiren fundamentaliste kristijane ne te cilen jan zhytur nje pjese e mire e intelektualeve te ri shqipetar.
Shqiperia ne bashkimin europian! Cfar injorance.
 

Iliri

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

E verteta eshte se realiteti i sotem eshte rezultat i ekuacionit te historise. Edhe qenja musliman eshte rezultat i atij ekuacionit ne te cilin variabla "sundim aziatik turk" eshte themelore. Pa pushtimin nga turqit, perdorimin e forces (ne menyre fizike apo ekonomike)per ta kthyer popullin ne muslimane, sot nuk do te kishte muslimane ne Shqiperi. Prandaj, nuk ndahet aq lehte qenja musliman me sundimin turk asthu sic kerkojne te bejne disa. Turku ishte njeni nga armiqte me te eger te historise. Te eger sepse vinin nga nje kulture barbare, nga nje kontinent, nga nje rrace, e cila ishte jo vetem e ndryshme, por edhe e kundert nga ajo jona. Te armatosur jo vetem me armen fizike, por edhe me armen shpirterore (kuranin) qe lejonte per perdhunimin e grave, femijeve, marrjen e sklleverve, shtypjen ne emer te zotit te tyre, kopete mongole kane bere krime te cilat populli yne nuk i kishte perjetuar mepare. Edhe eshtrat e te vdekurve i nxirrnin nga varret e kishave. Prandaj ju lutem, le ta mbani ate fene islame si nje gje personale, dhe mos na e tregoni si nje gje per te cilen na u dashka te kemi krenari apo respekt.
 

ezhderha

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Fillimisht postuar nga Iliri:
[qb] E verteta eshte se realiteti i sotem eshte rezultat i ekuacionit te historise. Edhe qenja musliman eshte rezultat i atij ekuacionit ne te cilin variabla "sundim aziatik turk" eshte themelore. Pa pushtimin nga turqit, perdorimin e forces (ne menyre fizike apo ekonomike)per ta kthyer popullin ne muslimane, sot nuk do te kishte muslimane ne Shqiperi. Prandaj, nuk ndahet aq lehte qenja musliman me sundimin turk asthu sic kerkojne te bejne disa. Turku ishte njeni nga armiqte me te eger te historise. Te eger sepse vinin nga nje kulture barbare, nga nje kontinent, nga nje rrace, e cila ishte jo vetem e ndryshme, por edhe e kundert nga ajo jona. Te armatosur jo vetem me armen fizike, por edhe me armen shpirterore (kuranin) qe lejonte per perdhunimin e grave, femijeve, marrjen e sklleverve, shtypjen ne emer te zotit te tyre, kopete mongole kane bere krime te cilat populli yne nuk i kishte perjetuar mepare. Edhe eshtrat e te vdekurve i nxirrnin nga varret e kishave. Prandaj ju lutem, le ta mbani ate fene islame si nje gje personale, dhe mos na e tregoni si nje gje per te cilen na u dashka te kemi krenari apo respekt. [/qb]
shko ne kishe te lacit e sheroju mor djale se te paska marre rrashta ere... po me vjen keq per kete pak kohe qe hupa.
 

Iliri

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

po me vjen keq per kete pak kohe qe hupa.
:rolleyes:

Jo vetem ke humbur kohe, por me komente te tilla tregon edhe nivelin e inteligjences.
 
Top