A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Guest
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Moj po pse duhet te merreni me fe aq shume analitike jeni sa harroni vete idene se ca esh feja who cares se cfare thone tere ato fjale jo kshu jo ashu pse esh kjo gje kshu etj etj renci ka te besosh :cool:
 

gfm73

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Po sa te zellshem qe qenkeni per te diskutuar per fene ore... Po mos te na e ndalonte ai enveri fene per aq vite sa e beri, si do te diskutonim ne sot per fene e njeri tjetrit??? Nuk me pelqejne aspak termat e perdorura ketu duke e paraqitur fene si nje prapambetje apo fatkeqsi te vendit. Nuk me pelqen aspak te flitet ketu per fene duke e perdorur ate(fene) si metode e sharjes apo e fyerjes (nganjehere rende). Ne s´e kemi Vatikanin te shtepia qe te hidhet aq faj per fene myslimane e aq me teper qe nuk tregon aspak shenje respekti e kulture fetare. Ato pak elementa qe flasin me kaq epsh kundra nje feje tjeter nuk bejne gje tjeter vecse ia ngrisin vlerat asaj feje dhe ia ulin vlerat fese se vet. Une per vete kam shok edhe katolikun, edhe ortodosin, edhe myslimanin, por me perpara kam shok ate shqiptarin qe kqyr me e ba nje hajr per vendin e vet.

===================
PAPA: "ME FORT E DUA NJE MYSLIMAN QE SHKON E FALET NE XHAMI SESA NJE KATOLIK QE KALON PARA KISHES DHE NUK SHKON TE LUTET"
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Atmano
Vallahi,bilai, rrahmani rrahim nuk pata qellim te diskriminoj minoritetin turk qe jeton ne Shqiperi.
Po me ve ne dyshim ate shkrimin qe kishe shkrojtur te forumi i Politikes ku hapesi i temes ishte Oniro
Nejse nuk ka problem dhe ai Presidenti mire thosh
pastaj toka e ilireve...boll per ti me kto koncepte toka eshte e atye qe i dalin per zot dhe jetojne mbi te si njerez.
Kjo e sipermja eshte numer nje dhe me poshte lexo perseri
MOS I THUJ NE PUBLIK TE PAKTEN SE HIPOKRIZIA E DYFTYRSIA JANE VESE TE KQIJA.(ama ia qitke shpirtin vendit atyre myslimaneve kur hiqke kepucet....)
Edhe pak me poshte keni te drejte te lexoni
po iliret vishnin lekur dhish e lexim e knim sihin shfaqje te huja...
Shikoni sa shume e kane dhunuar Shqiperine dhe shqiptaret keta njerez qe nuk para marrin ere nga shqiptarizmi.
po iliret vishnin lekur dhish e lexim e knim sihin shfaqje te huja...
Presidento
Qe te kam marre koka ere po ta llogarisim sistematikisht qe ne vitin 1400, kete e kam kuptuar, por qe e paske bere me lesh dhe lekure dhish vendin tim, kete nuk e paskesh ditur une.
Nejse ju minoriteti turk keni nje parim
Fe Kombesi dhe do bejme ceshte e mundur te ju respktojme te drejtat tuaja si minoritet meqe fara e minoritetit nuk shkulet me nga vendi i shqiponjave.

Per keta te tjeret doja te thoja qe: Nuk e di nese jam shprehur si pasardhes i Italianeve apo i grekeve dhe dua Papen
Megjithate te verbuar jeni dhe te verbuar keni per te ngelur, ndoshta jo vetem ne saje te fese por edhe ne saje te asaj qe kam shprehur me siper.


Problem qenka kjo pune e fese se kur i kundervihesh myslimaneve , ata te quajne menjhere italian apo grek dhe Shqiptarizmi ka vdekur.
Ne fakt Deshtimin e Shqiptarise e kam pranuar pak kohe me pas hyrjes time ne albforum.
Thjesht doja te bindja veten se Verteta eshte Keshtu sikur po e shoh.
Edhe disa qe e mbajne veten per katolike dhe orthodokse ketu ne forum, na vijne ketu e na praktikojne "Paqen" ndermjet rracave te ndryshme qe jetojne ne Shqiperi dhe me shume se Juda ata nuk jane gje tjeter.
Kalaja shembet atje ku ndertimi i saj eshte me i dobet.
Beee
 

olti

Neo
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

O palle, feja dhe kombesia jane dy gjera te ndryshme qe qendrojne ne dy plane te ndryshme. Kombesine e ke te shenuar ne gene o trap, ndersa fene e ke te mesuar, fituar, apo zgjedhur. Keshtu eshte kjo, por tipat si ty qe vijne nga malet e arushes kane mungese te theksuar ne aftesine e kapjes se gjerave.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

A eshte rastesi qe shkrimet e para shqipe jane bere nga te Krishtere? A eshte rastesi qe ato pak shkrimtare shqiptare myslimane (te ashtuquajtur, por si ti dallojme :confused: ) huazuan dhe perdoren fjale turke kaq dendur biles duke shkruar edhe ne turqisht, dhe duke i sherbyer perandorise otomane?

Per mendimin tim, Islami ka natyre asimiluese, duke asgjesuar cdo kulture dhe me utopi predikon ate menyre jetese qe ka predikuar profeti dhe me pas kalifati. Kjo nuk me duket e drejte, pa fyer askend ketu!

Dhe nje pyetje per myslimanet qe me ofendime shkruajne ketu...Cfare e dallon nje Shqiptar nga nje Mysliman? A jane e njejta gje, apo cfare?

Mos ma merrni per ofeze, por thjesht po diskutojme. Jam per bashkejetese, por Myslimanet duhet te heqin dore nga disa praktika diskriminuese ndaj kulturave, dhe te respektojne me shume vlerat dhe besimet tradicionale te kombeve.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

albinos kam qene njohur per ektremist nacionalist qe kur isha 14 vjeç lal.E kam qene shume me i pjekur seç dukesh ti ne shkrimet e tua.

Kam ditur historine e vendit tim permendesh...i kam recituar poezite e shqiperise sa s'me plaste damari i qafes bashke me miqt e mi, burra para kohe.


jam rritur ne vende ku vatrat gdhenden me flamur.Ne shtepine e te pareve te mij tregohen si legjenda luftertat e gjyesherve e sterhjusherve, shumica te vdekur ne lufte.

Ne qyetin tim vjen era patriotizem e jemi rritur nen hije ullinj e nen kenge te skendebeut.

ne 1997 kam qen me arme gati te mbroj çka perceptoja si atdheun tim nete te tera...

Te varferit e vendit tim me koke ne thes kam bredhur malet me kale per ti ndihmuar per tu ndertuar shtepi a per ti dhene miell.Kam pare ate shqiperi qe ti as e ke idene...

ne lufte te kosoves im ate s'me lejoi te shkoj, por mendjen e kisha.E s'kish miting a demotrate ne tirane ku te mos isha me shoket ne balle me flamur.Arme e uniforma e gjak kam derguar ne kosove se e kisha detyre.

Ne mullet u kemi dhene buke 1200 kosovarve ne ndihme vullnetare per dy muaj rresht.U jepnim zemer e mundoheshim te kontaktonim luftetaret qe kishin koha pa derguar lajm a jane gjalle a vdekur.

albino...a vari leshin si te quajne,pordhet e shqiptarizmit tend beji dhe pak me rigon e haji me mengjes.Kujton se jetojme ne perralla? Shqiparizmi s'ka bere kurre nderin e burrerine e njerezve, por nderi e burreria e tyre ne shekuj ka bere shqiptarzmin.

Une jam konevruar mysliman ne ate periudhe ne Tirane, dhe kjo ka forcuar atdhe dashurine ka shtuar humanizmin dhe ka evituar idete rraciste ne mua.

me vjen per te qeshur me ty ashtu si qesh me vete kur me kujtohet harta qe kishim pregatitur me cunat dikur..."Illiria" po sinqerisht ti as e ke idene e shqiptarzimit.E kalamjt kot qe benin sikur ishin me ne e vetem flisnin e s'benin asgje...ne i rrihnim!


shqiperine e bejne shqipetaret, e shqiptaret i ben edukimi.shqiptaria eshte ideja e nje karakteri te veòante te popullit tone por kjo mbetet margjinale ne krahasim me respektin per njeriun e respektimin e lirise.

te jesh mysliman...EDHE MERR VESH ER HUU SE ME VERTE QEKE I I NGADALTE eshte zgjedhje intelekuale, qe modifikon idete e menyren e veprimit.ashtu si te jesh i majt i djatht, pacifist, piktor, sportist s'heq te henurit shqiptar ashtu dhe te jesh mysliman s'heq te qenurit shqiptar( dhe kush ka dy pare mend lexon qe nacionalizmi me i paster nga ekstemizmat, me tolerant nga rracizmat, me i dhene pas popullit e tokes tende...ushqehet nga islami...po kjo per ato qe kan dy pare mend)


O logos djali...shqiperia ish e krishtere atehere kur u gjeten shkrimet lal e s'kish budista te shkruanin e as myslimane...(te mjafton si pergjigjje!? Apo duhet te shtoj edhe " KU ISHIN TERE ATO TE KRISHTERE DIJETARE DERI NE 1500?"

alfabeti me shkronja arabe eshte thjeshte nje albafet...mund te ishte me latine e me greke kto jane konvencione te vonshme ti e di!

Turqizmat ne shqip s'kalojne 5000-en, e nese do me marrim latinizmat apo anglizmat do te shohesh se numri eshte shume me i madh.Po s'duhet te harrojme se dikur ish gjuha e shtetit me te madh e forte ne bote.

Por dhe tuqishtja shenon shume fjale shqip, e kjo nuk ndosh ne gjuhet e tjera...(dikush na ka respektuar e dikush injoruar)


nesje...mendoj se isha esaurient siper ty admir si per albinosin qe poe pashe te replikoje prap do ti ve vizen...
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

President
Emer qe ju shkon per shtat dhe presidente keni per te ngelur, po te pyes
pastaj toka e ilireve...boll per ti me kto koncepte toka eshte e atye qe i dalin per zot dhe jetojne mbi te si njerez.
Nuk e konceptoj ne asnje menyre kete shprehje tenden kur thua qe toka eshte e atyre qe i dalin per zot.
Pse Islamit i dole per zot ti apo popullit tend qe eshte shqyer nga fete e ndryshme.
Perse me thua qe kam bere e kam qene nderkohe qe ti me tregon ekstremizmin tend te paskrupullt islamik.
Dhe le te hyje kushdoje te Teologjia dhe te shohe rrekordin tend te shkrimeve per Islami sido ti kete kuptimet dhe mos me thuaj qe nuk ecen me parimin Fe Kombesi.
Le ta kontrollojme te gjithe forumin dhe le te shohim se sa i interesuar ke qene per perparimin dhe progresin shqiptar.
Ti me thua qe ke qene ekstremist qe 14 vjec, une po te them qe Pushtuesit Otomane e paten shkelur te tere ballkanin dhe ne vendlindjen time nuk qene te zote te hyjne.
Pastaj ti mund te me quash edhe Indian apo sikur te shkon mendja ty.
Jo jo zoti president qe na rrofsh sa malet nuk eshte ashtu.
U konvertuat per interesa te ndryshme qe ju vetem i dini dhe harruat Shqiptarine.
Ti me thua mua per Kosoven keshtu e ashtu dhe nderkohe qe ne tere rregjistrat jugosllave gjenden me qindra mijera shqiptare si turq dhe me qindra e mijera si jugosllave
Ti me thua mua per shqiptarizmin dhe i harrova ata njerez me gjak shqiptari ne kosove qe nuk pranuan a te rregjistrohen si turq dhe as si serbe dhe para atyre njerezve perkulem si shqiptar i vertete dhe ndihem krenar qe mes ketyre njerezve gjenden edhe keta shqiptare qe ne duhet te u bejme lavde pa fund.
keta jane shqiptare dhe gjak i rralle shqiptari sepse kane perfunduar burgjeve, jane lene pa pune, kane vuajtur tere jeten e tyre,e shume e shume te zeza, vetem per te mos mohuar prejardhjen e tyre qe shume te tjere e bene per interesa vetjake.
Une keta njerez do deshiroja te takoja ne Kosove dhe ti ndihmoja, sepse ata jane te vetmit qe meritojne respektin e rralle te shqiptarise
Te gjitheve na pelqen interesi, por mbi ato interesa te shenjta kombetare nuk ka interesa personale, ashtu sikur ju jeni mesuar.
Cte te them?
Ti me thua mua qe je qe 14 vjec ekstremist nacionalist
Une nuk e fus fare ekstremizmin dhe nacionalizmin ne keto ceshtje pavaresisht se juve ju duket qe une po tregohem nacionalist apo ekstremist.
Nacionalizmin per mua, e kane treguar te paret e mi dhe Princat e Mi shqiptare qe nuk pranuan jo vetem asimilim por edhe kontakte me katolike e orthodoksete qyteteve pereth qe dilnin me parulla "feja e shqiptarit eshte shqiptaria"
Jo more zotni nuk eshte ashtu e verteta.
Duhet te jesh i bindur vetem per dicka
Kur ata paraardhes te mi rrezikonin eksistencen e e tyre, jetonin maleve,dhe nuk kishin cfare te hanin pereth 500 vjete, ju zoterinjte e pate me te arsyeshme te bashkepunonit me pushtuesit, te asimiloheshit dhe ti sherbenit me ndergjegjen me te madhe pushtuesve turq qe ju i quani vellezer.
Te paret e mi ruajten traditat e e rralla qe asnjeri nuk i ruajti dhe ti do me thuash cilat tradita? Traditat dhe zaoknet e Gjergj Kastriotit qe ti nuk mund ti konceptosh dhe as ke per ti konceptuar ndonjeher
Veshjet, burreria, patriotizmi, atdhetarizmi,heroizmi, besnikeria, pushka, lufta eetj qene keto disa nga traditat e rralla shqiptare qe ti as idene nuk u ke.

Mos do te me thuash qe vellezerit e mi jane italiane?
Gabohesh biles shume.
Vellezerit e mi jane ata qe e shperfillin fene dhe luftojne per shqiptarizem.
Vellezerit e mi jane ata qe nuk tundohen nga asnje lloj interesi dhe mbi cdo interes vetjak,vene interesa kombetare.
Megjithate ne token e te pareve te mi ju do beni cfare te deshironi,flas ne ato vende ku predikohet Kurani sepse toka eshte e atyre qe i dalin per zot.

Vizen ik e merre per Turqi se ketu ska viza
 

Ksenia

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Vete nje teme e tille me duket absurde.
Pyetet ne se duhet predikuar kurani po nuk pyetet ne se duhet predikuar bibla.
Tani po pyes une :ME C'TE DREJTE??
Muslimanet shqiptare kane qene po aq patriote e atdhetare sa edhe te krishteret,njera pale ka qene po aq te devotshem ne fene e tyre sa edhe tjetra,po aq tolerante sa edhte tjetra.
Kurani eshte po aq i shenjte per muslimanet sa edhe bibla per te krishteret.
Dhe qe te 2 keta libra kane te njejten cilesi:
Thone ate cka do personi qe e hap te thote.
 

Pellumb Nili

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Nuk e kuptoj se pse nuk duhet te predikohet Kurani i Shenjte????
Feja Islame eshte Besimi dhe Kultura e pjeses derrmuese te vellezerve tane shqiptare.
Tjeter eshte ekstremizmi dhe divergjencet, dhe tjeter Besimi i Vertete!
 

olti

Neo
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

/pf/images/graemlins/smile.gif

Respekte Lezhian /pf/images/graemlins/smile.gif

Do ishte mire qe teologjine ne forum ta diskutonim brenda forumit perkates dhe jo kudo ne forum. Ai qe eshte shqiptar i vertet patriot nuk e sheh fene e tjetrit si problem, por thjesht si dicka e ndryshme dhe zgjidhje personale individuale!
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Postuar nga Noga
<ul type="square">
[*]Vete nje teme e tille me duket absurde.
Pyetet ne se duhet predikuar kurani po nuk pyetet ne se duhet predikuar bibla.
Tani po pyes une :ME C'TE DREJTE??
Muslimanet shqiptare kane qene po aq patriote e atdhetare sa edhe te krishteret,njera pale ka qene po aq te devotshem ne fene e tyre sa edhe tjetra,po aq tolerante sa edhte tjetra.
Kurani eshte po aq i shenjte per muslimanet sa edhe bibla per te krishteret.
Dhe qe te 2 keta libra kane te njejten cilesi:
Thone ate cka do personi qe e hap te thote
[/list]
Noga
Besoj edhe nga doreshkrimet e vjetra historike , dihet se cfare lufte eshte bere ndaj italianeve dhe per kete ka doreshkrime qe tregojne shume mire te kaluaren, biles meqe nuk eshte shkruajtur shqip gjate 500 vjeteve te pushtimit osman, vete historianet shqiptare nepermjet doreshkrimeve te gjetura dhe nepermjet historise se Evropes ne kohen e Bizantit, kane paraqitur ne Historine e Shqiperise qe nga kohet e lashta.
Per Osmanet dihet gjithashtu se si ja kane bere nenen kesaj Shqiperie dhe nuk arrij dot te kuptoj se perse nuk kuptohet esenca e shkrimeve qe shkruhen ne kete forum.
Noga
Edhe dicka tjeter
Me vjen kaq qe nuk u kthyem dot ne bij te hitlerit dhe musolinit, meqe ne duhet tu marrim te mirat e pergjithshme cdo pushtuesi.
Te pakten sot do te krenoheshim qe jemi hitleriane dhe musolinas.
Nuk arritem te behemi te tille sepse "gjumi i mesjetes filloi te na dale"
Uhh sa shekuj do duhet qe te behen shqiptaret.
Mire tha ai Papandreu, ministri i jashtem grek, qe per keto shtete te Ballkanit duhet krijuar nje Federate ballkanike.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Neo mos u kenaq se ky Lezhjani eshte mysliman,sepse ne Lezhe ka myslimane sa te duash,pavaresisht se disa na hiqen si katolike apo thene shkoqur si shqiptare te vertete.
Nuk po e kthej kesaj rradhe ate shprehjen nga "Shkoder Locja ne Lezhe ......"
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Logo
Nderim dhe perkulje vellazerore si shqiptare
Me pelqen ajo shprehja
<ul type="square">
[*]Me mire ta them ne sy se sa te te vras mbas shpine
[/list]
.
Je i mrekullueshem
Pershendetje /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

meqe jemi te tema e shqiptarise

lezhjani vogelush eshte shqiptar e patriot si pak ne shqiperi.Don atdheut e Zotin, di te fale e te vrase.Ka tradinen burrerine e eshte qesharake te vihet neloje nga ti.

...eshte pak gjaknxehte e ik iken truni kollaj , po aq sa i ka hije malsoreve!
 

lola

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

albinos! Lexo nje liber te lutem pastaj nxehu. Mos u merr me gjera qe nuk i kupton te lutem se le nam.
 

Altaf

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

screw you guys I'm going home

hapet një temë idjote dhe pastaj futen të gjithë budallenjtë e ja këpusin fjalve pa mendu.
shkatërroheni pra kombin, për hatër të ungjillit the të kuranit. bëhuni grekë e arabë se si duket vetëm kjo ju meriton
 

Ksenia

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Shqipetaret i falen zotit shqip.
Edhe kurani eshte perkthyer dhe ne se predikohet ne gjuhen shqipe ashtu si edhe bibla s'ka asgje te keqe.Kjo nuk i ka bere asnjehere te harrojne atdheun (te pakten shumicen dermuese)dhe pamvaresisht nga feja per Shqiperine jane bere theror.Kur Shqiperia ka qene ne rrezik,dallimet fetare kane dale ne plan te dyte.
Ne se predikimi i kuranit ose i bibles na con 200 vjet mbrapa kur nje orthodhoks quhej grek dhe nje musliman quhej turk atehere fajin duhet tja veme vetes qe e lejuam nje gje te tille.
 

Albinos

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

Postuar nga Noga
<ul type="square">
[*]Shqipetaret i falen zotit shqip.
Kur Shqiperia ka qene ne rrezik,dallimet fetare kane dale ne plan te dyte.
Ne se predikimi i kuranit ose i bibles na con 200 vjet mbrapa kur nje orthodhoks quhej grek dhe nje musliman quhej turk atehere fajin duhet tja veme vetes qe e lejuam nje gje te tille.
[/list]
Me pelqen kjo cfare ke shkruajtur dhe jam plotesisht dakort.
Pra perse kur Shqiperia ka qene ne rrezik, kemi lene fene menjane dhe jemi bere shqiptare?
Sepse jemi popull i trashe, i perzier dhe jemi njerez te smirres.
Pra kur vijne te huajt te na pushtojne Shqiperine, u dashka te harrojme gjithshka te zeze qe i bejme njeri tjetrit dhe themi Feja e shqiptarit eshte shqiptaria
Kjo nuk me pelqen, POR UROJ TA LEXOJNE JO VETEM ANETARET E FORUMIT KETU POR TE GJITHE SHQIPTARET ANEMBANE GLOBIT ATE QE TI ME SIPER SHKRUAJTE.
Ata qe predikojne Kuranin ne Arabi e ku do ne vendet aziatike, nuk kane asnje lloj problemi ekonomik sepse ARIN E ZI E KANE POSHTE KEMBEVE TE TYRE dhe prandaj martohen me shume gra dhe kane nje sistem te tyrin shoqeror qe syri nuk u ben terr.
Nuk dua ta komentoj me kete qe ti shkruajte sepse mund tja prish shijen kujdo qe do ta lexoje shkrimin tend.
Neqoftese keta garipat qe shkruajten ketu nuk kuptojne alternativen e zhvillimit dhe bashkimit kombetar te Shqiperise, me mire do benin te tranferoheshin diku andej ku e ndiejne jeten me mire.
Shqiperia nuk ka nevoje me per viktima por per te ardhme
 

gezim lame

Primus registratum
Re: A duhet medoemos te predikohet Kurani ne token e Ilireve?

o albinos
amon pse s rri rehat e hap tema koti
c do nxjerresh me keto tema qe hap do ia mbushesh mendjen shqiptareve se te jesh musliman s ke te drejte te quash veten shqipetar
te jesh musliman eshte zgjedhje personale dhe s ka te beje fare me te qenit shqiptar
ti dhe logos qe hap tema te tipit "ekstremizem fetar ne shqiperi" dhe qe kane shkrime rraciste patjeter s jeni larg dhe ia mbani bukur ison njeri tjetrit
ki miresine te pakten mos hap tema te tilla ne te ardhmen
me respekt
X
 
Top