'80

abs

nuk e di...
Re: '80

e ka pas njoft njeri nusen e djalit te mehmet shehut,durrsake?
yll ka qene.
 

capuni

Primus registratum
Re: '80

Cunin e vet e kom pas shok lagje kur kom qen i vogel ...ja harrova emrin ...erdi, eldi ...s'maj men.
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: '80

Boh, spo me kujtohet asnji gje rreth asaj periudhe , po pyes vetes nese kam memorie te dobet apo ndoshta kam qen shume naive per te ven re se cfare ndodhte rreth e rrotull meje /pf/images/graemlins/laugh.gif
Opsss, nje kujtim shkoja gjithmone ne pallat te sportit per ta par ndeshjet e basketbollit te femrave , cdo gje gumezhinte perreth, koh te arta per skuadren e femrave....
 

blendiys

Primus registratum
Re: '80

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
dhe i treti Yamaha 750 e njerit qe e kishte shtepine te 21-shi

[/ QUOTE ]
Nuk e di nese e ke fjalen per te njejtin person te cilin mendoj une, por..., kur flitet per motorra ka pas qene 1 dhe vetem 1, qe per ironi nuk me kujtohet emri. /pf/images/graemlins/frown.gif(
Nuk ishte Yamaha por Moto Guzzi, krijuar me pjese te ndryshme dhe detajet nga torrnot shqiptare.
Ishte motorri i vetem me aq shume drita, antena dhe celik te llustruar.
" na cante by*hen te dielave ne mengjes" O Fane, O Faneee. /pf/images/graemlins/laugh.gif
Do kthehem perseri kur t'ja kujtoj emrin /pf/images/graemlins/booki.gif
P.S, po MZ-te i harruat?
 

regele

Forumium maestatis
Re: '80

Ne Fier, nga jam une, motorrin e pare MZ, akull te ri e pati Arsen Hoxha, arbiter internacional futbolli! E lante nga 3 here ne dite i shkreti, por kishte lezet ama!
 

regele

Forumium maestatis
Re: '80

Kishte dhe super java ama /pf/images/graemlins/smile.gif

Bicikletat MIFA i mbani mend? Kishin vetem nje frene per rroten e pare dhe te pasmen e ndalonin me nje sistem tjeter, emri i te cilit nuk me kujtohet tani!
 

komino

Valoris scriptorum
Re: '80

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Kishte dhe super java ama /pf/images/graemlins/smile.gif



[/ QUOTE ]

ka akoma
 

komino

Valoris scriptorum
Re: '80

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


Nuset e djemve te Enverit ishin njerez qe nuk ta benin ta ndjeje rolin e tyre social, te thjeshta, te pastra ne shpirt, te bukura gjithashtu.

[/ QUOTE ]

e ke shume gabim
 

blendiys

Primus registratum
Re: '80

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Kishte dhe super java ama /pf/images/graemlins/smile.gif

Bicikletat MIFA i mbani mend? Kishin vetem nje frene per rroten e pare dhe te pasmen e ndalonin me nje sistem tjeter, emri i te cilit nuk me kujtohet tani!

[/ QUOTE ]

Me kondra i thonin.
Sa here i kam thyer turinjte me MIFA-n. Biciklete gjigande dhe qe hapeshin me c'do lloj celsi.
Ne ate kohe qarkullonin me shume bicikletat Kineze 26 dhe 28-she, pastaj dhe prodhimi vendas Ylli dhe duke vazhduar me superluksin Bianchi. (kjo e fundit, biciklete tipike femrash, por ne ate kohe ngitej nga meshkuj 100 kilsh) /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: '80

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Kishte dhe super java ama /pf/images/graemlins/smile.gif

Bicikletat MIFA i mbani mend? Kishin vetem nje frene per rroten e pare dhe te pasmen e ndalonin me nje sistem tjeter, emri i te cilit nuk me kujtohet tani!

[/ QUOTE ]

Qysh ëre s'të kujtohet? Po un për ça jom ktu /pf/images/graemlins/laugh.gif.

Maj men i her kur kom qen në kopësht, duhet të ket qen viti 1980, po lujshim me i grup mo t'modh mu mrapa legatës Jugosllave. Kopshti Nr 8 ishte njit me legatën. Duke lujt, dy vleezër fillojn e zihen e i vogli arrin t'i marri sandalen të modhit ne ja hudh mrena n'ambasad. Sikleti modh me kap sandalen se po mos e kapshe ta hyjshin m'dru n'shpi, po ta kapshe ta hyjte m'dru polici ose edukatorja po t'shifte.

Kshuqë bom i plan t'hatashëm ku morën pjes nja 20 veta. Vum roje n'çdo cep nga mund të vishin rob ne njoni kërceu murin me nimën e të tjerve. Mirpo plani s'ishte ne aq i përpunum se ai robi nuk e njiste dot murin me kalu ka krahu i kopshtit. I shkreti duhet të dilte ka dera që ruhesh me polic. Dolëm 3 kalamoj që i morëm menien policit që arriti i shkreti Çim me dal se do i kishin dhon azil me pahir n'Jugosllavi /pf/images/graemlins/laugh.gif.
 

komino

Valoris scriptorum
Re: '80

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


Nuset e djemve te Enverit ishin njerez qe nuk ta benin ta ndjeje rolin e tyre social, te thjeshta, te pastra ne shpirt, te bukura gjithashtu.

[/ QUOTE ]

e ke shume gabim

[/ QUOTE ]

Nuk besoj se ime më ka patur motiv per te me genjyer...

[/ QUOTE ]

sigurisht asnje motiv, thjesht pershtypje. Por une ve bast se nena jote nuk ka ngritur ndonjehere koken per te arritur deri ne konflikt.

Ps: qe te mos bej padrejtesi, po flas per ish nendrejtoreshen e ATSH.
 

komino

Valoris scriptorum
Re: '80

Nejse nejse varja, kujt i plasi per nuset e enverit.


Mua me kujtohet kur i vidhnim gomarin gabeleve te lana dhe benim xhiro, me kujtohet kur vidhnim kushineta te nshrak (qefi ishte ti vidhnim se mund edhe ti gjenim ndryshe) dhe "trupa" te "Misto Mame" pe te bere karroca, me kujtohet kur hipnim neper autobuza dhe prisnim me brisk kopsat e palltove te pleqve (ishte kohe kopacash) po vetem 6leksha apo 9 leksha se zdromsa kishim plot e nuk ia vlente te rrezikoje (kuptohet pasi kishim keputur kopsat e gjyshit ne shtepi), me kujtohet kur vidhin arka buke per te bere shpata, me kujtohet dita e xhamave kur benim kerdine ne dritaret e atyre qe na bertisin gjate vitit kur luanim ne dreke, me kujtohet dita e hithrave dhe tmerri i vajzave.

Pastaj do te me kujtohen edhe gjera te ndershme po keto experienca femijet e mi nuk do te kene mundesi provojne
 

eddantes

Primus registratum
Re: '80

ti me fol per Guzin e Sales ate me Guzin e bere vete me drita qe e kishte bo si kal arixhiu???
jo ai qe e ka pas shpine ke 21 shi ka pas Yamahen 750she qe ja bllokuan......
sistemi tjetre quhet KONDRAPEDAL plako...po autobuzet VIBERTI kush i mban mend apo Tatrat me turi, po Zisat e ushtrise dhe Gazin 51.....po kur ikshin ne plazh me kamionat Renault te druve dhe mershim gjxsmen e shtepise me vete dysheke, jorgane , teelvizor, frigorifer.......po radiot ILIRIA kur nigjojshim Bello i Dugme apo Julie ne plazh...apo Hitparade....
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: '80

kush i ma men pitet 10 lekshe dhe byreqet 15 lekshe qe boheshin ne cepin verior te nentekatsheve /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: '80

ej po beheshin edhe te rruga kavajes pitet dhe byreket /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

eddantes

Primus registratum
Re: '80

ma parpara ka qene po aty fürra e piteve dhe ne dimer shkojshim e u ngrofshim ke muri i furres nga jashte.....po 80-lekshat e sigurimit kush i ma men....po autobuzet e shkodres fizarmonika....po traktorin e pare shqiptar.....
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: '80

po doktorret qe kishin makina private (breshka), mbaj mend doktorr zymen /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top