129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

tushi

Valoris scriptorum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Po çfare temet mor bir po kjo asht turpi i botes ti i thu "teme" /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif

me vjen keq per shqiptaret muslimane se ti po i nxjerr pa pike identiteti kombtar kur ne fakt kane sa edhe shqiptaret e tjere

me vjen keq se lidhjen ku kane marre pjese shqiptare nga te gjitha besimet ti e paraqet si lidhje islamike

nji pyetje po te baj

çfare deshti Mark Lula (bajraktari i Shales ne Dukagjin) ne lidhjen e Prizrenit

e si ai kane kene me dhjetra te tjere

asht fakt se krahu sulltanisto-islamik ka ekzistu ne kete lidhje por vetem i ka dhane famen e keqe neper bote duke ba q1 kerkesat e popullit shqiptar te mos merren seriozisht

edhe kete fatkeqsi per kombin tone ti e paraqet sot ktu me krenari si arritje e te parve te tu /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_naughty.gif

kjo asht pra me pak fjale ideja e temes tande
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Ideja e temes time eshte kjo. Qe nderkohe qe shqiptaret u bashkuan ne Prizren per te qene te bashkuar, dhe vendosen disa pika. qe un kam edhe kopjen e fletes origjinale te lidhjes shqiptare te prizrenit. Njekohesisht mirditoret e tu bashkpunonin me serbin dhe malin e zi. Dhe ne te vertet lidhja shqiptare nuk ishte kundra turqve, por pro bashkimit te trevave shqiptare, gje qe mirditoret nuk e donin. dhe keto gjera i kam nxjer me fakte.
Ka pas dhe prej atyre qe e donin shqiperine e madhe dhe te bashkuar, dhe ashtu sic shprehet dhe ne nje nga pikat e lidhjes qe nuk ka te beje feja, apo krahina. Por qe lidhja nuk ishte kundra turqve, dhe e kam thene dhe here te tjera qe ne jemi dhe kemi qene gjithmon aleat me ta.
 

regele

Forumium maestatis
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Salvatore, nuk kam postuar me ketu, se ti e ke thene vete shume mire dhe nuk kam cfare te komentoj: lidhja e Prizrenit ishte nje lidhje SHQIPTARE, pra hoqe dore ta quash lidhje myslymane, thua qe ishte lidhje per bashkimin e trojeve SHQIPTARE, pra nuk ishte se pranonte pushtimin e urryer turk (besoj se cdo pushtim eshte i urryer apo jo /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif )

Cfare nuk kuptoj une dhe pres te ma sqarosh ti me fakte eshte: C'do te thote qe kemi qene aleat me Turqine? A nuk na pushtuan turqit neve? A nuk luftuan ata me Skenderbeun? A nuk vrane e prene, dogjen e shkaterruan kete vend per 500 vjet? A nuk helmuan shume rilindas shqiptare, pa dallim feje dhe ideje? A mund te jesh aleat me pushtuesin?

Nese lidhja shqiptare e Prizrenit nuk ishte kundra Turqise, na sill ndonje fakt qe thote kete. Mos u bazo vetem tek arritjet e nje organizate fetare mbi historine e nje kombi. Nese neser del nje organizate fetare dhe arrin ne disa perfundime po aq shkencore /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif se lidhja e Prizrenit ne te vertete ishte kundra myslymanizimit te Shqiperise, duhet valle ta besojme?

Une nuk kundershtoj asnje postim tendin, por ti kerkon fakte nga une, kur vete nuk ofron asnje! Pretendon se ke nje shkrese origjinale te lidhjes se Prizrenit dhe qe di te verteten...nuk mendoj se e verteta mbi kete lidhje eshte fshehur ndonjehere...

Pra, duke qendruar larg fese, cfare ka per te diskutuar ne lidhje me Lidhjen e Prizrenit te kete teme? Une ta thash pikepamjen time: nuk mund te diskutoj mbi historine e Shqiperise mbi disa teza te ofruara nga nje shoqate fetare, qe na indetifikon si myslymane dhe jo si shqiptare.

Jam i sigurte qe do e kapesh thelbin e postimit dhe do pergjigjesh pikerisht ne thelb te muhabetit!
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Salvatore, a ka egzistu Turqia në 1878? Ku dolën miq shqiptarët me turqit nëse s'ka pas turq n'at koh? Halldupët ça ishin?

Lexo pak Samiun, një nga filozofët më të mëdhenj të Perandorisë Osmane dhe aty e kupton dallimin mes osmanëve dhe turqve. Mos u bëj lëmsh duke lexuar pa kuptuar. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: regele</div><div class="ubbcode-body">Salvatore, nuk kam postuar me ketu, se ti e ke thene vete shume mire dhe nuk kam cfare te komentoj: lidhja e Prizrenit ishte nje lidhje SHQIPTARE, pra hoqe dore ta quash lidhje myslymane, thua qe ishte lidhje per bashkimin e trojeve SHQIPTARE, pra nuk ishte se pranonte pushtimin e urryer turk (besoj se cdo pushtim eshte i urryer apo jo /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif ) </div></div>
Lidhja e Prizrenit ishte lidhje Shqiptare por e drejtuar nga Muslimanet dhe ne vecanti nga Turqit. Ti kam permendur me siper faktet dhe librat nga i kam marre. Ti ne qoft se ke fakte te tjera mi nxir. Sa per pushtimin e Turqve ta kam permendur me mijera here, qe Perandoria turke ishte nder me te medhajat qe kane ekzistuar ndonjehere, dhe me ne kishin aleance. Ka mundesi qe penalizimi i vazhdueshem i Turqise ne media dhe ne fjalorin politik ka te beje me politiken antiturke qe na serviri historia sllave e komunizmit te cilen e penalizoi edhe ish drejtori i arkivave Shaban Sinani qe deklaroi se shqitaret nuk kane luftuar gjthmone me turqit, por ka pase periudha te gjata qetesie, kur dy popujt kane jetuar ne paqe me njeri tjetrin.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: regele</div><div class="ubbcode-body">Cfare nuk kuptoj une dhe pres te ma sqarosh ti me fakte eshte: C'do te thote qe kemi qene aleat me Turqine? A nuk na pushtuan turqit neve? A nuk luftuan ata me Skenderbeun? A nuk vrane e prene, dogjen e shkaterruan kete vend per 500 vjet? A nuk helmuan shume rilindas shqiptare, pa dallim feje dhe ideje? A mund te jesh aleat me pushtuesin? </div></div>
Ketu po flasim per 129 vjet me perpara e nuk po flasim per 600 vjet perpara ku skenderbeu i biri i VOJSAVES (Vojsava = Sllave) nuk donte te bashkpunonte me turqit por me serbine.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: regele</div><div class="ubbcode-body">Nese lidhja shqiptare e Prizrenit nuk ishte kundra Turqise, na sill ndonje fakt qe thote kete. Mos u bazo vetem tek arritjet e nje organizate fetare mbi historine e nje kombi. Nese neser del nje organizate fetare dhe arrin ne disa perfundime po aq shkencore /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif se lidhja e Prizrenit ne te vertete ishte kundra myslymanizimit te Shqiperise, duhet valle ta besojme?</div></div>
Regele tek pergjigja ime e pare qe te kam dhene ty mbasi ke fut hundet ketu ka qene vendi i mbledhjes qe ka qen xhamia e prizrenit dhe pikat qe u vendosen. Lexoji dhe njeher pastaj ti kuptosh. Kam sqaruar edhe se kush u dergoi letra dijetareve shqiptar qe te mblidheshin. Ishte pikerisht Sulltani i perandorise pasi qe perandoria ishte ne renie dhe u detyrua nga Rusia qe te largohej nga ballkani dhe per kete gje Sulltani organizoi lidhjen e Prizrenit, ti kam sqaruar me siper keto po te ishe i vemendshem, i kam nxjer edhe me burime. Mos harro se ato pika qe u vendosen aty gjenden kudo. Sepse ekziston origjinali. Ti ne qoft se ke dicka tjeter na e sill.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: regele</div><div class="ubbcode-body">Une nuk kundershtoj asnje postim tendin, por ti kerkon fakte nga une, kur vete nuk ofron asnje! Pretendon se ke nje shkrese origjinale te lidhjes se Prizrenit dhe qe di te verteten...nuk mendoj se e verteta mbi kete lidhje eshte fshehur ndonjehere...

Pra, duke qendruar larg fese, cfare ka per te diskutuar ne lidhje me Lidhjen e Prizrenit te kete teme? Une ta thash pikepamjen time: nuk mund te diskutoj mbi historine e Shqiperise mbi disa teza te ofruara nga nje shoqate fetare, qe na indetifikon si myslymane dhe jo si shqiptare.

Jam i sigurte qe do e kapesh thelbin e postimit dhe do pergjigjesh pikerisht ne thelb te muhabetit! </div></div>
O regele letra origjinale gjendet gjtihandej, nuk di te fus foto ne forum se do e fusja por te jesh i sigurt.
Regele duhet te kuptosh dicka, un kurre nuk do ja fusja nga vetja qe te shkruaja pikat e lidhjes se prizrenit dhe ti sillja ketu, mbasi qe do dilja bllof komplet. Eshte i gjith faji i pa-diturise tende per lidhjen e prizrenit. Nuk e di pse tema arriti deri ketu, dhe akoma spo kuptoj perse ti akoma nuk bindesh mbasi qe argumentet jane shume te qarta. Lexoi mire pikat dhe do kuptosh se cfare ishte lidhja e prizrenit. kush e formoi dhe si ju bashkangjiten dhe te tjeret me vone tek pikat e dyta qe u shtuan dhe te krishteret, ku aty permendet qe muslimanet dhe te krishteret duhet te jene bashke dhe do mbrojne njeri tjetrin. Dhe keshtu u be. Por ishin pikerisht disa prifterinj orthodoks qe e kundershtuan kete me vone, qe un do i sjell dhe argumentet se si ka vazhduar historia, dhe po ashtu ishte edhe principata mirditore me ate te dukagjinsave qe nuk donin te bashkoheshin me muslimanet por preferonin serbine dhe malin e zi, ndersa orthodokset donin greqine. Dhe prej ketyre mbeti e ndare shqiperia dhe sot e kesaj dite.


P/S Ne si musliman e kemi me fe qe te jemi atdhetar dhe ne e kemi per detyre qe te shkojme ne lufte kur vendi yne pushtohet nga te huajt. Ne e kemi edhe me fe qe te bashkpunojme dhe te shkojme ne harmoni me te krishteret.
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Kondra</div><div class="ubbcode-body">Salvatore, a ka egzistu Turqia në 1878? Ku dolën miq shqiptarët me turqit nëse s'ka pas turq n'at koh? Halldupët ça ishin?

Lexo pak Samiun, një nga filozofët më të mëdhenj të Perandorisë Osmane dhe aty e kupton dallimin mes osmanëve dhe turqve. Mos u bëj lëmsh duke lexuar pa kuptuar. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif </div></div>
O kondra i bi per shkurt ti them Turqia.
Gjithsesi eshte pikerisht ai vit qe ti permend ku u be traktati i Shen Stefanit ku Sulltan Abdulhamitit i shkepuste shume troje dhe kryesisht ato te populluarat nga shqiptaret. Dhe kjo gje sillte tmerr si nga Sulltani ashtu edhe nga muslimanet shqiptar prandaj u krijua lidhja e prizrenit. shiko ketu: Peter Bartl, Albanci od srednjeg veka do danas, Beograd, 2001, fq. 92 e tutje.
 

tushi

Valoris scriptorum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Salvatore</div><div class="ubbcode-body">Ideja e temes time eshte kjo. Qe nderkohe qe shqiptaret u bashkuan ne Prizren per te qene te bashkuar, dhe vendosen disa pika. qe un kam edhe kopjen e fletes origjinale te lidhjes shqiptare te prizrenit. Njekohesisht mirditoret e tu bashkpunonin me serbin dhe malin e zi. Dhe ne te vertet lidhja shqiptare nuk ishte kundra turqve, por pro bashkimit te trevave shqiptare, gje qe mirditoret nuk e donin. dhe keto gjera i kam nxjer me fakte.
Ka pas dhe prej atyre qe e donin shqiperine e madhe dhe te bashkuar, dhe ashtu sic shprehet dhe ne nje nga pikat e lidhjes qe nuk ka te beje feja, apo krahina. Por qe lidhja nuk ishte kundra turqve, dhe e kam thene dhe here te tjera qe ne jemi dhe kemi qene gjithmon aleat me ta. </div></div>


o Salvator po mos ma dredh muhabetin mor bir

une te pruna esencen apo permbydhjen e studimit tand, por po ta bi prape se zotrote nuk din me lexu mire shqip kur nuk te intereson


Pra nësë duam të kuptojmë identitetin dhe karakterin e organizatorë të Lidhjes së
Prizrenit sipas konsullit Kirby Green dhe jo Kristo Frashërit, i bie që Lëvizja shqiptare
duhet parë si një përpjekje e miletit islamik apo e kombit osman i cili e shikonte fatin e tij
të njëjtë me atë të muslimanëve të tjerë të Perandorisë dhe sulltanit Halif,
dhe jo sipas
skemave ‘politikisht korrekt’ që ideologjia nacional-komuniste e Akademisë së
Shkencave mundohet të ndërtojë mbi identitetin e pashallarëve, bejlerëve dhe ulemave
islamikë të Gegënisë që formuan Lidhjen e Prizrenit në fundshekullin e XIX.


edhe titulli i studimit asht "Mbi identitetin islamik
të Lidhjes së Prizrenit"

ktu flitet se mileti islamik apo "kombi osman" siç po na emerton zotrote e shikonte fatin e tij te njejte me fatin e muslimanve te tjere ne perandori

dmth fondamentalizem i paster islamik

ashtu siç bajne edhe sot psh : edhe pse Filan Tarabulluk Fisteku asht krejt rahat e mire ne nji shtet islamik ai shkon ne Irak e hedh vedin ne ere ne emer te allahut

nga e nxjerr ti ne kete shkrim se shqiptaret dojshin me u bashku apo me kriju Shqipnine e madhe

e dyta mirditoret mor bir jane te mite aq sa jane te çdo shqiptari

por meqi te pashe se je kurioz per origjinen une edhe te kallxova perfaqsuesin e krahines teme ne Lidhje

nks te kam sulmu (gjithmone ne aspektin personal) sepse kam pa shenja te forta te nji mentaliteti barbar e shtazarak tek ti

siç ishin psh shprehjet
turqit kane perdhunu femnat mirditore e i kane lane me barre per me permirsu racen
une kam ba namin me femna mirditore e bile kam perdor edhe forcen
me to etj etj

po flasim gjithmone per mentalitetin se jam i bindun se perveç se me pare ti s'ke shance me shti femen ne dore

te njejtin mentalitet e gjejme edhe tek serbet psh
njihen per perdhunimet ne mase ndaj femnave muslimane te bosnjes e shqiptareve te Kosoves me idene se do te dominonin ket grup njerezish

pra siç thone te vjetrit une nuk du me te msu me fol drejt po te pakten mos fol shtrembet

me ta shtjellu ma holle se e di se se kupton
nuk asht e thane te jesh nacionalist i flakte po s'ke pse tregohesh antishqiptar ne nji forum shqiptar
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Pra Lidhja e Prizrenit u formua për të kundërshtuar paktin e Shën Stefanit në Kongresin e Berlinit me qëllim ruajtjen e territoreve shqiptare (brenda Perandorisë). Në Lidhje morën pjesë kryesisht myslymanë por edhe katolikë e ortodoksë të cilët e kishin filluar tashmë aktivitetin e tyre nacionalist (përfshi këtu Abdyl Frashërin). Disa bejlerë kërkonin thjesht ruajtjen e perandorisë ndërsa të tjerë kërkonin bashkimin e 4 (ose 5) vilajeteve shqiptare (Shkodër, Kosovë, Manastir, Janinë e disa edhe Selanikun) në një të vetëm. Më të guximshmit arritën sa të kërkonin edhe autonominë e Shqipërisë (gjithmonë në kufinjtë e 4 vilajeteve). Kjo bëhej me qëllimin e vetëm që shqiptarët dhe Shqipëria të distancoheshin nga Perandoria Osmane të cilës po i afronte fundi. Pra shqiptarët nuk kishin dëshirë të përfundonin në Anatoli (myslymanët), greqi (ortodoksët e jugut) apo Mal të Zi e Serbi (të krishterët e veriut). Pra, megjithëse nuk është cilësuar nga anëtarët e vetë Lidhjes si një organizatë nacionaliste, Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte një lidhje nacionaliste e cila kishte për qëllim evidencimin e shqiptarëve dhe të Shqipërisë si një pjesë e veçantë e Perandorisë.

Këto informacione i gjen si në kujtimet e Vlorës, të Abdyl Frashërit, August Kral, zëvendës-konsull i Austro-Hungarisë në Manastir si dhe plot të tjerëve, pjesëmarrës ose jo në Lidhje.
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

e para Tushe, ate e ka thene konsulli jo une.
e dyta femrat mirditore kam thene qe i kan shtyp xhandaret e ahmed zogut kur donin te bashkoheshin me serbine dhe jo une.
I kam dhene faktet tek tema tjeter, dhe ketu mos na ngatro temen. Shikoi pikat qe lidhjes se prizrenit.
Ne qoft se ka pasur perfaqesues nga fshati yt, athere pse ti del kundra asaj qe ka firmosur ai ??

Dhe mos me dil nga tema, duke me tregu kadarene. Se perndryshe dal dhe un nga tema dhe tregoj ate qe gjith populli shqiptar thote qe dukagjinsave u vjen turp te thon qe jemi nga dukagjini dhe thone jemi prej shkodre.
P'S: sa per studimin un nuk i kam marre nga 1 njejti liber dhe i njejti autor gjerat.
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Kondra</div><div class="ubbcode-body">Pra Lidhja e Prizrenit u formua për të kundërshtuar paktin e Shën Stefanit në Kongresin e Berlinit me qëllim ruajtjen e territoreve shqiptare (brenda Perandorisë). Në Lidhje morën pjesë kryesisht myslymanë por edhe katolikë e ortodoksë të cilët e kishin filluar tashmë aktivitetin e tyre nacionalist (përfshi këtu Abdyl Frashërin). Disa bejlerë kërkonin thjesht ruajtjen e perandorisë ndërsa të tjerë kërkonin bashkimin e 4 (ose 5) vilajeteve shqiptare (Shkodër, Kosovë, Manastir, Janinë e disa edhe Selanikun) në një të vetëm. Më të guximshmit arritën sa të kërkonin edhe autonominë e Shqipërisë (gjithmonë në kufinjtë e 4 vilajeteve). Kjo bëhej me qëllimin e vetëm që shqiptarët dhe Shqipëria të distancoheshin nga Perandoria Osmane të cilës po i afronte fundi. Pra shqiptarët nuk kishin dëshirë të përfundonin në Anatoli (myslymanët), greqi (ortodoksët e jugut) apo Mal të Zi e Serbi (të krishterët e veriut). Pra, megjithëse nuk është cilësuar nga anëtarët e vetë Lidhjes si një organizatë nacionaliste, Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte një lidhje nacionaliste e cila kishte për qëllim evidencimin e shqiptarëve dhe të Shqipërisë si një pjesë e veçantë e Perandorisë.

Këto informacione i gjen si në kujtimet e Vlorës, të Abdyl Frashërit, August Kral, zëvendës-konsull i Austro-Hungarisë në Manastir si dhe plot të tjerëve, pjesëmarrës ose jo në Lidhje. </div></div>

Absolutisht nuk e hedh posht kete qe the. Por duhet me ja mbush mendjen regele qe thote se ajo u ngrit kundra pushtuesve turq. nderkohe qe ishte vet sulltani ai qe i dergoi leter abdyl frasherit e te gjith kokave te shqiperise, mbasi ai kishte nje dobesi te madhe per shqiptaret dhe i donte. se mbaj mend e kam thene apo jo, por sulltani thoshte edhe qe perandoria e tij mbahej nga shqiptaret.
Kondra tek keto qe ke shkruajtur jam dakort me ty, dhe ne asnje cast un nuk kam thene te kunderten.
Athere pse me drejtohesh mua dhe jo regeles?
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Sepse varet nga këndvështrimi apo fryma e të shkruarit.

Nejse. Për "dashnin" e Abdylhamidit për shqiptarët flasin vet reformat si dhe "hapësira" që ju dha shqipes dhe shqiptarizmit. Shqipëria ishte i vetmi vend (apo më mirë: shqiptarët ishin i vetmi komb) i Perandorisë që nuk lejohej të shkruante e të mësonte në gjuhën e vet me gjithë atdhetarizmin e disa kokave të larta të Perandorisë. Abdylhamidi ishte "dhurata" më e keqe që osmanizmi i ka dhënë Shqipërisë sidomos në vitet e fundit të mbretërimit të tij. Turqit e rinj u drejtuan apo bashkëpunuan ngushtë me shqiptarët për të përmbyusur Abdylhamidin.
 

tushi

Valoris scriptorum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Salvatore</div><div class="ubbcode-body">

Dhe mos me dil nga tema, duke me tregu kadarene. Se perndryshe dal dhe un nga tema dhe tregoj ate qe gjith populli shqiptar thote qe dukagjinsave u vjen turp te thon qe jemi nga dukagjini dhe thone jemi prej shkodre.
</div></div>

allah allah ty te ka lane çoku mor bir /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/emot-doh.gif

ather pret njeri me diskutu me referenca e argumenta per historine me ty /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

jo në pak raste e kishte vënë në pah dashurinë e tij për kombin shqiptar. Ai, madje, kishte bërë zakon të përsëriste se “perandoria e tij mbahej me shqiptarët dhe arabët.”
--------------------------------------------------
Roberto Moroco dela Roka, Kombësia dhe feja në Shqipëri 1920-1944, Tiranë, 1994, fq. 22 dhe fusnota 7 në fq. 94.
---------------------------------------------------------------


Qeveria qendrore në Stamboll jo vetëm që u tregua dashamirëse ndaj idesë, por mori pjesë aktive dhe në themelimin e Lidhjes në Prizren: kjo ndodhi për shkak se ishte në interes të saj të nxiste një lëvizje të drejtuar kundër kërkesave sllave, dhe, pak më vonë, edhe kundër kërkesave greke, thjeshtë të bëhej një lëvizje e rëndësishme sa të tërhiqte edhe vëmendjen e Evropës.
----------------------------------------------------------------
Shih: Eqrem bej Vlora, op. cit., fq. 163-164.
----------------------------------------------------------------


Sulltani, madje, e ftoi Sheh Mustafë Tetovën dhe Abdul bej Frashërin dhe u bëri rekomandime të caktuara. U shkroi edhe udhëheqësve të tjerë, si Ahmet efendi Korenicës, kadi nga Gjakova, Ymer Prizrenit, myderris e myfti nga Prizreni dhe Jonuz Zyhdi efendiut, myfti nga Dibra. Po ashtu, komandantëve ushtarakë në terren u dha urdhër që mos ta pengojnë Lidhjen
-----------------------------------------------------------------
Xhafer Belegu, op. cit., fq. 17-18.
----------------------------------------------------------------


Krahas asaj se Sulltani ishte i interesuar që në të njëjtën kohë ta ngrinte në revoltë popullatën muslimane në Ballkan kundër Traktatit të Shën-Stefanit, të cilët do të shërbenin si një faktor më shumë për presion ndaj Serbisë, Malit të Zi dhe Bullgarisë, të cilat kërkonin të përfitojnë nga Traktati, ai dëshironte t’i bindë edhe Fuqitë e Mëdha që Perandoria kishte ende ndikim në Ballkan
--------------------------------------------------------------
Hysni Myzyri në: Historia e Shqipërisë dhe e shqiptarëve, Prizren, 2001, fq. 114; Krhs.: Skender Rizaj, Shqiptarët …, op. cit., fq. 127 e tutje
-------------------------------------------------------------


P/S: per keto qe dhash me siper i them tushit qe as te mos lodhet me e gjet nga cili liber i kam marre, per arsye se ky liber nuk ka dale akoma ne botim dhe nuk ekziston akoma. Duke ju lutur mezi ja kam marre nje hisotirani i cili ka mbi 60 libra ne kurriz.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Dhe në asnjë prej këtyre pasazheve nuk del në pah dashnia e Sulltanit për shqiptarët por vetëm interesi i tij për t'i shfrytëzuar për mbajtjen në këmbë të Perandorisë gjë të cilën e kanë vënë në dukje vetë shqiptarët. Sami Frashëri e ka cilësuar si një tradhti që Abdylhamidi i ka bërë shqiptarëve të cilët kanë derdhur gjakun më shumë se të tjerët për perandorinë e së fundi janë trajtuar si inferiorë ndaj të tjerëve (kombe të ndryshme të perandorisë) (Sami Shemsedin Frashëri "Shqipëria ç'ka qënë, ç'është e ç'do të bëhet.(1899)").
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Po, por ky e ka qene ai qe i ka mbledhur shqiptaret per interesat e veta, qe te mos binin ne dore te grekeve dhe serbeve. Perandoria ka qene plot me shqiptare ne krye te saj prandaj dhe atij i interesonte shqiperia.
Sami Frasheri e komenton ashtu sepse priste me shume nga Sulltani per Shqiperine. Por ne te vertet ai ka qen i detyruar te terhiqej nga humbja me ruset.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Miku mirë njihet në kohë të keqe - thot poplli jon heroik.

A thu ti Salvatore ishte rusi që e detyroi Abdylhamidin me arrestu gjith ata që shkruanin, lexonin apo përhapnin shkrime në gjuhën shqipe? A thua ishte Rusi ai që e detyroi të internonte Sami Frashërin në 1899? A thua ishte rusi ai që kishte influencën më të madhe në Ballkan nga superfuqitë?

Baba i mir ka qen po jo kaq shum sa e bo ti /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

hahahahahhaha, ja paske mesu dhe Emrin e vertet Sulltanit.
Ej mos ja fut kot tani per shkrime ne gjuhen shqipe. E ku kemi pas shkronja ne ne ate kohe qe i paska ndalu Baba ???

Sa per Ruset ne ate kohe vertet qe ka qen nje rrezik i madh per ballkanin. Kongresi i Berlinit që do të mblidhej me
presionin e Anglisë dhe Austro-Hungarisë kundër Rusisë do
të synonte të fshinte fitoret ruse në Shën Stefan dhe
zvogëlonte në maksimum daljen e sllavëve në Adriatik.
Por edhe pse fuqitë e mëdha kishin hall që të frenonin sa
më shumë fitoret ruse në Evropë, sulltan Abdulhamiti nga
ana tjetër mundohej të përfitonte në maksimum nga
rivaliteti anglo-austriak kundër Rusisë dhe të ruante sa më
shumë të ishte e mundur nga perandoria e tij.
Pra Sulltani ne ate kohe mendonte te shpetoj toka nga perandoria sa te shpetoj, dhe per kete arsye i mblodhi shqiptaret ne Prizren qe te ishin te bashkuar, ne menyre qe ti kishte aleat dhe sic e thame edhe te pengonin daljen e sllaveve e ruseve ne adriatik.

Nejse, do te lutesha qe per momentin mos me dil nga tema e Prizrenit, per arsye se ka akoma njerez qe mendojne se ajo u mblodh kundra "turqve te qelbur". Kur te kerkojn falje publike per ate qe kan thene athere vazhdojm merena dhe me baben. Sepse un shikoj qe edhe pse nxjer pikat qe u nenshkruan ne lidhjen e prizrenit prap nuk u mbushet mendja, se ashtu e kan mesu ne shkolle fillore pranej.
 

atman

Forumium maestatis
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Edhe Duçja thoshte : Shqiperine e kam ne zemer...
Meqenese nuk paskemi patur shkronja, jam kurioz te di, se perse meshari , formula e pagezimit, quhen si deshmi e pare e gjuhes shqipe te shkruajtur.
Nga Kosova je ti i dashur Salvatore?
Ndryshoje restaurantin, sepse fryma te qelbet ere si shallavret.
Megjithate jam kuroz te di si do t'i pergjigjesh pyetjes: - Perse sulltani e "krijoi" Lidhjen e Prizrenit?
- A ke lexuar ndonje dokument, ose faqe historie ku shkruhet per ndikimin e turkoshakeve ne fazen e pare te LP-se? Dhe si rrjedhoje logjike: Perse LP ndahet ne dy faza?
- A ke lexuar per nje fakt tjeter qe, Porta e Larte inkurajonte edhe perpjekjet e popullsise myslimane ne krahinat jo shqiptare, si te Maqedonise, e Bullgarise te dergonin letra proteste e telegrame kunder traktatit te paqes se Shen Stefanit?
- Mos ndoshta sulltani tend, kishte per zemer edhe maqedonasit, edhe bullgaret?
- Si mund t'i shpjegosh ndryshimet qe kishte protesta shqiptare kunder traktatit, nga ajo e popullsise myslima te vendeve te tjera?
- Mos valle kjo urrejtje dhe zemerim i shqiptareve ne realitet drejtohej kunder nje pushtuesi qe e rrenoi ne te gjitha drejtimet, si ai turk? A do te coptoheshin tokat shqiptare sikur sulltani tend dhe turqia tende, te kishin njohur autonomine e vilajeteve shqiptare dhe qeverisjen e tyre nga nepunes shqiptare?
- Perse perfaqesuesit e Shkodres do te deklaronin ne kete kohe: "SHQIPERIA ESHTE NJE TOKE ME ZOT DHE SULLTANI NUK MUND TE NXJERRE NE PAZAR ASNJE PELLEMBE TOKE PREJ SAJ PA PYETUR DESHIREN E TRASHEGIMTAREVE QE JANE SHQIPTARET VETE..."
Si vendin, dmth qytetin Prizrenin si edhe daten e mbledhjes e caktuan patriotet shqiptare ku moren pjese ne shqumice perfaqesues nga tokat qe cenoheshin direkt prej traktatit. 10 Qershor 1878, ne pragun e hapjes se Kongresit te Berlinit.
Ne mbledhje moren pjese edhe feudale myslimane jo shqiptare nga Bosnja Hercegovina, Sanxhaku i Novipazarit dhe keta ishin te interesuar per çlirimin e vendint te tyre nga pushtuesi turk. Nese mbledhja do te qe veper e turkut(turp per nje faqezi si puna tende Salvatore - por shqiperia eshte nje qenie e gjalle dhe si e tille edhe jashteqit)pra nese ky kuvend do te qe veper e turkut, si do te lejonte pjesmarres jo shqiptare qe ngriten kerkesa kunder turqise?
Mund te vazhdoj me nje renditje ngjarjesh e faktesh, por edhe pse respektoj forumin, e do t'ia vlente te shperndahej mjegulla qe perhapin ata qe "DUM BABEN", nuk ia vlen pikerisht per "DUM BABEN"...
Duhet vetem pak perqendrim per te kuptuar se Turqia kerkonte te nxirrte geshtenjat me duart e te tjereve, ne kete rast me te shqiptareve...por Ulqini dhe shume ngjarje te mevoneshme treguan pisllekun e nje armiku shekullor, qe ishte dhe mbetet i tille.
 

cufi_bardhit

Primus registratum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">Edhe Duçja thoshte : Shqiperine e kam ne zemer...</div></div>
Ehh, vitet e duces skan pse hyjn tek historia sepse ato jan pothuajse te tashmet, ka plot video nga TV LUCE ku tregohet sesi shqiptaret ne mes te Tiranes i prisnin me duartrokitje Taljont...
Nejse kjo ska lidhje me Temen tone.


<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">Meqenese nuk paskemi patur shkronja, jam kurioz te di, se perse meshari , formula e pagezimit, quhen si deshmi e pare e gjuhes shqipe te shkruajtur.
Nga Kosova je ti i dashur Salvatore?</div></div>
HAHAHAHAHAH
O Trim, meshari qe ti thuaj eshte deshmi e heres se pare te gjuhes shqipe ne shkronja latine dhe kjo nuk do te thote asgje. Plus eshte hera e pare qe pagezimi u be ne shqip sepse nuk lejohej me perpara nga kisha. Por duhet te dish dicka qe un e kam permendur dhe ne vende te tjera ne forum. Shqiptaret shkruanin me perpara ne gjuhe shqipe por me germa arabe, dhe kjo nuk eshte aspak problem. Pasi qe ne nuk kemi shkronjat tona dhe ne ate kohe kane qene shkronjat arabe me te perhapurat ne bote dhe ashtu shkruante me shume se gjysma e botes. Por edhe sikur shqiptaret te shkruanin apo dhe sot te shkruajne me shkronja kineze kjo nuk do te thote asgje. Pasi gjuha shqipe mbahet nder me te vjetrat ne bote ne pemen e gjuheve. per kryezitet, edhe Turqit ne ate kohe shkruanin gjuhen e tyre me shkronja arabe, pastaj me renien e perandorise dhe me ngritjen e vendeve europiane u bene me te perhapur shkronjat latine, si rrjedhoje e ndryshuan dhe turqit e ndryshuam dhe ne. Dhe ne qoft se un sot shkruaj me shkronja kineze gjuhen shqipe, dhe me vone po u perhapen shume shkronjat kineze dhe do i ndryshojn shkronjat shume vende te botes sic ndodhi ne ate kohe, kjo nuk do te thote se un jam i pari qe ka shkruajtur ne shqip. Por jam i pari qe kam shkrujt gjuhe shqipe me shkronja kineze, sic ishte meshari i pari qe shkrujti shqip me shkronja latine. Kuptove tani?
Edhe dicka tjeter meqe e hape si muhabet, Sot nje nder gjuhet me te perhapura ne bote eshte ajo Angleze, por tashme ne si shqipar kemi alfabetin tone qe e kemi zyrtarizuar. Tani ti ne qoft se e mban veten per shqiptar te mirfillt deri ne ate pike sa diskuton edhe shkronjat PERSE NICK TEND E SHKRUAN ATMAN DHE NUK E SHKRUAN ATMEN??????? Sepse ne shqip shkruhet atmen dhe jo atman. Keshtu edhe gjith shqiptaret ne ate kohe donin shkronja arabe sepse ajo ishte me e perhapura ne bote. Shpresoj se te sqarova mire, edhe pse ketu ishte vendi i papershtatshem per kete gje.

Sa per origjinen time.
Un i dashur vella shqiptar nuk jam nga kosova. Kam lindur ne Frasher te Permetit deri ne moshen 5 vjecare kam jetuar atje. Celsat e shtepise muze te vellezerve Frasheri i ka mbajtur gjyshi im meqene se ishte dhe mesuesi i pare i Frasherit dhe me vone babai im. Nuk dua te zgjatem shume, se do filloj te rrefej kujtimet e mia brenda ne shtepine muze dhe do te mallengjej ndonje qe eshte vertet patriot.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">Ndryshoje restaurantin, sepse fryma te qelbet ere si shallavret.
Megjithate jam kuroz te di si do t'i pergjigjesh pyetjes: - Perse sulltani e "krijoi" Lidhjen e Prizrenit?- A ke lexuar ndonje dokument, ose faqe historie ku shkruhet per ndikimin e turkoshakeve ne fazen e pare te LP-se? Dhe si rrjedhoje logjike: Perse LP ndahet ne dy faza??
- A ke lexuar per nje fakt tjeter qe, Porta e Larte inkurajonte edhe perpjekjet e popullsise myslimane ne krahinat jo shqiptare, si te Maqedonise, e Bullgarise te dergonin letra proteste e telegrame kunder traktatit te paqes se Shen Stefanit?
- Mos ndoshta sulltani tend, kishte per zemer edhe maqedonasit, edhe bullgaret?</div></div>

O LALKE, me behet qejfi qe ke kuriozitet ti dish keto gjera, dhe un prandaj i kam shkruar me siper te gjitha keto vetem per njerezit qe jan kurioze. I ke edhe marveshjen e te dyja fazave qe ti permend. lexoje temen nga fillimi.
Fazen e pare e bene vetem muslimanet dhe tek pikat e fazes se pare po te vesh re kerkohet qe te gjitha trevat e shqiperise te bashkohen me ta dhe te veprojne sipas sheriatit qe te mbrojne tokat shqiptare dhe te njohin si qeveri te vetme ate osmane asnje tjeter, edhe ne fazen e dyte u bashkuan disa nga trevat e tjera qe ishin edhe te feve te tjera dhe perseri pika e pare e ketyre ishte qe te njihnin si te vetmen qeveri ate osmane. LExoi pikat mire qe ta kuptosh.
Sa per muslimanet e tjeter qe nuk ishin ne krahinat shqiptare edhe ata te njejten gje bene, u bashkuan me shqiptaret kundra traktatit, pasi qe ata donin te njihnin si qeveri te vetme ate osmane dhe jo serbin dhe grekun.
Per kryezitetin tend po te sjell edhe nje hart dhe ta shikosh se arsyen pse dhe muslimanet e tjere fqinje u bashkuan me kete lidhje sepse nuk donin qe tokat e tyre ti merte austro hungaria as bullgaria dhe as greqia.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/9/9e/280px-SanStefanoEng.jpg

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">- Si mund t'i shpjegosh ndryshimet qe kishte protesta shqiptare kunder traktatit, nga ajo e popullsise myslima te vendeve te tjera?
- Mos valle kjo urrejtje dhe zemerim i shqiptareve ne realitet drejtohej kunder nje pushtuesi qe e rrenoi ne te gjitha drejtimet, si ai turk? A do te coptoheshin tokat shqiptare sikur sulltani tend dhe turqia tende, te kishin njohur autonomine e vilajeteve shqiptare dhe qeverisjen e tyre nga nepunes shqiptare??</div></div>

Sa per ndryshimet qe kishte shqiperia ishin ato se jo pak korcare nuk donin sulltanin por donin te bashkoheshin me greqine. Plus ishte edhe nje pasha qe gjasme i konvertuar ne musliman qe se bashku me disa mirditore donte te bashkohej me serbine, keto te pashait i kam sjell me siper, ato te korcareve nuk i kam nxjer se nuk dua te krijoj percarje mes shqiptareve. megjithate po insistove do nxjer dicka ne pah.
Pyetja e fundit e jotja me pelqen shuuuuum. Ishin pikerisht ata qe donin te bashkpunonin me serbine apo greqine te cilet donin qe shqiperia ti bashkohej atyre. Plus qe duke qen shqiperia me vilajete te ndryshme ishte me e kollajshme te percaheshin dhe prandaj u perca. E di ti se kush ka qene kryeqytet i Shqiperise dhe ku ndodhet tani?? dmth jugun greqia e mori, nje pjes u bashkua me bullgaret qe u formua maqedonia dhe kosova qe ngeli e serbise per 1 kohe te gjate, dhe nje pjes e mori mali i zi.


<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">- Perse perfaqesuesit e Shkodres do te deklaronin ne kete kohe: "SHQIPERIA ESHTE NJE TOKE ME ZOT DHE SULLTANI NUK MUND TE NXJERRE NE PAZAR ASNJE PELLEMBE TOKE PREJ SAJ PA PYETUR DESHIREN E TRASHEGIMTAREVE QE JANE SHQIPTARET VETE..."</div></div>
e kam thene iher po ta them prap :- Sepse i kishte thene vet Sulltani te benin nje deklarate te tille pasi qe Sulltani ishte i detyruar nga ruset qe ta leshonte shqiperine e disa treva te tjera. dhe si pasoje ai i tha te japin kete deklarate pasi qe vertet nuk ka te drejt sulltani te shesi tokat e tyre. dhe ata te jepin kete deklarate dhe te benin lidhjen e prizrenit, ku ne te dyja fazat qe edhe ti i njeh pika e pare eshte se shqiptaret nuk duan te njohin asnje qeveri tjeter pervec asaj te Turqise. Prandaj lexoje temen nga fillimi.


<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">Si vendin, dmth qytetin Prizrenin si edhe daten e mbledhjes e caktuan patriotet shqiptare ku moren pjese ne shqumice perfaqesues nga tokat qe cenoheshin direkt prej traktatit. 10 Qershor 1878, ne pragun e hapjes se Kongresit te Berlinit.
Ne mbledhje moren pjese edhe feudale myslimane jo shqiptare nga Bosnja Hercegovina, Sanxhaku i Novipazarit dhe keta ishin te interesuar per çlirimin e vendint te tyre nga pushtuesi turk. Nese mbledhja do te qe veper e turkut(turp per nje faqezi si puna tende Salvatore - por shqiperia eshte nje qenie e gjalle dhe si e tille edhe jashteqit)pra nese ky kuvend do te qe veper e turkut, si do te lejonte pjesmarres jo shqiptare qe ngriten kerkesa kunder turqise?</div></div>
Vendin e qytetit te prizrenit e vendosen patriotet shqiptar te udhezuar nga Sulltani, Dhe u zgjodh pikerisht Prizreni pasi qe ne ate kohe ka qen shuuuuuuuuuum i zhvilluar, dhe ka pasur lidhje shume te ngushta me perandorine turke. Dhe sot e kesaj dite ne prizren 99 % e tyre flasin gjuhe te dyte ate Turqishten sic ne flasim italishten, sepse ata kan kujtime te bukura te asaj kohe /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
Dhe aty u lejuan pjesmarres jo shqiptare pasi qe kan qen aleat te gjith vendet muslimane me turqine kundra serbeve dhe Rusise. Dhe Sulltani ta thash edhe njeher i mblodhi te gjith keta ne prizren pasi qe vet ishte i detyruar ti leshonte keto troje. Dhe ata u mblodhen dhe vendosen qe nuk njihnin asnje qeveri tjeter pervec asaj turke, Shikoji mire pikat ku permendet se ata do te mbronin njeri tjetrin nga serbet. Dhe ne ditet e socme serbia ka bere shume masakra ne bosnje dhe ne kosove.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: atman</div><div class="ubbcode-body">Mund te vazhdoj me nje renditje ngjarjesh e faktesh, por edhe pse respektoj forumin, e do t'ia vlente te shperndahej mjegulla qe perhapin ata qe "DUM BABEN", nuk ia vlen pikerisht per "DUM BABEN"...
Duhet vetem pak perqendrim per te kuptuar se Turqia kerkonte te nxirrte geshtenjat me duart e te tjereve, ne kete rast me te shqiptareve...por Ulqini dhe shume ngjarje te mevoneshme treguan pisllekun e nje armiku shekullor, qe ishte dhe mbetet i tille.</div></div>
Deri me tani vella i dashur un nuk kam pare asnje fakt. Mua me interesojn shume faktet. Ketu kam nxjer plot referenca dhe libra, do doja te njejten gje dhe nga ty. Jo per gje por mua me interesojn shume faktet pasi qe vetem me fakte meret vesh e verteta. Te mirepres.

Dhe nje keshille, mos u bazo ne historine qe eshte shkruar nga enveri se ai e ka histori serbe o vella. Shiko pak histori angleze, ate te vjenes e ate osmane. LEji serbet dhe greket se historikisht ata kan qene armiqt tane. Me sa pash je nga korca, a nuk e shikon ti se si vijn prifterinjt aty ne korce ku ju thon juve qe te merni pashaport greke dhe me te te levizni ne europe. dhe kur u japin pashaporte jua nderrojne dhe fene edhe emrat. Dhe mendo pak se kryeqyteti qe ka qen i shqiperise tashme eshte toke e grekeve.
 

tushi

Valoris scriptorum
Re: 129 vjet Lidhja Shqiptare e Prizrenit

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Salvatore</div><div class="ubbcode-body">


P/S: per keto qe dhash me siper i them tushit qe as te mos lodhet me e gjet nga cili liber i kam marre, per arsye se ky liber nuk ka dale akoma ne botim dhe nuk ekziston akoma. </div></div>


ket ta besoj pa problem /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif

biles edhe sikur te thoshe as nuk ka per tu botu ndonjihere prape ta kisha besu

ti ndoshta se beson po kam qesh ma shume me shkrimet tua se me filmat e Chaplinit
 
Top