Ç'mendojnë të huajt për gjuhen shqipe?

alban bala

Primus registratum
Re: Ç'mendojnë të huajt për gjuhen shqipe?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Pra ketu mund perjashtohen vendet ballkanike se e dijme gati gjithe se cfare mendojne ata per gjuhen tone dhe shqiptaret pergjithesi. Une me shume kisha pas deshire me dite per amerikanet se cfare mendojne per gjuhen tone se jane i vetmi komb qe shprehen realisht.

[/ QUOTE ]

shqiptaret ne pergjithesi me sakte
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Po i hidhja nje sy kesaj teme dhe do te thoja kete: eshte nje skandal, kur njeri thote se kosovaret do e flasin shqipen letrare me shpejt se shkodranet. Kur dhe si. Une jam shkodran per vete dhe shume me thone se nuk ngjaj si i tille. Kur ndjek filmat qe kane bere kosovaret me duhet te ndal frymen qe te mund ta kuptoj sadopak. Pastaj, po deshe, futu ne faqet e kosovareve ne internet dhe thuaj pastaj sa afer jane shqipes letrare. Mendoj se shqipes letrare mund t'i afrohen akademiket kosovare, çka nenkupton vetem ata qe jane eksperte. Kosovari i thjeshte kurre s'e besoj, ndoshta ne nje te ardhme jo te afert edhe mundet. Pastaj u perpoqa te gjeja ate qe thoshte se Shqipja i ngjan Turqishtes (qe e permendi oroshi). Te them si nje qe di turqisht, perveç disa fjaleve te rendomta, asnje ngjashmeri tjeter. Nese e kapim nga ana e formimit te fjalise apo çdo gje tjeter me gramatiken eshte totalisht e kunderta e asaj me Shqipen. Nderkohe, edhe keto fjale qe jane te njejta me Shqipen jane mese normale, si 500 vjet qe kemi jetuar me ta. Pastaj, nese kjo eshte e justifikueshme, si mund te justifikohet fakti qe sot, pa qendruar te huaj ne statusin e turqve te dikurshem, po hyjne kaq shume fjale te huaja dhe me lehtesine me te madhe. Shembullin me te mire e japin politikanet.

[/ QUOTE ]


Nuk kuptoj "asgje" prej "gjeje".
Na sqaro me pak fjale( ju lutem) cfar ke dashur te thuash me kete postim?Jam shum i interesuar! /pf/images/graemlins/wave.gif /pf/images/graemlins/devil.gif
 

ramion

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Dua te me qartesoni:
Dje kam pasur nje debat (te rende) me nje grek persa i perket gjuhes se pellazgeve,ai thoshte se pellazget flisin greqisht dhe se nuk ka asnje dokument qe verteton qe pellazget kishin gjuhen e vet...Dua te di:cfare gjuhe flisnin pellazget dhe a ka ndonje dokument qe e verteton,pasi kete tipin do e takoj perseri mbas disa ditesh...
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

<font color="brown"> Nese i shikon me radhe faqet e temave ky nenforum, mund te gjesh shume argumente qe do te te ndihmojne. Gjithe te mirat. </font>
 

Diddy19

Su@mi
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Postuar nga Zog:
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
... "çfare fjalesh shqiptohen me hunde", ndersa ti shtove qe nuk jane fjale por jane tinguj.

Dmth si zogjte, he? Ju shkodranet nuk flisni fjale por leshoni veç tinguj, keshtu ?

[/ QUOTE ]

Nuk e di a ti ka kthy kush pergjigje kesaj paqartsise tande zog ,por po mundohem sadopak te ti qartesoj idete.Do ishte ma mire me precizu ate termin "hundor".Do ishte ma e sakte me thane se ne shkodranet ne vecanti dhe dialekti gege ne pergjithesi ka zanoren "A" hundore (per kete tingellon e ngjashme me frengjishten.)Dmth nje njeri nga Shqiperia e mesme apo e Jugut ,mund te arrij me marre pak theks shkodran vetem kur ti kete hundet e xanuna /pf/images/graemlins/lol.gif
Mandej ndryshon pak edhe menyra se si tengellon zanorja "E" (ne disa raste,jo gjithmone),por as kjo e fundit e as te tjerat nuk jane hundore.Vetem "a-ja" asht e tille.
Shembull me "a-ne" hundore :"za" ,"hana" , "nana"," Kafja e madhe"etj etj.

P.S Per ate punen e ne shkodranve qe s'dijne me fole ne gjuhe letrare ,s po baj koment.Thjesht po mendoja se simbas teje,Migjeni s'ka dite me fole gjuhe letrare ,prandaj do kete shkru shkodranshe,apo jo? Hajde arsyetim hajde!
 

trama

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Shqiptaret thone qe gjuha shqipe eshte e veshtire dhe qe te huajt nuk jane te afte per te mesuar shqipen, por nuk eshte e vertete. Shqipja nuk eshte aq shume e veshtire sa mendojne te gjthe, por eshte aq e bukur sa thone!!!!!!!!!!
 

TEO

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Freskim i temes. MOD mund ta fshini me vone kete postim.
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Te huajt qe jane njerez te kultivuar dhe kurioze nga natyra e pelqejne gjuhen shqipe,he he he i kam mesuar plot fjale shoqeve dhe shokeve te mi /pf/images/graemlins/grin.gif /pf/images/graemlins/grin.gif
Ata qe jane bosh nga trute nuk dine te flasin gjuhen e vet,jo me te mendojne per nje gjuhe te huaj.
Patjeter dhe te huajt jane si ne, me ose pa shkolle /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Diddy19

Su@mi
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Pse njerezit pa shkolle ,jane te gjithe te "trashe",te "pagdhendur","te pakultivuar"(sic kishe shkruar ma siper ? /pf/images/graemlins/shocked.gif Dhe ato me shkolle jane medeomos ma te kulturuar,ma inteligjente?
Mos bej kshu lloj diskriminimesh se eshte turp! /pf/images/graemlins/smash.gif
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Ore di te lexosh ti
Ato qe i shton vete mos prit pergjigje nga mua
 

Diddy19

Su@mi
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Nuk e kishe shkru po e kishe lane te kuptosh...Pas dallimit qe bane mes atyre "te kulturuar" dhe atyre "bosh nga trute" ,çkuptim kishte perfundimi "te huajt jane si ne ,me apo pa shkolle "?
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Shiko te lutem
Tema eshte per gjuhen shqipe dhe une per te kam folur
Ti s'ke pse te analizosh shkrimin tim dhe te kuptosh te nenkuptueshmen sepse nuk ka asgje te tille
Nqse nuk te pelqen se ç'them une s'je i detyruar te me pergjigjesh,i them gjerat ashtu siç i mendoj dhe nuk jam ketu per te bere debate e as per tu gerric
 

bebi

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Vintage, tek faqja precedente kam sjelle nje artikull nga prof. A.Pipa ku ka material te detajuar per ate qe po flet ti.

Ps. Eniad, si ka mundesi qe me largimin tim e ke lene pas dore kete temen? /pf/images/graemlins/grin.gif
Te pakten shenjat e pikesimit rregulloji perqark, se me ngjajne si shkrime analfabete. /pf/images/graemlins/idea.gif

Meqe jemi tek gjuhesia /pf/images/graemlins/cool.gif.
 

zog

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
P.S Per ate punen e ne shkodranve qe s'dijne me fole ne gjuhe letrare ,s po baj koment.Thjesht po mendoja se simbas teje,Migjeni s'ka dite me fole gjuhe letrare ,prandaj do kete shkru shkodranshe,apo jo? Hajde arsyetim hajde!

[/ QUOTE ]

Ne kohen e Migjenit nuk kishte gjuhe letrare shqipe, ne fakt, termi i perpikte s'eshte "letrare", por gjuhe shqipe E STANDARDIZUAR, ose gjuhe zyrtare.
Migjeni shkruajti ne gjuhen e nenes se tij, ate gjuhe qe te gjithe ne, gabimisht ose lehtesisht, e perdorim ne forum.

Shqipja eshte gjuhe e re dhe ajo nuk perdoret akoma ne menyre te standardizuar. Kur degjova veten per here te pare te regjistruar ne video, u befasova. Une nuk flisja nje gjuhe te standardizuar, bile as mbi baza dialektore.
Shumica e tiranasve flasin gjuhe te tille, te gjymtuar e te shemtuar. Vetem se shkodranet nuk i kuptoj pse edhe "forcohen" te shkruajne ne dialekt, kur duhet te benin te kunderten: TE FORCOHESHIN e te shkruanin ne gjuhe shqipe te standardizuar.

Apo do te fillojne keshtu vetem atehere kur te paguajne faturat e dritave. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Princesha

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
P.S Per ate punen e ne shkodranve qe s'dijne me fole ne gjuhe letrare ,s po baj koment.Thjesht po mendoja se simbas teje,Migjeni s'ka dite me fole gjuhe letrare ,prandaj do kete shkru shkodranshe,apo jo? Hajde arsyetim hajde!

[/ QUOTE ]

Ne kohen e Migjenit nuk kishte gjuhe letrare shqipe, ne fakt, termi i perpikte s'eshte "letrare", por gjuhe shqipe E STANDARDIZUAR, ose gjuhe zyrtare.
Migjeni shkruajti ne gjuhen e nenes se tij, ate gjuhe qe te gjithe ne, gabimisht ose lehtesisht, e perdorim ne forum.

Shqipja eshte gjuhe e re dhe ajo nuk perdoret akoma ne menyre te standardizuar. Kur degjova veten per here te pare te regjistruar ne video, u befasova. Une nuk flisja nje gjuhe te standardizuar, bile as mbi baza dialektore.
Shumica e tiranasve flasin gjuhe te tille, te gjymtuar e te shemtuar. Vetem se shkodranet nuk i kuptoj pse edhe "forcohen" te shkruajne ne dialekt, kur duhet te benin te kunderten: TE FORCOHESHIN e te shkruanin ne gjuhe shqipe te standardizuar.

Apo do te fillojne keshtu vetem atehere kur te paguajne faturat e dritave. /pf/images/graemlins/laugh.gif


[/ QUOTE ]

Ne nuk sforcohemi, ne na vjen natyrshem te flasim e shkruajme shkodranshen.
E sa per per te shkruar ne gjuhe letrare s'ka nevoje per t'u sforcuar hic, se nuk eshte gje qe s'mund te behet.

<font color="brown"> Ju lutem shkruani ne gjuhe standarde. </font>
 

i_own_u

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

<font color="brown"> Kontributet jane gjithnje te mirepritura kur jane brenda temes. /pf/images/graemlins/winkwink.gif </font>
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Zog,si nuk paska pas gjuh letrare ne kohen e Migjenit?Gjuha e Elbasanit qe u la zyrtarisht,cfar ishte?

Faktet:gjuha shqipe ka dy dege/dialekte-geg,tosk!
Gjuha "standarte""e njehsuar" "zyrtare" e '72 eshte gjuha e komunisteve toske!
Gegnishtja nuk eshte perfaqsuar aspak,vetem ne rastet kur tosket komuniste nuk kishin nga t'ia mbanin,p.sh "kryeqytet"...skishin si ta benin "kokeqytet"!
/pf/images/graemlins/tipsy.gif
Pse po permend tosket?Sepse ata ishin "fitimtaret" e luftes dhe e bene historine/gjuhen/politiken/luften e klasave...ashtu sic deshen,pa marre parasysh qe Shqiperia Etnike banohej nga 3/4 gege(Elbasan e siper,deri ne Kumanove,Mitrovice,Plav e Guci)!

Tani na del nje pinjoll i kasapeve te '72 dhe don te beje shkodranet(me sakte,geget) te shkruajne ne toskerisht /pf/images/graemlins/winkwink.gif
Por geget shkruajne ne toskerisht /pf/images/graemlins/tipsy.gifmer Zogo,por shkruajne edhe ne gegnisht,ju shkruani vetem ne toskerisht dhe keni probleme te kuptoni gegnishten,kjo eshte nje plus per neve qe padashur na e dhate ju,te '72!

Po sikur neser te kerkohet qe:cdo punonjes administrate te dije te dyja,edhe toskerishten edhe gegnishten?E ke parasysh qe tokat e Lushnjes nuk do dilnin per administraten toske /pf/images/graemlins/laugh.gif(per t'i punuar,normal /pf/images/graemlins/tipsy.gif)
Kemi edhe nje ENIAD e cila,me dashje apo pa dashje, po percjell edhe me tej luften e klasave te filluar nga Dulla gjoja ne emer te "standartizimit" /pf/images/graemlins/devil.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tipsy.gif
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

O njerez te medhenj
O koka te mençura
Ne nje vend si i yni, me tre qytete te medhaja gjithesej, me nje siperfaqe sa nje rezerve natyrore ne Afrike, me nje histori mijeravjeçare qe e duam te gjithe, ju gjeni menyren per tu grindur e per te treguar kush di me shume e kush eshte me i mençur
Me keto qe thoni ju e ndani dhe e perçani shqiperine dhe gjuhen bashke me te.
Ne çdo vend te botes ka nje gjuhe letrare te shkruar,ka dialekte, veriu, jugu, etj, etj.
Gjuha jone eshte e vjeter dhe e pasur,te dyja dialektet jane te bukura dhe interesante per tu studiuar. Per çfare beni llafe kot,sepse ne fund te fundit te gjithe e kuptojme njeri tjetrin kur shkruajme, eshte thjesht dialekti qe ju ben te gjitheve te vuani more njerez, nuk eshte ndryshim rrenjesor i gjuhes.Shkrimet e Cajupit, Fan Nolit, Migjenit,Fishtes Poradecit,etj etj te gjithe dime ti lexojme apo jo, ta dinin ata se per çfare debatoni ju sot, do ti vinte turp per ju
Aq me teper qe keni dale dhe nga tema, o njerez te rrembyer
 
Top