Ç'mendojnë të huajt për gjuhen shqipe?

bebi

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Eniad, /pf/images/graemlins/smile.gif verejtja qe bera ne post scriptum te postimi (ku ti prape paske edituar fjalen kopRRace /pf/images/graemlins/laugh.gif , qe ishte gabim shtypi, dhe e pashe vone kur kishte kaluar koha per t'a rregulluar), sepse tek postimet precedente ti ke edituar pjeserisht, dhe duket shume shemtuar, sepse ke lene fjale gegerisht, dhe ke futur fjale ne gjuhe letrare.
Prandaj tek postimet e fundit mendova se ishte me mire nese shkruaj ne gjuhen letrare pasi edhe pse jo me e bukur se gegerishtja (per mendimin tim) por prape me e bukur se gjuha e perzier qe del mbasi editon eshte.

Disa prej nesh kane shume vite jashte Shqiperise dhe arsimohemi ne gjuhe te huaja prandaj na lejoni ndonje gabim te vogel nganjehere, se vetem ne redaksi shqyrtohen keshtu shkrimet. /pf/images/graemlins/smile.gif

Te pakten gabime shtypi (dmth nje R me teper) na e lejoni, se po kthehet tema ne fiksim te gjuhes letrare! /pf/images/graemlins/angel.gif

Zog ku je futur /pf/images/graemlins/laugh.gif, do te te marr per vallezim sa te futesh te dera ! /pf/images/graemlins/grin.gif
Kenge Shkodrane, kuptohet. /pf/images/graemlins/cooli.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ti zog ke manine te ofendosh, sidomos kur ideja jote hidhet poshte. E para e punes je jashte teme njehere, dhe ky eshte fakt. E dyta, sic ta tha dhe OROSHI, gegenishtja ka egzistuar para sundimit otoman, dhe kjo gje eshte e pakundershtueshme. Sdq qe te te mbushet mendja ty zog per keto qe po te them, po te tregoj nje rast qe me ka ndodhur para nja dy vjetesh : duke udhetuar me tren per ne Brindisi, me qellon ne kabine nje zonje e hijeshme italiane. Ne muhabet e siper zonja ne fjale me doli arbereshe. Normalisht e njihte shume mire " shqipen e saj ". Gjeja e pare qe vura re ishte nje muzikalitet i vecante, aspak i ngjashem me tingellimin e gjuhes turke ( ku sundon y-ja ), dhe jo e jo me ate serbo-kroate . ( Ishte shqipe e pastar fare, pa fjale turke si psh penxhere, tenxhere, milet, kismet etj etj ). Pra zog, ajo gjuhe nuk kishte asnje ngjashmeri ne tingull apo muzikalitet me asnje nga ato gjuhet qe ke permendur ti. Kjo vlen dhe per shqipen e sotme. Dialekti shkodran nuk ka lidhje me tingellimin e gjuhes turke, e as me ate serbe. Persa i perket toskerishtes, meqe jam lab dhe njoh plot rumun, dhe per cudi jetoj ne itali, dhe per tu habitur fare fare njoh thuajse cdo dialekt italian, me vjen keq i dashur por gjuha e jugut nuk ka asnje pike te perbashket me rumanishten apo italishten jo zyrtare ( ne tingellim gjithmone ). Kshq mos rrih uje ne hava kot.

[/ QUOTE ]

Zog,ktu gjen edhe pergjigjen teme!
Ndersa buzeqeshjet e pakuptimta(vend e pa vend) i more prej dikujt tjeter!

Eniad,shpresoj qe ndryshimet ne te shkruar ,tek postimet e te tjerve, te jene vetem tek tema e gjuhes(megjithse ti keshtu indirekt jep nje ndihmese ne zhdukjen e gjuhes gege) dhe jo edhe tek tema te tjera!

Respekte /pf/images/graemlins/wave.gif
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

<font color="brown"> Blue /pf/images/graemlins/smile.gif, une i lashe qellimisht disa fjale ne gegnisht ne postimin tend. Ndoshta dukej shemtuar, por qellimi nuk ishte aty. Nejse, u rregulluan.
Une dua te mos me keqkuptoni ne ate qe perpiqem te bej. Nuk dua absolutisht t'ju ofendoj apo t'ju bej leksione, nuk eshte aspak qellimi im. Une perpiqem me aq sa mundem te ndjek rregullat e nje gjuhe letrare, natyrisht me aq njohuri sa kam, perderisa ne e kemi kete standard per momentin. Jo pa qellim te kam permendur se opinionet e mia per gegnishten jane te tjera. Edhe njehere dua ta them se gjithcka qe perpiqem te bej eshte pozitive dhe pa ndonje qellim apo paramendim.

Orosh, a thua te kem kaq ndikim une, deri ne dhenien e kontributit per zhdukjen e nje dialekti te tere (korrigjo konceptin se nuk eshte gjuhe me vete)? Natyrisht, korrigjimet behen vetem te ky forum, perndryshe s'do ia dilja per te gjithe AF-ne; le qe nuk e kam as mision.

</font>
 

we_dont_play

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Eniad "Mission Impossible" (Mision i pamundur)

Anglezet habiten kur e degjojne dhe, pastaj, mundohen ta flasin.

<font color="brown"> E shoh, e shoh qe eshte i pamundur, derisa eshte harruar se fjalite fillohen me shkronje te madhe /pf/images/graemlins/laugh.gif. </font>
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Korrigjim eshte me dy r dhe me duket ti ose je pa pune, ose do te tregosh qe ke nderruar avatar. Te keshilloj te mos gerricesh, per hir te se mires se forumit, te ciles i kemi bere apel shpesh kohet e fundit!
 

zog

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ti zog ke manine te ofendosh, sidomos kur ideja jote hidhet poshte.

[/ QUOTE ]
Ku ofendova? Pse thashe qe katunaret jane paranoiake? Po kete e ka thene Balzaku, edhe ai ka ofenduar?

Pastaj qe katunaret mos ofendohen ata s'duhet te jene paranojake. Kjo eshte zgjidhja e vetme, sepse une nuk do te kufizohen ne shprehje apo parabola ngaqe njerezia ofendohen.

Si dhe per fund, une s'jam hiç jashte teme, po shpjegoj sesi TINGELLON gjuha shqipe ne veshin e HUAJ, megjithese kuptohet jam une qe shkruaj; te huajt qe njoh nuk e dine shqipen, ndryshe do t'ua lija fjalen atyre.

Ndersa ti je komplet jashte teme sepse meresh POSAÇERISHT me mua e kjo s'eshte tema ketu.

Tjeter, une s'po flisja e as shpalosa ndonje ide, por vetem dhashe nje VEZHGIM.

ps; T'i thuash shqiptarit qe flet si turk, ofendohet. (megjithese surratin e ka kopje te atij), t'i thuash qe flet si italian krenohet. Po e verteta ne kete mes ?
Ketu lal, e gjen tani IDENE. Merre dhe tirre po ta mbajti. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

zog

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
: Theksi hundor nuk shënohet në toskënishten. Nazaliteti âsht karakteristikë e thuejse të gjitha të folmevet gege, tue e afrue kështû gegënishten me frengjishten.-

[/ QUOTE ]

Bluje po ndalem ketu.

Ne radhe te pare, besoj se e di qe Frengjishtja eshte DERIVAT i latinishtes. Pra, me fjale te tjera, latinishtja eshte MEMA e Frengjishtes. A me ndjek ?

Per kete aresye, Latinishtja eshte me e vjeter se Frengjishtja.
Tani diçka historike: frenget ishin popuj GJERMANIKE qe s'kishin asgje te perbashket me latinet, prandaj edhe gjuhen e tyre johundore e BASTARDUAN ne ate hundore.
Gjermanet, ne kohen kur latinet benin poezi e filozofi, ushqeheshin me lende lisi e per frut, mana ferre, pra ishin popuj barbare.

Ketu ndalet gjykimi im. S'me intereson kjo fushe e as jam specialist per ta marre si shembull e hedhur IDENE a jane geget me te vjeter ne KULTURE e GJUHE SHQIPE apo tosket.

Ne folklor, e perseris NE FOLKLOR (kenge - polifoni, valle - njeri pas tjetrit ne forme rrethi, veshje-fustanelle, muzike - fyell) kjo s'ka me te voglin dyshim, tosket jane me te vjeter. Burrat e moçem (Greket, Romaket, Perset, Egjiptianet, etj) visheshin me FUND e jo me brekushe si geget, gjermanet, frenget, etj.

Niçja bile ishte i mendimit qe brekushet ose pantalloni tek meshkujt erdhi vetem SI NEVOJE per te mbuluar SHEMTINE, kembet e thata e pa muskuj.

Edhe shqiptaret ne shekullin e 17-te visheshin me fustanelle, mjafton te shikosh pikturat e kohes, disa nga te cilat jane postuar ne forum tek arti, me duket.
 

zog

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
zog, une thashe qe gjuha shqipe ka tingull te vetin, te paster...

[/ QUOTE ] Siç e ka çdo gjuhe tonçe, vetem se, kur nuk e kupton, duket si turke.

Ty, per shembull, a s'te ngjan gjuha greke (kjo e reja) me ate spanjolle sikur cicerimen e kane njesoj; duke patur secila tingull te paster kuptohet.
Pastaj, puna tingullit eshte si puna e gishtit, qe secili, megjithese e ka te paster, e ka te ndryshem njekohesisht.

ps; Tani ti ke ndonje gje per te thene ne lidhje me "tingujt e paster" apo veç i ke punet me mua ?
 

zog

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Ndersa mua, kjo e reja qe perdoret sot ne televizion, me duket si kopje e asaj italiane (qe flitet ne tele e jo ne rruge), gjuhe televizive dhe qe populli akoma nuk e flet.

Por duke i rene murit, edhe pse vetem me koke, e ben ate grope dhe, nje dite, edhe populli yne telespektator i talentuar do e flase me aksent te tille, si lajmet e Rai-t; siç foli me theks turk shqipen ka ca vjet.

A s'te duket ty tonce qe serbet me kosovaret kane te njejtin tonalitet ne gjuhe?
 

zog

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Shtoj se kur flasim per "evoluim" te gjuhes, ne fakt, nuk jane fjalet qe ndryshojne, sidomos rrenjet e tyre, por thjesht toni i shprehjes, ngjyrimi i tingujve. Kjo nderron sipas modes se kohes dhe influences se komshinjve ose pushtuesve.

Kur ky "pushtim" eshte i gjate, ndodh edhe ndotje e bile zhdukje e gjuhes origjinale, siç ndodhi me greket qe gjuha e sotme s'ngjan aspak me te vjetren.

Gjithashtu, kam pershtypjen se kosovaret do ta flasin me shpejt shqipen letrare sesa shkodranet. Per ta shkruar si duhet ata kane filluar tashme.

<font color="brown"> Zog, ky eshte njoftimi i fundit qe te bej, pas shume te tjereve tashme, per te drejtshkruar (te pakten te fillosh fjalite me shkronje te madhe e te shmangesh gabimet qe duket se vijne nga dembelizmi). Nese vazhdohet keshtu, edhe pse me argumente mjaft interesante (kete e theksoj) shkrimet e tua do te kthehen ne PM, per t'i rregulluar dhe, nese nuk ndryshon gje, do te hidhen te koshi. Perpiqu te kuptosh, une nuk mund te kaloj gjithe kohen duke redaktuar shkrimet e tua, nderkohe qe mund t'i lexoj per qejf dhe te marr idete qe me pelqejne. Gjithe te mirat. </font>
 

bebi

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Ne radhe te pare besoj se e din qe frengjishtja eshte DERIVAT i latinishtes. Pra me fjale te tjera latinishtja eshte MEMA e frengjishtes. A me ndjek ?


Te ndjek zog, dhe me ne fund po thua ate qe une thashe qe ne postimin e pare dhe te dyte : "Shkodranishtja eshte hundore dhe s'ka as mundesine me te vogel te ngjasoje sidomos me gjuhen turke qe s'ka as rrenje latine."

Pse kot kam qejf te diskutoj me ty une? Gjate nje 'udhetimi labirinth' me ty, shkembehen opinione/informacione/fakte historiko/kulturore bollshem dhe pastaj dalim nga dera nga e cila u futem.

/pf/images/graemlins/wink.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Eniad /pf/images/graemlins/smile.gif, duke vene gjithe vullnetin tim te mire ne pune per te te kuptuar, nuk arrij te kuptoj perse ke edituar postimin tim te fundit.

Nuk ke korrigjuar asnje gabim ORTOGRAFIK, dhe ato vijat "slash" midis "percaktoreve?" i kisha vene me dashje.

A ka mundsi ju lutem per pak liri shkrimi ketu, se na keni bere censure si ne komunizem! (Ketij te fundit i kam degjuar vetem emrin dhe eksperiencen e pata ne af /pf/images/graemlins/laugh.gif).

Une kur diskutoj, keto nderhyrjet me bejne te ndihem si ka qene ne Shqiperi dikur, nen kontroll!


Tani dakort me shkodranshen (mire qe s'ke edituar edhe shkodranshen e prof. Arshi Pipes) por s'mund te na imponosh edhe stilin e te shkruarit dhe menyren e te nenkuptuarit te disa elementeve.

Na lini ne nivelin tone, dhe te lartin mbajeni per vete!

Faleminderit.
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

<font color="brown"> Blue /pf/images/graemlins/smile.gif, nuk eshte kontroll aspak, eshte thjesht nje redaktim ne baze te rregullave te sotme. Une vizat t'i ktheva ashtu sic i kishe. Te kam hequr vetem nje presje para lidhezes "dhe", asgje tjeter. Nuk ka lidhje me censuren, sepse une nuk e prek aspak permbajtjen e tekstit. </font>
 

Leana

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Cfare mendojne?Italianet thone:-Eshte nje gjuhe ,shume e veshtire,sidomos persa i perket bashketingelloreve si ;zh,ll,dh,gj,xh.Pavaresisht,se mundohen ta flasin sa me pastr,theksi qe ata i japin eshte shume i vecante.Dikush ketu ne AF me thote:-Ben shume gabime drejtshkrimore.Keshtu qe jemi ne te paret qe duhet ta korrigjojme gjuhen tone,pastaj le ti leme vend gjykimi te huajve.Megjithate ,eshte e veshtire per tu perdorur gjuha shqipe nga te huajt,dhe nuk e di pse ne e kemi me te lehte te ambjentohemi me gjuhet e huaja.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Nga te gjithe albanologet e huaj,asnjeri nuk citoi qe shqipja (ose tingulli i shqipes) ngjane me turqishten!

Nje ksenofob i gegve, i veshur me fustan,me fal,me fustanella,filloi me denigrimin e tingullit te gegnishtes dhe perfundoi me ofendim te veshjes gege!
Megjithate,ZOGI,vazhdo sepse nuk je as i pari e as i fundit qe mundohesh te kapesh mbas thembres GEGE!

Ps,sa per dijeni tenden personale,ne gegni nuk ka katundare,por ka malsor,apo harrove qe na quani "maloke",ngaqe termi malsor u kall daten!
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />


Gjithashtu, kam pershtypjen se kosovaret do ta flasin me shpejt shqipen letrare sesa shkodranet. Per ta shkruar si duhet ata kane filluar tashme.

[/ QUOTE ]

Kjo me duket pak e ekzagjeruar, mos harro qe kosovaret 1 fjale ne 3 ose 4 e kane serbisht...
Persa u perket shkodraneve, ata, njohurine e gjuhes shqipe letrare e kane dhe kuptojne, por e perdorin kur duan, ndersa Kosovaret, jo.

Per t'u kthyer tek te huajt dhe tek gjuha shqipe, mendoj se ata i shtyn shume kureshtja. Te vetmen gje qe dine te thone eshte se si tingull vjen nga vendet lindore, por nga cili vend s'e kapin dot. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

alban bala

Primus registratum
Re: Ç'mendojne te huajt per Gjuhen Shqipe

Po i hidhja nje sy kesaj teme dhe do te thoja kete: eshte nje skandal, kur njeri thote se kosovaret do e flasin shqipen letrare me shpejt se shkodranet. Kur dhe si. Une jam shkodran per vete dhe shume me thone se nuk ngjaj si i tille. Kur ndjek filmat qe kane bere kosovaret me duhet te ndal frymen qe te mund ta kuptoj sadopak. Pastaj, po deshe, futu ne faqet e kosovareve ne internet dhe thuaj pastaj sa afer jane shqipes letrare. Mendoj se shqipes letrare mund t'i afrohen akademiket kosovare, çka nenkupton vetem ata qe jane eksperte. Kosovari i thjeshte kurre s'e besoj, ndoshta ne nje te ardhme jo te afert edhe mundet. Pastaj u perpoqa te gjeja ate qe thoshte se Shqipja i ngjan Turqishtes (qe e permendi oroshi). Te them si nje qe di turqisht, perveç disa fjaleve te rendomta, asnje ngjashmeri tjeter. Nese e kapim nga ana e formimit te fjalise apo çdo gje tjeter me gramatiken eshte totalisht e kunderta e asaj me Shqipen. Nderkohe, edhe keto fjale qe jane te njejta me Shqipen jane mese normale, si 500 vjet qe kemi jetuar me ta. Pastaj, nese kjo eshte e justifikueshme, si mund te justifikohet fakti qe sot, pa qendruar te huaj ne statusin e turqve te dikurshem, po hyjne kaq shume fjale te huaja dhe me lehtesine me te madhe. Shembullin me te mire e japin politikanet.
 
Top