Cfare kane te perbashket krishterimi dhe islami?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga regele, 20 Jan 2006.

 1. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  hahahahaha po njashtu duken .... sidomos femnat mbulohen kam e kry , se keshtu kerkon allaahuuuu :D:p:p
   
  Hektor12 and scadarsko like this.
 2. hareid

  hareid Papirus rex

  Zonje / zonjushe e nderuar ketu eshte rubrika e teologjise. Nese nuk ju pelqen te diskutoni per teologji atehere mos diskutoni fare. Perndryshe ofendimet mundeni ti mbani per vete, e tregojne edukaten qe e keni. Ofendimet jane arme e personave qe nuk kane fare argumente. Se cfare jam une a musliman apo i krishtere apo....eshte problemi jem dhe jo problemi juaj. Mua as qe me intereson fare a jeni ju fetare apo ateiste. Nese deshironi edhe me tutje te diskutoni ne menyre te qyteteruar me argumente dhe arsye te logjikshme, urdheroni, perndryshe vazhdoni me paragjykimet dhe ofendimet e juaja. Te jeni e sigurt se nuk do te ju pergjigjem.
   
  Last edited: 12 Mar 2014
  scadarsko likes this.
 3. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  DO ishte me e mira qe kete parim ta ndiqje ti i pari sepse Ju nuk pranoni mendimin e te tjereve ,
  ishit ju qe mu kunderpergjigjet nderkohe qe dhashe mendimin tim. OK. Ju fare mire mund te vazhdonit me argumentat e juaj...


  As mua sme intereson fare te diskutoj me ty sepse :  te arsyetosh me nje qe ka humbur arsyen eshte sikur ti japesh ilace nje te vdekuri!
   
  scadarsko, gurax and Hektor12 like this.
 4. gerti1

  gerti1 Primus registratum

  Me then te drejten nuk e di se cfare kan te perbashketa keto fe, pasi jam larguar nga skena fetara qe kur vrava Plakun e Vitit te ri ne Pol te Veriut dhe I thyeva endrrat te gjithe femijeve te vegjel.
   
  gurax and scadarsko like this.
 5. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  prap plaku i vitit te ri nuk ka pas noj her fe!asgje zotni nuk kan te perbashket perve diferencen e viteve rreth 600 vjet sepse biznesin njera(kristian) ka fillu tash 2014 vjet ,ndersa (islam)nja 600 vjet mrapa por nje gje me ben acoma kurioz si kajn arrit me majt nji kalendar e feja islame pranon datat kuranike n leter,ndersa oren e vaktet i shenon ne oren vatikaniste.....
   
  Hektor12 likes this.
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  ehhh filluam si talebanet edhe ne apo spo shifni e degjoni gje ...
   
  scadarsko likes this.
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Minimumi kane te perbashket qe jane degezime, 'evolime', subspecie, te Judaizmit.
   
  scadarsko likes this.
 8. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  pergjigja e duhur!
   
  Hektor12 likes this.
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  se di sjam ekspert dhe smund ta pohoj a mohoj
   
  scadarsko likes this.
 10. hareid

  hareid Papirus rex

  Sdo mend qe si feja hebreje ashtu edhe ajo krishtere dhe islame e shohin si te perbashket shpalljen hyjnore, mirepo dallimet, ndryshimet i kane bere dhe ende i bejne njerezit. Psh hebrejet e quajne veten "Popull i zgjedhur te Zoti". Nje thenje e tille per mendimin tim eshte me shume si shprehje qe ka te bej me racizmin se sa me fene.
  Krishteret e quajne Krishtin je vetem si "djal i Zotit" por edhe si "Zot i misheruar ne trupin e njeriut"..E ka thene Krishti ndonjehere qe une jam "Zoti juaj"? Jo! Ne Bibel nuk gjindet as edhe nje citat i tille.... Njeriu ishte ai qe i keqinterpretoi thenjet biblike dh e beri Krishtin tresh (triniteti) "Djal te Zotit", "Zot te misheruar" dhe "Shpirti i shejte".... Nese Krishti ka qen vet Zoti ose edhe djali i Zotit ose edhe Shpirti i shejte, atehere si eshte e mundur qe ky Zot ose ky djal i Zotit ose ky Shpirt i shejte te sakrifikohet, te kryqzohet, te vritet nga qenja njerezore qe, sipas pohimeve fetare, Ai (Zoti) i ka krijuar?? Pastaj ku eshte logjika qe Zoti vdiq ne kryq dhe pastaj, pas tre diteve u ringjall??
  Disa drejtime ne fen islame i shtemberojne thenjet e Kur'anit, thenjet e profetit per interesa personale. Injoranteve qe kurre nuk kan lexuar dhe kuptuar ndonje citat te Kur'anit u bejne lavazh truri duke i thirrur te bejne akte qe nuk kane fare lidhje me fene islame si psh. nder shume shembuj, si rast konkret do ta permendi thirrjen per "Xhihad".
  E kam theksuar dhe prap e theksoj se "Xhihadi" nuk e ka fare domethenien "lufte e shejte kunder jobesimtareve", por domethenja e saj eshte "Me u përpjek” qe te behesh njeri me i mire, me u perpjek qe tu shmangesh veseve te keqia... Psh nese une e kam ves te genjej, ose ti marri njerezit neper goje, ose te vjedhi ose, ose atehere "xhihadi" jem eshte qe te "Perpiqem" dhe tu shmangem ketyre veseve te keqia.....Nese e arrij kete qellim, athere ky eshte "Xhihadi" jem, "Perpjekja" ime e fituar.....Ai person qe e ben kete "xhihad" kete "perpjekje" me vetvehten dhe e fiton ate, kurre nuk do t'i bej keqe personit tjeter pa marre parasysh prejardhjen nacionale, racore apo ate fetare....
   
  Hektor12 and scadarsko like this.
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Te perbashket kane objektin me te cilin merren edukimin e qenies njerezore me parime rregulla dhe ideale te mirefillta, fundi fare benefit i shpirtit
   
 12. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Per tu pergjigjur pyetjes fillestare do thoja se kan shume gjera te perbashketa
  Te dyja kan propaganden qe synon te mbaje njerezimin skllever te tyre
  Te dyja kan vrare e prere e masakruar qekur jan krijuar e per me teper ne emer te Zotit
  Te dyja thone bej ca te them une e mos bej ca bej une...edhe do e le ketu per te mos ofenduar asnje sepse do kisha nje liste shume te gjate me gjera negative e pothuajse asnje pozitive !
   
  gurax likes this.
 13. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  kane te perbashket dominimin forcen per qeverisje deri ne shkatrimin e globit,materializmin parane luksin ne ndertesat e tyre .me e bukur dhe shtrejte ben nje kishe apo xhami,se sa nje fabrike apo uzine ku prodhohen me miliona eur materiale...

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Dreamer, gurax and joetisti_ like this.
 14. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  pretendojne se kane te drejte
   
  scadarsko likes this.
 15. bobo

  bobo marksist-enverist

  e perbashketa: vertetojne nm'nyr tpa diskutueshme qe njeriu eshte zhvillim evolutiv qorr ne Natyre, dhe se asnjeher nuk do jete ne gjendje tbej nje raport te drejte mes Shpirtit- Mishit..., monopolizim i neveritshem i produktit 'made in zoti',nen slloganin: un e dua Zotin/Allahun me shum se ti!
   
  joetisti_ likes this.
 16. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  kajn dy dure me nga pese gishta sejcila!
  [​IMG]
   
 17. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Shume cka kane te perbashket.nje vije e holle i ndane
   
  scadarsko likes this.
 18. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  kur kputet ajo vije ose fije,behet kerdia per asgje!
   
  Balahk likes this.
 19. Astrit Myldyzaj

  Astrit Myldyzaj Primus registratum

  Ps
   
 20. Astrit Myldyzaj

  Astrit Myldyzaj Primus registratum

  Pse thua ti se te Krishteret kane devijuar, apo se keshtu eshte ne interes Islamit? A ke shembuj konkret per korruptim te Bibles?
   

Shpërndajeni këtë faqe