Cfare kane te perbashket krishterimi dhe islami?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga regele, 20 Jan 2006.

 1. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  Morali eshte te besh se c'eshte e drejte , pavarsisht asaj cfare te kane thene.

  Feja eshte te besh c'te thone , pavarsisht asaj qe eshte e drejte!
   
  Hektor12 and joetisti_ like this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  E bukur kjo :)
  Por thelbi i asaj qe thashe une eshte se askush s'ta ve litarin ne gryke e te thote bej si them une. Ti do e pranon do e hedh tutje. Per ata qe besojne s'eshte i drejte ky pohim. (Ndonese mua me pelqeu :))
   
  scadarsko and HipHop-Girl like this.
 3. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  Perkundrazi ,
  mendoj se feja ka gjetur strehe tek njerezit pikerisht nga skllaverimi mendor dhe indoktrinimi i ideve te gabuara (nga drejtuesit e larte te tyre)!
  Feja nuk eshte e verteta. Le te me gjykoje kush eshte besimtar por do shkruaj me argumenta pastaj. :)
   
  Hektor12, scadarsko and joetisti_ like this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  E cila eshte e verteta? Ti ke nje baze te forte, ose shume te forte, se ajo qe ti beson eshte e vertete?
   
 5. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Naten all.
   
  HipHop-Girl likes this.
 6. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  E verteta eshte e vetmja e shenjte!
  Nuk besoj tek fete Joetisti besoj tek faktet ,
  lindja e feve erdhi pikerisht si nje metode per te shtypur dhe per te manipuluar mendjet njerezore. Erdhi mbasi kishte lindur njeriu , nga mund te jete te sakta mbishkrimet ne librat e cilesuar si te shenjta , qe jane te shkruara nga Zoti?!


  Kush me mire dhe me qarte kete gje mund ta shpjegoje rolin qe kishin fete , ne historine e popullit Shqiptar! Se si u bene pengese etj etj.
   
  joetisti_, Hektor12 and scadarsko like this.
 7. Studenti

  Studenti Forumium maestatis

  Ti ke iden tende une kam fene time. shkurt
   
 8. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  Normale qe kam idene time... nuk jam si ju , si ato delet qe shkojne mbas tufes!
   
  Hektor12 likes this.
 9. hareid

  hareid Papirus rex

  Besoni tek faktet!!!! Do te thote se nese ju besoni ne dicka, atehere ajo ka te bej vetem me fakte?? Psh. Ju me siguri e keni nje ide se si eshte krijuar univerzi, apo se si eshte krijuar jeta ne toke, apo jo?....E zeme se besoni ne teorine me te pranuar nder shkenctare, ne teorine e "Big Bang-ut" Bumit te madhe, e zeme se besoni ne teorine qe u imponohet femijeve neper shkolla, ne teorine e evolucionit....Atehere a eshte e mundur t'a dime se ku ndodhen faktet ketu???
  Feja erdhi per nevojen e njerezimit dhe jo per ta shtypur njerzmin. Manipulimet, shperlarjet e trureve, shtypjet e ndryshme u bene nga njerezit qe fene e keqperdornin dhe keqinterpretonin per qellimet e tyre.
   
 10. hareid

  hareid Papirus rex

  me gjithe respektin qe e kam per Vatikanin dhe arabine, mirepo mendimi im eshte se pikerisht aty ndodhen njerezit qe e keqperdorin si fene islame ashtu edhe ate krishtere per qellimet e tyre....psh. Vatikani e manipulon masen e madhe te popullit anembane botes sikur Papa eshte i shejte dhe i pagabuar!!! Historikisht dihet se shume luftra te padrejta, ku jane vrare me mijra njerez te pafajshem, u bene sepse papat benin thirrje per "lufte te shejte kunder pabesimtareve" Shembull me i mire jane luftrat e kryqzatave.
  Ne Arabi, ne rrethana te cuditshme dhe me ndihmen e anglezeve erdhi ne pushtet dinastija e Saudit. Qe atehere, pra qe me shume se 200 vjet, Arabia quhet "Arabia Saudite"!!! Qe ne ate kohe ne Arabi pushteti trashegohet ne klanin e familjes Saud. Cfare ligje do te sjelle ky klan, kur pikerisht keta e sollen rrymen ekstremiste dhe fundamentaliste, ate "Vahabite"?!?!?!
   
  scadarsko likes this.
 11. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  pra me nje fjale te perbashket kane vetem qellimet e perfitimet e tyre rojaliste,ku ligjet e tyre jane shtuar padrejtesisht si ne bibel ashtu dhe kuran.
   
 12. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex


  Faktet tregojne te verteta te sprovuara dhe te vertetuara ne menyre shkencore.
  Me vjen keq , por nuk ka ardhur ne nevoje te njerezimit Jo.
  Perkundrazi fatkqsisht ka bere vetem te kunderten!
  Qe kur ideja e lindjes dhe e perhapjes se saj ka qene per qellime zgjerimi te territorit pushtues ku qendron nevoja e njerezimit?!
   
  Hektor12 likes this.
 13. hareid

  hareid Papirus rex

  ligjet ne Bibel dhe Kur'an nuk i ka shkruar as Vatikani as Arabia Saudite. Ata vetem i kane keqinterpretuar per qellimet e tyre...
   
  scadarsko and Hektor12 like this.
 14. hareid

  hareid Papirus rex

  Atehere me tregoni se me cfare fakte e ka vertetuar shkenca teorine e Big Bang-ut. Nese egzistojne "Fakte" te sprovuara dhe te vertetuara, sic thoni ju, atehere perse quhet ende teori e Big Bangut??? Dicka qe vertetohet me fakte nuk mund te quhet teori.

  Nese pushtuesit e kane perhapur fene me dhune, atehere cfaj ka feja ketu? Nese feja thote "Nuk ka dhune ne fe", mirepo pushtuesi e perdore dhunen, atehere perse duhet fajesuar feja, kur ajo ne menyre te qarte distancohet nga dhuna?? Ne kete rast faji eshte te pushtuesi qe e keqperdor fene per qellime pushtuese.
   
  Hektor12 likes this.
 15. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  shume fjale per te thene qe une kam bindjen time dhe ti tenden e njejta qendron edhe per fete secili mbron te veten moralin e kane te njejte. pasurimi shpirteror i qenieve humane
   
  scadarsko likes this.
 16. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  me fal per nderhyrjen zotni....perse drejtuesit e fese gjithmone,ju servilen ketyre pushtuesve gjate kohes se luftrave?perse nuk arrijne te thone jo nuk ka detyrim te konvertohen me dhune ?dihet qe shqipetaret jan shembull ne konvertim te dhunshem.....
   
  hareid and Hektor12 like this.
 17. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Po jo te dhunshem me deshire e kane bere jo me dhune po nejse
   
  hareid likes this.
 18. hareid

  hareid Papirus rex

  nuk keni pse kerkoni falje per nderhyrje, forumi eshte per te diskutuar....
  Problemi eshte se drejtuesit e fese gjithmone kane qen dhe jane shenjester e udheheqesve te shteteve ku ende ka dikatture. Keshtuqe dijetaret fetare ne shume raste ose i nenshtrohen kercenimeve te diktatoreve, i shtremberojne, interpretojne me ndryshe ligjet fetare, ose heshtin. Ata pak dijetare qe kundershtojne, perfundojne neper burgje ose malltretohen dhe vriten. Shembuj ka sa te duash.

  Sa i perket shembullit te "konvertimit te dhunshem" te shqiptaret. Nuk e mohoj qe ka pase edhe konvertime te dhunshme, mirepo jo ne ate menyre sic eshte propaganduar vite me rradhe nga komunistet. Perandoria osmane perbeheshte nga shume shtete dhe interesi primar i tyre ishte zgjerimi i pushtimit dhe jo i fese. Feja pranoheshte ne te shumten e rasteve jo me dhune. Perndryshe si da ta shpjegoni se edhe shume shtete tjera sikur Serbia, Mali Zi, Bullgaria, Greqia, Hungaria, Kroacia, Rumania......edhepse te pushtuar me qindra vite nga kjo perandori, kurre nuk kane patur shumicen muslimane. Nese kjo perandori (qe asokohe ishte superfuqi) do ta kishte qellimin kryesor t'a perhapte fene me dhune, atehere te gjitha keto shtete nuk do te ishin me shumice katolike ose ortodokse.
  Pastaj, si eshte e mundur qe Perandoria Osmane e vendoi Vaso Pashen si guvernator te Libanonit dhe nuk kerkoi qy ky ta nderroj fene? Pra nje i krishter ishte venduar nga perandoria osmane si guvernator i nje shteti me shumice muslimane!!!!! Si mund te kete qene e mundur nje gje e tille?
   
  scadarsko and Hektor12 like this.
 19. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  pa renduar asnjeri,nga njeher mendoj duke pare shume fizionomi njerezish qe kemi ne shqiperi e pretendimet se jemi nje komb,perse valle ka ndryshime te theksuara ne popullsi?ne veri te shqiperise njerezit jane shtat larte,ne shqiperin e mesme ku popullsia eshte me shume islame eshte floke zinj e te shkurte shume,e ne jug nje pjes orthodokse kane te njeten fizionomi paraqitje original si greke,ku ne krahasim me vendet fqinje si serbia,bullgaria,kroacia kane nje profil thuajs été njete ashtu si prsh indentifikimi tek italianet apo hollandezet ose britaniket flok kuq e pikaloshe...mendoj se ne shqiperi ka perzierje te forte ..prandaj konvertimi ndoshta ka ardh duke asimilu gradualisht arberine,dhe zevendesu me popullsi ndoshta orientale?me nji fjal shqip te marresh 10 shqiptar nuk kan te njetin forme te kafkes sic ka dallim thujse te perbashket i gjith ballkani.
   
 20. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Por as fakte qe s'jane shkruajtur nga Zoti, nuk ka. Asnje fakt, ne kuptimin e pare te fjales, nuk pohon apo mohon me baza dicka sa i perket shkences apo fese. Edhe shkenca nje shumice gjerash e pranon me marreveshje, te tipit: le ta mbajme keshtu nje rregull deri sa te vije nje fakt per ta kundershtuar dhe pastaj edhe ne e ndryshojme. Edhe feja i ka me shumice gjera te tilla.

  Si perfundim, le te respektojme besimin e njeri-tjetrit qofte ai fetar apo jo fetar, ne Zot apo ne shkence.(sigurisht mund te bejme debat, por duke mos fyer besimin e tjeterit kudo qe ai beson)
   
  Hektor12 likes this.

Shpërndajeni këtë faqe