Cfare kane te perbashket krishterimi dhe islami?

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga regele, 20 Jan 2006.

 1. Astrit Myldyzaj

  Astrit Myldyzaj Primus registratum

  Duke thene se Zoti nuk mund te misherohet, atehere po e kufizoni Zotin. Keshtu jeni duke kryer nje gabim teper te madh.. Asgje nuk eshte e pamundur per Zotin. Zoti vete u misherua per te mbajtur mekatet e botes nr shembellim mishi mekatar, ketu e tregon ai dashurine ndaj nesh
   
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  se bejne keq duke pretenduar se bejne mire ndaj atyre qe per 'zot' nuk duan t'ia dine. Njelloj si te fillonin te na flisnin e te na bashkonin rreth diellit. Vertet dielli ekziston (zakonisht diten), por ama ka njerez qe s'u plas 'plasja' te dine me shume se aq (se ekziston, pra), sepse kane hallet e perditshme. Fjala bie, duan te zene ndonjeren... [personal mendim]
   
 3. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Vetem nje mendje mekatare kerkon mbajtjen e mekateve te veta prej dikush tjeter. Zoti eshte pronar i te gjitha trupave njerezor. Ai nuk eshte pronar shpirti.

  Te jesh rrogozaxhi qe nuk ka rrogoz apo prodhues makine pa patur makine eshte absurde.

  EL
   
 4. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Absolutisht asgje te perbashket. cfare i ka dhene evropa kristiane keto 16 shekujt e fundit botes dhe cfare i ka dhene botes arabia? Mos bini pre teorive te ndryshme, mos i identifikoni shqiptaret myslymane me ata araboafrikane se nuk kemi asnje lidhje me ta. raca e bardhe dhe popujt e bardhe nuk kane asnje lidhje me fene islamike, nuk kane te qene ne ate fe pasi nuk kane lidhje me vlerat dhe traditet evropiane. Akoma edhe ne shqiptaret edhe pse themi jemi myslymane, me shume veme ne kisha dhe ndezim qiri, pasi fillimisht ishim kriptokristiane, pra myslymane ne dukje por te krishtere te fshehur, akoma dhe sot ka disa fshatra qe njerezit kane dy emra. Por gradualisht i rane shkurt pasi kishte benifite ne ato kohe te mos ishe i krishtere dhe u harrua tradita.

  Islam do te thote paqe, por nuk u perhap me paqe dhe ne shqiptaret jemi shembulli i gjalle, se 500 vite me otomanet vetem paqe nuk kishim me fene e paqes. Ne shtetet islamike nuk ka tolerance, pasi ata nuk tolerojne njerezit e tyre ne vendet e tyre jo me ne, te veme si evropiane atje, dhe nese sillemi si keto kafshet qe kane ardhur ne evrope do na digjnin te gjalle... Vijne ne evrope dhe amerike dhe duan ta bejne arabi, ja kjo eshte toleranca e tyre.
  Toleranca ne shqiperi eshte arritje shqiptare jo fetare. Nuk ka me tolerance fetare, nese akoma ne evrope lejohen te vijne akoma disa miliona emigrante te tjere ka per te filluar lufta, pasi do kete perplase fetare-kulturore.   
 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  pretendojne qe te dyja fete se s'duhet t'i pish ilacet, njera pale para buke, tjetra pale pas buke. Me fal, eshte per seksin, njera pale se s'duhet bere para martese, dhe tjetra pale pas martese.
   

Shpërndajeni këtë faqe