vrojtime

Danae

Primus registratum
Re: vrojtime

ti po iken mike e dashur,ja neser do nisesh e une ndiej ta kem te shperndare zemren ne cdo shtet ku kam nje mik te vertete.
Jeta eshte treguar bujare me mua,me dhuroi thesare.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Mu kujtua Historia e vertete e Drakules ose Kont Vladit.

E verteta eshte qe ai nuk kishte qene kurre ne Transilvani, keshtjella aq e bukur e filmit i perkiste nje Princeshe angleze dhe e kisha marre pasi kish qene ne posedim te jezuiteve qysh ne shekujt 11-12..kishin gjurmet ende...qe ta le historine per nje here tjeter...
Drakula ishte bir xhelati dhe vete ishte kryexhelat, ne kete keshtjelle (qe cuditerisht perkon 100% me veriosnin e filmit ne detajet arkitektonike) ai kishte qendruar kalimthi si i burgosur per 5 dite e 4 nete.
...por ai nuk ishte xhelat i zakonte, ne ate kohe kokat e njerezve priteshin dhe futeshin ne ca hunj dhe nguleshin ne toke si trofe.Ne te njjten menyre ishte i denuar te vdiste dhe vete per te njejtat mizori qe kish bere...ndaj dhe e quanin "Princ Vlad- the Impailer"...

Mund te qe nje teme e bukur mbi "Dracula-the devil and the mistery " /pf/images/graemlins/wink.gif

Vlad- the impailer (qe do te te ishte xhelati i ketij lloji, do te thote pak a shume ai qe i ben kokat shishqebap) e urrente padrejtesine dhe perdorte keto metoda te ndeshkonte te gjithe kryengritesit dhe keqberesit, dhe perfundon vete ne te ndeshkuar pasi i mungonte dicka...e cfare :angel: [/qb]
tu kujtua?? :lol: :lol:

tani ti po thu per filmin qe s'eshte e vertete apo per drakul çelepushin....heroin rumun te rezistences anti osmane?ne pak beteja qe fitoi drekoi mes kufomash...te tijet e osman. Dmth sikur ai palloshi anglez te kish kaluar nga kruja e jo nga rumania ne ate kohe filmi me i bukur horror e simboli i friges e i vampireve me shum mundesi do kishte emrin Skenderbe!!!

ne te lindjes kemi vuajtur gjithmone sbarzjen e stresit dhe manjakllikut te perendimoreve :rockband:
 
I

insane

Guest
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga gangsterja e vogel:
[qb] ti po iken mike e dashur,ja neser do nisesh e une ndiej ta kem te shperndare zemren ne cdo shtet ku kam nje mik te vertete.
Jeta eshte treguar bujare me mua,me dhuroi thesare. [/qb]
e ne te njejten kohe mi vodhi!!
cme mbeti kujtimi. /pf/images/graemlins/frown.gif
 

abs

nuk e di...
Re: vrojtime

...kam vu re se, shume njerez me ma te dashurit e tyre sillen pak ç`kujdesur (duke mendu se eshte i imi/ja e nuk prishem me te) e me te tjeret (me ma pak te rendesishmit) sillen shume sjellshem...


---------------------

:kiss: linos...
 

abs

nuk e di...
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga abstract:
[qb] kohe transformimi kohe ndryshimesh...

kam vene re, se roli i patriarkalizmit po dobsohet... popuj homogjene po dobsojne dhe rolin e atdhetarizmit.
verej gruppe te nacionaliteteve te ndryshme ne nje menyre farnatike duan te mbajne gjalle kte ndjenje...kjo nje shenje e asaj qe ndjehet se po zbehet...transformohet...humbet...?
apo po balancohet???

instikti im ky?

----------------

...kur e verteta te jete e lire, athere dhe liria do jete e vertete... [/qb]
 
H

harap

Guest
Re: vrojtime

sa shume vrojton edhe ti abstract /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Goca

Primus registratum
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga gangsterja e vogel:
[qb] ti po iken mike e dashur,ja neser do nisesh e une ndiej ta kem te shperndare zemren ne cdo shtet ku kam nje mik te vertete.
Jeta eshte treguar bujare me mua,me dhuroi thesare. [/qb]
A ka me bukur se te kesh zemren te ndare ne vende te ndryshme te botes?! Ajo eshte e lire e kjo eshte per t`u admiruar. Nese do ta lidhje ate me zinxhiret metrore te qytetit ku banon , atehere do ishte teper e vogel per nje shpirt te madh. Ty te pelqen simbolizmi apo jo?! Nje " Zemer" simbolike , eshte ajo qe ndodhet gjithkund e flet me gjithkend. Kafazi i kraharorit eshte thjesht nje mburoje qe e ruan nga stomaku dhe melcia. /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/wink.gif

Zemra s`ka vendqendrim te perkohshem. Ajo eshte gjithmone ne kerkim te vektorit te duhur per te arritur dashurine. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

abs

nuk e di...
Re: vrojtime

,...vej re se Asimilimi (i cfare do drejtimi qofte)eshte `virusi`ma i pasherueshem...!


---------------------
 

Ema

Goddes
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga *alinos*:
[qb] Kam vene re se njerezit qe do me shume jane ata qe te lendojne me teper... [/qb]
Mos me thuj qe s'e dije me perpara... :idea:
 

Ema

Goddes
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga abstract:
[qb] ...kam vu re se, shume njerez me ma te dashurit e tyre sillen pak ç`kujdesur (duke mendu se eshte i imi/ja e nuk prishem me te) e me te tjeret (me ma pak te rendesishmit) sillen shume sjellshem...


---------------------

:kiss: linos... [/qb]
/pf/images/graemlins/smile.gif
Sa i ke ne dore....
 

Ema

Goddes
Re: vrojtime

Dielli zgjat hijet e kalimtareve.Dikush atje tej me ngjan me MUjin qe reciton nje poezi te Kadarese.
Tani mu qartesua edhe Laji edhe Iokasta edhe Edipi qe mund te kish qene edhe baba,edhe bir i Lajit.
Me ngjaka Bologna me Tiranen,diten e zbritjes ne aeroport.Libri kot,po me beri me fiksime :eek:

Dhe se fundi:Kam nevoje per njerez qe te me marrin perdore e te me tregojne rrugen.U lodha se qeni e forte-tha motra e Cesarit.

P.s:Hec e shif Gladiatorin 2 here mrena dites :cry:
 

Danae

Primus registratum
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga * Goca e karrocaxhiut *:
A ka me bukur se te kesh zemren te ndare ne vende te ndryshme te botes?! Ajo eshte e lire e kjo eshte per t`u admiruar. Nese do ta lidhje ate me zinxhiret metrore te qytetit ku banon , atehere do ishte teper e vogel per nje shpirt te madh. Ty te pelqen simbolizmi apo jo?! Nje " Zemer" simbolike , eshte ajo qe ndodhet gjithkund e flet me gjithkend. Kafazi i kraharorit eshte thjesht nje mburoje qe e ruan nga stomaku dhe melcia. /pf/images/graemlins/wink.gif
Zemra s`ka vendqendrim te perkohshem. Ajo eshte gjithmone ne kerkim te vektorit te duhur per te arritur dashurine. /pf/images/graemlins/smile.gif [/QB]
e gjithe per mua kjo??sa mire,me kish marre malli per fjale kaq te bukura,shamine e dashur ku ma ke lene??lol
eh moj te marrte e mira ta dish ti se ca mke ba:)
ja u niset te gjithe,ti con maile me Hiiiii
silivio shkruan Holaaaa!!!rrezatojne keto maile.
chiara e antonio ciaoooo e une ne eurostarin e ores 20 e 30,kaq mallengjehem sa hap rubinetin e loteve per dicka qe ne kushte normale nuk do e kisha bere kurre,kam vizatu qiellin ne dhomen time me yje fosforishente e kam zbulu se ka galaktika qe kane forma shkronjash.
per te kujtu ty e melhiades degjoj sinfonite e bethovenit.kusheriri im me thote:do te te lidh per hekurash qe te kthehesh me kembe ne toke,po jam cike si pa spiranca kohet e fundit.
e ke parasysh qe njehere me ke thene se si te zbutet zemra ne disa raste,aq me eshte zbutur sa jam shume ne merak qe Juli iku pa e takuar dot,kisha per ti dhene dhuraten.
ca te them tjeter ti kenaqu e me shkruaj,me trego perrallezat nga anglia,e per futbollistet e brazilit te fala nga stadiumi /pf/images/graemlins/smile.gif
une kaq,tashi
do shkoj te pershendes francionin tat kur ta takoj /pf/images/graemlins/laugh.gif
te puth fort :kiss:
 
Re: vrojtime

Ve re se femrat jane te liga me njera tjetren. Degjoja 2 se si hidhnin balte mbi nje te trete, duke u kapur pas arsyeve me absurde. Faktit qe ajo nuk lyhet, dhe kjo na e bekerka te pasofistikuar. Gjithe keto thene per femren me te bukur qe njoh. /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Goca

Primus registratum
Re: vrojtime

Gango mi gango.... kur do e hapesh ekspoziten e pikturave te tuja?! /pf/images/graemlins/wink.gif Mos harro se ai bllok duhet te mbaroje para se te kthehem. Sa per Julin mos u bo merak, te kam thone qe do e puth iher fort, nime po e puth dy edhe nji here per ty. /pf/images/graemlins/laugh.gif
P.S: Me sa mbaroi ?!

Po me Francionin c`pate, amon prit te maroj une pune me ate iher , masnaj boji cfare te te kete qefe zemra. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif

Vej re se ketu po shtrengohet rrypi. :shrug: Ajo kapele ne koke eshte shume e rende per mua. :idea:
 

qeshem

Primus registratum
Re: vrojtime

kam vene re se temave i vihet veta e pare dhe e dyte nga ato qe predikojne te kunderteten ... :eek:
everything is power ...
 
Top