vrojtime

Melhiades

Primus registratum
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga NAHARA:
[qb] dashurine e shkaktojne keto gjera

kenaqesia
perfitimi
inklinimi seksual
inklinimi i natyrshem

dhe nga perfektja

dashuria e nxitur nga aryest e mesiperme eshte e kushtezuar, e varur dhe e destinuar per shuarje.Dashuria e skalitur ne zemer prej bukurise se perfeksionit eshte mbi çdo ineters a perfitim dhe dhuron vetem kenaqesi pa kushte.

dashuria per perfekten s'ka fjale, te mahnit me bukuri dhe prej saje s'ke te ngopur.Dipendenza eshte jotja ndaj te bukures, dhe shpirti i dedikohet natyrshem.Kjo eshte esenza e vertete e dashurise, e hijet e saj jane te gjitha format e tjera mes nesh! [/qb]
Nuk te duket pak si " shto miell, shto uj", jo per gje por nuk mund te thuash se kenaqesia nuk ka te beje me perfekten, ose te besh diferencime mes seksuales dhe te natyrshmes. Nuk mendon se e nayrshmja perfshin seksualen, perfitimin dhe kenaqesine?! Pastaj me thuaj te lutem; si e kupton ti perfekten, me cfare parametrash e mat ate?
Edhe ato fjale qe nganjehere tingellojne bukur (per mua jo te pakten)kane nevoje per nje sqarim te llogjikshem. Prandaj para se te besh perseri ndonje perkthim te keq nga ndonje tekst i ceket e teper idealist(e kam fjalen per "inklinim", dhe per ndryshimin ndermjet "inklinim seksual" dhe "inklinim i natyrshme" ), te lutem shiko nese ia vlen apo jo.
 

Danae

Primus registratum
Re: vrojtime

c'pret me puth me puth e dashur
gjer ne gjak ku s'duroj dot
ti e di se buzet akull
kurre s'kam dashur ti puth kot.

duhet te te klonoj /pf/images/graemlins/wink.gif te puth fort
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

patjeter vlla qe po marr mundimin te pertyp pordhet tuaj dhe te rrefej qe s'prisja te kuptohej e per me shume te trajtohej ndaj e vura tek vrojtimet e jo tek filozofia...

inklinim mu duk fjala me e goditur ne bagazhin tone.Mund te kisha thene tendence apo prirje, po keto i takojne Vis Elbansanit.Fjala origjinal ne meditim ishte persisht, ndaj e kam kuptuar dhe e kam perkthyer.S'te ve faj, Forumi eshte plot me Copy-paste!

Ne prirjen per dashuri per seksin e huaj nuk ka shume per te folur dhe ndarja per pririej natyrore nenkuptonte ne origjinal, dashurine nene-baba-moter-vella-bij-bir.

nje mjeshter tjeter, ne nje nder ato shkrimet per ty pa vlere qe une shpesh lexoj, shtjellon keshtu çeshtjen.

dashuria ndahet ne dashuri per çka dashuria jep, e ne dashuri per çka ajo ne vetvete eshte.

Ne rastin e dyte meditimi i mesiperm sqaron se behet fjale per te bukuren, ku gjithkush dashurohet a priori,dhe sensi i kesaj lloj ndjenje te paster nga egoja, eshte ne natyren njerezore, dhe vetem ne te.

kjo lloj dashurie, admirimi nuk verehet tek kafshet e ndersa llojete siperpermednura mund te verehen ne forma te ndryshme.

milhandes, apo si ju quajn, te me falni se nuke pashe mire emrin, po s'ju kam ndjekur , ideja ime s'kishte qellim te ishte e qarte.megjithate flm per kortezine e leximit te shkrimit, stilin pompoz jam i detyruar ta pranoj!
ind...
 

moerb1915

Primus registratum
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga Ema:
[qb] ...a t'njof une ty?

P.s:Te tradhto avatari:p! [/qb]
Hmmm nqs e ke me mua:
I doubt it. Me 3 postime zor se rruget tona jane puqur me pare ketu ne albforum.
Pershendetje - :wave:
 

Guest
Re: vrojtime

Don't confuse me with someone who is unfocused,lacking determination or weak in self.I acknowledge my priorities and God's
power,potential,promise and presence within me.
Therefore,I dont spend major time on minor things,or with minor people.I have learned to tell all negative ,gossipy,critical,judgemental and dream stoping people to:kiss my positive attitude"!
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: vrojtime

vuna re nji det me njerez qe, ne levizjen me te vogel te dores e ne çdo "yeah!" te kengetarit, kendonin e mbanin ritmin te gjithe se bashku; Impresionuese!
 

Melhiades

Primus registratum
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga NAHARA:
[qb] patjeter vlla qe po marr mundimin te pertyp pordhet tuaj dhe te rrefej qe s'prisja te kuptohej e per me shume te trajtohej ndaj e vura tek vrojtimet e jo tek filozofia...

inklinim mu duk fjala me e goditur ne bagazhin tone.Mund te kisha thene tendence apo prirje, po keto i takojne Vis Elbansanit.Fjala origjinal ne meditim ishte persisht, ndaj e kam kuptuar dhe e kam perkthyer.S'te ve faj, Forumi eshte plot me Copy-paste!

Ne prirjen per dashuri per seksin e huaj nuk ka shume per te folur dhe ndarja per pririej natyrore nenkuptonte ne origjinal, dashurine nene-baba-moter-vella-bij-bir.

nje mjeshter tjeter, ne nje nder ato shkrimet per ty pa vlere qe une shpesh lexoj, shtjellon keshtu çeshtjen.

dashuria ndahet ne dashuri per çka dashuria jep, e ne dashuri per çka ajo ne vetvete eshte.

Ne rastin e dyte meditimi i mesiperm sqaron se behet fjale per te bukuren, ku gjithkush dashurohet a priori,dhe sensi i kesaj lloj ndjenje te paster nga egoja, eshte ne natyren njerezore, dhe vetem ne te.

kjo lloj dashurie, admirimi nuk verehet tek kafshet e ndersa llojete siperpermednura mund te verehen ne forma te ndryshme.

milhandes, apo si ju quajn, te me falni se nuke pashe mire emrin, po s'ju kam ndjekur , ideja ime s'kishte qellim te ishte e qarte.megjithate flm per kortezine e leximit te shkrimit, stilin pompoz jam i detyruar ta pranoj!
ind... [/qb]
Sa per prezantim; nicku im eshte Melhiades.

Ok, une e pranoj se zgjedhja e fjaleve te duhura ne momentin e duhur eshte dicka shume e rendesishme. Per kete arsye mendoj se eshte me mire te mos perdoren fjale qe gjuha shqipe nuk i perfshin.
Stili im pompoz?! Interesante, mbiemer shume i bukur ky, por mua me duhet perseri te te pyes nese je ne gjendje te percaktosh pompozen, e kam fjalen tani per tani, pa hapur ndonje fjalor ne internet.
Nuk e di nese e ke te qarte termin "inflacion i fjaleve". Kur perdoren fjale me shume se sa duhen, ato (fjalet) e humbin vleren, sado bukur te tingellojne nese nuk kane edhe sqarimin perkates jane thjeshte grupime shkronjash. Me thuaj ti perse kjo fjali duhet te jete e vertete; "dashuria ndahet ne dashuri per çka dashuria jep, e ne dashuri per çka ajo ne vetvete eshte". Pastaj nje term tjeter qe une nuk kuptoj; "seksi i huaj", pastaj kjo tjetra; "Ne rastin e dyte meditimi i mesiperm sqaron se behet fjale per te bukuren, ku gjithkush dashurohet a priori,dhe sensi i kesaj lloj ndjenje te paster nga egoja, eshte ne natyren njerezore, dhe vetem ne te". Ndjenje e paster nga Egoja?! Mos mendon me te vertete se ka ndjenja qe nuk burojne nga interesi?! Me vjen keq te te zhgenjej, por me duhet te te them se nuk ka ndjenja te tilla, me keq biles; plaku i Vitit Te Ri nuk ekziston, as Peter Pan. Gjithcka sillet rreth interesit. Edhe ajo "dashuria e paster" ndaj prindit, motres....
Ti flet per prirje natyrore dhe harron se pikerisht keto prirje jane ato qe ne kemi trasheguar nga kafshet, prandaj dhe nuk mund ti shikosh aspak si ideale.
Une ndoshta e kam gabim (nuk besoj por nejse...), por per te shmangur cdo keqkuptim do ishte me mire sikur ato qe shkruan ti sqarosh.
Pershendetje.
 

jula

Primus registratum
Re: vrojtime

Sot ishte mbarim-afati i nje basti te hedhur.
Verej se ne kete m** eshte e mundur te mos fitosh dhe te mos humbasesh njekohesisht...nje bast. Do te kisha parapelqyer nje humbje te ndershme.
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga Lara Croft:
[qb] Po ve re se Nazhi paska qen ne koncert. Kush ishte ne skene yllo???

Ve re gjithashtu qe 13-ta ka kalu me kohe vlla /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
ishin ato qe une isha betu ti shifja para se te vdisja me doemos....e ja arrita. Metallicat, 13 qershor, Imola.

pas koncertit vuna re qe ndihesha bosh, kisha pare maximumin e muzikes qe me pelqen, dhe nuk me hyn koncert tjeter ne sy tashme /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga Melhiades:
[qb]
Fillimisht postuar nga NAHARA:
[qb] patjeter vlla qe po marr mundimin te pertyp pordhet tuaj dhe te rrefej qe s'prisja te kuptohej e per me shume te trajtohej ndaj e vura tek vrojtimet e jo tek filozofia...

inklinim mu duk fjala me e goditur ne bagazhin tone.Mund te kisha thene tendence apo prirje, po keto i takojne Vis Elbansanit.Fjala origjinal ne meditim ishte persisht, ndaj e kam kuptuar dhe e kam perkthyer.S'te ve faj, Forumi eshte plot me Copy-paste!

Ne prirjen per dashuri per seksin e huaj nuk ka shume per te folur dhe ndarja per pririej natyrore nenkuptonte ne origjinal, dashurine nene-baba-moter-vella-bij-bir.

nje mjeshter tjeter, ne nje nder ato shkrimet per ty pa vlere qe une shpesh lexoj, shtjellon keshtu çeshtjen.

dashuria ndahet ne dashuri per çka dashuria jep, e ne dashuri per çka ajo ne vetvete eshte.

Ne rastin e dyte meditimi i mesiperm sqaron se behet fjale per te bukuren, ku gjithkush dashurohet a priori,dhe sensi i kesaj lloj ndjenje te paster nga egoja, eshte ne natyren njerezore, dhe vetem ne te.

kjo lloj dashurie, admirimi nuk verehet tek kafshet e ndersa llojete siperpermednura mund te verehen ne forma te ndryshme.

milhandes, apo si ju quajn, te me falni se nuke pashe mire emrin, po s'ju kam ndjekur , ideja ime s'kishte qellim te ishte e qarte.megjithate flm per kortezine e leximit te shkrimit, stilin pompoz jam i detyruar ta pranoj!
ind... [/qb]
Sa per prezantim; nicku im eshte Melhiades.

Ok, une e pranoj se zgjedhja e fjaleve te duhura ne momentin e duhur eshte dicka shume e rendesishme. Per kete arsye mendoj se eshte me mire te mos perdoren fjale qe gjuha shqipe nuk i perfshin.
Stili im pompoz?! Interesante, mbiemer shume i bukur ky, por mua me duhet perseri te te pyes nese je ne gjendje te percaktosh pompozen, e kam fjalen tani per tani, pa hapur ndonje fjalor ne internet.
Nuk e di nese e ke te qarte termin "inflacion i fjaleve". Kur perdoren fjale me shume se sa duhen, ato (fjalet) e humbin vleren, sado bukur te tingellojne nese nuk kane edhe sqarimin perkates jane thjeshte grupime shkronjash. Me thuaj ti perse kjo fjali duhet te jete e vertete; "dashuria ndahet ne dashuri per çka dashuria jep, e ne dashuri per çka ajo ne vetvete eshte". Pastaj nje term tjeter qe une nuk kuptoj; "seksi i huaj", pastaj kjo tjetra; "Ne rastin e dyte meditimi i mesiperm sqaron se behet fjale per te bukuren, ku gjithkush dashurohet a priori,dhe sensi i kesaj lloj ndjenje te paster nga egoja, eshte ne natyren njerezore, dhe vetem ne te". Ndjenje e paster nga Egoja?! Mos mendon me te vertete se ka ndjenja qe nuk burojne nga interesi?! Me vjen keq te te zhgenjej, por me duhet te te them se nuk ka ndjenja te tilla, me keq biles; plaku i Vitit Te Ri nuk ekziston, as Peter Pan. Gjithcka sillet rreth interesit. Edhe ajo "dashuria e paster" ndaj prindit, motres....
Ti flet per prirje natyrore dhe harron se pikerisht keto prirje jane ato qe ne kemi trasheguar nga kafshet, prandaj dhe nuk mund ti shikosh aspak si ideale.
Une ndoshta e kam gabim (nuk besoj por nejse...), por per te shmangur cdo keqkuptim do ishte me mire sikur ato qe shkruan ti sqarosh.
Pershendetje. [/qb]
verej se as nuk e merr mundimin te konsiderosh se ne bote nuk sillet vetem teoria ku ke aderuar ti, dhe se ka njerez qe mendojne se njeriu ka nje esence njerezore shume te ndryshme nga kafshet qe ne origjine,pra ne origjine s'eshte kafshe dhe se vlerat e larta e virtytet njerezore s'jane utopi dhe se dimensionet njerezore s'kane limite dhe se te jesh njeri do te thote te kuptosh vetveten, çka kafshet s'e bejne...

s'me takon mua te percaktoj njeriun se eshte shume me shume se aq, po çka tashe mendoj (dhe pranoj te mendosh ndryshe vlla i dashtun) se jane kritere baze.

inflazion fjalesh?
s'kisha degjuar po ja duke lexuar shkrimin tend mesova shume gjera te reja, dhe u trondita kur mora vesh se piter pani s'ekzistonte, sa per vitin e ri kisha dyshuar diçka.

kur them seksi i huaj, nenkuptoj ate qe ka mes kembesh diçka te ndryshme te tenden,( e meqe jemi ne kuadrin e thyerjes se miteve, Po pra, dije nuk e kan te gjithe njelloj).S'besoj te kishte qene aq hermetike si shprehje, po aq me pak hermetike eshte deshira jote tregosh se UNE LEH KOT!

tani ne dashurine e ndare ne te dashurit e diçkaje per çka ajo jep dhe ne te dashurine diçkaje per çka ajo eshte ne vetvete, mendoj se maksimumi mund tete duket utopike por te mos kesh kuptuar ç'kam dashur te them, te keshilloj per te mirene te dyve te lesh kete argument.me lejo te te citoj nje strofe te nje poezie, ate qe me kujtohet ku diçka e tille thuhet nga pena e nje poeti (s'ma merr mendja ta kesh hasur)

Beneamato amami,
ma ama soltanto me di puro amore
poichè gli altriper sestessi ti amano
Io , io t'amo per te
e tu da me fugi lontano.
AL ANDALUSI

qortimet tuaja te tjera kan te bejne me idene e shkrimit, ndaj s'u dedikoj kohe.


per te vazhduar vrojtimin tim...

njeriu dashuron pergjitehsisht i prirur nga terheqja per perfekten.Zgjenjimi i perseritur ne dashuri, deshtimi i nje ndjenje, thyerja e nje zemre a prishja e nje aspektative eshte prej faktit "iluzionit te perfektes":meqe njeriu deshiron e dashuron diçka te ngope e te shuaj etjen e tij per te dashur, eper tu dashur, per te kuptuar eper tu kuptuar, per te bere te ndihen mire e per tu ndjere mire shpesh ai mvesh me drite perfekte kedo.Njeriu ehste i prirur te zbukuroje realitetin me ndjenje.
Njeriu pra dashurohet shpesh pas asaj qe shpesh vet-fantazon dhe kur situata apo koha ben te sajen ...zgenjehet.

kjo verteton prejardhjen e njeriut, jo nga kafsha...por nga femija /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

edda

Primus registratum
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga Mistreci:
[qb]
Fillimisht postuar nga edda:
[qb] .. se me ka rene nje hir i bukur. Duhet ta shfrytezoj :idea: /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
Këtë po vreja dhe unë.E shfrytzojmë bashke. /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
po ve re se jam e kenaqur ndoshta per faktin se e shfrytezova /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Ve re se me ne fund Nahara gjeti dike me ke te llafoset shtruar /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga alinos:
[qb] Ve re se me ne fund Nahara gjeti dike me ke te llafoset shtruar /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
me kishte marr malli...
 
Top