vrojtime

Ema

Goddes
Re: vrojtime

Ve re se jam nje vrojtuese e keqe...se gjerat e medha,rruget,ambientet per mua jane te parendesishme.Se jam kycur brenda vetes dhe me mungon deshira per perpjekje...
...sot...vetem sot...ti thoja...
 

jula

Primus registratum
Re: vrojtime

Verej e argetuar nje ane "te poshter" te sjelljes sime: terheqjen e holle dhe pothuajse fatale nga kauzat e humbura apo te pashpresa...meqe kjo bie ne kundershti me karakterin tim personal prej ngadhenjyeseje, i tregoj vetes nje genjeshter sa nje elefant: "Nuk eshte dashuri per humbjen, eshte dashuri per perpjekjen ne vetvete!" ...jam gomare fare!

Po le dhe firmen aktuale nen kete, se u frymezova:

Lavdi atyre qe ne te gjalle ngrihen ne mbrojtje te Termopileve (kauza)
dhe lavdi me te madhe ju detyrohemi
kur parashikojne qe do te kete perhere nje Efialt (tradhetari)
dhe qe Medet (armiku) se fundmi do te kaloje...( Kavafis)
 

Melhiades

Primus registratum
Re: vrojtime

Verej, se aftesia jote vrojtuese i nenshtrohet ligjeve veprim kunderveprim. Kuptohet qe une konsideroj shume teori, por ne periudha te caktuara pranoj vetem nje, ate qe me duket me e besueshmja. Te jap te drejte persa i perket faktit qe do ishte me mire te mos e vazhdonim kete diskutim. Megjithate nuk do beje keq te lexoje me shume se cka shkruar xhaxhi Darvini, e ta lesh pak menjane Kuranin, (prej nga tjeter mund te rridhnin ato pershkrimet e tua te dashurise?!). Ka mundesi qe ketu te kete ndonje keqkuptim; fjalet nuk kane per te gjithe te njejtin kuptim. Nuk e di se si e kupton ti perfekten, por mua me duket se shumica e njerezve dashurojne njerez (qe nuk kane si te jene perfekt, sepse jane njerez), sende (edhe keta te krijuara nga njerez ose elemente te ndryshem natyrore, pra as keto perfekte) ose ide e , (te krijuara nga mendja njerezore e si te tilla pak larg perfektes). Perfektja eshte nje synim qe nuk arrihet kurre. Vetem si dicka e paarritshme mund te mbetet perfekte (ose e perkryer sic i themi ne shqiptaret).
Une nuk thashe aspak se vlerat njerezore jane utopi, thjeshta nuk jane te perkryera. Ndersa per Dimensionet njerezore.... nuk me duket (te perdor nje fjale qe te pelqen shume ty?) meditim shume i thelle per te kuptuar se me te vertete nuk jane te pakufizuara, te pakten te miat.
Poetin qe ti me permend nese e ka emrin Al Andalusi, me te vertete nuk e njoh. Megjithate njoh edhe disa poete te tjere qe „i kendojne dashurise“ (sa bukur e thashe aman) ne menyra te tjera. Une nuk dua te them se keta poete i kendojne te „vertetes“, une dua te them se ato paraqesin nje botekuptim tjeter, te cilin ti duhej ta merrje parasysh. Mund te lexosh Lorken, Neruden, Lawrence, Hernandez, Kadare, Esenin, Majakowski, Pushkin...... ndoshta nuk do nderrosh mendim, por ndoshta do hapesh pak horizontin.
Besoj se edhe ti je i mendimit se s´kemi arsye ta vazhdojme kete diskutim. Pershendetje.
 

bellissima

Primus registratum
Re: vrojtime

Hajde plasi 100 vjet vetmi edhe ketej! Me pelqen fakti qe lexohen akoma libra nga te rinjte (si un kuptohet)sepse s'ka me bukur se te shfletosh ata thesare.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

tani nese ti s'do te me kishe lexuar me as ne enderr s'do te shkone kurani.

me permend xhaxhi darvinin? prandaj them te mos vazhdojme biseden, sepse je shume shume prapa, ti me permend poete qe i kam lexuar e s'mbaj mend kur. dhe me thua te zgjeroj horizontin /pf/images/graemlins/smile.gif

te kuptohet qarte, mendoj se s'ja vlej te flas me ty spese ti je paragjykues, sepse lexon akoma darvinin?!?!?!? (un çuditem si njerezit i besojne atyre çka ai vete s'u besonte lehte),sepse je shume siperfaqsor(meqe ç'u tha per ate ndjenje te la aq pasiv sa ti riktheheshe strofave te bukura te lorkes)sepse nuk ke njohje te mjaftueshme te psikologjise njerezore...do te shtoja qe ke njohur pak njerez, sa per tu hedhur perpjete qe njeriu s'dashuron perfekten.ideja ishe shume e qarte, iluzioni i perfekttes per personin s'le vend per arrogancen tende prej filozofi adoleshent pasi eshte teper relative.

verej shenja perseritese dhe se sikur te flasesh me gjate do te perseriteshe kollaj sepse u zbraze i teri.
 

gjekec

Primus registratum
Re: vrojtime

tell me why do we build castles in the sky. o tell me why.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: vrojtime

... populli nuk e meriton ta qyteterosh: ai s'eshte vecse nje turme budallenjsh, nje perzierje e peshtjelluar e gjithfare moshash, seksesh,zakonesh dhe gjendjesh shoqerore, qe njerezit e ditur te cdo kohe e kane perbuzur, dhe marrezine e furine e te cilit e urrejne me te drejte dhe ata me te maturit.

Nganjehere eshte me e veshtire te jesh i dyti se i pari. Per kete duhet me pak gjenialitet, por me teper guxim. I pari, i dehur nga shpikja e re,mund te mos e kete ditur rrezikun qe i kanosej, i dyti e sheh greminen dhe prapeseprape hidhet ne te.
Shtatorja me kale, qe ngrihet vetem per nder te mbreterve, e paraqet shume mire monarkine; kali eshte populli. Vetem se ky kale dalngadale shnderrohet. Ne fillim eshte gomar, por me se fundi behet luan. Atehere e hedh kaloresin tej, si ne vitin 1642 ne Angli dhe ne vitin 1789 nen France, dhe here here e ha fare, si ne vitin 1649 ne Angli dhe ne France ne vitin 1793!
Qe luani mund te behet perseri gomar, eshte gje qe te habit, por ja qe ndodh.
V.H
 

durrsakja

Primus registratum
Re: vrojtime

Para 2 javesh vizitova nje klase gjimnazi ne lenden e "world religions". Me shume per t'i ngritur piket komshies ika te flisja per besimin tim.
Nuk u cudita fare kur me thane se per Cifutet dhe Krishterimin, mesuesi u kishte vene filma dokumentare....ndersa per Islamin "Not without my daughter" (ate me Sally Field).

Ironikisht sipas statistikave neper gazetat amerikane, rreth 50% e vrasjeve te femrave jane shkak i abuzimit te bashkeshortve!
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

...ka fillu me me pelqy qetesia qe te jep frenetizmi, paqja qe te jep levizja...dhe kam fillu te urrej me nejt kot,bosh!
 
Top