vrojtime

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: vrojtime

Si ta lexoj mi?

Dale mi ti, 4 pernjehere kjo, duro moj!

Ku jane epitetet ekstravagante, mjerane, i shkurter, mallengjyes, magjepses, tundues, grrishes?

Pa shife iher /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

epshor ose i ****** /pf/images/graemlins/lol.gif
ah kordele, kordele /pf/images/graemlins/tipsy.gif
 

ana karenina

Primus registratum
Re: vrojtime

Jo ti jo, Simply e lexon te perkthyer ne shqip fjalen sexy /pf/images/graemlins/tipsy.gif

Pse i shkurter dhe sexy njesoj jane mi? /pf/images/graemlins/eek.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: vrojtime

Si thirrje per rivleresim mu duk kjo /pf/images/graemlins/cry.gif

S'ma ka enda te ha 4 kshu qy me mjes mi /pf/images/graemlins/laugh.gif

Koce, kur s'jane shalet sexy i bi me qon fundi sexy, por kur as shalet as fundi s'jane sexy, mbetet me qon i shkurter...dakort?
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: vrojtime

Ben seni hic sevmedim ki
ben seversem adam gibi severim /pf/images/graemlins/laugh.gif

E kam pas perkthy iher ket vjershen po s'e gjej mo /pf/images/graemlins/frown.gif

<font color="brown"> Denize düþmüþ gül gibi düþtüm ateþe
Ben yangýný sevdim yandýðým zaman böyle iþte
Ben seni hiç sevmedim ki /pf/images/graemlins/wub.gif </font>
 

ana karenina

Primus registratum
Re: vrojtime

I bie me shkurt ta perkthesh nga fillimi, s'mbaj mend as ca teme ishte /pf/images/graemlins/rolleyes.gif Le qe ish postim i hershem shume /pf/images/graemlins/sleep.gif
 

zog

Primus registratum
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Hm,
Impavido eshte si me thone sypatrembur,qe s'ka frike,kurajoz eshte coraggioso,tenace me shume se trim eshte kokeforte,qe ngulkembe ne te tijen,e tere te tjerat me rradhe s'me bindin,ncuq.

Pastaj nuk eshte se e kam detyre klase.Ishte nje reflektim gjuhesor qe me beri te mendoj se mbase Trimeria dhe Trimi ishin eksluzivitet shqiptar ne kuptimin e ngushte te fjales.
Ti rrofsh,e paske thek taljoncen /pf/images/graemlins/smile.gif

[/ QUOTE ]

ne frengjsht perdoret fjala vaillant (valoroso) per trim si dhe audace (audacia) per trimeri.

ndersa sa i perket perkthimit te asaj shprehjes (popull trim dhe i lire) autokton (autochtone) do te thote i vetevendosur, i lindur atje, dhe jo i lire.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Dear s,
Here is your horoscope
for Tuesday, March 28:

Something small stops you in your tracks. Are you paying attention to the things in life that really count? The stars are telling you it's time to stop and smell the roses. You have so many blessings to count.


[/ QUOTE ]

ve re se trandafilat jane shume eremire ket fillimpranvere /pf/images/graemlins/wub.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

kurse une vrojtoj se disa situata dhe persona jane te pashprese.
Vrotoj se logjika nuk ka vend ne jeten, mendimin dhe veprimin e disa njerezve dhe se cdo veprim i tyre eshte i palogjikshem.
Vrojtoj se kur keta njerez te palogjikshem jane ne pozita pushteti e ka marre ferra uraten dhe gjendja eshte e pashprese.
Vrojtoj se eshte shume e veshtire te kesh besim se neser gjerat do te rregullohen prej nje mrekullie, persa kohe vullneti per t'i rregulluar eshte zero, dhe njerezit sillen si bagetia.
Vrojtoj qe per shume te martohen, te shumohen, te plaken, te martojne kalamajte dhe te vdesin eshte e vetmja aspirate qe kane ne jete.
Vrojtoj se jam ndryshe, dhe kjo te qenit ndryshe me ben te lire dhe skllave ne te njejten kohe.
Vrojtoj se kur di, nuk kthehesh dot prapa e te besh sikur nuk di.
Vrojtoj se ne nje vend ku nuk ka rregulla, neser mund te vdesesh dhe te jete nje gje e natyrshme dhe e merituar, ashtu si edhe pasneser te kthehesh ne martir, dhe diten e trete te te harrojne te gjithe.
Vaj medet moj nena ime!!!
 

eniad

Forumium maestatis
Re: vrojtime

<font color="brown"> Sot kam vrojuar mjaft. Isha ne pozicionin me te favorshem per te vrojtuar dike qe e di sesa vlen dhe nevojen qe ai te shiste sa me shume imazhin qe do donte te kishte.
Vrojtova dhe nenqesha...
E mbajta kaq shume veten per te bere pyetje per te cilat s'doja pergjigje...
</font>
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

ve re se eshte shume e vertete shprehja:

Mos jep shpjegime! Miqte nuk kane nevoje per to, kurse armiqte nuk do t'i besojne!!!
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Vrojtoj qe egoizmi dhe mediokriteti jane vetmet "cilesi" qe spikatin tek shume njerez.
Vrojtoj qe hipokrizia eshte bere e domosdoshme per te mbijetuar.
Vrojtoj qe shpirtngushtesia nuk ka fund.
Ve re se jetoj,por nuk kuptoj se si duroj.
 
Top