vrojtime

bebi

Primus registratum
Re: vrojtime

mire se 'meshari' ne 1555, po kjo http://www.shkoder.net/al/doc_vjeter.htm :wink:
kisha dasht me dit se ca ka zogu me than per ket :rolleyes:


Dokumenti më i vjetër në shqip më 1210
-- nga arkivat sekrete të Vatikanit...


Dorëshkrimi përbëhet nga 208 fletë. Është i shkruar në pergamen dhe i tëri është në gjuhën shqipe. Ndahet në tri tërësi: atë teologjike, filozofike dhe historike. I gjithë teksti është autograf.
Së shpejti në botim dorëshkrimi i 1210-s me autor Teodor Shkodranin.
I gjithë dorëshkrimi është autograf, i shkruar nga një dorë. Ndërsa në fund fare, në f. 208, autori është firmosur vetë me emrin: Teodor Shkodrani, duke shënuar: “Me ndihmën dhe dëshirën e fort të lumturit Zot, e përfundova në vitin 1210, ditën e 9 të marsit”.



“Mee nihemmen zze dessirnnee e phorte t’ Lummnummitt ZOT e mbaronjj n’Vitte MCCX dittn ee IX t’ Mmarxxitee”.
THEODOR SSCODRAANNITTEE


Rëndësi të veçantë ka edhe fakti se autor i këtij shkrimi është një shqiptar nga Shkodra.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

kam vene re se dikush me mungon,
Me mungon dhe vetja me raport me te. Me mungon ndjesia qe kam kur jam me te.E kur ndjej veten time aty tek tjetri...

Nje varg i gjate mungesash per te me bere dipendent i disa kujtimeve plot ngjyra...
 

Danae

Primus registratum
Re: vrojtime

nuk eshte e veshtire aspak te fshihet nje natyre njerezore,jemi mbase mberthyer fort pas imazhit dhe kur rregulli perjashtohet dy jane mundesite,gjithsesi eshte shume e lehte t'u japesh nje gjini shkronjave,nuk shitet dot kosi per djathe kaq lehte.
 

Danae

Primus registratum
Re: vrojtime

Privilegji me i madh i koheve te sotme,dhe i gjithe koherave qenkan e paskan qene mendte.Jo cdokush qenka i afte te mendoje,te beje mbledhje matematike e te lulezoje.
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Kur zoti u dha trute njerezve fillimisht i shperndau pa kriter, kur e pa qe kazanit po i vinte fundi filloi ta hollonte me uje , deri sa ata qe kishin zene radhen te fundit smoren me asnje cope , vetem leng te holluar /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

titullohet Grate
oh sa kam qesh kur e kam pa...

Donne11.jpg
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: vrojtime

:lol:
Grate ndryshe nga burrat e marrin ne konsiderate pjesen e vetekritikes /pf/images/graemlins/laugh.gif
Grate sillen ndryshe nga ajo qe shume burra presin prej tyre /pf/images/graemlins/laugh.gif
Sa i cuditur eshte ai qe ka hy ke dera
:lol:
 

Danae

Primus registratum
Re: vrojtime

sigurisht skicuar nga nje burre.
qesh sepse boten nganjehere burrat e kane dydimensionesh.
jo te gjithe,fatmiresisht.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

shshsttttt!
Me ka marr nje mall i habitshem te ha japrak e filete pule ne nje restorant te Tiranes...

e me ka marr malli per ditet qe kan ikur


e me ka marr malli...per ditet qe s'jane!
 

personazh

Valoris scriptorum
Re: vrojtime

nuk du zhurma rreth e rrotull ne ket çast. le qe edhe po te kete degjimi nuk punon, as shikimi. nuhatje dhe imagjinate....
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: vrojtime

mir ke blloku, po dhe ktu ne Af ngele tu me dal perpara /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: vrojtime

se kisha vu re kurre se dy njerez qe une i pelqej shum kane lane ket bote n't'njejten moshe.
27.
c'koincidence e?
migjeni, nji shpirt fisnik, nji person q'i :wub: m'len pa fjale.
jim morrison, nji shpirt rebel, i lire... q'i kam knaqsi me e ndi gjithmone.

se mos m'citon kush per krahasim, un nuk i krahasoj kurre, jane te mdhaj ne soje te ndryshme e pa vu ne peshore se kush ma shum e kush ma pak.
 
Top