vrojtime

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: vrojtime

P.s.Nuk mund te quash MAKTHIN, dashuri, dashuria eshte nje troture, por nje torture e embel, jo vrastare dhe as egosite.
 

Ema

Goddes
Re: vrojtime

/pf/images/graemlins/smile.gif
Ish ajo qe po mendoja mbreme.Ne fund te fundit dashuria nuk eshte enderrimi,e bukura apo pasioni.Nuk eshte largesa dhe as mungesat.
Dashuria eshte dikush qe kur ke nevoje per te eshte aty,eshte ai qe te jep mbeshtetje,ai qe te ngroh duart kur ke ftohte,ai qe te merr 4 here ne minute ne telefon pse kishe pak temperature.
Dashuria eshte ai qe trishtohet se nuk buzeqesh.Ai qe vuan se ti dashuron endrren.Dashuria eshte kush te mban krahun me krenari dhe nuk ka turp te dale me ty rrugeve.Dashuria eshte kush te fal edhe kur ke bere te pafalshmet,dashuria eshte ai qe degjon psheretimat per ate qe s'te do...
Dashuria eshte dikush prane,qe te mban doren ne menyre kostante,qe s'te le te biesh kurre se ti je dashuria e tij e madhe,pa kushte dhe interesa...

Ajo qe te gjithe e njohim por per natyre mazokiste e shtyjme tutje,per te njemijte here...
 

Danae

Primus registratum
Re: vrojtime

ja sot ne leskionin tim qe kuptoja pergjysem ndieja se qenia ime pushtonte boten;kjo eshte te duash,dashuria qe nuk mund ta veshesh vetem ne dicka e perhere ne dike,nuk mund te kufizohet as kjo ne dike qe te dergon sms e te shpjegon se pse dashurise i jepet fund.
E di cfare mendoj me plot zemer une...qe enderra jote sot rilind,e mban mend ate kufizimin qe ti kishe por e mbyt ne veten tate...
Ja e dashur ajo pjesez e vogel eshte ajo cfare perben pengesen per dashuri e nderkohe perben thelbin e dashurise...e dashurise ne menyren time,te dashurise sime qe eshte e i,ja e nuk ka nevoje per krahasime ashtu si milingona nuk krahasohet dot me elefantin.
E desha sot leksionin penetronte fjala kaq thelle ne mua sa arrita ne dehje...fjala qe me njeh shpirtin,kush tha se politika nuk te lejon te zgjedhesh lende psikologjike;a nuk fillon gjithcka me njeriun...
Dashurite e mia jane pasionet e mia;lindin e qellon qe te ngopem me dicka te cilen e shenoj si rreth te arte ne trupin tim,ne balle si rrudhe e ne shpirt e tru si eksperience;une ndertohem perdite me dashuri prandaj qe sot nuk do me shohesh te deshperohem nese nje dashuri imja mbaron;pasi ajo nuk mbaroi ne heshtje por la tek une gjurmen qe une kisha vendosur te me linte ne menyre mbase edhe inkoshiente...
vertet i do lotet???
atehere dirdhi...une te ndiej,e sot isha kaq e lumtur nga leksioni qe te betohem kuptova vetem pergjysem,edhe gjysmen e ndieja perbrenda ne nje menyre qe nuk di si ta shpjegoj,me shume se e kuptoja ne gjuhen frenge por te betohem sot kam thene:ia vlente gjithcka qe kam bere deri tani vetem per te arritur te degjoja keto fjale sot,gjithcka mu duk e lehte e formezuar me ajrin nje nje valle grimcash...
Ja sot me terhoqe ne toke...e meqe jam ne toke po kuptoj pse ndodhi pikerisht sot...te ta rrefej tek veshi e te te perqafoj fort,fort.
Neser leksionin tend do ma rrefesh ti mua,apo mbase ma ke rrefyer qekur.
te du fort,po shume,shume fort.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga Nahar:
[qb] kjo e fundit eshte cungim, me te njetin parim dhe dashuria mund te jete mjet per pushtet po ne esence si morali si dashuria jen diCka tjeter. [/qb]
dashuria?!

Nejse, si gjithnje flasim per ate qe na prek me shume per momentin.

Dashuria do te ishte mjet per pushtet nese do te ishte e njeanshme. I padashuruari do ta perdorte ne ate rast per te manipuluar te dashuruarin.

Po lexoja cfare thoje per muziken ne Islam. Shpjegim i mire s'kam cfare te them, pyetja ime eshte:
Si shpjegohet nje keqinterpretim dhe keqperdorim i fjaleve te Kur'anit kaq i shemtuar nga ana e shume prej besimtareve te tij?

p.s. Pyes ketu sepse tek Teologjia ma kane ndaluar te pyes meqe nuk kam diplome ne Islamizem. (ironike, por jo drejtuar ty!)
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Fillimisht postuar nga alinos:
[qb]
Fillimisht postuar nga Nahar:
[qb] kjo e fundit eshte cungim, me te njetin parim dhe dashuria mund te jete mjet per pushtet po ne esence si morali si dashuria jen diCka tjeter. [/qb]
dashuria?!

Nejse, si gjithnje flasim per ate qe na prek me shume per momentin.

une mendova se ishte argumenti me i prekshem per ty ne ate moment /pf/images/graemlins/wink.gif per te kuyptuar krahasimin tim e kisha.

Dashuria do te ishte mjet per pushtet nese do te ishte e njeanshme.
e njejta gje mund te thuhet edhe per moralin. Morali i njeanshem eshte varesia e dikujt ne disa vlera e injorimi i tjetrit i ketyre vlerave.

I padashuruari do ta perdorte ne ate rast per te manipuluar te dashuruarin.

....e njejta gje /pf/images/graemlins/smile.gif

Po lexoja cfare thoje per muziken ne Islam. Shpjegim i mire s'kam cfare te them, pyetja ime eshte:
Si shpjegohet nje keqinterpretim dhe keqperdorim i fjaleve te Kur'anit kaq i shemtuar nga ana e shume prej besimtareve te tij?

wow, ketu nderrova cehre /pf/images/graemlins/tongue.gif
do te te pergjigjesha kollaj "nuk ka shpjegim" po kjo nuk do te me kenaqte as mua.degjo e dashur sesi i derguari i allahut kategorizon muslimanet /

"U shkaterruan njerezit pervec atyre qe besuan. U shkaterruan ato qe besuan pervec atyre qe diten. u shkaterruan te diturit pervec atyre qe vepruan e u shkaterruan ata qe vepruan pervec te sinqerteve, edhe te sinqertet jane ne rrezik te madh"

do te te flas me vone....puna me therret.

p.s. Pyes ketu sepse tek Teologjia ma kane ndaluar te pyes meqe nuk kam diplome ne Islamizem.
 

moonlight

Primus registratum
Re: vrojtime

verej se jam shume me e bekuar nga ce pandeh veten shpesh. Dashurine une nuk e lakoj; e ndjej, e perjetoj, ia njoh te miren.
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Skam aspak durim te lexoj ato qe shkruhen tek teologjia, edhe pse titujt e temave mund te me terheqin, permbajtja me duket pa vlere dhe boshe. Te huazosh rregulla, permbajtje dhe norma nga shkrimet fetare me duket si nje udhe pa fund e krye ....Recetat jane vetem per te semuret.....
 

true confidental

Forumium maestatis
Re: vrojtime

U bera supersticioze per ate qe vrojtova nga vetja .....kushedi ku do e kem fundin ne ferr apo parajse /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Re: vrojtime

Cute! Can't stand the damn word anymore. Cute dresses, cute girls, cute thongs, boobs, spoons, shoes. And of course to top it all of, the intensity and pouting of the lips when you utter in the same breath "cute baby, ohhhhhhhhh and a cute puppy too". Get a thesaurus or die! :mad:
 

shine*

Primus registratum
Re: vrojtime

True that!

Ti thua qe pauzat ne te folur tregojne pushtetin e fjalimit tend. Ndersa une po shoh qe pauzat e tua jane vetem sepse nuk e mban mend çdo te thuash e nuk eshte se po mendohesh shume per ate qe po thua. Po e thua vet qe nuk ka shume rendesi fjalimi jot! HMMMM! :rolleyes:
 
Top