Tito - Marks & Lenin.

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga PUTRAKU:
[qb]
Dhe po deshe a mund te na tregosh per shkaqet qe cuan ne vdekjen e te madhit LENIN... [/qb]
Lenini ka qene i semrue me sifilis,sepse ka qene steril.Me pas ne nje takim me popullin (sic e kishte zakon Lenini qe ecte ne kembe edhe takonte robt edhe qante hallet) nje grua e vene nga sherbimet sekrete angleze e qellon.Faktikisht ai nuk vdes nga plumbi i revolverit por jetoi edhe 1 vit,mirepo nga analizat e gjakut doli se plumbi qe kishte marre para 2 vjetesh kishte qene me helm,pra ANGLIA e kishte siguruar vdekjen e tij edhe me helmim te gjakut.Keshtu smundi te perballonte 2 semundje edhe sifilizin edhe helmim ne gjak.Une kam pas fatin te vizitoj Mouzeloun e tij edhe e kam pare nga afer te shtrire,te ballsamosur.Eshte tamam si i gjalle. /pf/images/graemlins/smile.gif

PS:Une ashtu mendova se jane injorant,ashtu sic mendon ti se jane pederaste /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Male850

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga PUTRAKU:
[qb]
Fillimisht postuar nga GJENERALI:
[qb] po nejse,injoranca dhe mendjemadhesia shqiptare do beje punen e vet... /pf/images/graemlins/frown.gif [/qb]
Mungesen e informacionit te njerezit nuk ke te drejte ta quash injorance.Gjithesecili thote ate qe mendon.
Une bashkohem me mendimin e Prodigy:)
Dhe po deshe a mund te na tregosh per shkaqet qe cuan ne vdekjen e te madhit LENIN... [/qb]
Putrak batutat e tua gjithmon i kam vleresuar dhe vazhdoj ti vleresoj. Por ne kete raste ke kaluar edhe veten tende.
:book: Injorance = munges informazioni, padituri, mohon, etj etj. Prandaj te qenurit injorant nuk duhet te merret vetem si ofendim. Egziston edhe shprehja "Te qenurit injorant ne nje lende te kultures, shkences, etj"
Por vetem ne shqipot e marrim terse kete fjale sepse injorant ishte ai qe ne kohen para Enverit punonte por s'kishte as buke per te ngrene (dhe nuk flasim per kushtet e tjera, mamaja ime kur studionte i jepnin nje gjysem limunithke (lapse), dhe nje fletore :cry: ) kurse beu dhe agallaret edhe pse i kishin kushtet, hanin pinin, nuk punonin, nuk studionin, por nuk ishin "injoranta".
Per kohet e tjera nuk ka rrendesi te vazhdoj te te shkruaj sepse jam i sigurte qe i di mire edhe ti /pf/images/graemlins/smile.gif
Ma kaq po e mbyll per te mos u zgjatur shume dhe te dal jashte teme.
Male850
 

Male850

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga OROSHI:
[qb] Generalo,nuk kam shume dijeni per revolucionin e Tetorit ne Rusi :confused: ,megjithate plako,revolucionet komuniste kane marre qindra-mijera jete njerezish kudo ku u be ai revolucion,si ne France,si ne Rusi,si ne Kine etj,pra,parimi komunist eshte:marrja e pushtetit me gjak(shih shqiperi'97),dhe parulla kryesore komuniste eshte:DIktatura e Proletariatit!!Achiles,kur eshte lufte plako,normal qe justifikohen vrasjet,po kur je ne liri nuk ka justifikim,mos harro qe ne luften e dyte boterore u vrane miliona Gjermane,dhe askush nuk i demshperbleu ushtaret apo familjet e tyre,ata ushtare kishin zbatuar urdherat e eproreve,apo jo.Geno,Stalini zhduku njerezit dhe shoket me te afert te tij(shih Enveri),ja dhe nje thenie qe i tha Stalini Enverit rreth viteve '50:nqs don ta besh popullin te te degjoje,futi te gjithe neper mensa te hane buke!!E "bukura " ishte qe Enveri ua kaloi te gjith mesuesve te tij,dhe i la me sy hapur nga habija :eek: [/qb]
Orosh do te ishte e mira se perpara te flasesh te studiosh ndonje gje. Nuk eshte e mire qe per çdo gje te shkruajme "Nuk kam shume dijeni per..." dhe te vazhdosh te shkruash.
Edhe ne argumentet qe solle me poshte arrijme te kuptojme qe nuk ke njohuri lidhur qofte me shtetin ne pergjithesi dhe per diktaturen e proletariatit veçanerisht, te revoluzionit, te luftes se klasave, etj.
Po mundohem te te jap disa nocione (vetkuptohet filozofike):
1 - ne France kush vajti per "dhjam qeni" ishin revolucionaret e komunes se Parisit, sepse ne ate kohe mendohej se vetem duke marr pushtetin politik mundej te ndertohej shoqeria e re
2 - pa arme ne dore nuk merrej pushteti, ky ishte konkluzioni i Leninit pas 1917, sepse edhe pse ne Rusine e atehershme egzistonte mundesia per te marr pushtetin pa gjake derdhej, u vertetua qe askush nuk e dorrezonte
3 - 1997 nuk ishte nje revolucion por nje kunderrevolucion. Revolucion do te thote te shkosh nga nje rend shoqeror i prapambetur ne nje me te perparuar
4 - diktaturen Enveri dhe PPSH - ja e vune per te "mbytur" njerezit si Sali Berisha, Fatos Nano, Gjinushat, Skenderat, Moisirat, etj, etj qe po kthejne vendon ne nje plehre.
ME VJENE KEQ QE KETU NE TE GJITHE PO BEJME HAM-HAM MIDIS NESH DHE NUK SHOHIM SE KU PO NA CONE QERRJA E "RE" NE DHE POPULLIN TONE.
MOS HARRO SE PARRULLA E ENVERIT ISHTE SHQIPERIA TE LULEZOJ, TE JETE E LIRE, TE KETE BEGATI.
NUK KISHIM:
- MAKINAT
- PC SIC JANE TASHTI,
- DROGAT,
- VJEDHJET,
- VRASJET,
- PAPUNESI,
- MASHTRIME,
- EMIGRIM,
- POSHTRIM TE SHQIPETAREVE KUDO KU JANE,
- VEND E FUNDIT NE EUROPE DHE TE PARAFUNDIT NE BOTE
- INJORANCEN TOTALE
- RREMBIM PERSONASH
- TREGUN E FEMIJVE, ETJ ETJ
NE KAQ PAK VITE (1992 - 2004) ARRITEM T'I ZBARDHIM FAQEN QYSHERVE TANE
 
Top