Tito - Marks & Lenin.

Xhaferr

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

rusia s'kishte 60 million njerez kur morren pushtetin komunistat, ka ngel me zero thu ti.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Achiles,flitet deri ne vitet '80 plako,pra nga '24 deri ne '80,dikush ne nje gazete ka thene per 100 milione,por une mora ate tjetren,dhe jane ruse ata qe e kane thene dhe vertetuar.Dihet qe shoku i babit tend Stalini,ka mbyt njerez me hapje digash more Achil,pra me nga 20-30mije prejheri,ndersa Pol-Poti per 4 vjet ka mbyt 3-4 milion njerez(te vetet gjithmone).Pra more Achil,nganjehere idealet e baballareve,kur nuk jane njerezore,duhet tu veme shkelmin,sa me heret qe ta besh edhe ti kete,aq me mire per ty dhe per idealin tend njerezor.Nqs Hitleri ka vra 12 milione njerez,ai ka qene ne lufte,po Stalini,Lenini,Enveri,Pol Poti,Caushesku,Mao Ce LLumi etj etj,me ke ishin ne lufte ata,me mullinjt e eres???
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

o OROSHI qe te kuptosh ti sesi ishte gjendja politike dhe shoqerore e Rusise gjate kohes se Leninit,ik lexo "KONSPIRACIONI I MADH KUNDER RUSISES" (autoret jane kanadez).Pas 17 tetorit 1917,kur Lenini dhe Sovjetet moren pushtetin,duhet te dish se forcat opozitare me ne krye ish-kryeministrin Karenski vepronin ne menyre reaksionare kunder pushtetit popullor dhe revolucionit.Gjithashtu rreth 120 mije forca ishin amerikane,angleze dhe franceze qe pergatiteshin te merrnin jugun e Rusise.Japonia nga ana tjeter kerkonte Siberine.Gjithashtu ishte viti 1917,pra lufta e pare boterore dhe gjermania ishte tek porta.Nga na tjeter armiqte dhe percarjet ne parti ishin te medha dhe kishin dalur shume opozitare brenda partise sic ishte Leon Trocki...Vladimir Iliç Lenin firmosi Paqen e Bret-Livstokut ne frontin perendimor me gjermanet sepse smund te perballonte te gjithe sulmet nga brenda dhe jashte.Por Leon Trocki e kundershtoi dhe brenda 14 vjetesh ai eshte perjashtuar dhe futur ne parti 14 here.Jo se e fusnin se e kishin frike por ai njihej si babai i Ushtrise se Kuqe,pra kishte mbeshtetje.Kjo vazhdoi derisa iku ne Brasil pastaj.
Pra si duhej te vepronte Lenini ne keto kushte te sulmeve te brendsshme dhe te jashtme?Duhej te toleronte ndonje aventurier qe i ngrefej dhe bente rremuja?Megjithate Lenin ne 1922 (5 vjet pas revolucionit vdiq) pra nuk jetoi shume se ishte i semure me sifilis,dhe gjithashtu e plagosn me plumb e helm.
Pas vdekjes e mori Josif Visarjonoviç Stalin i cili njihej me emer si Zberthyesi me i Mire i Çeshtjeve Nacionale ne Parti dhe ne vend.Duke pasur parasysh se Lenini kishte bere nje pune te mire me pushtetin,themi se Stalini e gjeti pushtetin e konsoliduar.Por as Stalini smund te falte asnje njeri qe per enderrat e tij kerkonte te bente percarje dhe te merrte me qafe gjithe ate Bashkim Sovjetik qe mezi e ngriten.Stalini veproi ne kushte shume te veshtira: Nga njera ane Lufta e Dyte Boterore.Me pas lufta e ftohte dhe veprimet agjenturore brenda vendit.Me pas kriza ne bllokun Lindor sic ishin marredheniet BRSS-KINE,BRSS-JUGOSLLAVI,JUGOSLLAVI-SHQIPERI etj etj...duhej valle Stalini te falte ato 60 milion njerez (sipas OROSHIT) dhe te vdisnin keto 160 milion te tjere (qe do ishin viktima te enderrave te ktyre 60 milioneve) ???

Sa per Josif Bros Titon sdua te flas se ne fund te fundit s'kerkonte gje tjeter vec te na bente Republike te 7 te JUGOSLLAVISE :mad:
 

Xhaferr

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Nqs Hitleri ka vra 12 milione njerez,ai ka qene ne lufte,po Stalini,Lenini,Enveri,Pol Poti,Caushesku,Mao Ce LLumi etj etj,me ke ishin ne lufte ata,me mullinjt e eres???

Faleminderit, qe me ne fund e tregove veten, sado qe e admiroj shokun enver hoxha, asnjeher s'jam perpjekur te justifikoj krimet e tij ndaj te pafajshmit, ti nga ana tjeter pretendon te me thuash qe ato 12 miljon njerez te pafajshem qe jane exekutuar ne menyrat me makabre, kane qene armiq. armiqt te kujt? me fal e pushtoi polonia gjermanin, apo gjermani polonin??? po hec o orosh s'ka ca te bej ty, vec vazhdo me kto budalliqe qe ja ke nisur.
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Generalo,nuk kam shume dijeni per revolucionin e Tetorit ne Rusi :confused: ,megjithate plako,revolucionet komuniste kane marre qindra-mijera jete njerezish kudo ku u be ai revolucion,si ne France,si ne Rusi,si ne Kine etj,pra,parimi komunist eshte:marrja e pushtetit me gjak(shih shqiperi'97),dhe parulla kryesore komuniste eshte:DIktatura e Proletariatit!!Achiles,kur eshte lufte plako,normal qe justifikohen vrasjet,po kur je ne liri nuk ka justifikim,mos harro qe ne luften e dyte boterore u vrane miliona Gjermane,dhe askush nuk i demshperbleu ushtaret apo familjet e tyre,ata ushtare kishin zbatuar urdherat e eproreve,apo jo.Geno,Stalini zhduku njerezit dhe shoket me te afert te tij(shih Enveri),ja dhe nje thenie qe i tha Stalini Enverit rreth viteve '50:nqs don ta besh popullin te te degjoje,futi te gjithe neper mensa te hane buke!!E "bukura " ishte qe Enveri ua kaloi te gjith mesuesve te tij,dhe i la me sy hapur nga habija :eek:
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

SOT...
Në këtë Rrëmujokraci...
FLISNI SI TJU VIJE PER MBARE...


Kujt i vjen turp nga skamja e tij
dhe s'njeh as nder as vlera,
atij i them rob i vertete,
bir robi dhe te tjera /pf/images/graemlins/wink.gif
 

the genie

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Marksizem-Leninismi si teori s'eshte e keqe fare por ne praktike asnjehere s'mund te arrihet!

Tito beri SHUME per popullin e vet dhe te gjithe ata qe kane jetuar kur TITO ishte president e duan shume.

Enveri (sipas mendimit tim) ka 2 gabime:
Ti japte fshatarit token
Te hapte kufinjte

SA PER ATO MIJERA TE VDEKUR qe anetaret e tjere te albforumit debatuan me siper, mund t'ju them vetem nje gje; "A i dini vdekjet apo viktimat e kapitalismit?????"
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Genie,duhet te krahasosh shkaqet qe quan ne vdekjen e njerezve ne rregjimet komuniste dhe shkaqet qe quan ne vdekjen e njerezve ne regjimet demokratike,besoj se edhe ti do e shohesh se sa vlere ka jeta ne kapitalizem dhe sa ne komunizem,gjithashtu duhet ta llogarisesh me numer popullsie,merr si shembull Shqiperine-Rusine-Kamboxhian dhe nga ana tjeter Gjermanine-Francen-Hollanden-Belgjiken-Italine-Danimarken-Suedine-Austrine-Spanjen-Portuga line-Greqine-Angline!!! :tipsy: :tipsy: :tipsy:
 

mon

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

ehe orosho, sa shpejt ngaterrohesh o burr i dheut. e ngaterrove komunizmin me ca njerez te degjenerum qe e perdoren per te hip ne kolltuk e per te mos zbrit me. Me sa kam degju Stalini adhuronte carin Ivan te tmerrshmin dhe si per cudi ne biblioteken e tij kish me shume libra rreth ketij cari sesa rreth komunizmit.
Po enveri ke adhuronte valle??? (me duket se nuk kish nevoje te adhuronte nje tiran gjakatar se ishte vete me i keqi nder ta, ne gjithe historine moderne te shqiperise.)

Tashi, mire marksi e lenini qe ishin baballaret e nje fare komunizmi, po tito ca bo ktu. Ai ishte thjesht nje cope...(e dini vete ca cope).

naten e mire!

ej a e di njeri internacionalen ne shqip??? Thjesht jam kurioz ta di se si eshte ne shqip.
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga mon:
[qb] ... Me sa kam degju Stalini adhuronte carin Ivan te tmerrshmin dhe si per cudi ne biblioteken e tij kish me shume libra rreth ketij cari sesa rreth komunizmit. .... [/qb]
mesa ke degjuar ti /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif ihiihii nje m*t te paskan thene... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Stalini adhuronte Carin e madh :eek: :eek: ,prandaj i zhduku gjith fisin :tipsy:
 

mon

Primus registratum

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga mon:
[qb] plako ivani i "tmerrshmi" ka jetu ne 1500 dhe edhe pse stalini vrau cara e pasanike kjo nuk e pengoi qe te frymezohej nga metodate e tij gjakatare.

Me nder gjeneralo, kerko icik ne google per vladimir fedorovskin dhe librin e tij mbi kremlinin qe e ka njoft nga afer.
http://www.bbc.co.uk/history/programmes/ivan/ivanmain.shtml
shikoje pak kte me siper. dhe kte tjetren nqs di frengjisht:
http://www.lalibre.be/article.phtml?id=5&subid=103&art_id=151880

hajt naten! [/qb]
ehhh ju sdini pse quhet Ivani i Tmerrshem pastaj me flisni Fedorovskin mua ne vitin 2005 /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Nuk besoj qe popullit shqiptar do i interesonte shume historia Ruse /pf/images/graemlins/laugh.gif ,dhe,te lutem Coli,hiqe xhaxhi Titon nga tema :tipsy:
 

mostro

Putraku
Re: Tito - Marks & Lenin.

Si ide nuk eshte e keqe fare!!
Po pse pra nuk funksionoi ne as edhe nji vend kjo idea!?Te gjitha vendet komuniste njeri fundin me te keq se tjetri..
U vertetua se si ide mund te vihet ne zbatim,por vetem ne ate menyre...diktature..
Dikush mendon se komunizmi nuk eshte i njellojt me diktaturen..NJera ka pjelle tjetren..
Diktatura e proletariatit,ajo sociale,kulturore,shoqerore,lufte klasash...

p.s kisha qejf me rrejt akoma ma shume por nuk mbaj mend se kom qon teper i vogel /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Puna eshte o ti OROSHI se une kam 4 vjet qe shkoj nga 2 here ne vit ne Rusi dhe jetoj andej gjysmen e vitit dhe studioj gjuhen dhe historine ruse,ndersa ju me kujtoni mua Federkovskin qe eshte arratis nga BRSS qe ne vitin 1963 dhe Ivanin e Tmerrshem,qe as nuk e keni idene pse quhet ashtu.Sa per dijeni IVANI I TMERRSHEM nuk quhet i tille pse eshte i tmerrshem,por pse vrau te birin dhe me pas u be pishman dhe vrau edhe veten...po nejse,injoranca dhe mendjemadhesia shqiptare do beje punen e vet... /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Rambla

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Kujt i vjen turp nga skamja e tij
dhe s'njeh as nder as vlera,
atij i them rob i vertete,
bir robi dhe te tjera
kjo me duket si nje nga poezite e leximit letrar (njerit nga ato te tetevjeçares).me vjen ne mendje nje poet qe mund ta kete shkruajtur, por s'dua te bej ndonje gafe dhe spo e them. ti qe e ke shkruajtur kete poezi mund te ma thuash emrin e poetit. flm!
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga rambla:
[qb]
Kujt i vjen turp nga skamja e tij
dhe s'njeh as nder as vlera,
atij i them rob i vertete,
bir robi dhe te tjera
kjo me duket si nje nga poezite e leximit letrar (njerit nga ato te tetevjeçares).me vjen ne mendje nje poet qe mund ta kete shkruajtur, por s'dua te bej ndonje gafe dhe spo e them. ti qe e ke shkruajtur kete poezi mund te ma thuash emrin e poetit. flm! [/qb]
I madhi ... ROBERT BERNS /pf/images/graemlins/wink.gif
 

mostro

Putraku
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga GJENERALI:
[qb] po nejse,injoranca dhe mendjemadhesia shqiptare do beje punen e vet... /pf/images/graemlins/frown.gif [/qb]
Mungesen e informacionit te njerezit nuk ke te drejte ta quash injorance.Gjithesecili thote ate qe mendon.
Une bashkohem me mendimin e Prodigy:)
Dhe po deshe a mund te na tregosh per shkaqet qe cuan ne vdekjen e te madhit LENIN...
 
Top