Tito - Marks & Lenin.

kastriot

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga paperina:
[qb] A lindin me koka te tilla? [/qb]
O Pionier/e i/e Enverit!
Mbasi perzieve Marksin ne kete Pershesh, perse na harrove te veje edhe "Klasikun" tene shokne Enver ne nje rresht me dy te tjeret????
 

blendiys

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Do te lindin per sa kohe ky mendim te na gerryeje.
Ja kemi Papi-Moderatoren qe interesohet,sikur te ishin J F C,Churchilli me shoke,ose De Gool-i.
Cmon Papo
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Tito,Marks,Lenin, une po shtoj edhe Trockin te gjithe keta ishin Cifute.
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga kastriot:
[qb]
Fillimisht postuar nga paperina:
[qb] A lindin me koka te tilla? [/qb]
O Pionier/e i/e Enverit!
Mbasi perzieve Marksin ne kete Pershesh, perse na harrove te veje edhe "Klasikun" tene shokne Enver ne nje rresht me dy te tjeret???? [/qb]
Sepse nuk kishte aq tru sa te ju bashkonte ketyre te tjereve!

Sidoqofte edhe Komunizmi ka Historine e saj dhe e kemi perjetuar!
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga Blendi@:<br />[qb] Do te lindin per sa kohe ky mendim te na gerryeje.
Ja kemi Papi-Moderatoren qe interesohet,sikur te ishin J F C,Churchilli me shoke,ose De Gool-i.
Cmon Papo [/qb]
Tito = Josip Broz (Kumrovec, Croazia 1892 - Lubiana 1980), Politikan e President i Jugosllavise (1953-1980)

Nje permbledhje te shkurter:

Ca beri ky per popullin e tij? Mos valle kerkoj para borxh Amerikes dhe ne vend se ti hante o te bente udhetime me te dashurat e tij sic po i nderrojne sot te tjeret qe jane ne krye te qeverise sone! Hapi fabrika- unzina e punesoj tere popullin e tij. Nuk la popullin e tij te vdiste urie? Kur pati per ti kthyer parate borxh si ju tha:

Mos valle:

Nuk kam para per te ju kthyer, ama kam rregulluar popullin tim.

E c'pergjigje mori:

Te qofshin fale!
 

blendiys

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Borxhi mbetet Borxh lal,sido qe te perdoret ndihma,vjen nje moment qe duhet ta paguash.
Rruga me e shkurter:!?
Te rrimarrim aq c'ka dhame.
 

edda

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

ç'hyn Marksi me Titon :confused:

Mendoj se do te ishte me interesante te diskutohej rreth trasfomimit qe ka pesuar komunizmi nga Marksi e deri tek Tito apo edhe Castro :idea:
 

atman

Forumium maestatis
Re: Tito - Marks & Lenin.

Me duket se Smile ka bere nje pyetje interesante. Per t'u pergjigjur une do te ndalesha tek nje tjeter patriark i komunizmit, tek Lenini, sepse mendoj qe beri deformimin me te madh te teorise se komunizmit.
Marksi ne esence tha: Komunizmi do te fitoje ne te gjitha vendet njeheresh, ose ne shumicen e vendeve me te zhvilluara kapitaliste, e theksoj (une)NE SHUMICEN E VENDEVE ME TE ZHVILLUARA KAPITALISTE.
Lenini i beri nje ndryshim, eshte pak te thuhet keshtu, fjala deformim eshte me e drejte. Ai tha: Komunizmi fiton edhe ne nje vend te vetem, atje ku eshte HALLKA ME E DOBET E KAPITALIZMIT.
Dhe kjo i dha frytet e veta, sepse fitoi ne Rusi qe ishte nje vend ne hapat e pare te kapitalizmit, kur me gjithe reformat cariste, ende nuk ishte zhdukur bujkroberia nga qafa e shumices se fshataresise ruse.
Per te tjerat nuk ia vlen te zgjatem.
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

KOMUNIZMI, ishte eksperiment, dhe nuk mund te behej ne gjithe boten, ai u zbatu pothuajse ne te gjitha kombet, dhe me te gjitha format, radikale dhe liberale, rezultati u pa, katastrofe ekonomike, ekologjike, njerzore,
HEBRENJTE e shpiken HEBRENJTE e hoqen.
 

kastriot

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga paperina:
[qb]
Fillimisht postuar nga kastriot:
[qb]
Fillimisht postuar nga paperina:
[qb] A lindin me koka te tilla? [/qb]
O Pionier/e i/e Enverit!
Mbasi perzieve Marksin ne kete Pershesh, perse na harrove te veje edhe "Klasikun" tene shokne Enver ne nje rresht me dy te tjeret???? [/qb]
Sepse nuk kishte aq tru sa te ju bashkonte ketyre te tjereve!
................. [/qb]
Duke permendur "klasikun" tone une doja te te beja te qarte qe Marksi nuk ka gjera te perbashketa me Leninin dhe banden e tij, megjithse u keqperdor prej tyre. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

kastriot

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga LIR111:
[qb] ..................
HEBRENJTE e shpiken HEBRENJTE e hoqen. [/qb]
Po ty perse te kane vene ketu ne AF???
Per te provokuar njerezit apo per te ndertuar artificialisht nje "islamist" shqiptar?????
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga kastriot:
[qb]
Fillimisht postuar nga LIR111:
[qb] ..................
HEBRENJTE e shpiken HEBRENJTE e hoqen. [/qb]
Po ty perse te kane vene ketu ne AF???
Per te provokuar njerezit apo per te ndertuar artificialisht nje "islamist" shqiptar?????
[/qb]
O militant i partise, un jom ktu me kalu kohen, edhe shkruj ctme teket pa e vra menjen kush provokohet apo jo.
Ty neqoftese ste mushet menja qe HEBRENJTE i drejtun dy sistemet,(komunist dhe kapitalist) se ishin ata qe drejtonin edhe Shqipnin e Enverit , germo se do ta gjesh.
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Ah se harrova te them,

Ne cfare viti filluan te "ndreqen" (rregullohen) kishat, dhe xhamite ne Shqipni???
E kom fjalen RREGULLIME FUNKSIONALE, dmth te behen gati te funksinojne.
 

Xhaferr

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Komunizmi nuk u shpik nga marksi. Marksi shpiki vetem marksizmin, komunizmi ka egzistuar para marksit. Saint-Simon, Robert Owen, Proudhon, Bakunin etj, ishin te gjith komunist. Lir kur do ta japin nje profesorship per histori ne ty aman.
 

kastriot

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Fillimisht postuar nga LIR111:
[qb] Ah se harrova te them,

Ne cfare viti filluan te "ndreqen" (rregullohen) kishat, dhe xhamite ne Shqipni???
E kom fjalen RREGULLIME FUNKSIONALE, dmth te behen gati te funksinojne. [/qb]
Po kujt i plasi prapanica per ato "regullimet funksionale"????
Ai qe beson mund te besoje edhe pa shkuar ne kishe ose xhami. Ne fund te fundit besimi eshte thjesht nje ceshtje private, prandaj mos i ngaterro gjerat.
Megjithate, po te kesh lexuar ndopak, nuk do te kesh probleme per te gjetur shume elemente sociale si te feja Islame ashtu edhe tek ajo Kristiane /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

ilirjan

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

E kisha fjalen qe Ramiz Alia po pergatiste "kryengritjen demokratike" me urdher nga qendra nderkombetare..... /pf/images/graemlins/wink.gif
Ekpserimentit komunist po i vinte fundi.

Te tjera eksperimente na presin,
 

GJENERALI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Tito ishte cope-cope si i vrare /pf/images/graemlins/laugh.gif

Sa per Leninin dhe Marksin i heq kapelen se i kam lexuar dhe di cte them per to. :wub: :wub: :wub:
 

OROSHI

Primus registratum
Re: Tito - Marks & Lenin.

Nje pergjigje shum e thjeshte dhe e shkurte:sado ta kene modernizuar Marksi,Lenini,Titoja komunizmin,ata prape muta mbeten,dhe viktimat vetem sa u shtuan(60 milione jane viktimat e komunizmit ne Rusi) :smash: :smash:
 
Top