Shprehjet me te bukura filozofike!!

Airbourne

Papirus rex
Il momento in cui i tuoi amici hanno bisogno di te è quando hanno torto. Non hanno bisogno di te quando hanno ragione.
Harper Lee.....qe e ka VULOSUR kete konceptim qe i bie ne Shqip=miremengjes o interes.
Airbourne.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Shume e njohin shprehjen «Ai qe kafshon doren qe e ushqen zakonisht lepin cizmen e atij qe e godet».

Pa kontekstin e duhur asnje shprehje, sado e bukur dhe e logjikeshme te duket nuk ka vertetesi universale. Perndryshe shume thenie te medha filozofike do te akuzoheshin per mungese konsistence ose do te cvleresoheshin perballe nje konteksti te ri.

Qeni hezitoi nje moment te caktuar, pastaj u drejtua drejt tij. Ajo e ulur ne mes te debores hapi doren bujare dhe me lot ne sy i ofroi nje kothere buke. Ai nuk i kafshoi doren se zonjes por buken nuk e pranoi. Veshtroi nga ana e te zotit, veshtrimi komandues i se cilit e beri t'a ndiqte. Me pamje triumfuese «burri» ktheu shpinen i kenaqur per bindjen e qenit. Ne gjysem te rruges qeni beri nje kthese 180 gradeshe dhe vrapoi drejt gruas, i lepiu doren por ne syte e tij kesaj rradhe nuk kishte me frike apo lote. Dhe ajo qe e njihte gjuhen e tij degjoi keto fjale : « Te vija tek ty do te ishim te vdekur te dy... me lejo pak kohe ose gjysmen e saj, do te duroj goditjen e cizmes se tij deri sa te kthehem ne ujk dhe pastaj me gezim do te vij prane teje por perbindeshi nuk do te jete me." Ajo u ngrit ne kembe dhe i foli me te njejten gjuhe :«Une nuk isha kurre zonja juaj, vetem GUARDIAN -ja.»

Kush eshte ai budalla qe duron poshterimin, fyerjen, dhunen, shantazhin ne se arsyet per te lejuar nje gje te tille nuk do te ishin JETIKE?
 

Airbourne

Papirus rex
Manche Hähne glauben,dass die Sonne ihretwegen aufgeht.Jeder Mensch glaubt,er sei unter allen der wichtigste, der <beste>.......aber nur der Nar und der Dummkopf(chen) haben den Mut es zu sagen(LABERN oder daher SCHWÄTZEN)

EgozenTRI(c)K.
 

ShKoDRaN_PuRo

Papirus rex
Njeriu i urtë është superior ndaj çdo fyerjeje që mund t’i bëhet, dhe përgjigja më e mirë për sjelljet e këqija është durimi dhe vetëpërmbajtja.

14212617_10154431846825040_5373762367800447662_n.jpg
 

Airbourne

Papirus rex
Qe tju besh MORAL Shqiptareve si puna e ime dhe te tjere, duhet te zbatosh RREGULLAT qe i ke vendosur VETE....jo une.....pra
Gjuha e forumit eshte gjuha shqipe dhe perdorimi i gjuheve te tjera ne kete forum eshte i ndaluar.
Pra BIE MASKA e KATUNAREVE.
Agreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
 

Airbourne

Papirus rex
Nur weil dich jemand nicht so liebt, wie du es gerne hättest, bedeutet das nicht, dass er dich nicht mit Leib und Seele liebt.
PS: vetem se dikush nuk ju dashuron sic e perfytyronit juve,nuk do te thote qe ai nuk ju do FIZIKISHT dhe SHPIRTERISHT.

GRANDE GABITO!!!

Tschyss für jetz.
 

Airbourne

Papirus rex
N.q-se idioteve do tju jepej mundesia te fluturonin ne qiell,zogjve ju duhej te ecnin me kthetra ne toke.
I panjohur.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Sjemi te gjithe nga...............MYZEQEJA,SHESHI i COPES RRECKE,dhe nga TEPELENA.
AIRBOURNE.


Epo nga ajo Myzeqeja e copes rrecke eshte nje Myzeqare ketu qe deri tani te eshte drejtuar me miresjelljen me te madhe. Le ta zeme se e ke inat Myzeqene per nje arsye te mire, po tani qe ke bashkebiseduar me nje myzeqare a nuk e ndien te nevojshme te frenohesh qe te mos humbasesh nje mikeshe te mire?
 

Airbourne

Papirus rex
Epo nga ajo Myzeqeja e copes rrecke eshte nje Myzeqare ketu qe deri tani te eshte drejtuar me miresjelljen me te madhe. Le ta zeme se e ke inat Myzeqene per nje arsye te mire, po tani qe ke bashkebiseduar me nje myzeqare a nuk e ndien te nevojshme te frenohesh qe te mos humbasesh nje mikeshe te mire?
Epo nga ajo Myzeqeja e copes rrecke eshte nje Myzeqare ketu qe deri tani te eshte drejtuar me miresjelljen me te madhe. Le ta zeme se e ke inat Myzeqene per nje arsye te mire, po tani qe ke bashkebiseduar me nje myzeqare a nuk e ndien te nevojshme te frenohesh qe te mos humbasesh nje mikeshe te mire?
Epo nga ajo Myzeqeja e copes rrecke eshte nje Myzeqare ketu qe deri tani te eshte drejtuar me miresjelljen me te madhe. Le ta zeme se e ke inat Myzeqene per nje arsye te mire, po tani qe ke bashkebiseduar me nje myzeqare a nuk e ndien te nevojshme te frenohesh qe te mos humbasesh nje mikeshe te mire?
Nuk kam akuzuar apollonine.Apropo...nuk me intereson edhe po e humba.
Gjej nje tjeter.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
N.q-se idioteve do tju jepej mundesia te fluturonin ne qiell,zogjve ju duhej te ecnin me kthetra ne toke.
I panjohur.

E cuditshme dhe madheshtore natyra Airbourne. Te jep krahe por edhe ti merr. Si duket ti je nga ata qe nuk dine te fluturojne. Seleksion i natyrshem. Ata kaposhet e detit qe une i ha nje here ne vit dhe pulat (mishi im i preferuar) jane pikerisht nga ata zogj qe nuk arrijne dot zgalemin, skifterin apo shqiponjen, prandaj dhe ecin me kthetra ne toke.
Ti jo vetem po shkaterron nje teme te mire diskutimi por po bezdis shume te tjere qe kane deshire t'i rikthehen.
 

Airbourne

Papirus rex
E cuditshme dhe madheshtore natyra Airbourne. Te jep krahe por edhe ti merr. Si duket ti je nga ata qe nuk dine te fluturojne. Seleksion i natyrshem. Ata kaposhet e detit qe une i ha nje here ne vit dhe pulat (mishi im i preferuar) jane pikerisht nga ata zogj qe nuk arrijne dot zgalemin, skifterin apo shqiponjen, prandaj dhe ecin me kthetra ne toke.
Ti jo vetem po shkaterron nje teme te mire diskutimi por po bezdis shume te tjere qe kane deshire t'i rikthehen.

Atehere vazhdo me reflektuesit.
Ene i gjo: heren tjeter URTE.
 

Airbourne

Papirus rex
Do,kete gjithmone njerez qe ty do te plagosin,atehere duhet tju besosh,por ne te ARDHMEN duhet te kesh KUJDES,qe per here te dyte duhet ti zesh BESE,apo te rruajn karet.

GABRIEL GARCIA MARQUEZ ...NOBEL CMIM.... dhe BIEN LLAPAQENERITE e albaqene.
Tung.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Leje ti cfare thone shkrimtaret apo filozofet. Konkluzionet nxirri nga jeta, ti vete. Me cfare shoh une ti i ke buzet ende me qumesht, mos hajde ketu te me japesh keshilla mua. Je djale i ri, mos rri fshehur prapa kompjuterit nate e dite se do te te iki truri i kokes. Dil dhe gjej nje shoqe apo nje shok te mire. I vetem fare mund te EKZISTOSH por jo te JETOSH.
 

Solaris

Suadade...
Anëtar i Shtabit
Të lutem Airbourne , mund të bashkëbisedoni pa përdorur fjalë ofenduese!

Do të dëshiroja të lexoja me tepër mirëkuptim në forum.

Të uroj mbasdite të këndshme!
 
Top