Sanremo 2003 - Elsa Lila

miyuki

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Fillimisht postuar nga zevzekja:
[qb] Them se Elsa meritonte me shume,pranoj edhe faktin qe me nje kenge te Gigi D'Alessios nuk mund te shkonte shume lart,por perseri vendi i 8-te eshte shume pak per Elsen dhe per cilesite e saj kanore.
Pak e zhgenjyer jam,mgjtht shpresojme qe here tjeter te arrije majat ashtu sic i ka arritur gjithmone,kudo qe ka qene.

Po ju them dicka:ne fund te kenges mbreme elsa pasi tha Grazie tha "Faleminderit" mu drodh zemra kur e degjova,akoma me shume jam krenare per te qe edhe pse me nenshtetesi italiane ka arritur mjaft mire te na prezantoje. [/qb]
Doja thjesht te te thosha se te gjithe shqiptareve ju eshte bere qejfi per pershendetjen ne shqip te Elses, por fakti eshte se per mendimin tim, duke bere kete gje, ajo i ka ulur pike vetes.
Dmth, naten e pare qe ajo kendoi, ishte ne vendin e dyte ,( edhe pse ate nate konkuronin vetem 8 te rinj nga 16 gjithsej). Pra, duke iu perbajtur ketij klasifikimi, do te zinte maksimumi vendin e 5, por sapo ajo falenderoi ne shqip, duke filluar nga publiku ne salle, i ngadalesuan duartrokitjet.
Kjo mbi te gjitha per arsye te xhelosise qe kane italianet qe nje vajze shqiptare me ate lloj zeri te konkuroje ne Sanremo si italiane dhe te pershendesi ne SHQIP. Dmth, per mendimin tim, italianeve s'u shkonte shume poshte kjo gje, dhe kjo gje asaj i uli pike.
Por Elsa besoj i kishte marre parasysh keto pasoja te mundeshme, dhe megjithate pershendeti ne SHQIP. Pra per te ishte me e rendesishme Stima e popullit shqiptar per te se sa nje fitore ne Sanremo.
Zgjedhje me mend. Bravo

P.S: Per tekstet dhe kenget e Gigi D'Alessios s'ke ça thua. Jane shume te bukura dhe meritojne me shume se vendi i 8 qe ai ka zene shumicen e koheve. :mad:
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

U mbyll dhe ky kapitull, dy shqipetaret e SanRemos na dolen pa cmim, nejse jeta vazhdon megjithate s'ishte dicka e keqe shkuam diku dhe ne.....
Mend per tjeter here...... Tani na ngelet pa provuar nje space shuttle te shkojme ne kozmos lol /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

emssnc@libero.it

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

ME FALNI NE QOFTE SE PYETJA IME MUND TE TINGELLOJE SI "IDIOTE" POR LEXOVA MESAZHIN E "PETRONINSJA " QE FLISTE PER DY SHQIPETARET E SAN REMOS QE DOLE PA CMIM .KUSH ESHTE I DYTI SHQIPETARE?
 

Hermesss

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Personalisht mendoj se te zesh vendin e 8-te midis 18 konkurruesve ne nje Festival me emer dhe tradite (megjithese keto vitet e fundit me duket se Sanremo po shfaqet vetem nen petkun e kesaj te dytes), per me teper ne nje vend ku dihet fare mire ndikimi qe kane mendimet "kundra" si pasoje e fenomeneve te caktuara te viteve te fundit, nuk eshte pak, madje eshte nje arritje e kenaqshme. Eshte konkurrimi i pare i Elses ne nje ngjarje te permasave te tilla artistike dhe zuri nje vend tek gjysma e pare e konkurrenteve. Te jemi te ndergjegjshem dhe realiste qe Sanremo-ja nuk eshte se ishte pushtuar nga ethet e pritjes se nje kengetareje te re nga Shqiperia per ta vendosur ne podiumin e nderit qe me heren e pare, te mos harrojme qe shoqerite sot funksionojne edhe ne baze te disa rregullave te pashkruara... Nga ana tjeter, mua vete nuk mu duk se Elsa shkelqeu, ose te pakten qe beri nje interpretim qe e mahniti publikun disi konservator (tradicionalisht i konsideruar si i tille), por qe, "te poshtrit, vetem se eshte shqiptare, nuk e vune ne vendet e para". Ky do me dukej nje gjykim jo realist. Mendoj qe mori pak a shume ate qe dha, shume-shume mund te ishte ngjitur edhe nje apo dy vende me siper, dhe kaq. Gjithsesi, i uroj sinqerisht qe kjo eksperience te kete qene si te thuash "per nxehje" dhe ajo te vazhdoje vendosmerisht dhe me me sukses rrugen e artit, dhe te na dhuroje emocione akoma me te medha ne te ardhmen, pse jo edhe me cmime te merituara. E rendesishme per mua eshte qe Elsa e pas 5 apo 10 vitesh te mos e kete harruar apo mohuar vendin ne te cilin u lind, u rrit dhe vuri bazat me te shendosha te artistes qe eshte sot.
Urime dhe suksese me tej Elsa!
 

Danae

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

elsa lila po te kendonte me mire do kishte zene vend,jo italianet na kane inat e jo shume gjera te tjera,talentet mund ti kete inat kushdo sa te doje,por edhe Inva Mula shqiptare eshte por ne siena mori aq shume duartrokitje sa nuk i interesonte kujt t'ia kishte inatin.
talenti flet vete,edhe sikur te duan apo jo italianet,kenget e gigi d'alessios jane ne nivel percmues,si ato te atij sinanit ne shqiperi.
perfundimisht,nese eshte e gezuar ajo,kenaqem per te.kaq,se kam shume emocione...
 

Durrsaku_King

Forumium praecox
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Italianet nuk jane dashamires aspak edhe vazhdojne te tregojne mospelqimin per shqiptaret megjithese ne po bejme shume gjera te bukura... kjo do te thote qe ka aspekte konkurence midis nesh dhe ato kane "frike" nga talenti jone qe nuk e njohin sa i madh eshte... italianet jane raciste ndaj nesh per kete te jeni te sigurt se une e ndjej vete cdo dite.... dhe elsa ishte njera nga pretendentet per sanremo giovani...
ELSA ALBOYS-at TE DUAN SHUME
 

Danae

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

ok,vazhdojme me viktimizmat.
Ka qe nuk na duan,por fundja injorante ka kudo,talenti po u tregua ia tejkalon.
njerezit duhet te perpiqen gjithnje per me mire,ka ca njerez qe duke te penguar me rracizem te bejne me te forte per te ecur perpara.
ka edhe njerez te mire le te mos pergjithesojme.
 

jula

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Elsa Lila te premten ka kenduar aq keq sa eshte pertej cdo diskutimi mbi racizmin. Nqs performance e saj do te kishte qene ne nje fare niveli, edhe mund ta tentonim dicka viktimiste.
Per te mos folur per kengen: banalitet ne vazhden e "krijimeve" per 20-vjecare te plakur.
 

Goca

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Per te qene pak realist( te pakten do perpiqem).
Kuptohet , qe te gjitheve do na behej qefi , nese nje artist shqiptar do fitonte SanRemon, por me duket se edhe niveli i kengetareve te tjere te kategorise" te rinjte", ishte i mire ne pergjithesi, si nga ana vokale dhe interpretuese. Une them qe ajo kenga nuk ishte shume e pershtatshme per te nga ana vokale, sepse Elsa lila, kur u prezantua ne " Aspettando Sanremo", gjate klasifikimeve, me nje kenge te kompozuar vete, ku vuri ne dukje aftesite e saj vokale , doli e para ne renditje, duke ja kaluar edhe Dolceneres. Nese do ishte perfaqesuar me nje kenge me te pershtatshem , s'kishte pse te mos ja kalonte perseri.
Megjithate, sanremo eshte nje nga aktivitetet artistike qe ka me shume thashetheme, kritika, verejtje e pakenaqesi se kushdo aktivitet tjeter. Eshte nje arritje per te qe mori pjese dhe u rendit e 8. Kjo ndoshta do i sherbeje edhe si shtytje per te ardhmen. Suksese!
 

gfm73

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Eshte me te vertete nje kenaqesi te degjosh per suksesin e nje artisti shqiptar ne arene te huaj por eshte edhe ne te njejten kohe edhe ndjeje pezmatismi qe keto vlera te mos arrije t´i fitoje artisti shqiptar ne vendin e vet per nje ose disa shkaqe apo arsyena. Gjithsesi, kur ne jetojme sot me Boten e hapur pse jo qe edhe ARTISTI shqiptar ta kerkoje fatin e vet aty ku i del.
Elsa Lilo me ka pelqyer qe me interpretimin e saj te pare ne Festivalin tone te vitit dhe nepermjet ketij shkrimi i jap urimet me te perzemerta e ishalla gjithmone suksese ne lemin artistik. SUKSESE!!!
 

mil_srw

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Pershendetje te gjitheve,
ketu nuk behet fjale per nje person per ti treguar te metat e te tjereve perderisa nuk jemi ne gjendje asnjeri nga neve te shikojme te metat tona
Ne kete rast perfshij ehde veten time, si te them me qarte; kur nuk jemi ne gjende te shohim me afer vetes si mundemi te flasim ne nje largesi sa do e </> te jete. çdo njeri ka te meta e aftesi simbas esperiancava te jetes edhe moshes. Po cuditem qe jane bere 5 faqe radhasi duke shkruajtur per nje kengetare qe mund te jete si te jete. por i jap nderimet e mia edhe jam i gezuar kur degjoj qe koleget e mi te punes flasin bravo ka marre pjese nje shqiptare ne Sanremo . Jo duke pasur parasysh se fiton ose nuk viton. nuk eshte gjithmone jeta fitore. fitore do te thote per mendimin tim qe mos te shohim me larg vetes kur nuk jemi ne gjendej te shohim vetveten. Nuk kritikoj anjeri por vetem veten time.
Urime te gjithe

Kio
 

jona20

big bum bam...
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Fillimisht postuar nga Miyuki:
[qb]
Doja thjesht te te thosha se te gjithe shqiptareve ju eshte bere qejfi per pershendetjen ne shqip te Elses, por fakti eshte se per mendimin tim, duke bere kete gje, ajo i ka ulur pike vetes.
Dmth, naten e pare qe ajo kendoi, ishte ne vendin e dyte ,( edhe pse ate nate konkuronin vetem 8 te rinj nga 16 gjithsej). Pra, duke iu perbajtur ketij klasifikimi, do te zinte maksimumi vendin e 5, por sapo ajo falenderoi ne shqip, duke filluar nga publiku ne salle, i ngadalesuan duartrokitjet.
Kjo mbi te gjitha per arsye te xhelosise qe kane italianet qe nje vajze shqiptare me ate lloj zeri te konkuroje ne Sanremo si italiane dhe te pershendesi ne SHQIP. Dmth, per mendimin tim, italianeve s'u shkonte shume poshte kjo gje, dhe kjo gje asaj i uli pike.
Por Elsa besoj i kishte marre parasysh keto pasoja te mundeshme, dhe megjithate pershendeti ne SHQIP. Pra per te ishte me e rendesishme Stima e popullit shqiptar per te se sa nje fitore ne Sanremo.
Zgjedhje me mend. Bravo

P.S: Per tekstet dhe kenget e Gigi D'Alessios s'ke ça thua. Jane shume te bukura dhe meritojne me shume se vendi i 8 qe ai ka zene shumicen e koheve. :mad: [/qb]
nuk e kam konsistuar kete gje,se kam vene re...une mund te them qe italianet mund te kene inat si me o pa pershendetjet ne shqip.Sepse kjo gje nuk eshte permendur as nga kritika o nga media.

Mua kenget e Gigi D'Alessios me pak fjale mi fan cagare /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Xhon Silver e kisha fjalen per Ana Oxa ose si eshte prezantuar ( Goca e Qazimit prej Krujet), dhe tjetra Elsa Lila....
Kapish... /pf/images/graemlins/wink.gif
 

AnilaM

Primus registratum
Re: Sanremo 2003 - Elsa Lila

Me gjithse jam antare e re ne festivali ka i cik koh qe ka maru ,thash ta lej ne una i menim.E pash prezantimin e Elses ,por...me t`thon te drejten ,kenga s`ishte ne kushedi se cfar,(jo Elsa)kushtu qe nuk prisja te fitonte noi cmim,nejse shpresojme ne edicione te tjera te kenges ,si here e pare mire.Kurse sa i perket asaj qe italonet jane racista ,do thoja qe kudo keshtu eshte ,por ama po qe i zoti sh*t let hane se s`kon ca me bo ,si e shpjegoni faktin qe klejdi iliri ne ambeta jane nder balerinet me t`mir te kanaleve prestigjoze te italis ?!
 
Top