Re: Do doja...

Danae

Primus registratum
Re: Re: Do doja...

Fillimisht postuar nga Lara Croft:
[QBKam nje det me gjera per te thene. [/QB]
kam nje shtellunge leshi per te tjerre.
po nuk e di nese dua te filloj,gjeja e pare do ish te shkoja aty ku kembet nuk me cojne.
e pohoj kam kaq frike te mos jem neser e te ekzistoje mundesia te me ndryshoje jeta radikalisht.
mah si ka thene Tea:chi vive con la paura vive a metà,duhet te boshatis dollapin.
atehere cfare do doja:guxim,shprese,kohe.... veten time.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Re: Do doja...

pa skelete ne dollap! Ato te heqin gjumin e nates...

Meqe jam tuj shpreh deshira:
Do doja qe dhe ca rob te shofin se ku ju pikon catia e vet, se te te tjereve nuk dine me e ndreq!
 

Diddy19

Su@mi
Re: Re: Do doja...

Do doja ca rroba te reja per te veshur..do bejme nje feste sonte pas nje 2 oresh per te festu festat po une s di ca te vesh :confused: Gati gati s'po shkoj hic!! /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif
 

abs

nuk e di...
Re: Re: Do doja...

t jep absi moj rrobat e veta.
car don, mini fund, pantallona t ngushta e t gjana posht, si ti dush, e kam gershanen nitu afer... :rockband:
 

qeshem

Primus registratum
Re: Re: Do doja...

do doja time moter afer qe ta perqafoja fort fort... /pf/images/graemlins/frown.gif
 

zog

Primus registratum
Re: Re: Do doja...

Fillimisht postuar nga abstract:
[qb]
Fillimisht postuar nga zog:
[qb] ... por nuk mund te DUAM ate qe DUAM.

[/qb]
...,por nuk mund te Duam ate qe Bejme /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
abstracte pse ja fut kot, mnjf abstrakçe. nuk ma ha mendja se vijme ne forum te detyruar nga dikush, e pelqejme ket gje pa vime ketu, dmth qe ajo "nuk mund te duam ate qe bejme" nuk qendron. po ta shpjegoj (pak skiç) ate thenien e shopenhaurit.

Pikasos nje dite i thote njoni: kete pikture qe beni ju edhe une mund ta bej. e di, i pergjigjet Pikaso, jo vetem ju por dhe goca juaj e vogel mund ta beje, ndryshimi eshte qe une NUK MUND TE RRI PA E BERE.

tjeter shembull; tek Matrix i fundit (per Emen kjo), ne nje moment te duelit midis agjentit Smith dhe Neos, nje moment kur smithi e vuri poshte neon, dhe ky po perpiqej te ringrihej nga vrima ku kishte rene, agjenti i çuditur nga "kokfortesia" e neos per ta vazhduar duelin megjithese e dinte qe s'do fitonte kurre ndaj tij, e pyet: pse vazhdon akoma, per çfare, kush te shtyn per kete, patriotizmi, dashuria.........etj, etj. neo pergjigjet NGAQE KAM ZGJEDH!

tek greket e vjeter kemi Mitin e Sizifit, ku ky trimi ngrinte gurin deri ne maje pa e arritur kurre ate, sepse guri afer saj i shpetonte nga duart dhe binte perseri ne fund. e megjithate ai vazhdonte bile kjo i jepte kenaqsi.

ne te gjithe keta shembuj, behet fjale per Titane qe kane per te perbashket te tyre ZGJEDHJEN ose DASHJEN e aksionit per te cilin; permbysin, perballojne, tejkalojne çdo gje sado e pamundur qofte ajo.

ndersa pjesa tjeter, pjesa me e madhe e njerezve ku hyjme dhe ne, ose ajo mori qe e quajme Popull, ne nuk e kemi bere (akoma) ZGJEDHJEN, nuk e kemi percaktuar ÇFARE DUAM me te vertete, per çfare jemi destinuar te Duam, te Perfundojme, te Realizojme, te Luftojme per te deri ne vetmohim, deri ne vdekje.

ngaqe????? NUK MUND TE DUAM, nuk jemi bere per ket qellim, NUK MUND TE DUAM ATE QE DUAM, qe ne fakt do te thote; nuk ka sesi te duam, thote filozofi.

dhe kjo eshte TMERR kur e kupton.

prandaj thashe pak me lart, qe shprehja DO DOJA, eshte pa kuptim, utopi, si miu te enderroje te behet mace. nuk egziston "do doja", por ka vetem DUA si dhe NUK MUND TE DUA, pra rolet tona ne teatrin e jetes jane te paracaktuara. poplli thote nga FATI.
 

abs

nuk e di...
Re: Re: Do doja...

zog, pash nerin car ke hanger tesh nadje... :goofy:
sa nxans i mire paske qene mor burr... :book:

e nigjo, mos ma fut abstractionin vend e pa vend, se e prish me mu, mos perfito se lexova gati krejt cfare ke shkrujt, per me mujt nepermjet rreshtave te atyre filozofeve, me te lexu ty...megjithse, i veshtire je tuj u ba o zog shume abstract po bahesh kto kohet e fundit... /pf/images/graemlins/laugh.gif


ndersa----> kte ngaqe????? NUK MUND TE DUAM, nuk jemi bere per ket qellim, NUK MUND TE DUAM ATE QE DUAM, qe ne fakt do te thote; nuk ka sesi te duam, thote filozofi. ba me ta lexu ato te dashurumit t heqin listet ma thote mendja, por tuj mendu se nuk jane fjalet e tuja, ka vend ne per ty... :devil:

me kte rast po ju tregoj dy shembuj qe i kam pas vu re diku:
- njehere isha per vizite tek nje familie. cift i moshume . me ra ne sy bufeja.shkelqente cdo cep cdo detail. ishin mobilie te vjetra shume te vjetra por me dukej se cdo objekt aty brenda buzeqeshte, ishte e lumtur,sikur me pershendeste.
pra ishte nga deshira e deshiruar, donte ate qe donte (bente)

- ndersa tek familia tjeter. bufeja e re. filxhanat dhe cdo gje tjeter e re. dukeshin te lodhur, te trishtuara, sikur ishin te semura e kerkonin ndihme. pra kujdeseshin nga nje `deshire/detyre` e padeshiruar.


masanej, ka dhe individe qe thojne Du ose hic! :wink:

nishtu si disa ktu psh :tipsy:

------------------------

Valsi i gjetheve te vjeshtes
Perkedheli sypin permallshem
u shendrrova ne trung peme…
gjethet vallzonin rreth meje…
era fishkellonte melodine e simfonise se paharruar ne vesh
Perqafimi la gjurme, dhe me burgosi aty mallin
deshe s deshe ti,kur une te dua ,ti je tek une
sepse te arrij, te rrembej …
e ti dorzohesh pa kuptuar, …
... dua,...
gjethet iken dhe vijne,
vazhdon premiera e valsit te arte
rreth trungut (meje)...
 

zog

Primus registratum
Re: Re: Do doja...

ke te drejte bera gjithe at cirk pa thone gjo te madhe. nje sqarim, DASHJEN filozofet e lidhin me teper me VULLNETIN (volonte) se sa me DESHIREN (desir). pikerisht kjo eshte dhe diferenca e DUA (vullnet) dhe DO DOJA (deshire). mendoj se eshte vullneti (UNE DUA) qe i lind deshirat (UNE DO TE DOJA) dhe jo e kunderta.

s'mendoj se te gjithe njerezit enderrojne me qene presidente apo perandore, pra me komandu. shumica, pjesa dermuese duan ose do te donin, nje apart 3 dhoma e nje guzhine, nje grua, dy-tre kalamoj dhe 10 mije leke rroge. e kjo i ndan pra keto pale.
 

abs

nuk e di...
Re: Re: Do doja...

zog mos ma merr si kundershtim , megjithse kajhere kam qefe m t kundrshtu, :devil:
por DU me m sqaru pak,se si popull i thjeshte qe jam, plus pleqnia ban punen e vet /pf/images/graemlins/laugh.gif
si marr vesht do filozofina, se simbas meje deshira ashte ajo ma jezoitja qe vjen para vullnetit. po s deshe te jetosh,
s ka vend per vullnet! /pf/images/graemlins/wink.gif

ps: hanini mos na fut cicerima n mes, se m asht blloku fyti prej gripit e s me del zani. :devil:

------------------------

Valsi i gjetheve te vjeshtes
Perkedheli sypin permallshem
u shendrrova ne trung peme…
gjethet vallzonin rreth meje…
era fishkellonte melodine e simfonise se paharruar ne vesh
Perqafimi la gjurme, dhe me burgosi aty mallin
deshe s deshe ti,kur une te dua ,ti je tek une
sepse te arrij, te rrembej …
e ti dorzohesh pa kuptuar, …
... dua,...
gjethet iken dhe vijne,
vazhdon premiera e valsit te arte
rreth trungut (meje)...
 

zog

Primus registratum
Re: Re: Do doja...

kur VULLNETI mungon DESHIRAT mbesin gjithnje te parealizuara, kjo tregon qarte varresine e tyre prej te parit.
Vullneti lind prej GUXIMIT, ndersa Deshirat lindin prej INTERESIT. Guximi eshte vellai i RREZIKUT, ndersa Interesi eshte vellai PANIKUT. jeta eshte e ndertuar keshtu.


ps; mendoj qe ke kjo teme e arrita fundin.
 

Danae

Primus registratum
Re: Re: Do doja...

e kam nder motot e jetes:volere è potere,nese vertet i duam gjerat atehere i bejme,por edhe dicka tjeter ama jo gjithmone me gjithe vullnetin kemi mundesine ti bejme gjerat,ketu lind trishtimi Kur e ndjejme veten te pafuqishem.
ka gjera qe nuk behen dot,e personalisht mendoj se gjerat qe nuk kam bere se nuk kam patur mundesine po ti kisha bere nuk do me conin te beja shume gjera te tjera qe doja,duam s'duam nuk jemi te plotfuqishem e kjo perben ate qe quhet ekuiliber,sot ti,neser une e me radhe...
 

b.k.

Primus registratum
Re: Re: Do doja...

Do te doja mos te gjeja me justifikime per gabimet e te tjereve. DO te doja qe njerezit rriteshin, e te maturoheshin, dhe te mos gjenin me justifikime per gabimet e tyre. Jam lodhur tashme me lojera femijesh.
 
Top